Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка будівництва


Фісуненко Павло Анатолійович. Організаційно-економічний механізм моніторингу ефективності використання фінансових ресурсів будівельного підприємства : Дис... канд. наук: 08.07.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Фісуненко П.А. Організаційно-економічний механізм моніторингу ефективності використання фінансових ресурсів будівельного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.03 – Економіка будівництва. – Харківська національна академія міського господарства, Харків, 2006.

У дисертації викладено основні рекомендації з вдосконалення організаційно-економічного механізму моніторингу ефективності використання фінансових ресурсів будівельного підприємства. Розроблено методичне забезпечення моніторингу, що дозволяє на основі аналізу відхилень запропонованих критеріїв мінімізувати питому вагу фінансових ресурсів в кінцевих результатах будівельного підприємства. Запропоновано розвиток інформаційного та організаційного забезпечення процесу моніторингу ефективності використання фінансових ресурсів будівельного підприємства, що дозволяє приймати управлінські рішення по усуненню негативних відхилень значень запропонованих критеріїв ефективності за такими ознаками: у часі, за номенклатурою, за центрами відповідальності, за кадровим забезпеченням.

Актуальність роботи обумовлена необхідністю вдосконалення організаційно-економічного механізму моніторингу, дія якого має спрямована на постійне забезпечення зростання ефективності використання фінансових ресурсів будівельного підприємства.

У роботі обґрунтовано підходи до розуміння економічної суті фінансових ресурсів як одноразових капітальних виробничих витрат будівельного підприємства з метою забезпечення фондоозброєності праці та безперервності виробничо-комерційної діяльності, що дозволило обґрунтувати нові критерії оцінки ефективності. Встановлено, що діючі методики фінансового аналізу не спроможні однозначно визначити час, місце (в просторі та за номенклатурою) і суму втрат (чи економії) фінансових ресурсів, які фактори вплинули на вищезазначене і що необхідно зробити, щоб запобігти негативному впливу цих факторів на фінансовий стан підприємства

Встановлено, що існуюче інформаційне та організаційне забезпечення процесу проведення моніторингу має певні недоліки, що не дозволяють точно встановити місця виникнення проблем (центри відповідальності); оперативно готувати інформацію для прийняття управлінських рішень; встановлювати номенклатуру складових фінансових ресурсів, ефективність використання яких знижується; залучати до розробки заходів щодо підвищення ефективності діяльності працівників, які безпосередньо використовують ресурси в процесі виробництва.

На підставі отриманих результатів розроблено: рекомендації щодо вдосконалення методики моніторингу ефективності використання фінансових ресурсів підприємства, що включає критерії, які комплексно характеризують фінансові ресурси з точки зору їх втілення у засобах виробництва та джерел формування та дозволяють отримати об’єктивну інформацію щодо динаміки ефективності використання фінансових ресурсів будівельного підприємства, що дозволить визначити резерви зростання ефективності; рекомендації щодо розвитку організаційного й інформаційного забезпечення процесу проведення моніторингу.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення, практичне дослідження і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в розробці теоретико-методичних засад розвитку організаційно-економічного механізму моніторингу ефективності використання фінансових ресурсів будівельного підприємства. Це знайшло відображення в наступному:

1. Узагальнення теоретичних підходів до розуміння фінансових ресурсів дозволяє трактувати їх економічну сутність як одноразові капітальні виробничі витрати, які здійснює підприємство для забезпечення безперервності виробничого процесу. Таке розуміння фінансових ресурсів дозволяє застосувати підхід до підвищення ефективності їх використання, який полягає в мінімізації цього виду витрат в кожній одиниці кінцевих результатів, що неодмінно призводить до підвищення ефективності діяльності підприємства.

2. Одним з головних інструментів підвищення ефективності діяльності підприємств є фінансовий аналіз. Результати дослідження теоретичних та методичних підходів, а також показників аналізу й оцінки фінансового стану підприємства свідчать про необхідність удосконалення організаційно-економічного механізму процесу проведення цієї роботи, що дозволило б оцінити рівень ефективності використання фінансових ресурсів

3. Результати дослідження діючого організаційно-економічного механізму моніторингу ефективності використання фінансових ресурсів на будівельних підприємствах дозволили сформулювати основні напрямки вдосконалення методичного, інформаційного й організаційного забезпечення процесу здійснення моніторингу, а саме: проведення моніторингу у всіх структурних підрозділах підприємства; встановлення оптимальної періодичності моніторингу; включення до моніторингу максимально можливого асортименту показників складових фінансових ресурсів; залучення до процесу працівників, які безпосередньо використовують ресурси при виробництві продукції.

4. Показано необхідність створення системи управління виробничими витратами, у складі аналітичного забезпечення якої запропоновано оновлену методику моніторингу ефективності використання фінансових ресурсів підприємства. Дія організаційно-економічного механізму процесу проведення моніторингу має бути спрямована на підвищення ефективності використання фінансових ресурсів, що визначає роль, місце і функцію моніторингу.

5. При застосуванні факторного аналізу розроблені критерії оцінки ефективності використання фінансових ресурсів підприємства. Оцінка динаміки ефективності управління фінансовими ресурсами здійснюється за допомогою моделі визначення додаткового умовного неефективного залучення фінансових ресурсів, що призвело до зростання ресурсомісткості кінцевих результатів виробництва, а також моделі визначення додаткового умовного необґрунтованого залучення коштів з різних джерел, що призвело до зростання капіталомісткості кінцевих результатів. Це дозволить визначити фактори, що спричинили зниження ефективності використання фінансових ресурсів і допомогти підготувати управлінські рішення з мобілізації резервів зростання ефективності виробничо-господарської діяльності підприємства.

6. Запропонований розвиток інформаційного і організаційного забезпечення процесу проведення моніторингу ефективності використання фінансових ресурсів будівельного підприємства (за часом, номенклатурою, у просторі, за кадровим забезпеченням) дозволить більш оперативно, за широкою номенклатурою критеріїв аналізу, у всіх структурних підрозділах і поряд з фінансовими менеджерами тим працівникам, які безпосередньо використовують ресурси, реагувати на негативні відхилення, що будуть виявлені в результаті моніторингу.

Апробація запропонованих рекомендацій в умовах підприємства ВАТ “ДБІ”, а також його дочірніх підприємств показала позитивні зміни в кількісних і якісних характеристиках управління їх фінансами.

Практичне впровадження запропонованих рекомендацій сприятиме зменшенню капіталомісткості кінцевих результатів будівельного підприємства, а тим самим підвищенню ефективності виробництва, зростанню прибутку і, як наслідок, зміцненню фінансового стану підприємства. В свою чергу, це буде важливим чинником поліпшення економіки і підйому добробуту української нації.

Публікації автора:

Опубліковані у провідних фахових виданнях:

  1. Драгун Л.М., Редіна Н.І., Фісуненко П.А. Загальні риси оновленої методики фінансового аналізу та ефект від її впровадження // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 37. – Донецьк, ДонНТУ, 2001. – С. 200 – 204. – 0,4 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: обґрунтування актуальності роботи, узагальнення досвіду в сфері фінансового аналізу, формулювання мети роботи та переліку завдань, визначення об’єкта і предмета дослідження, а також його методів та апарату, розробка алгоритму розрахунків стосовно рекомендацій з удосконалення методики аналізу й оцінки фінансового стану підприємства, визначення практичного значення, - 0,35 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Редіна Н.І., Фісуненко П.А. Фінансовий аналіз діяльності підприємства: питання теорії та практики // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 107. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – С. 3 – 8. – 0,35 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: аналіз теоретичних і практичних доробок в області аналізу й оцінки фінансового стану підприємства та формулювання основних напрямків розвитку методики, - 0,3 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Редіна Н.І., Фісуненко П.А. Загальна концепція удосконалення фінансового аналізу діяльності підприємства // Науково-практичний журнал “Регіональні перспективи”, листопад 2001 р., № 5-6 (18-19). - С. 19 – 20. – 0,3 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: формулювання рекомендацій з удосконалення існуючих методик аналізу й оцінки фінансового стану підприємства, визначення інформаційного забезпечення проведення аналітичної роботи, пропозиції щодо алгоритму розрахунку ефекту від впровадження рекомендацій, - 0,25 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Редіна Н.І., Фісуненко П.А. Аналіз діючого організаційно-методичного забезпечення управління фінансами підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 109.-Дніпропетровськ:ДНУ,2001.-С.17-22.-0,3 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: дослідження і критичний аналіз діючого в умовах підприємства організаційного й методичного забезпечення, - 0,2 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Редіна Н.І., Фісуненко П.А. Фінансовий стан підприємства: проблеми аналізу та оцінки в умовах трансформації економіки України // Науково-виробничий журнал Гуманітарного університету “ЗІДМУ” “Держава та регіони”, серія: Економіка та підприємництво. - 2002. - № 2. – С. 133 – 136. – 0,3 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: визначення ролі й місця фінансового аналізу в системі управління виробничими витратами, дослідження питання фінансового стану підприємства і факторів, що впливають на нього, формулювання алгоритму удосконалення методики фінансового аналізу діяльності підприємства, - 0,2 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Заяць Є.І., Фісуненко П.А. Удосконалення інформаційного та організаційного забезпечення процесу проведення аналізу та оцінки фінансового стану підприємства // Науковий журнал “Вісник Технологічного університету Поділля. - 2003. - №2. – С. 80 – 83. - 0,4 друк. арк

Особистий внесок здобувача: формулювання пропозицій щодо побудови аналітичного забезпечення на основі аналізу й оцінки фінансового стану підприємства, яке має спиратися на удосконалене інформаційне і організаційне забезпечення роботи з управління ефективним використанням фінансових ресурсів, - 0,3 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Зджанська Л.Є., Фісуненко П.А. Модернізація методики факторного аналізу використання фінансових ресурсів підприємства // Сборник научных трудов: экономика, менеджмент, маркетинг. Управление проектами, организация. Выпуск 3. – Днепропетровск: Наука и образование, 2003. – С. 49 – 52. - 0,35 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: розробка рекомендацій щодо розвитку методики факторного аналізу та його застосування для підвищення ефективності використання фінансових ресурсів підприємства, - 0,25 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Фісуненко П.А., Заєць Є.І. Шляхи розвитку обліку, контролю і аналізу в системі управління підприємством // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 8. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 31 – 37. – 0,8 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: розгляд еволюції підходів до визначення мети функціонування підприємства в умовах ринку, розробка рекомендацій з розвитку аналітичного забезпечення системи управління виробничими витратами, - 0,6 друк. арк.

  1. Фісуненко П.А. Організаційно-економічний аспект вдосконалення аналізу та оцінки фінансового стану підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 184: В 3 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 562 - 572. - 0,6 друк. арк.

  2. Драгун Л.М., Бородін М.О., Фісуненко П.А. Інноваційна модель підприємництва як засіб підвищення ефективності використання фінансових ресурсів // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 76. – Донецьк, ДонНТУ, 2004. – С. 74 – 80. – 0,4 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: обґрунтування використання інноваційної моделі підприємництва як інструменту підвищення ефективності використання фінансових ресурсів, уточнення економічної сутності поняття „фінансові ресурси”, - 0,35 друк. арк.

11. Фісуненко П.А. Моніторинг ефективності використання фінансових ресурсів будівельного підприємства // Коммунальное хозяйство городов: Науч-техн. сб. Вып. 65. Серия: Экономические науки, 2005. – С. 204 – 211. – 0,42 друк. арк.

Опубліковані за матеріалами конференцій:

  1. Драгун Л.М., Редіна Н.І., Кармазін В.Я., Фісуненко П.А. Аналіз та оцінка фінансового стану підприємства: проблеми, рішення//Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”.-Дніпропетровськ:Наука і освіта, 2001.-С. 77-79.-0,1 др. арк.

Особистий внесок здобувача: визначення ролі фінансового аналізу і основних напрямків розвитку методичного забезпечення, - 0,05 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Редіна Н.І., Кармазін В.Я, Фісуненко П.А. Взаємовідносини між господарчими структурами та податковими органами - рекомендації щодо поліпшення // Тези доповідей четвертої міжнародної конференції “Наука і освіта 2001”. Том 2. Економічні науки. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. - С. 40 - 42. – 0,1 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: визначення аналітичного забезпечення системи управління виробничими витратами, - 0,05 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Фісуненко П.А. Удосконалення фінансового аналізу в умовах трансформації економіки України // Строительство, материаловедение, машиностроение // Сб. научн. трудов. Вып. 12 - Днепропетровск, ПГАСА, 2001. - С. 293 - 294. – 0,1 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: пропозиції з розвитку методики фінансового аналізу і алгоритм удосконалених розрахунків, - 0,05 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Редіна Н.І., Фісуненко П.А. Загальна концепція удосконалення фінансового аналізу діяльності підприємства // Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХІ століття: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. У двох томах. Том 1. – Полтава: ПДТУ ім. Юрія Кондратюка, 2001. - С. 50 - 51. – 0,1 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: формулювання рекомендацій щодо удосконалення існуючих методик аналізу та оцінки фінансового стану підприємства, направлених на підвищення ефективності використання фінансових ресурсів, - 0,05 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Редіна Н.І., Фісуненко П.А. Створення системи управління прибутком як умова виживання та розвитку підприємств у сучасних умовах // Проблеми та перспективи розвитку фінансів місцевого самоврядування в Україні. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, ДДФЕІ, 2002. -С. 193-195. -0,15 др. арк.

Особистий внесок здобувача: розробка рекомендацій щодо створення аналітичного забезпечення системи, - 0,05 друк. арк.

  1. Драгун Л.М., Фісуненко П.А. Удосконалення інформаційного та організаційного забезпечення процесу проведення аналізу та оцінки фінансового стану підприємства // Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 28-29. – 0,1 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: формулювання основних напрямків удосконалення інформаційного та організаційного забезпечення стосовно процесу проведення аналізу й оцінки фінансового стану підприємства, - 0,05 др. арк.

  1. Драгун Л.М., Фісуненко П.А., Заяць Є.І. Шляхи розвитку обліку, контролю і аналізу в системі управління підприємством // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю. Матеріали І-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції: 20-22 листопада 2002 р., м. Черкаси. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С. 22-24. – 0,1 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: пропозиції щодо розвитку аналізу в системі управління підприємством, у підсистемі управління виробничими витратами, - 0,05 друк. арк.

  1. Фісуненко П.А., Заяць Є.І. Система управління ефективністю виробництва як економічна інформаційна система // Тезисы докладов Второй всеукраинской студенческой конференции «Современные информационные системы и технологии в экономике. Запорожский институт экономики и информационных технологий. - Запоріжжя, 2002. - С. 105 - 108. - 0,1 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: визначення аналізу й оцінки фінансового стану підприємства як аналітичного забезпечення системи управління ефективністю виробництва, - 0,05 друк. арк.

  1. Заяць Є.І., Фісуненко П.А., Якимова А.М. Напрямок вирішення проблеми підйому економіки підприємства // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 40 – 42. – 0,15 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: визначення основних етапів вирішення завдання побудови інформаційного й аналітичного забезпечення підсистеми управління виробничими витратами підприємства, - 0,05 друк. арк.

  1. Якимова А.М., Заяць Є.І., Фісуненко П.А. Удосконалення методичного та інформаційного забезпечення процесу проведення фінансового аналізу і контролю діяльності підприємства // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 106 - 108. – 0,1 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: проектування методичного забезпечення проведення фінансового аналізу діяльності підприємства на підставі фінансової звітності як інструменту контролю, - 0,05 друк. арк.

  1. Фісуненко П.А., Косенко Л.Є. До питання дефініції виробничих витрат підприємств будіндустрії // Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції „Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Том ІІ. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 194 – 195. – 0,1 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: визначення економічної сутності фінансових ресурсів як одноразових капітальних виробничих витрат, - 0,05 друк. арк.

  1. Фисуненко П.А. Отношения между аудиторскими фирмами и предприятиями: разработка информационного и аналитического обеспечения // Сучасні проблеми фінансово-господарського контролю: Матеріали Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції (30 березня 2005 р.) – Кривий Ріг: 2005. – С. 341 – 343., - 0,1 друк. арк.

  2. Фісуненко П.А. Аналітичне забезпечення системи підтримки прийняття управлінських рішень // Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи. Збірник доповідей учасників ІІІ наукової конференції, присвяченій пам’яті д.е.н., професора, заслуженого діяча науки і техніки О.С.Бородкіна. – Київ, 2005. – С. 178 – 183., - 0,5 друк. арк.

  1. Фісуненко П.А., Бородін М.О. Роль процесу бюджетування в управлінні економікою підприємства // Тези доповідей ІV Міжнародної наукової конференції „Проблеми економіки транспорту”. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 26 – 26. - 0,1 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: обґрунтування необхідності бюджетування для підвищення ефективності використання фінансових ресурсів підприємства, - 0,05 друк. арк.

  1. Вініченко О.М., Фісуненко П.А. Особливості бюджетування українських підприємств // Тезисы докладов Межвузовской научно-практической конференции «Проблемы построения и функционирования операционных систем в условиях неопределенности и динамичности внешней среды». – Днепропетровск, 2005. - С. 56 -58. - 0,1 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: розгляд особливостей процесу бюджетування з огляду на підвищення ефективності використання фінансових ресурсів, - 0,05 друк. арк.

  1. Фісуненко П.А. Моніторинг ефективності використання фінансових ресурсів будівельного підприємства // Материалы международной научно-практической конференции «Усовершенствование экономических структур строительной отрасли в условиях трансформации экономики Украины к рыночным условиям». – Харьков, 2005. – С. 61 – 62. – 0,1 друк. арк.

  2. Фісуненко П.А., Косенко Л.Є., Болсунова Н.А. Інноваційна модель розвитку підприємств // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: Матеріали V Міжнар. конф. студентів, аспірантів та молодих учених під девізом „Крок молоді у майбутнє” (20-22 квітня 2006 р.) / Уклад.: А.І.Зіневич, К.Ю.Яворська. -К.: НТУУ „КПІ”, 2006. -С. 164-165. - 0,1 друк. арк.

Особистий внесок здобувача: розгляд економічної суті фінансових ресурсів через призму необхідності інноваційної моделі розвитку підприємств. – 0,05 друк. арк.