Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Романюк Ірина Михайлівна. Організаційно-економічні засади продовольчого забезпечення та напрями його удосконалення в регіоні : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Романюк І.М. Організаційно-економічні засади продовольчого забезпечення та напрями його удосконалення в регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2007.

В дисертації розкрито теоретико-методологічні основи формування організаційно-економічних засад продовольчого забезпечення в регіоні в ринкових умовах господарювання. Досліджено структурно-динамічні зрушення в сфері продовольчого забезпечення Чернівецької області. Висвітлено шляхи та напрями підвищення ефективності управління продовольчим забезпеченням регіону.

В роботі запропоновано новий підхід до визначення поняття «продовольче забезпечення». Запропоновано критерії оцінювання ефективності управління продовольчим забезпеченням в регіоні. Визначено основні концептуальні засади формування стратегії продовольчого забезпечення регіону.

Одержані результати в сукупності дозволили розв’язати наукове завдання, що має важливе значення для розвитку досліджень продовольчого забезпечення в регіональному вимірі, а саме: розроблено теоретико-методологічні та прикладні підходи до управління продовольчим забезпеченням та шляхи підвищення його ефективності.

Узагальнення отриманих результатів дає змогу сформувати наступні висновки і пропозиції теоретичного і практичного характеру:

1. В умовах розвитку ринкової економіки проблема продовольчого забезпечення регіону потребує якісно нового вирішення як з точки зору сутності як економічної категорії ринкової економіки, так і методології дослідження. Під продовольчим забезпеченням регіону слід розуміти комплекс економічних, технологічних та організаційних заходів, які здійснюються державою та іншими суб’єктами ринку на рівні країни та регіонів з метою задоволення потреб населення у харчових продуктах і включають стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції та її переробки, забезпечення належної якості й безпеки харчових продуктів і їх цінової доступності.

2. Побудова ефективного і дієвого організаційно-економічного механізму продовольчого забезпечення в умовах розвитку ринкової економіки неможлива без його управління та регулювання з боку держави. Державне регулювання продовольчого забезпечення – це система економічних, фінансових, юридично-правових, організаційних і соціальних заходів, що здійснюються з метою забезпечення стабільного і ефективного розвитку сільськогосподарського виробництва та продуктів його переробки, а також задоволення населення якісними продуктами харчування в достатніх обсягах і за доступними цінами.

3. У ринкових умовах держава є активним учасником продовольчого ринку і як покупець сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки (формування державних резервів, забезпечення потреб бюджетних споживачів тощо), і як регулятор балансу обсягів виробництва і споживання та підтримання повноцінного рівня дохідності галузі, достатнього для її самофінансування.

4. Проведений аналіз розвитку аграрного виробництва, харчової і переробної промисловості, сфери роздрібної торгівлі продуктами харчування у Чернівецькій області засвідчив, що в 2000-2005 роках відбулося зростання обсягів виробництва та реалізації продовольства в регіоні, що, у свою чергу, позначилося на збільшенні рівня споживання населенням регіону основних продуктів харчування.

5. Рівень споживання харчових продуктів характеризує платоспроможний попит населення. Різниця в споживанні продуктів харчування малозабезпечених груп населення і з високими доходами особливо помітна у витратах на купівлю м’ясних продуктів, кондитерських виробів і фруктів. В області у структурі витрат на харчування малозабезпечені сім’ї особливо виділяють хліб, хлібні продукти, макаронні вироби. Забезпечені верстви населення крім делікатесних і дорогих продуктів надають перевагу пшеничному хлібу, новим видам елітного хліба і кондитерських виробів. У Чернівецькій області в 2005 році витрати на кондитерські вироби складали 9,7% продуктового бюджету малозабезпеченої сім’ї і 15,6% бюджету населення з вищими доходами, а витрати на придбання хліба і хлібних продуктів – відповідно 21,2% і 12,8%. Тому проведення виконавчими органами державної влади заходів щодо подолання бідності і підвищення реальних доходів громадян є передумовою ефективного їх продовольчого забезпечення.

6. Запропоновано основні напрямки роботи державних органів влади та органів місцевого самоврядування щодо побудови ефективної системи продовольчого забезпечення Чернівецької області в сучасних умовах формування ринкових відносин, які включають: координацію напрямків державного і міжгалузевого регулювання в сфері раціонального використання, вивчення, зберігання і відтворення природно-ресурсного потенціалу області; забезпечення проведення аграрної політики і функціонування агропромислового комплексу Чернівецької області; розробку та реалізацію заходів державної підтримки виробництва, переробки і реалізації агропромислової продукції; підтримки необхідного стратегічного запасу продовольства та регулювання цін на життєвоважливі продукти харчування для населення області.

7. При всій важливості ринкових відносин у системі відносин продовольчого забезпечення очевидно те, що процес нормалізації продовольчого забезпечення безперервний і вимагає активного управління, регулювання, стимулювання в організації й функціонуванні механізму продовольчого забезпечення. Організація й управління продовольчим забезпеченням ґрунтуються на нормативно-правовій базі, на використанні системи кількісних і якісних показників, що включає обсяги виробництва й імпорту продовольства, його структуру, показники якості продовольства, показники розвитку інфраструктури – зберігання, транспорт, торговельну мережу, розвиток маркетингових технологій, які досліджують товар, споживача, ринок.

8. Світовий і вітчизняний досвід свідчить про те, що об’єднання зусиль сільськогосподарських і переробних підприємств – найбільш ефективний шлях подолання кризових явищ та реалізації завдань у сфері виробництва продовольства. Сучасна економічна наука визначила різні форми вертикальної та горизонтальної інтеграції, які можуть бути застосовані у сфері виробництва та реалізації продовольчих товарів. На думку автора, сьогодні необхідне стимулювання з боку держави розвитку в країні форм інтеграційних зв’язків у сфері виробництва та реалізації продуктів харчування для населення.

9. З метою підвищення ефективності управління продовольчим забезпеченням регіону необхідна розробка стратегії продовольчого забезпечення, основними концептуальними засадами якої повинні бути: підвищення рівня розвитку галузей виробництва продовольчих товарів в регіоні; удосконалення системи оптової та роздрібної торгівлі продовольчими товарами в регіоні; підвищення якісного рівня продуктів харчування, контроль з боку держави за рівнем якості та безпечності продовольчих товарів; удосконалення управління продовольчим забезпеченням в регіоні.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Дейнеко Л.В., Цимбалюк А.В., Романюк І.М. Розвиток харчової промисловості в контексті забезпечення продовольчої безпеки // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2001. – С. 123-130 (особистий внесок: здійснено аналіз виробництва продукції підприємствами харчової промисловості України з метою оцінки продовольчого самозабезпечення країни – 0,09друк. арк.).

  2. Романюк І.М. Теоретичні основи управління розвитком харчової промисловості в регіоні // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2002. – С. 101-104

  1. Романюк І.М. Проблеми забезпечення інноваційного розвитку малих підприємств харчової промисловості // Науковий вісник БДФЕІ. Випуск 4. – Чернівці, 2003. – С. 132-134

  2. Романюк І.М. Сутність організаційно-економічного механізму управління харчовою промисловістю// Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2003. – С. 135-141

  3. Дейнеко Л.В., Купчак П.М., Романюк І.М. Природно-ресурсний потенціал харчової промисловості та ефективність його використання // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Природно-ресурсний потенціал в системі просторового розвитку: Зб. наук. пр. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2004. – Вип. 2 (XLVI). – С. 161-166 (особистий внесок: висвітлено значення ефективного використання природно-ресурсного потенціалу у розвитку харчової промисловості – 0,009 друк. арк.)

  4. Романюк І.М. Місце харчової індустрії в промисловості Чернівецької області // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2005. – С. 206-212

  5. Романюк І.М. Розвиток продовольчого ринку як основа формування продовольчого забезпечення регіону // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, 2006. – Ч. 1. – С. 246-254

Тези доповідей:

  1. Дейнеко Л.В., Романюк І.М. Проблеми забезпечення інноваційного розвитку харчової промисловості // Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: сучасний стан і перспективи вирішення: ІІ Міжнародна науково-практична конференція. Київ, 18-19 березня 2002 р. - К.: “Стафед-2”, 2002. – С. 29-30 (особистий внесок: визначено та узагальнено причини низького рівня розвитку інноваційної діяльності підприємств харчової промисловості – 0,02 друк. арк.)

  2. Борщевський П.П., Дейнеко Л.В., Романюк І.М. Проблеми розвитку системи маркетингу в харчовій і переробній промисловості України // Ринкова трансформація економіки АПК: Міжнародна науково-практична конференція. Харків, 5-6 грудня 2002 р. – Харків, 2002. – С. 32-35 (особистий внесок: визначено та узагальнено причини низького рівня розвитку системи маркетингу на підприємствах харчової промисловості України – 0,01 друк. арк.)

  3. Романюк І.М. Податкове середовище як фактор розвитку підприємств харчової промисловості // Розвиток податкових відносин та модернізація податкової служби в Україні: Науково-практична конференція. Ірпінь, 19-20 грудня 2002 р. – Ірпінь: Академія ДПС України, 2002. - С. 406 – 408

  4. Дейнеко Л.В., Романюк І.М. Еколого-економічні проблеми регіонального розвитку продовольчого комплексу // Межрегиональные проблемы экологической безопасности «МПЭБ - 2003»: Сборник трудов симпозиума. Сумы, 17-20 сентября 2003 г. – Сумы, 2003. – С. 17-21 (надано пропозиції щодо підвищення рівня якості та безпечності продовольчих товарів на споживчому ринку – 0,02 друк. арк.)

  5. Дейнеко Л.В., Романюк І.М. Сучасний стан та перспективи розвитку харчової промисловості Чернівецької області // Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України: ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція. Київ, 20-21 квітня 2004 р. – К.: ВГЛ Обрії, 2004. – С. 77-78 (особистий внесок: здійснено аналіз розвитку харчової промисловості Чернівецької області, запропоновано шляхи прискорення її розвитку – 0,007 друк. арк.)

  6. Романюк І.М. Шляхи реформування інтегрованих структур у харчовій промисловості // Актуальні проблеми економічного розвитку України: Наукова конференція молодих вчених РВПС України НАН України. Київ, 1 листопада 2005 р. – К.: РВПС України НАН України, 2006. – С. 77-79

  7. Романюк І.М. Фінансовий механізм регулювання розвитку малих підприємств харчової промисловості регіону // Фінансовий потенціал регіонів України в умовах ринкової економіки: Міжнародна науково-практична конференція. Чернівці, 16-17 березня 2006 р. – Чернівці, 2006. – С. 146-147

  8. Романюк І.М. Фінансово-кредитна підтримка розвитку малих підприємств в харчовій промисловості Чернівецької області // Продовольчий комплекс України: проблеми теорії та практики: Наукові читання. Київ, 12 травня 2006 р. - К.: РВПС України НАН України, 2006. – С. 221-226