Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


152. Скульська Віолета Євгенівна. Організаційно-педагогічні умови професійного навчання безробітних у професійно-технічних навчальних закладах: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Скульська В.Є. Організаційно-педагогічні умови професійного навчання безробітних у професійно-технічних навчальних закладах. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2005.

У дисертації досліджено організаційно-педагогічні умови професійного навчання безробітних у ПТНЗ. Розкрито особливості професійного навчання безробітних як соціально-педагогічної проблеми, виявлено світові тенденції щодо професійного навчання дорослого населення для потреб ринку праці. З освітніх позицій здійснено аналіз чинної нормативно-правової бази професійного навчання безробітних та виявлено напрями щодо її удосконалення.

Визначено та теоретично обґрунтовано організаційно-педагогічні умови, виявлено їх особливості в системі професійного навчання безробітних, зумовлені цілями та специфікою безробітних як суб’єктів навчання. Розроблено, теоретично обґрунтовано та перевірено модель організації професійного навчання безробітних у професійно-технічних навчальних закладах як цілісну педагогічну систему, компонентами якої є організаційно-педагогічні умови, безпосередні учасники процесу професійного навчання безробітних та зв’язки між ними.

1. Теоретично обґрунтовано, що професійне навчання безробітних є цілісною педагогічною системою, основною функцією якої є забезпечення ефективності відтворення трудових ресурсів держави, створення умов для відновлення професійного розвитку особистості, в якому суттєву роль відіграють ПТНЗ державної форми власності. Виявлено, що професійне навчання безробітних потребує оновлення нормативно-правової бази, наукового супроводу та комплексного навчально-методичного забезпечення.

Вивчення зарубіжного досвіду професійного навчання дорослого населення для потреб ринку праці дозволило виявити такі позитивні тенденції: провідна роль в управлінні розвитком системи професійного навчання безробітних належить державі, зокрема з таких питань як визначення напрямів і обсягів навчання, сприяння розширенню спектру освітніх послуг, контроль за оновленням змісту навчання, залучення роботодавців до організації професійного навчання (Данія, Франція, Швеція); професійна орієнтація є складовою загальнонаціонального прогнозування розвитку трудових ресурсів (Франція); комплектування навчальних груп здійснюється на основі гомогенного складу слухачів (Японія); зміст навчання формується з урахуванням причин безробіття громадян (Російська Федерація) та враховує індивідуальні освітні потреби слухачів (Данія, Франція, Швеція, Литва).

Аналіз практики професійного навчання безробітних у ПТНЗ дозволив також виявити суперечності та визначити напрями їх подолання, зокрема між об’єктивною потребою розвитку професійного навчання безробітних у ПТНЗ та відсутністю належного нормативно-правового, організаційного і науково-методичного забезпечення; між необхідністю урахування потреб ринку праці, вимог роботодавців, мотивів і стимулів безробітних громадян та відсутністю сучасної технології їх профорієнтації як кандидатів на навчання; між постійно зростаючими вимогами роботодавців до рівня професійної компетентності працівників і відсутністю науково-обґрунтованої системи організації професійного навчання безробітних у ПТНЗ.

Виявлено також, що обсяги та якість професійного навчання безробітних не задовольняють існуючі суспільно-державні вимоги до конкурентоспроможності робочої сили та потреби самих безробітних у професійному розвитку.

2. Обґрунтовано критерії відбору безробітних на професійне навчання у ПТНЗ, зокрема готовність безробітних до навчальної діяльності, їх вік, базовий рівень знань і умінь, наявний соціальний та професійний досвід. Водночас визначено, що необхідним є удосконалення відбору безробітних на професійне навчання на основі залучення до його проведення роботодавців та навчальних закладів.

3. Визначено організаційно-педагогічні умови професійного навчання безробітних у ПТНЗ: впровадження технології надання профорієнтаційних послуг безробітним як кандидатам на навчання; визначення навчальних закладів на основі їх готовності здійснювати навчання безробітних; удосконалення методики відбору безробітних на професійне навчання та комплектування навчальних груп; оновлення змісту професійного навчання безробітних; інтеграція інноваційних та традиційних форм і методів навчання; удосконалення навчального процесу на основі підвищення кваліфікації педагогічних працівників; забезпечення психологічної підтримки безробітних; розробка навчально-методичного комплексу; модернізація матеріально-технічної бази; реалізація механізму соціального партнерства в організації професійного навчання безробітних; запровадження моніторингу результативності професійного навчання безробітних у ПТНЗ.

Виявлено, що результати професійної орієнтації кандидатів на навчання є одним з чинників, що впливає на ефективність професійного навчання безробітних. Обґрунтовано також вимоги до рівня професійної компетентності педагогічних працівників ПТНЗ, які здійснюють професійне навчання безробітних. Доведено необхідність постійного підвищення їх кваліфікації з урахуванням специфіки навчання дорослого безробітного населення.

4. Теоретично обґрунтовано і розроблено модель організації професійного навчання безробітних у ПТНЗ, яка структурно складається з трьох етапів: підготовчого, основного та заключного. Кожний з етапів має свої цілі та завдання.

На підготовчому етапі забезпечується профорієнтація безробітних, визначення навчального закладу, відбір безробітних на професійне навчання та комплектування навчальних груп.

Основний етап передбачає організацію та реалізацію навчального процесу: оновлення змісту навчання, інтеграцію традиційних та інноваційних форм і методів навчання, підвищення кваліфікації педагогічних працівників, психологічну підтримку безробітних, модернізацію матеріально-технічної бази.

Заключний етап пов’язується з проведенням моніторингу результативності професійного навчання безробітних у ПТНЗ.

Реалізація кожного з етапів передбачає взаємодію роботодавців, державної служби зайнятості, навчальних закладів.

Експериментальна перевірка розробленої моделі підтвердила її практичну придатність і можливість впровадження в центрах зайнятості та професійно-технічних навчальних закладах, що здійснюють професійне навчання безробітних. Авторська модель може бути використана як інваріантна основа організації професійного навчання безробітних у ПТНЗ.

Розроблено і впроваджено навчально-методичний комплекс професійного навчання безробітних у ПТНЗ: навчальні плани і програми, спрямовані на адаптацію безробітних до умов ринку праці, методичний посібник щодо залучення безробітних до підприємницької діяльності, науково-методичні рекомендації з організації професійного навчання безробітних у професійно-технічних навчальних закладах.

5. Розвиток соціального партнерства в організації професійного навчання безробітних передбачає: постійну взаємодію навчальних закладів, центрів зайнятості, органів місцевого самоврядування та роботодавців у послідовній реалізації державної політики зайнятості; врахування загальнодержавних, регіональних та галузевих потреб у конкурентоспроможних працівниках на основі прогнозування розвитку ринку праці у професійно-кваліфікаційній структурі робочої сили; взаємну відповідальність за ефективність професійного навчання безробітних громадян.

6. Здійснення комплексного аналізу дослідження дає змогу стверджувати, що запропонований системний підхід до організації професійного навчання безробітних у ПТНЗ є інноваційним і таким, що заслуговує впровадження у практичну діяльність державної служби зайнятості та професійно-технічних навчальних закладів, які здійснюють професійне навчання безробітних.

Актуальним питанням є створення багатофункціональних Центрів неперервної професійної освіти дорослого населення. Результати експертної оцінки щодо практичної придатності розробленої моделі дають підстави стверджувати можливість її ефективного використання. Отже, проведене дослідження підтвердило висунуту нами гіпотезу.

Теоретичні та практичні результати дисертаційного дослідження доцільно використовувати науково-методичним центрам професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки України, відповідним структурним підрозділам державній службі зайнятості, професійно-технічним навчальним закладам з метою розробки системи заходів, спрямованих на удосконалення організації професійного навчання безробітних у ПТНЗ.

Здійснене дослідження не вичерпує усіх аспектів проблеми розвитку професійного навчання безробітних у ПТНЗ. Подальших досліджень потребують: теоретико-методологічне обґрунтування професійного навчання безробітних як цілісної педагогічної системи; теорія управління професійним навчанням безробітних як освітньою системою; науково-методичне та дидактичне забезпечення професійного навчання безробітних; світові тенденції щодо професійного навчання дорослого населення; педагогічні засади відкритого навчання в системі професійної підготовки безробітних, оцінювання ефективності професійного навчання безробітних у ПТНЗ тощо.

Основний зміст дисертації відображено у публікаціях

1. Скульська В.Є., Яневич Л.О. Збірник законодавчо-правових актів з питань організації та зайняття безробітних підприємницькою діяльністю. – К.: РІМП Софія, 2000. – Ч. 1. – 267 с. – 12,14 авт. арк. – (8 ,0 авт.арк.).

2. Скульська В.Є., Десненко М.І., Баришніков В.М. Збірник законодавчих та нормативно-правових актів з питань організації та зайняття підприємницькою діяльністю / За ред. В.М. Баришнікова. – К.: Видавництво ТОВ “Кадри”, 2001. – Ч. 2. – 265 с. – 12,0 авт.арк. – (5,0 авт. арк.).

3. Скульська В.Є., Десненко М.І. Збірник нормативно-правових, інструктивних, методичних та довідково-інформаційних матеріалів з професійного навчання безробітних /За ред. В.М. Шелковського. – К.: Кадри, 2003. – 277 с. – 12,6 авт. арк. – (4,0 авт. арк.).

4. Скульська В.Є., Вакуленко О.О., Чорна Н.В. Перелік нормативно-правових, інструктивних, методичних та довідково-інформаційних матеріалів з організації професійного навчання безробітних. – К.: ІПК ДСЗУ, 2003. – 25 с. – 1,14 авт.арк. –(0,30 авт. арк.).

5. Ворнік В.Г. Скульська В.Є. Як заснувати власну справу: методичний посібник. – К.: Видавництво ІПК ДСЗУ, 2003. –74 с. – 3,36 авт. арк. – (1,70 авт.арк.).

6. Скульська В.Є., Вакуленко О.О., Хрустальова О.І. Навчальний план та програма навчання незайнятого населення з курсу “Основи знань щодо надання послуг з організованого відпочинку в агрооселях”. – К.: ІПК ДСЗУ, 2003. – 32 с. – 1,45 авт.арк. – (0,70 авт. арк.).

7. Скульська В.Є., Вакуленко О.О., Чорна Н.В. Тематичний план та програма курсу “Основи соціального захисту”. – К.: Видавництво ІПК ДСЗУ, 2003. – 14 с. – 0,64 авт.арк. – (0,10 авт. арк.).

8. Скульська В.Є., Десненко М.І. Тематичний план та програма курсу “Основи знань щодо здорового способу життя”.– К.: Видавництво ІПК ДСЗУ, 2004. – 9 с. – 0,41 авт.арк. – (0,20 авт. арк.).

9. Скульська В.Є., Десненко М.І. Тематичний план та програма курсу “Основи ринкової економіки та правового регулювання підприємництва”. – К.: Видавництво ІПК ДСЗУ, 2001. – 10 с. – 0,45 авт.арк. – (0,20 авт. арк.).

10. Скульська В.Є., Десненко М.І. Тематичний план та програма курсу “Основи законодавства. – К.: ІПК ДСЗУ, 2001. – 11 с. – 0,50 авт.арк. – (0,20. авт. арк.)

11. Скульська В.Є. Організація стажування як різновиду підвищення кваліфікації безробітних за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття: Методичні рекомендації. – К.: ІПК ДСЗУ, 2001. – 13 с. – 0,60 авт. арк.

12. Скульська В.Є. Методичні рекомендації щодо організації професійного навчання безробітних у професійно-технічних навчальних закладах. – К.: ІПК ДСЗУ, 2005. – 46 с. – 2,10 авт. арк.

13. Вакуленко О.О, Скульська В.Є.. Методичні рекомендації щодо здійснення контролю за професійним навчанням безробітних. – К.: ІПК ДСЗУ, 2003. – 17 с. –0,77 авт.арк. – (0,10 авт. арк.).

14. Скульська В.Є. Професійне навчання безробітних як соціально-педагогічна проблема // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. праць / За ред. І.А.Зязюна. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2002. - Вип. ІІ.– Ч. І – С. 493-496. – 0,18 авт.арк.

15. Скульська В.Є. Професійне навчання безробітних в ПТНЗ // Професійно-технічна освіта. – 2005. – № 1. – С. 22-25. - 0,18 авт. арк.

16. Скульська В.Є. Особливості професійного навчання дорослих безробітних в професійних навчальних закладах // Педагогічний процес: теорія і практика: Зб. наук. праць. – К.: ПП “ЕКМО”. – 2004. – Вип. 2. - С. 204-209. – 0,27 авт. арк.

17. Скульська В.Є. Особливості професійного навчання дорослого населення // Педагог професійної школи: Зб. наук. праць /За ред. Н.Г.Ничкало. – К.: Науковий світ. – 2002. - Вип. ІІ. - С. 34-39. – 0,27 авт. арк.

18. Скульська В.Є. Професійне навчання безробітних з професій народних промислів // Професійне навчання на виробництві: Зб. наук. праць / За ред. Н.Г.Ничкало. - К.: Науковий світ, 2003. - Вип. І.– С. 90-95. – 0,27 авт. арк.

19. Скульська В.Є. Сучасні підходи до формування змісту професійного навчання безробітних за робітничими професіями // Дидактика професійної школи: Зб. наук. праць. – Київ-Хмельницький, 2004. – Вип. 1. – С. 170-173. – 0,18 авт. арк.

20. Скульська В.Є. Концептуальні засади проектування змісту професійного навчання безробітних // Бюлетень ІПК ДСЗУ: - К.: ІПК ДСЗУ. – 2004. - Вип. 2. – С. 25-28.- 0,18 авт. арк.

21. Скульська В.Є. Теоретичні засади розробки навчальних програм для навчання безробітних за робітничими професіями // Бюлетень Інституту підготовки кадрів ДСЗУ: - К.: ІПК ДСЗУ, 2003. – Вип.1. – С.29-32. – 0,18 авт. арк.

22. Скульська В.Є. Про основні проблеми науково-методичного забезпечення професійного навчання безробітних // Актуальні проблеми профорієнтації та професійного навчання безробітних в сучасних умовах ринку праці: Зб. тез Всеукраїнській наук. практ. конф. - К.: ІПК ДСЗУ, 2000. – С. 15-18. – 0,18 авт. арк.

23. Скульська В.Є. Організаційно-методичні умови забезпечення результативності професійного навчання безробітних // Професійне навчання безробітних як засіб відтворення трудових ресурсів: Зб. матеріалів наук. практ. конф. – К.: ТОВ “Кубок”. – 2003. – С. 66-70. – 0,23 авт. арк.