Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Перкіна Наталія Ігорівна. Організаційно-економічний механізм державного регулювання формування і розвитку систем управління якістю продукції в Україні : Дис... канд. наук: 08.02.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Перкіна Н.І. Організаційно - економічний механізм державного регулювання формування і розвитку систем управління якістю продукції в Україні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - організація управління, планування і регулювання економікою. - Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Харків, 2006.

В дисертації обгрунтовані концептуальні підходи щодо вдосконалення системи державного регулювання управління якістю в багатоукладній економіці.

Розкриті чинники, що стримують розвиток систем управління якістю в багатоукладній економіці. Уточнено економічну сутність державного регулювання формування і розвитку систем управління якістю продукції. Встановлена тимчасова неспроможність державного механізму в умовах економічної трансформації забезпечити ефективне впровадження систем якості. Виявлено і розкрито протиріччя між стратегічною метою економічної політики і методами управління ефективним впровадженням систем якості. Визначені недоліки діючих методів регулювання формування і розвитку систем управління якістю продукції.

Розроблена концептуальна схема забезпечення ефективного поетапного впровадження систем якості в Україні. Обґрунтовані рекомендації щодо вдосконалення державного регулювання формування і розвитку систем управління якістю.

У дисертаційній роботі здійснено наукове обґрунтування організаційно-функціональних елементів системи державного регулювання і представлено нове розв’язання наукового завдання, що полягає у визначенні пріоритетних напрямів підвищення ефективності формування і розвитку систем управління якістю продукції в Україні.

Це знайшло відображення в розробці теоретичних і методичних положень та практичних рекомендацій з означеної проблематики.

1. Виявлені тенденції в динаміці управління якістю та на їх основі розкриті чинники, що стримують розвиток систем управління якістю в багатоукладній економіці: глобальні (невизнання національної системи технічного регулювання з боку розвинених країн, низький рівень участі в міжнародних і європейських організаціях, а також недостатня допомога з боку іноземних партнерів); структурні (застаріла інфраструктура сфери технічного регулювання і споживчої політики); трансформаційні (зумовлені наслідками системної кризи суспільного виробництва та наявністю значного тіньового сектора); ринкові (несумлінна конкуренція на ринку, насиченому контрабандою і фальсифікованою продукцією). Запропонована класифікація дозволила виробити об'єктивну основу для уточнення сутності державного регулювання формування і розвитку систем управління якістю.

2. Встановлена тимчасова неспроможність державного механізму в умовах економічної трансформації забезпечити ефективне впровадження систем якості.

3. Обґрунтовано необхідність державного регулювання формування і розвитку систем управління якістю та уточнено його економічну сутність, яка проявляється у трьох аспектах: активізації державного механізму управління якістю, створенні спеціальних організаційно - економічних умов, які сприяють підвищенню ефективності систем управління якістю, заміщенні державного механізму в сферах, де його застосування неможливе.

4. Аналіз діючої нормативно - правової бази управління якістю та проведена оцінка ефективності методів регулювання дозволили визначити недоліки діючої системи державного регулювання формування і розвитку систем управління якістю: невідповідність законодавства в сфері технічного регулювання і споживчої політики вимогам Всесвітньої торгівельної організації і законодавства Європейського Союзу; низький рівень гармонізації національних стандартів, технічних регламентів і процедур оцінки відповідності з міжнародними і європейськими стандартами; невизнання національної системи технічного регулювання з боку розвинених країн; застаріла інфраструктура сфери технічного регулювання і споживчої політики; недостатнє фінансування сфери технічного регулювання і споживчої політики з боку держави, промисловців і підприємців.

5. Аналіз зарубіжного досвіду показує, що держава зобов'язана створити сприятливі умови для подолання незбалансованості інтересів між підприємцями і споживачами. Показано доцільність використання методів стимулювання впровадження систем управління якістю в Україні. Запропоновано переглянути систему кредитування й оподатковування вітчизняних підприємств і організацій у сфері формування і розвитку систем управління якістю продукції, а також законодавчо внести необхідні поправки.

6. Аналіз стану державного регулювання формування і розвитку систем управління якістю в Україні показав, що в сфері управління якістю існують значні проблеми. Виявлено його небезпечні прояви: недостатній рівень захисту прав споживачів, недостатня компетентність кадрів, недостатнє фінансування сфери технічного регулювання і споживчої політики. Ці негативні явища позначилися на низькому рівні розвитку управління якістю продукції, що експортується з країни. Позитивною тенденцією розвитку систем управління якістю в Україні є прискорені темпи прийняття національних стандартів, гармонізованих з міжнародними і європейськими. В цілому статистика і аналіз свідчать про незадовільний стан робіт із впровадження і сертифікації систем управління якістю (екологічного управління). Керівниками обласних і міських адміністрацій не приділяється належної уваги по цьому питанню.

7. Обґрунтовані концептуальні напрями щодо вдосконалення системи управління якістю та розроблена концептуальна схема забезпечення ефективного поетапного впровадження систем якості в Україні. У схемі виділені наступні основні етапи забезпечення ефективного впровадження систем якості: формування пріоритетів і стратегічних цілей у системі державного розвитку, аналіз і класифікація ланок системи і внутрісистемних зв'язків, побудова моделі, вибір стратегічних альтернатив для розвитку системи, розробка проекту та здійснення поетапного впровадження і розвитку системи державного управління якості.

8. Обґрунтовані рекомендації щодо вдосконалення методів управління якістю, виходячи із запропонованої структуризації цілей державного регулювання формування і розвитку систем управління якістю, що слід вважати головним практичним результатом роботи. Зокрема показана необхідність фінансової підтримки вітчизняних підприємств і організацій шляхом здешевлення цільових кредитів для оплати вартості робіт з розробки, впровадження і підтвердження відповідності систем управління якістю, екологічного управління та інших систем управління відповідно до національних або міжнародних стандартів; підвищення якості адміністративних послуг, що надаються органами державної влади і місцевими державними адміністраціями, за рахунок введення систем управління якістю адміністративних послуг у ціх організаціях; модернізації законодавчої бази в сфері стандартизації, метрології і сертифікації у відповідності з вимогами Світової організації торгівлі і законодавства Європейського Союзу. Впровадження запропонованих рекомендацій у практику державного регулювання дозволить послабити протиріччя між учасниками процесів формування і розвитку систем управління якістю у вітчизняній економіці.

Публікації автора:

  1. Гниленко Н.И. Еталонная база Украины, как основа метрологического обеспечения систем управления качеством продукции // Вісник ХНУ ім. В.Н.Каразіна. – Х., 2003. – № 612. – С.73-78. (0,24 д.а.).

  2. Перкина Н.И. ”Система метрологического обеспечения качества продукции” // Вісник ХНУ ім. В.Н.Каразіна. – Х., 2004. – № 613. – С.361-366. (0,28 д.а.).

  3. Перкіна Н.І. „Вірогідність вимірів як основа кількісної оцінки якості продукту” // Вісник ХНУ ім. В.Н.Каразіна. – Х., 2004. – № 630. – С.145-148. (0,25 д.а.).

  4. Перкина Н.И. Комплексные информационные системы в метрологии. // Український метрологічний журнал, – Х., 2005. – №4. – С. 63 - 64. (0,16 д.а.).

  5. Крикун О.А., Перкина Н.И. Управление качеством продукции на основе заинтересованных сторон. Вісник ХНУ ім. В.Н.Каразіна. – Х., 2005. – № 663. – С.250-255. (0,28 д.а.)(особисто Перкіной Н.І. належить 0,12 д.а.).

  6. Перкина Н.И. Основные формы государственной поддержки внедрения систем качества по стандартам ISO. // Український метрологічний журнал, - Х., 2006. – №2. – С. 7- 9. (0,27 д.а.).

  7. Перкина Н.И. Показатели и критерии качества процесса образовательных услуг высшей школы: обобщающий анализ // Тези. – Сучасні проблеми науки та освіти. Матеріали 6-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції 30 квітня-9 травня 2005р., м.Алушта. / Харків: Українська Асоціація „Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, 2005. – 272с., – С.239. (0,1 д.а.).