Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Корнєва Наталя Олександрівна. Організаційно-економічний механізм функціонування тваринницьких продуктових підкомплексів у регіоні : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Корнєва Н.О. Організаційно-економічний механізм функціонування тваринницьких продуктових підкомплексів у регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. Миколаївський державний аграрний університет, Миколаїв, 2007.

Дисертація присвячена вивченню і розробці теоретичних положень, методичних і практичних рекомендацій стосовно організаційно-економічного механізму функціонування тваринницьких продуктових підкомплексів.

У дисертації досліджено сучасний стан та причини зменшення обсягів виробництва продукції тваринництва в Україні і регіоні. Сформовано основні положення удосконалення функціонально-компонентної і територіальної структури тваринницьких продуктових підкомплексів, обґрунтовано шляхи виходу тваринницьких продуктових підкомплексів із кризової ситуації та резерви збільшення виробництва продукції тваринництва, визначено основні напрями подальшого розвитку агропромислової інтеграції, кооперації, комплексоутворення агропромислового виробництва.

Проаналізовано економічні відносини між суб’єктами підкомплексу і внесено пропозиції щодо їх удосконалення. Розроблено пропозиції щодо удосконалення податкової, кредитної і цінової політики стосовно тваринницьких продуктових підкомплексів, методів державного регулювання розвитку галузі і державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників.

1. У процесі тривалого розвитку агропромислового виробництва в Україні на базі розвитку інтеграції, комплексування, комбінування і кооперування виробництва сформувалися спеціалізовані тваринницькі продуктові підкомплекси: м'ясопродуктовий, молокопродуктовий, птахопродуктовий та ін., кожний з яких є поєднанням галузей сільськогосподарського виробництва, переробної і харчової промисловості для виробництва певних видів продукції.

2. Характерна особливість підкомплексів - використання переваг суспільного поділу праці, територіальної концентрації виробництва, поглибленої спеціалізації господарств і підприємств на виробництві тих чи інших видів продукції та їх переробки. Підкомплекси сприяють розвиткові інтеграції і кооперації, розширенню прямих економічних зв'язків між промисловими та сільськогосподарськими підприємствами і господарствами.

3. Особливістю сучасного стану економіки галузевих тваринницьких продуктових підкомплексів стала їх кризова ситуація, що проявляється як наслідок занепаду всіх галузей тваринництва, зменшення продуктивного поголів'я, постійного скорочення виробництва молока, м'яса, вовни, яєць, зростання їх собівартості, зниження рентабельності всіх тваринницьких господарств і зміни ними напряму діяльності.

4. Стратегічним напрямом розвитку тваринництва в Миколаївській області є курс на збереження наявної чисельності поголів’я великої рогатої худоби, зокрема, корів, поголів’я свиней та птиці. Основою збільшення виробництва продукції є нарощування продуктивності тварин. Регіон здатний до самозабезпечення продуктами тваринництва. Недостатнє виробництво яловичини на найближчу перспективу слід компенсувати більш широким розвитком свинарства та птахівництва, які постачають м’ясо на ринок.

5. Дослідженнями встановлено, що в області спад виробництва м’яса худоби та птиці призвів до зменшення обсягів їх переробки на підприємствах м’ясної промисловості. У 2006р. промислово перероблено лише 15,5 % вирощеної худоби та птиці. Це пояснюється тим, що сільськогосподарські товаровиробники переробляють продукцію безпосередньо у своєму господарстві.

6. Проведені дослідження та узагальнення вітчизняного і зарубіжного досвіду переконливо свідчать про необхідність державного регулювання економічних відносин в агропромисловому комплексі та стимулювання виробництва продукції за допомогою комплексу економічних важелів. Основними з них є: створення відповідної законодавчої бази, поєднання державного регулювання розвитку галузі з економічною свободою суб'єктів її ринку, здійснення соціально-економічного захисту товаровиробників.

7. Прийняте на державному рівні рішення щодо надання сільськогосподарським товаровиробникам права розпоряджатися ПДВ від реалізації тварин, встановлення надбавки за реалізацію молодняку великої рогатої худоби високовагових кондицій сприяло усуненню дисбалансу між обсягами вирощеної й реалізованої худоби, підвищенню ефективності галузі. Рівень збитковості виробництва м’яса був найнижчим у 2003 р., у цей же час прибутково працювала м’ясна промисловість, а в цілому вирощування і переробка продукції тваринництва забезпечували прибутки.

8. З моменту введення спеціальних режимів оподаткування ПДВ, виникає питання у його відшкодуванні сільськогосподарським товаровиробникам. Тому з метою переведення аграріїв на пільгові умови вважаємо, що ставка ПДВ на продукцію сільського господарства не повинна перевищувати 10% (маючи на увазі в перспективі можливість її диференціації на окремі види продукції у межах від 5 до 10%).

9. Сьогодні кредитування сільгосппідприємств здійснює понад 26 різних кредитних установ Миколаївської області. Аналізуючи ці показники, можна зазначити, що відбулося збільшення як загального розміру наданих кредитів, так і кількості сільгоспвиробників, які одержали кредит. Провівши дане дослідження, пропонуємо ставити і розглядати питання про запровадження багатоканальної схеми кредитування тваринницьких продуктових підкомплексів. Ядром цієї схеми має стати державний багатофілійний спеціалізований сільськогосподарський банк (Аграрний банк). Він повинен взяти на себе функції кредитного, розрахунково – касового та іншого обслуговування аграрного сектора.

10. Удосконалення взаємовідносин виробників, переробних і реалізаційних структур є можливим за рахунок удосконалення цінової політики, перш за все - переробних підприємств по відношенню до сільськогосподарських. Прибуток повинен розподілятися відповідно до витрат кожного учасника, забезпечувати економічну заінтересованість всіх учасників. Нами запропонована методика розрахунку ціни на різних стадіях виробничого процесу. За основу взято розраховані нормативи затрат сільського господарства, переробної промисловості та торгівлі й норму прибутку 15 %. Hа місцях, виходячи з конкретних умов, ці показники можуть уточнюватися. Ціну встановлюють на всі види сировини та готової продукції.

11. Ефективним важелем відродження виробництва є інтеграція сільськогосподарських товаровиробників з промисловими переробними та торговельними підприємствами. Окрім вже існуючої інтеграції виробництва і переробки продукції тваринництва на господарському рівні, необхідно сформувати інтегровані господарські структури на міжгосподарському, регіональному і галузевому рівнях.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Корнєва Н.О. Методологічні засади формування тваринницькопродуктового підкомплексу АПК// Вісник аграрної науки Причорномор’я. -2005.-№2.- С.150-153.(0,25 друк.арк.)

2. Корнєва Н.О. Роль інтеграційних процесів у формуванні організаційної структури тваринницькопродуктового підкомплексу// Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія «Економіка та менеджмент». -2006.-№3-4(20-21).- С.74-77.(0,25 друк.арк.)

3. Корнєва Н.О. Основні шляхи збільшення виробництва продукції м'ясо- продуктового підкомплексу// Вісник аграрної науки Причорномор’я. -2006.-№4.- С.115-120. (0,31 друк.арк.)

4. Корнєва Н.О. Напрями вдосконалення цінового механізму на продукцію тваринництва// Вісник аграрної науки Причорномор’я. -2007.-№2.- С.115-119. (0,25 друк.арк.)

5. Корнєва Н.О. Вдосконалення економічних відносин у системі тваринницькопродуктового підкомплексу// Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка.-2007.-вип.52.- с.187-196 (0,56 друк. арк.)

6. Топіха І.Н., Корнєва Н.О.Необхідність змін чинного стану непрямого оподаткування на ринку тваринництва // Економіка: проблеми теорії та практики.- Вип. №228. Том ІІІ.– 2007.–с.562-568 (загальний обсяг – 0,38 друк. арк., автору належить збір та обробка даних, формулювання основних положень та висновків.)

Матеріали науково-практичних конференцій:

1.Корнєва Н.О. Шляхи покращення функціонування тваринницько-продуктового підкомплексу АПК в сучасних умовах // Збірник наукових праць ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Молодих вчених Терноп. держ.економ.ун-ту. – 2006. –– с. 387-388 (0,10 друк.арк.).

  1. Корнєва Н.О.Обґрунтування ціноутворюючих чинників на продукцію тваринництва в ринкових умовах// Збірник наукових праць Другої Міжнародної науково-практичної конференції Таврійської державної агротехнічної академії.-2005.-с.108-109.( 0,10 друк.арк.)

  2. Корнєва Н.О. Деякі питання напрямів розвитку тваринницько-продуктового підкомплексу в Миколаївській області// Збірник наук. праць Міжнар. наук.-практ. конф. Сумського національного аграрного університету. – 2006.– с. 206- 207 (0,15 друк.арк.)

  3. Корнєва Н.О. Державне регулювання розвитку регіонального тваринницькопродуктового підкомплексу// Матеріали Міжн. наук.-практ. конференції Полтавтавського університету споживчої кооперації України.-2007.-с.109-113 (0,30 друк.арк.)