Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Передерій Людмила Василівна. Організаційно-економічний механізм синхронізації товарно-грошових потоків підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Передерій Л.В. Організаційно-економічний механізм синхронізації товарно-грошових потоків підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (переробна промисловість). – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2009.

У дисертації обґрунтовано способи і методи формування організаційно-економічного механізму синхронізації товарно-грошових потоків підприємства. Здійснено теоретичний і прикладний аналіз функціонування потоків у виробництві, товарному і грошовому обігу. Розкрито особливості багаторівневого розташування потоків у просторі та часі, в інноваційному розвитку виробництва на національному, регіональному і виробничому рівнях управління виробництвом як основи для реінжинірингу наукомістких і високотехнологічних промислових підприємств і зниження рівня ринкової невизначеності у нових умовах господарювання. Установлені та класифіковані основні властивості та виробничо-технологічні ознаки товарних потоків, основні властивості та соціально-економічні ознаки грошових потоків, організаційні схеми функціонування транспортних потоків. Сформульовано основні умови і принципи розрахунку матричних графіків синхронізації виробничо-технологічних потоків. Визначено загальний зміст і виконано опис організаційно-економічного механізму взаємодії та синхронізації товарних і грошових потоків. Описано основні напрями вдосконалення прикладних методів аналізу собівартості промислового виробництва на основі аналітичної моделі рентабельності виробництва, яка забезпечує мінімізацію витрат виробництва і максимізацію прибутку у вартості продукції підприємства.

Основні результати дослідження апробовано у регіональних і державних органах управління і знайшли практичне застосування на промислових підприємствах Донецької області.

У дисертаційний роботі розвинуто науково-методичні підходи і розроблено практичні рекомендації щодо формування і подальшого вдосконалення організаційно-економічного механізму синхронізації товарно-грошових потоків підприємства.

Основні висновки, які характеризують результати дослідження, полягають у нижченаведеному.

  1. Процес виробництва й обігу продукції є замкненим кругообігом матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, що розподіляються на безліч потоків за видами продукції та сферами товарного обміну. Тому встановлення функціональних зв'язків між декількома початковими, проміжними і кінцевими фазами процесу виробництва й обігу товару дозволяє значно знизити рівень невизначеності ринкових відносин, оскільки передбачає наявність інформації про стан справ у суміжних товаровиробників, а також надає можливість кожному з виробників установлювати такі цінові пропорції між групами товарів, за яких може досягатися найбільш оптимальний (максимальний) обсяг виробництва для кожного з них.

  2. Аналіз процесу виробництва й обігу товарів на основі багаторівневої конфігурації потоків дозволяє виключити недоліки однорівневого аналізу товарного обігу і виявляє такі закономірності його функціонування: товарні потоки двох видів товару не поєднуються і не перетинаються, доводячи тим самим реальну можливість установлення контролю за рухом товарних потоків за окремими видами діяльності або замовленнями; пункти обміну товару на гроші та грошей на товар указують на рівність товарних вартостей; потоки, які відносяться до процесу виробництва, переміщення товарів і руху грошей, мають різні напрями переміщення, що передбачає об'єктивну необхідність синхронізації цих потоків за часом.

  3. Використання методу товарних потоків дозволяє уточнити структуру і форми взаємодії виробників у процесі розподілу проміжного продукту і здійснення зовнішньоекономічних зв’язків, а також інноваційного розвитку сучасного виробництва, спрямованого на вдосконалення інформаційної бази підприємства, проведення науково-дослідних і конструкторських робіт, виконання науково-конструкторських розробок із наступним їх упровадженням у серійне виробництво на основі постійного реінжинірингу організаційної структури управління наукомісткого промислового виробництва.

  4. Аналіз конфігурації, структури і виробничо-економічного змісту товарних і грошових ресурсів підприємства дозволив установити і класифікувати основні властивості та виробничо-технологічні ознаки товарних потоків, основні властивості та соціально-економічні ознаки грошових потоків, організаційні схеми функціонування послідовних транспортних потоків за дільницями і певною комбінацією між собою.

  5. Для умов організації гнучких виробничих систем, які допускають швидку зміну й удосконалення технологій особливо на наукомістких підприємствах високого технічного і технологічного рівня виробництва, найбільш припустимою є комбінація двох організаційних систем, при якій система замовлень на виконання робіт внутрішньозаводського характеру поєднується із системою замовлень на виконання робіт щодо виготовлення деталей і вузлів, як це розроблено і практично реалізовано у ВАТ "Топаз".

  6. Серед параметрів, які характеризують виробничо-економічний зміст потоків у товарній і грошовій формі, основне значення мають витрати праці на виготовлення продукції та чисельність наявної робочої сили, органічне поєднання яких є основою матричних графіків виробництва робіт, що суттєво спрощують розрахунок виробничо-економічних показників і забезпечують формування організаційно-економічного механізму взаємодії та синхронізації товарно-грошових потоків.

  7. Розподілити і відповідно синхронізувати грошові потоки за елементами вартості продукту, як свідчать проведені дослідження, неможливо. Тому єдиною структурою, яка дозволяє знайти вирішення цієї задачі, є структура витрат, що містить змінні та постійні витрати, які надають можливість оптимізації (мінімізації) обсягу постачання продукції.

  8. Виробничо-технологічний аналіз установлення математичного зв’язку між змінними і постійними витратами дозволив сформувати аналітичну модель рентабельності виробництва, на основі якої були вдосконалені способи і методи визначення порога рентабельності виробництва продукції, за межами якого забезпечується підвищення фінансової сталості підприємства завдяки структурній оптимізації (мінімізації) загальних витрат виробництва, а також їх кількісну оцінку на основі коефіцієнта, який визначається співвідношенням оптимального і фактичного значень загальних витрат у вартості продукції, що випускається.

Особливою перевагою аналітичної моделі рентабельності виробництва є те, що на умови і сферу її використання не впливає вид діяльності або продукції, що випускається, а процес оптимізації (максимізації) прибутку відбувається на основі чинників, які кількісно характеризують рух товарно-грошових потоків. Тому використання цієї моделі у практичній діяльності підприємств і галузей виробництва сприятиме підвищенню ефективності економічного розвитку на мікро- та макрорівні.

Публікації автора:

Монографії

1. Передерий Л.В. Основные условия и механизм изменения заработной платы в промышленном производстве / Л.В. Передерий, Н.Д. Прокопенко , С.Е. Иванов // Механизм хозяйствования предприятий и объединений трансформационной экономики – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2007. – С. 352-379.

Особистий внесок: запропоновано рекомендації щодо обліку і планування витрат праці в наукомісткому виробництві.

Статті в наукових фахових виданнях

2. Передерий Л.В. Совершенствование организационно-экономического механизма функционирования наукоемких отраслей производства / Л.В. Передерий // Економіка промисловості. – 2005. – № 5 (31). – С. 110-116.

3. Передерий Л.В. Матричная система планирования трудоемкости и ритмичности промышленного производства / Л.В. Передерий // Економіка промисловості. – 2006. – № 1 (32). – С. 87-93.

4. Передерій Л.В. Особливості інноваційного розвитку підприємства в умовах моновиробництва / Л.В. Передерій // Економічний вісник Національного гірничного університету. – 2007. – № 1. – С. 19-24.

5. Передерий Л.В. Методика анализа и формирования модели рентабельности производства / Л.В. Передерий // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2006. – С. 295-307.

6. Передерий Л.В. Классификация и организация товарных потоков на предприятии / Л.В. Передерий // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2006. – Т. 2. – С. 297-307.

7. Передерий Л.В. Анализ структуры издержек производства в товарно-денежных потоках / Л.В. Передерий // Экономические инновации: сб. науч. тр. – Одесса: ИПРЭЭИ, 2007. – Вып. 26. – С. 287-293.

8. Передерій Л.В. Конфігурація, аналіз і організація товарно-грошових потоків у виробництві / Л.В. Передерій // Регіональна економіка. – 2008. – № 2. – С. 51-58.

Матеріали наукових конференцій

9. Передерий Л.В. Основные аспекты совершенствования информационной составляющей в производстве / Л.В. Передерий // Економічні проблеми промислового розвитку в Україні: тези доп. і повідом. всеукр. наук.-практ. конф. (Донецьк, 19-20 трав. 2005 р.). – Донецьк: ІЕП НАН України, 2005. – С. 319-321.

10. Передерий Л.В. Организация товарных и денежных потоков на предприятии / Л.В. Передерий // Інвестиційні та інноваційні процеси в промисловості: зб. матеріалів всеукр. наук.-практ. конф. (Дніпропетровськ, 23-24 листоп. 2006 р.). – Дніпропетровськ: Поліграфцентр, 2006. – С. 111-113.