Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Яровий Сергій Миколайович. Організаційно-правове забезпечення ви-ховної роботи в закладах освіти МВС Украї-ни. : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2003.



Анотація до роботи:

Яровий С.М. “Організаційно-правове забезпечення виховної роботи в закладах освіти МВС України”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 - теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право. – Національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2002.

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню теоретичних і практичних питань, пов’язаних з організаційно-правовим забезпеченням виховного процесу, здійснюваного у відомчих закладах освіти Міністерства внутрішніх справ України. Особливу увагу приділено обгрунтуванню юридичної природи цього явища і розробці спеціального механізму правового регулювання організаційно-управлінських відносин, що виникають в процесі взаємодії суб’єктів і об’єктів виховання під час виконання ними своїх посадових обов’язків. Безпосередньо увагу було приділено дослідженню соціально-освітянського явища виховання у якості морально-етичного імператива стосовно свідомості та поведінки працівників органів внутрішніх справ, розгляду існуючих теоретично-методологічних підходів пізнання суті виховного процесу в даній складовій механізму виконавчої влади суверенної, незалежної, демократичної, правової, соціальної держави, визначенню місця і ролі підрозділів виховної та соціально-психологічної роботи, їх значення у справі виховання висококласних спеціалістів правоохоронної діяльності. Науковому дослідженню піддано чисельні питання організації сучасного виховного процесу в установах освіти органів внутрішніх справ, форм і методів індивідуального впливу на особистість слухачів та курсантів, соціально-психологічного супроводження досліджуваного різновиду виховного процесу. Важливим результатом проведеного комплексного дослідження проблематики виховного процесу стало дослідження виникаючих в процесі виховної роботи організаційно-управлінських відносин, їх предмета, структури, суб’єктів. Зроблено низку висновків, конкретних пропозицій щодо розробки і вдосконалення законодавства в сфері виховної роботи у відомчих закладах освіти. Окреслено тенденції подальшого розвитку виховних відносин, які виникають під час здійснення навчально-виховного процесу, що з великою мірою ймовірності дозволило спрогнозувати основні напрямки подальшого розвитку відповідного нормативно-правового забезпечення.

У процесі дисертаційного дослідження проблем організаційно-правового забезпечення виховного процесу у відомчих закладах освіти МВС України було виокремлено та вирішено низку теоретично-практичних питань. Основні з них такі:

  1. Запропоновано авторський варіант визначення поняття виховання курсантів та слухачів у відомчих закладах освіти як об’єктивно зумовлений, цілеспрямований, планомірний, систематичний вплив на свідомість і поведінку слухачів та курсантів, здійснюваний з метою прищеплення, становлення й розвитку у них необхідних для подальшої практичної діяльності морально-етичних якостей, рис і властивостей характеру.

  1. Обгрунтовано, що загальні, спеціальні, відомчі та локальні нормативно-правові акти в сфері виховної, соціальної роботи та психологічного забезпечення навчально-виховного процесу в закладах освіти МВС слід укласти в єдиному збірнику.

  2. У Типовому положенні про відділ, відділення, групу виховної, соціальної роботи та психологічного забезпечення управлінь, відділів по роботі з особовим складом ГУМВС України в Криму, УМВС України в областях, м. Києві, м. Севастополі та на транспорті необхідно вказати на мету організації й функціонування цих структурних підрозділів. Означена мета має декілька аспектів і полягає в: забезпеченні єдності виховного процесу в закладах освіти, його взаємозв’язку з відповідним навчальним персоналом; координації зусиль суб’єктів виховного процесу в навчальних закладах; створенні та постійному вдосконаленні засобів, форм і методів виховної роботи.

  3. Типове положення про відділ, відділення, групу виховної, соціальної роботи та психологічного забезпечення управлінь, відділів по роботі з особовим складом ГУМВС України в Криму, Київської області, УМВС України в областях, м. Севастополі та на транспорті повинне бути доповненим наступними принципами діяльності відділень виховної, соціальної роботи та психологічного забезпечення відділів роботи з персоналом закладів освіти МВС: законність; гуманність; науковість; компетентність; об’єктивність; дієвий підхід; увага і чутке ставлення до особистості; патріотична спрямованість виховного процесу; взаємозалежність змісту, форм і методів виховної роботи; орієнтація на ідеали демократії та гуманізму, загально-людські моральні цінності; безперервність та спадкоємність у виховній роботі; органічне поєднання у виховному процесі національних, історичних та культурних традицій з почуттям нового підходу до цих проблем. Поряд з функціональними обов’язками працівників означених структурних підрозділів повинні бути зазначеними їх права, обмеження по службі чи роботі, а також відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх посадових обов’язків.

  4. Положення про організацію виховної роботи з особовим складом органів і підрозділів внутрішніх справ України слід доповнити конкретними цілями. Такими конкретизуючими і деталізуючими цілями щодо основних цілей виховання є: формування і розвиток у працівників особистої відповідальності за свідоме виконання вимог нормативних актів в сфері функціонування ОВС; формування і розвиток у них демократичної правосвідомості; формування і розвиток високої духовної культури і моральних якостей; формування і розвиток високого почуття патріотизму; формування і розвиток державного світогляду; засвоєння необхідних для проходження державної служби в органах системи Міністерства внутрішніх справ України морально-етичних норм поведінки.

  5. Положення про організацію виховної роботи з особовим складом органів і підрозділів внутрішніх справ України слід удосконалити наступним чином. По-перше, п.2 під назвою “Основні завдання виховної роботи” є сенс замінити назвою “Завдання виховної роботи”. По-друге, в цьому пункті вказати про наявність у виховній роботі з персоналом тактичних і оперативних завдань. По-третє, в даному пункті навести вичерпний перелік тактичних завдань виховної роботи. По-четверте, щодо оперативних завдань зробити позначку про те, що вони ставляться безпосередньо суб’єктами виховної роботи на виконання тактичних.

  6. Положення про організацію виховної роботи з особовим складом органів і підрозділів внутрішніх справ України, Типове положення про відділ, відділення, групу виховної, соціальної роботи та психологічного забезпечення управлінь, відділів по роботі з особовим складом ГУМВС України в Криму, УМВС України в областях, м. Києві, м. Севастополі та на транспорті потрібно доповнити окремою статтею (пунктом), в якій вказати поняття принципів виховного процесу, зазначити поділ останніх на загальні (стратегічні), приватні (тактичні) і навести вичерпний перелік загальних принципів, зробити позначку про можливі групи приватних принципів і вказати на те, що тактичні принципи визначаються обов’язково з урахуванням стратегічних ідей, основних засад виховної роботи в закладах освіти Міністерства внутрішніх справ України.

  7. Уперше визначено поняття індивідуального виховного впливу на особистість слухача чи курсанта як частини навчально-виховного процесу, що має чітко визначену організаційно-правову структуру і забезпечує цілеспрямоване застосування найрізноманітніших форм та методів особистісного впливу на перемінний склад з урахуванням індивідуальних особливостей кожного вихованця.

  8. Поглиблено поняття соціально-психологічного забезпечення виховного процесу в закладах відомчої освіти. Воно визначено у якості комплексу цілеспрямованих заходів спеціально уповноважених суб’єктів виховання слухачів та курсантів, спрямованих на системне формування їх психоемоційної стійкості, необхідної для виконання у подальшому певних оперативно-службових завдань.

  9. Зміст Положення про організацію виховної роботи з особовим складом органів і підрозділів внутрішніх справ України доцільно доповнити функціями, принципами, методами, способами і прийомами виховної роботи з персоналом ОВС. В ньому мають бути чітко визначеними статус, права, обмеження та обов’язки суб’єктів і об’єктів такої роботи, підстави і умови їх юридичної відповідальності.

  10. Треба скласти і затвердити проект Типового положення про організацію психологічного забезпечення в закладах освіти МВС України.

  11. Необхідно скласти і затвердити проект Типового положення про організацію виховної роботи з перемінним складом закладів освіти МВС України.

  12. Є сенс скласти і затвердити проект Типової системи організації індивідуальної виховної роботи з перемінним складом відомчих закладів освіти ОВС.

  13. У Кодексі честі працівника органів внутрішніх справ України визначити його сутність, підстави і природу; сферу дії; цілі, завдання; функції даного нормативного акта; відповідальність працівників органів, структур та підрозділів внутрішніх справ за порушення означених у ньому морально-етичних вимог.

Публікації автора:

1. Яровий С.М. Організація та управління виховним процесом в закладах освіти МВС України // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2001. - № 16 – С. 211 – 217.

  1. Яровий С.М. Виховання як морально-етична вимога до персоналу органів внутрішніх справ // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2001. - № 4 – С. 168 – 174.

  2. Яровий С.М. Поняття та напрямки соціально-психологічного супроводження виховного процесу в закладах освіти МВС України // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2002. - № 18 – С. 510 - 513.

  3. Яровий С.М. Напрямки удосконалення та правового регулювання виховного процесу в закладах освіти МВС // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2002. - № 17 – С. 161 – 167.