Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


645. Пархомець Микола Кирилович. Організаційно-економічні основи формування та ефективного функціонування молокопродуктового підкомплексу: дис... д-ра екон. наук: 08.07.02 / Тернопільська академія народного господарства. - Т., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Пархомець М. К. Організаційно-економічні основи формування та ефективного функціонування молокопродуктового підкомплексу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Тернопільська академія народного господарства, м. Тернопіль, 2004.

У дисертації подано дослідження теоретично-методологічних та науково-прикладних організаційно-економічних основ формування, розвитку й ефективного функціонування підприємницьких структур молокопродуктового підкомплексу; обґрунтовано параметри ефективного рівня вирощування корів-первісток, організаційно-економічні засади ефективного виробництва молока у різних формах господарювання, раціональне розміщення та основні напрямки розвитку галузей молочної промисловості; вдосконалено механізм економічних взаємовідносин між виробниками молока і підприємствами молочної промисловості, державного регулювання і підтримки ефективного функціонування суб’єктів молокопродуктового підкомплексу; науково-прикладне обґрунтування організаційно-економічних основ перспективного розвитку молокопродуктового підкомплексу.

У дисертації наведено теоретично-методологічне узагальнення і науково-прикладне обґрунтування організаційно-економічних основ становлення, розвитку та ефективного функціонування складових МППК, що дозволяє зробити наступні висновки:

1. Молокопродуктовий підкомплекс регіону є невід’ємною складовою АПК, сформований як результат об’єктивного цілеспрямованого процесу агропромислової інтеграції, суть якої полягає у поглибленні територіальних та організаційно-виробничих взаємозв’язків галузей-партнерів і видів діяльності, тісно пов’язаних з виробництвом молока, його зберіганням, закупівлею, транспортуванням, переробкою та реалізацією молокопродуктів, а також із виготовленням необхідних засобів для організації виробництва сировини і кінцевої продукції на інноваційній основі. Його функції полягають в інтеграції зусиль виробників-партнерів за територіально-виробничим принципом взаємодії, взаємозв’язку, взаємозалежності, що є об’єктивною вимогою та необхідною передумовою для формування на базі відокремлених виробничих циклів єдиного інтегрованого агропромислового способу виробництва молокопродуктів у рамках підкомплексу за схемою «виробництво – переробка – споживання».

2. Для створення потужної матеріально-технічної бази агропромислового виробництва на інноваційній основі, забезпечення всіх товаровиробників українськими ресурсозберігальними технологіями і засобами виробництва світового рівня розвиток функціонально-галузевої структури національного молокопродуктового підкомплексу треба спрямовувати на прискорене інвестування першої сфери – фондозабезпечувальних галузей.

Враховуючи високу собівартість і трудомісткість, низьку конкурентоспроможність молокопродуктів більшості молокозаводів країни, доцільно розвивати третю сферу – молочну промисловість у напрямку впровадження ресурсозберігальних і безвідходних технологій виробництва високоякісної кінцевої продукції в широкому асортименті.

Удосконалення функціонально-галузевої структури регіонального молокопродуктового підкомплексу необхідно спрямовувати на комплексний розвиток усіх підрозділів, зміцнення їх виробничо-територіальної єдності, розвитку горизонтальної та вертикальної інтеграції, створення фінансово-управлінської структури, яка має розв’язувати комплекс проблем з виробництва, реалізації та розподілу ринкових потоків молокопродуктів і виробити стратегію перспективного розвитку підкомплексу.

3. Дослідження впливу чинників організаційно-економічних основ розвитку молокопродуктового підкомплексу потребує обґрунтованої оцінки їх рівня. У роботі для такої оцінки запропоновано методологію аналізу, зокрема:

ефективності агропромислового виробництва від конкретного виду продукції до національного АПК загалом, що дає змогу аналізувати запропоновані наскрізні показники у взаємозв’язку на всіх рівнях, максимально допусково зменшити кількість показників, спростити процес аналізу, зберігаючи його комплексність для всебічної оцінки рівня і виду ефективності;

формування і прогнозування ринку молока й молокопродуктів, що дає змогу дослідити вплив чинників на прогнозний стан попиту і пропозиції певних молокопродуктів та виконувати необхідну корекцію;

економіко-математичної задачі з оптимізації виробничої структури фермерських господарств різних розмірів (10, 20, 30,50 і 100 корів) та рівнів інтенсивності (низький, середній, високий) виробництва, що дозволяє прискорити організацію таких господарств на науковій основі, ефективніше використовувати виробничі ресурси;

комплексної оцінки якості виробничого менеджменту керівників аграрних підприємств у межах адміністративного району для створення комп’ютеризованої підсистеми аналізу та прогнозування ефективності аграрного виробництва, що сприятиме підвищенню фахового рівня керівних кадрів, запровадженню економічних методів управління та зростанню економіки підприємств в умовах ринкового середовища.

4. Для регіонального молокопродуктового підкомплексу в даний час характерні значне зменшення чисельності худоби та обсягів виробництва молока і молокопродуктів, зростання собівартості й трудомісткості молочної сировини та кінцевої продукції всіх видів, що призвело до збитковості більшості агропромислових підприємств, суттєвого недовикористання потужностей молочної промисловості, різкого зменшення споживання молочної продукції на душу населення.

5. Автор довів, що високу ефективність функціонування молочного скотарства забезпечують такі організаційно-економічні основи: міцна система кормовиробництва, чого досягають за рахунок інтенсифікації землеробства, підвищення врожайності всіх культур; цілеспрямоване вирощування ремонтних телиць та ефективне відтворення молочного стада; поглиблення спеціалізації і концентрації виробництва молочної сировини; удосконалення організації селекційно-племінної роботи використанням за ротацією ліній плідників-поліпшувачів планових порід у всіх господарствах районів і областей України; ресурсозберігальні технології виробництва молока, основою яких є застосування безприв’язного і комбінованого способу утримання тварин, інтенсивне використання культурних пасовищ, комплексна механізація виробничих процесів на фермах, заміна застарілих доїльних агрегатів на комплекс нових вітчизняних, серійне виробництво яких налагоджено, вони відповідають вимогам світового рівня і забезпечують високий економічний ефект.

6. Подальший розвиток молочного скотарства в особистих господарствах населення є стратегічно важливим на найближчих 10–15 років. З метою підвищення ефективного функціонування доцільно об’єднати їх у виробничі районні системи на основі ринкової інфраструктури. Модель розвитку таких господарств запропоновано у дисертації за двома напрямками: перший полягає у розвитку галузі за рахунок власних зусиль і коштів, його вибирають ініціативні виробники (лідери в аграрному виробництві); другий – це посилення інтеграції особистих господарств населення з реформованими та іншими господарствами в межах району.

7. Запропонована комп’ютеризована підсистема регресійного аналізу та прогнозування собівартості молока може бути використана для обґрунтування нормативного рівня витрат на виробництво будь-якого виду продукції, що дозволяє управляти процесом виробництва, надавати певним чинникам пріоритет і коригувати їх вплив.

8. Підвищити економічну ефективність виробництва молокопродуктів у переробній промисловості можна за рахунок: збільшення обсягів реалізації молока кожним господарством згідно з вимогами нового стандарту; впровадження ресурсозберігальних і безвідходних технологій переробки молока; активного залучення вітчизняних та іноземних інвестицій у реконструкцію і модернізацію підприємств; створення інтегрованих формувань у межах району та спільних підприємств з відомими іноземними фірмами.

9. Підвищити попит на молокопродукти на внутрішньому та зовнішньому ринках можна шляхом зниження собівартості виробництва і переробки молока, регулювання роздрібних цін на основі нормативної собівартості продукції, розширеного відтворення в АПВ, підвищення купівельної спроможності населення за рахунок збільшення сімейних доходів та зайнятості селян.

10. Економічний механізм взаємовідносин між партнерами-виробниками молокопродуктів необхідно розвивати на контрактній інтеграційній основі у напрямку: широкого запровадження спеціалізованої закупівлі молока згідно з вимогами ДСТУ-3662-97; обґрунтування рівня закупівельних цін на основі визначення середньої нормативної собівартості 1 ц молока, виробленого в районі або в кількох районах з приблизно однаковими природно-виробничими умовами.

11. Механізм державного регулювання, сприяння і підтримки ефективного функціонування молокопродуктового підкомплексу в ринкових умовах необхідно вдосконалювати у напрямку створення на макроекономічному рівні умов ефективної діяльності партнерів молокопродуктової інтеграції на принципах еквівалентного міжгалузевого обміну.

12. Збільшення вмісту жиру і білка у молоці та дотримання вимог ДСТУ-3662-97 при його реалізації у кожному господарстві є стратегічним напрямом поліпшення якості молочної сировини, ресурсозбереження, ефективного розвитку МППК України, підвищення конкурентоспроможності молокопродуктів на вітчизняному і світовому ринках.

Публікації автора:

за темою дисертації

Монографії, брошури, навчальні посібники

  1. Пархомець М. К. Економічний механізм розвитку молокопродуктового підкомплексу АПК Західного регіону України. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – 328 с. (19,14 д. а.).

  2. Омельяненко А. А., Пархомец Н. К. Выращивание ремонтного молодняка крупного рогатого скота. – К.: Урожай, 1989. – 168 с. (6,14 д. а., у т. ч. автора – 3,07 д. а.). Особистий внесок: обґрунтовано параметри ефективного вирощування нетелей.

  3. Молочне скотарство / М. В. Зубець, Ф. Ф. Ейснер, В. І. Байда та ін.: Кол. монографія. – К.: Урожай, 1988. – 240 с. (14,96 д. а., у т. ч. автора – 0,68 д. а.). Особистий внесок: висвітлено організацію і оплату праці на молочних фермах.

  4. Коллективный подряд в животноводстве / А. А. Омельяненко, А. П. Дрыга, В. Г. Рыжков и др. – К.: Урожай, 1987. – 112 с. (6,6 д. а., у т. ч. автора – 1,01 д. а.). Особистий внесок: обґрунтовано організацію колективного підряду на виробництві молока.

  5. Організація і планування виробництва в сільськогосподарських підприємствах / За ред. С. Л. Дусановського, В. М. Олійника: Навч. посібник. – Тернопіль: Збруч, 1994. – 402 с. (23,71 д. а., у т. ч. автора – 3,94 д. а.). Особистий внесок: висвітлено організацію ведення галузей скотарства.

  6. Економіка і організація підприємств з переробки сільськогосподарської сировини / За ред. С. Л. Дусановського, Б. Б. Гладича: Навч. посібник. – Тернопіль: Поліграфіст, 2000. – 210 с. (12,68 д. а., у т. ч. автора – 2,74 д. а.). Особистий внесок: обґрунтовано економіку та організацію переробки молока.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Омеляненко А. О., Пархомець М. К. Ефективність використання основних виробничих фондів на фермах і комплексах по вирощуванню нетелей // Економіка Радянської України. – 1985. – № 9. – С. 40–46. (1,72 д. а., у т. ч. автора – 0,86 д. а.). Особистий внесок: обґрунтовано вплив факторів на ефективність використання виробничих фондів на фермах для вирощування нетелей.

  2. Пархомець М. К. Аналіз стану та напрямки поліпшення відтворення молочного стада в Західному регіоні України // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: Зб. наук. праць кафедри УТР РПС ТАНГ. – 1999. – Вип. 3. – Тернопіль: Економічна думка, 1999. – С. 65–72. (1,57 д. а.).

  3. Пархомець М. К. Перспективна модель кооперованих та інтегрованих формувань у молокопродуктовому підкомплексі АПК // Вісник ТАНГ. – 1999. – Вип. 6. – Тернопіль: Економічна думка, 1999. – С. 186–190 (1,01 д. а.).

  4. Пархомець М. К. Молокопродуктовий підкомплекс, його особливості та економічне значення для розвитку АПК Західного регіону України // Наукові записки: Зб. наук. праць кафедри ЕА ТАНГ. – Тернопіль: Економічна думка, 2000. – С. 33–38. (0,98 д. а.).

  5. Пархомець М. К. Аналіз стану та шляхи підвищення ефективності переробки молока в молочній промисловості Західного регіону України // Вісник ТАНГ. – 2000. – Вип. 7. – Тернопіль: Економічна думка, 2000. – С. 95–102. (1,10 д. а.).

  6. Пархомець М. К. Аналіз виробництва молока та основні напрямки розвитку галузі у Західному регіоні України // Вісник ТАНГ. – 2000. – Вип. 11. – Тернопіль: Економічна думка, 2000. – С. 186–194. (1,98 д. а.).

  7. Пархомець М. К. Організаційно-технологічні засади підвищення ефективності виробництва молока у Західному регіоні України // Регіональна економіка. – 2001. – № 3. – С. 161–171. (1,21 д. а.).

  8. Пархомець М. К. Наукові основи формування продуктових підкомплексів АПК та економічного механізму їх розвитку // Наукові записки ТДПУ ім. Володимира Гнатюка. – Серія: Економіка. – 2001. – Вип. 7. – Тернопіль: Літопис, 2001. – С. 134–137. (0,91 д. а.).

  9. Пархомець М. К. Основні напрямки підвищення ефективності функціонування підприємств молочної промисловості у Західному регіоні України // Наукові записки ТДПУ ім. Володимира Гнатюка. – 2001. – Серія: Економіка. – Вип. 9. – 2001. – С. 127–130. (0,86 д. а.).

  10. Пархомець М. К. Аналіз ефективності розміщення молочної промисловості в Західному регіоні України // Наукові записки: Зб. наук. праць к-ри ЕА ТАНГ. – 2001. – Вип. 10. – Ч. 2. – Тернопіль: Економічна думка. – 2001. – С. 66–71. (1,0 д. а.).

  11. Пархомець М. К. Трансформація економічних умов функціонування молокопродуктового підкомплексу в процесі становлення ринкової економіки // Зб. наук. праць Подільської ДАТА. – 2001. – Вип. 9. – Кам’янець-Подільський, 2001. – С. 255–258. (0,66 д. а.).

  12. Пархомець М. К., Павленко О. М., Павленко В. О. Удосконалення селекційно-племінної роботи у молочному скотарстві Західного регіону України // Економіка АПК. – 2001. – № 10. – С. 22–27 (1,08 д. а., у т. ч. автора – 0,36 д. а.). Особистий внесок: запропоновано організацію ведення селекційно-племінної роботи в молочному скотарстві.

  13. Пархомець М., Дивак М., Волощук С. Регресійний аналіз і прогнозування собівартості виробництва продукції тваринництва у Західній Україні з використанням комп’ютерної техніки // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: Зб. наук. праць кафедри УТР РПС ТАНГ. – 2001. – Вип. 5. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – С. 71–78 (1,48 д. а., у т. ч. автора – 0,49 д. а.). Особистий внесок: розроблено методику комплексної оцінки виробничого менеджменту, підготовлено необхідну інформацію та виконано регресійний аналіз і прогнозування собівартості продукції тваринництва.

  14. Пархомець М. К. Світовий досвід формування та функціонування підприємницьких структур у молокопродуктовому підкомплексі // Наукові записки ТДПУ ім. Володимира Гнатюка. – 2001. – Серія: Економіка. – Вип. 8. – Тернопіль: Літопис, 2001. – С. 132–137. (1,02 д. а.).

  15. Пархомець М. К. Методологія аналізу ефективності функціонування регіонального молопродуктового підкомплксу АПК // Наукові записки: Зб. наук. праць к-ри ЕА ТАНГ. – 2001. – Вип. 9. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – С. 76–82 (1,38 д. а.).

  16. Пархомець М. К. Розвиток ринкових форм і способів кооперації та інтеграції виробництва молокопродуктів в умовах перехідної економіки // Вісник Державної агроекологічної академії України. – 2001. – Вип. 2. – Житомир, 2001. – С. 107–110. (0,74 д. а.)

  17. Пархомець М. К. Формування економічного механізму державного регулювання і підтримки ефективного функціонування молокопродуктового підкомплексу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми управління інноваційною діяльністю: Зб. наук. праць. – Вип. 4 (ХХХV) НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2002. – С. 290–301. (1,22 д. а.).

  18. Пархомець М. К. Оцінка та прогнозування ринку продукції у молокопродуктовому підкомплексі АПК Західного регіону України // Вісник ТАНГ. – 2002. – Вип. 1. – Тернопіль: Економічна думка, 2002. – С. 122–127. (0,92 д. а.).

  19. Пархомець М. К. Оптимізація виробничої структури фермерських господарств молочного типу з використанням ЕОМ // Економіка АПК. – 2002. –№ 1. – С. 41–50. (1,96 д. а.).

  20. Пархомець М. К. Особливості розвитку структури молокопродуктового підкомплексу Західного регіону в умовах ринку / Ефективна аграрна економіка АПК, Всеукраїнський науково-виробничий журнал ТАНГ. – 2002. – № 1. С. 39–47. (1,30 д. а.).

  21. Пархомець М. К. Прогнозування собівартості виробництва молока з використанням ЕОМ // Економіка АПК. – 2002. – № 5. – C. 62–70. (1,81 д. а.).

  22. Пархомець М. К. Аналіз та прогнозування ринку молокопродуктів у Західному регіоні України // Економіка АПК. – 2003. – № 7. – С. 132–140. (1,56 д. а.).

Тези доповідей

  1. Шаповалов Ю. Д., Пархомец Н. К. Сравнительная экономическая оценка технологий выращивания ремонтного молодняка: Тезисы док. (часть ІІ). Науч.-технич. конф. // Пути интенсификации производства молока и говядины на Украине. Научн.-исследоват. ордена Трудового Красного Знамени институт животноводства Лесостепи и Полесья УССР. – Харьков, 1985. – С. 109–111. (0,20 д. а., в. т. ч. автора – 0,10 д. а.). Особистий внесок: підготовлено необхідну інформацію для економічної оцінки технології вирощування ремонтного молодняка.

  2. Пархомець М. К. Інтенсифікація молочного скотарства в умовах розвитку альтернативних форм господарювання в Західному регіоні України: Тези доп. Міжн. регіон. наук.-практ. конф. // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: реформування земельних відносин як процес відродження українського села: Зб. наук. праць ІРД НАН України. – 2000. – Вип. 18. – Львів, 2000. – С. 354–361. (0,76 д. а.).

  3. Пархомець М. К. Проблеми економіки продуктових підкомплексів АПК Західного регіону в умовах переходу до ринку: Тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. // Економічні та гуманітарні проблеми розвитку суспільства у ІІІ тисячолітті: Зб. наук. праць Рівн. педаг.-гуман. інституту. – Рівне: Тетіс, 2000. – С. 234–238. (0,55 д. а.).

  4. Пархомець М. К. Вдосконалення економічного механізму взаємовідносин між партнерами молокопродуктового підкомплеку: Тези доп. Міжнарод. наук.-практ. конф. // Проблеми ефективності функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Колективна монографія у двох томах. – Т. 1 / За ред. П. Т. Саблука, В. Я. Амбросова, Г. Е. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2001. – С. 37–39. (0,24 д. а.).

  5. Пархомець М. К. Оцінка і прогнозування ринку продукції в молокопродуктовому підкомплексі: Тези доп. Міжнарод. наук.-практ. конф. // Механізм господарювання і економічна динаміка АПК: Зб. наук. праць Харк. держ. аграр. ун-ту ім. В. В. Докучаєва. – Вісник ХДАУ. – Серія: Економіка АПК і природокористування. – 2001. – № 6. – С. 248–251. (0,34 д. а.).

  6. Пархомець М. К. Обґрунтування механізму ресурсозбереження у молокопродуктовому підкомплексі // Вісник ТАНГ. – 2001. – Вип. 13. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – С. 88–92. (0,89 д. а.).

  7. Пархомець М. К. Оптимізація виробничої структури фермерських господарств молочного типу для західних областей України // Вісник ТАНГ. – 2002. – Вип. 6. – Тернопіль: Економічна думка, 2002. – С. 57–62. (1,05 д. а.).

  1. Пархомець М. К. Удосконалення механізму державного регулювання і підтримки ефективного функціонування молокопродуктового підкомплексу // Науковий вісник Чернівецького торгово-економічного інституту КНТЕУ: Зб. наук. праць за матеріалами ХІІ міжнар. наук.-практ. конференції (9–10 квітня 2002 р., Чернівці). – 2002. – Вип. 11. Економічні науки. – У 2-х ч. – Чернівці: АНТ Лтд, 2002. – Ч. 1. – С. 195–200. (0,70 д. а.).

  2. Пархомець М. К. Оптимізація виробничої структури фермерських господарств молочного типу для зони Лісостепу Західної України // Психолого-педагогічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та вузі. Зб. наук. праць Міжнародного університету РЕГІ ім. академіка Степана Дем’янчука. – 2002. – Вип. 3. – Рівне: Волинські обереги, 2002. – С. 328–330. (0,68 д. а.).