Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Єжакова Наталя Володимирівна. Організаційно-економічний механізм активізації інноваційної діяльності підприємств (за матеріалами підприємств харчової промисловості Автономної Республіки Крим) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Єжакова Н. В. Організаційно-економічний механізм активізації інноваційної діяльності підприємств (за матеріалами підприємств харчової промисловості Автономної Республіки Крим) – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). ДВНЗ „Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено проблемним питанням активізації інноваційної діяльності підприємств харчової промисловості в умовах ринкової трансформації економіки. Поглиблено сутнісну характеристику таких категорій, як інновація, інноваційна діяльність, інноваційний процес, інноваційно активне підприємство, і запропоновано додаткові класифікаційні ознаки інновацій та інноваційних підприємств. Визначено суть і складові організаційно-економічного механізму активізації інноваційної діяльності підприємств та їх взаємодію. У роботі надано аналітичну оцінку стану та перспектив розвитку інноваційної діяльності підприємств харчової промисловості АРК. Розроблено методику розрахунку системи показників активізації інноваційної діяльності, яка є одним з елементів комплексної методики оцінки інноваційної діяльності та дозволяє визначити доцільність і рівень здійснення інноваційних процесів на підприємстві.

Результати проведеної оцінки використані для розробки моделі активізації інноваційної діяльності підприємств харчової промисловості на основі їх кластеризації.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо розробки й обґрунтування наукових, методичних і прикладних аспектів формування організаційно-економічного механізму активізації інноваційної діяльності підприємств. Результати дослідження дали можливість сформувати такі основні висновки та рекомендації:

  1. Інноваційна діяльність дозволяє підприємствам оновляти свою продукцію, підвищувати її технічний рівень і конкурентоспроможність, збільшувати обсяги виробництва та реалізації продукції, розширювати ринки збуту, знижувати матеріало- та енергомісткість виробничого процесу.

  2. Існує велика кількість класифікаційних ознак і систематизацій інновацій, розроблених як вітчизняними, так і зарубіжними вченими. Проте на даний час ще немає адекватної сучасним вимогам класифікації для використання в практичній діяльності підприємств і організацій з метою одержання повної інформації про інноваційний процес. Запропонована класифікація інновацій дає змогу дістати якнайповніше уявлення про всю їх різноманітність, а розроблена класифікація підприємств і організацій, що здійснюють чи підтримують інноваційну діяльність, апробована і вже використовується в Державному управлінні статистики в АРК.

  3. У сучасних умовах розвитку національної економіки постала гостра потреба формування й послідовної реалізації на рівні промислового підприємства організаційно-економічного механізму, який відповідав би новим економічним і соціально-політичним умовам, а також забезпечував би активізацію інноваційної діяльності на підприємствах. У роботі визначено суть і складові такого механізму, розглянуто взаємодію його елементів, встановлено його основні функції, цілі і завдання.

  4. Система показників ефективності інноваційної діяльності промислового підприємства і дані, які наводяться у статистичній звітності, не дозволяють, на наш погляд, зробити остаточних висновків про ефективність інноваційної діяльності, рівень її активізації на конкретному підприємстві й у галузі в цілому. У зв'язку з цим розроблено методику оцінки інноваційної активності промислових підприємств, виділено основні етапи такої оцінки, визначено показники забезпеченості підприємства ресурсами для здійснення інноваційної діяльності. Усе це дозволяє підприємствам оцінити свою поточну інноваційну активність і прийняти необхідні управлінські рішення щодо напрямів подальшого інноваційного розвитку.

  5. Відтворення та прискорений розвиток харчової промисловості АРК є важливими передумовами подолання кризових явищ в економічній сфері, оскільки підприємства цієї галузі випускають продукцію для задоволення нагальних потреб людини. Тому саме вони заслуговують на першочергову увагу в процесі дослідження організаційно-економічного механізму активізації інноваційної діяльності.

  6. Аналітична оцінка інноваційної діяльності підприємств харчової промисловості за 2001—2006 рр. дозволила дійти висновку, що найактивніше вона здійснювалась у 2004 р., у цілому в Україні — у 2002 р. У 2004 р. підприємства харчової промисловості АРК упроваджували переважно продуктові інновації. У 2006 р. різко знизилась інноваційна активність підприємств харчової промисловості. Основними чинниками, які вплинули на зниження інноваційної активності, були: нестача власних коштів для здійснення інновацій; недостатня підтримка з боку держави; високі витрати на нововведення; тривалий термін окупності інноваційних проектів і високі економічні ризики здійснення інноваційної діяльності.

  7. Основними джерелами фінансування інноваційної діяльності підприємств харчової промисловості АРК є власні кошти підприємств; вельми незначної є частка кредитів, коштів державного і місцевого бюджетів, а також коштів вітчизняних та іноземних інвесторів. Доведено необхідність пошуку нових альтернативних джерел фінансування інноваційної діяльності (лізинг, франчайзинг, форфейтинг і венчурне фінансування). Але в Україні ще не створено сприятливих умов для такого фінансового забезпечення (немає або дуже незначна законодавча база стосовно цих джерел фінансування; недостатня кількість кваліфікованих кадрів у цій сфері та ін.).

  8. Аналіз інноваційної діяльністі структурних підрозділів підприємств ВАТ „Кримхліб” і ВАТ „Криммолоко”, що виробляють стратегічно важливу продукцію для споживачів, здійснено за розробленою нами методикою оцінки інноваційної активності підприємств. У перспективі ці підприємства мають усі передумови для подальшої активізації інноваційної діяльності: виробничі потужності для випуску широкого асортименту продукції; вільні площі для встановлення нового устаткування; якісну місцеву сировину; наявність кваліфікованих фахівців і працівників, а також власні технологічні розробки (рецептури) тощо.

  1. Механізм інноваційної діяльності підприємств харчової промисловості треба невпинно вдосконалювати, а це залежить насамперед від створення сприятливих умов для їх прискореного розвитку на основі активізації інноваційної діяльності. У роботі розроблено заходи щодо подальшої активізації інноваційної діяльності підприємств харчової промисловості АРК, у т. ч. її окремих підгалузей.

  2. В АРК існують сприятливі передумови для формування інноваційних структур (технопарків, технополісів, бізнес-інкубаторов та ін.). Більше уваги приділено інноваційним кластерам, оскільки ця форма взаємодії інноваційно активних підприємств, установ, організацій приводить до створення особливої форми інновації — сукупного інноваційного продукту.

Запропоновано до впровадження модель взаємодії елементів інноваційного кластера підприємств харчової промисловості АРК, яка забезпечує організаційно-економічну інтеграцію інноваційних підприємств дослідженої галузі. Ця взаємодія дозволить вийти українським виробникам на нові ринки збуту; збільшити обсяги виробництва та реалізації продукції, а також податкові надходження до бюджету; поліпшити фінансове становище окремих підприємств, що входять в інноваційний кластер; об'єднати їх інноваційні можливості, що сприятиме виробленню високоякісної конкурентоспроможної продукції.

Прикладне застосування оцінки взаємодії окремих елементів кластера слугуватиме подальшій активізації інноваційної діяльності підприємств харчової промисловості Автономної Республіки Крим.

Публікації автора:

У колективній монографії:

1. Инвестиционные проблемы предприятий: [Монографія] / [С. П. Наливайченко, Т. В. Амельченко, А. Т. Яковенко, Н. В. Ежакова и др.]; под ред, д.е.н., проф С. П. Наливайченко. — Симферополь, 2007. — 276 с. Глава 2 „Инновационная деятельность промышленных предприятий Автономной Республии Крым в 2003—2005 гг.”, 2.1; 2.2; 2.3; 2,5.— С. 69—79 (у співавторстві, авторові належить аналіз інноваційної діяльності промислових підприємств АРК в 2003-2005 рр. — 0,5 д. а). Авторові особисто належить 2.4 „Анализ инновационной деятельности предприятий пищевой промышленности АРК”. — С. 80—86. — 0,5 д .а.

У наукових фахових виданнях:

2. Єжакова Н. В. Стан інноваційної діяльності в Автономній Республіці Крим / Наталя Єжакова // Схід. — 2002.— № 3 (46). — С. 36—38. — 0,4 д. а.

3. Єжакова Н. В. Фінансування інноваційної діяльності підприємств харчової промисловості в Автономній Республіці Крим / Наталя Єжакова // Схід. — 2003. — № 1 (51). — С. 35—37. — 0,5 д. а.

4. Ежакова Н. В. Основные направления активизации инновационно-инвестиционной деятельности на предприятиях пищевой промышленности АР Крым / Н. В. Ежакова // Экономика Крыма. — 2006. — № 18. — С. 62—64. — 0,4 д. а.

5. Ежакова Н. В. Инновационная деятельность промышленных предприятий АРК в контексте инновационной модели развития экономики Украины / Ежакова Н. В. // Культура народов Причерноморья. — 2007. — № 103. — С. 133—135. — 0,5 д. а.

6. Ежакова Н. В. Роль инновационных кластеров в активизации инновационной деятельности предприятий пищевой промышленности АРК / Ежакова Н. В. // Культура народов Причерноморья. — 2008. — № 133. — С. 130—133. — 0,5 д. а.

В інших наукових виданнях:

7. Яркіна (Єжакова) Н. В. Управління підприємницькими ризиками / Яркіна (Єжакова) Н. В. // Матеріали першої національної міжвузівської науково-практичної конференції [„Міжнародна економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку”], (Київ, 29 листопада 1999 р.) / Міністерство освіти України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка. — Сімферополь: Таврида, 2000. – С. 197—199. — 0,15 д.а.

8. Ежакова Н. В. Государственная поддержка инновационной деятельности в Украине /Ежакова Н. В. // Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции [„Управление социально-экономическим развитием регионов Украины и АР Крым”], (Симферополь, 17 мая 2002 г.) / Министерство образования и науки Украины, Таврический национальный университет им. В. Вернадского.— Симферополь: Таврида, 2002. — С. 26—28. — 0,15 д. а.

9. Ежакова Н. В. Инновационная деятельность предприятий пищевой промышленности АР Крым / Н. В. Ежакова // Материалы Всеукраинской научно-практической конференции [„Проблемы управления предпринимательством в современных условиях”], (Ялта, 9—12 листопада 2005 р.) / Министерство образования и науки Украины, Таврический национальный университет им. В. Вернадского [и др.].— Симферополь: ЧП «Кильбер», 2005. — С. 66—67. — 0,2 д .а.

10. Ежакова Н. В. Инновационные аспекты процесса глобализации экономики / Амельченко Т. В., Ежакова Н. В. // Матеріали науково- практичної конференції [„Актуальні проблеми економічних та суспільних наук”], (Сімферополь, 18 лютого 2006 р.) / Міністерство освіти і науки України, Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. Туган-Барановського. Сімферопольський навчальний центр.— Сімферополь, 2006. — С. 5—8. Особисто авторові належать пропозиції щодо впливу інноваційних процесів на глобалізацію економіки. — 0,2 д. а.

11. Ежакова Н. В. Интенсификация инновационной деятельности предприятий пищевой промышленности Автономной Республики Крим / Н. В. Ежакова // Материалы научно-практической конференции [„Теория и практика предпринимательской деятельности”], (Симферополь, 4—7 октября 2006 р.) / Министерство образования и науки Украины, Таврический национальный университет им. В. Вернадского [и др.]. — Симферополь, 2006. — С. 133—135. — 0,2 д. а.

12. Ежакова Н. В. Механизм финансового обеспечения инновационной деятельности предприятий пищевой промышленности АРК / Ежакова Н. В. // Материалы научно-практической конференции [„Проблемы формирования инновационных механизмов в современных условиях. Социально-экономическое развитие Крыма на основе кластеров”], (Симферополь, 24 апреля 2007 г.) / Министерство экономики АРК [и др.]. — Симферополь: Минэконом АРК, 2007. — С. 61—66. — 0,4 д. а.

13. Ежакова Н. В. Организационные формы обеспечения инновационных процессов в промышленности Автономной Республики Крым / Ежакова Н. В. // Материалы международной научно-практической конференции ученых и специалистов [„Интеграционные процессы и социально-экономическое развитие”], (Симферополь, 25—26 апреля 2007 г.) / Академия экономических наук Украины, Крымский экономический институт Киевского национального экономического университета им. В. Гетьмана» [и др.]. — Симферополь: Таврия. — С. 160—161. — 0,2 д. а.

14. Ежакова Н. В. Инновационный потенциал предприятия как фактор повышения его конкурентоспособности / Ежакова Н. В. // Матеріали Всеукраїнської науково-практичній конференції вчених та спеціалістів [„Реалізація національних економічних інтересів України в рамках євроінтеграційних процесів”], (Сімферополь, 24—25 квітня 2008 р.) / Міністерство освіти та науки України, Кримський економічний інститут ДВНЗ „Київський Національній економічний університет імені Вадима Гетьмана” [та ін.]. — Сімферополь: ПП „Підприємство Фенікс”, 2008. — С. 153—155. — 0,15 д. а