Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


319. Сизонова Ірина Василівна. Організаційно-економічні основи енергозбереження в сільському господарстві: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Сумський національний аграрний ун-т. - Суми, 2005.



Анотація до роботи:

Сизонова І.В. Організаційно-економічні основи енергозбереження в сільському господарстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02. – Економіка сільського господарства і АПК. Сумський національний університет. – Суми, 2004.

У дисертації ообгрунтовано необхідність енергозбереження як найбільш перспективного напрямку вирішення проблеми дефіциту енергоносіїв. Запропоновано в якості інтегрального показника наявних для даної економічної системи носіїв енергії використовувати поняття “енергетичного потенціалу економічної системи”, розроблено класифікацію його видів та показники виміру.

Уточнено поняття “енергетичний потенціал сільськогосподарського підприємства”, визначено його структуру, складові, особливості та фактори, що визначають величину та ефективність використання енергетичного потенціалу сільськогосподарського підприємства.

Проаналізовано динаміку величини енергетичного потенціалу сільськогосподарських підприємств України протягом 1990-2003 р.р. та ефективність його використання, визначено подальші тенденції змін цих показників.

Розроблено методичні рекомендації щодо стимулювання раціонального використання енергетичного потенціалу та його складових в аграрному секторі економіки через систему оподаткування та впровадження у виробничу діяльність суб’єктів господарювання енергоменеджменту.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і обґрунтовано нове вирішення проблеми енергозбереження в сільському господарстві, що виявляється в розробці організаційно-економічних основ стимулювання найбільш раціонального та ефективного використання носіїв енергії в аграрній сфері на основі запровадження концепції енергетичного потенціалу.

Результати роботи дають підстави для таких висновків:

1. На основі аналізу еволюції проблеми енергозбереження в країнах світу головними факторами, які формують основні напрями політики енергозбереження в будь-якій країні, визначено: наявність паливно-енергетичних ресурсів, їх обсяги та доступність для використання; вартість палива та економічна доцільність використання того чи іншого виду енергоресурсів; вартість технологій, які використовуються для генерування енергії; конкуренція між різними виробниками енергоресурсів; екологічні вимоги, які держава та суспільство висуває виробникам та споживачам енергоресурсів; реалізація політики енерго- та ресурсозбереження; вимоги забезпечення енергетичної безпеки економіки держави. Ці фактори є визначальними і при формуванні ефективної політики енергозбереження в аграрному секторі економіки.

2. Набула подальшого розвитку модель енергетичної підсистеми агропромислового комплексу, в контексті якої АПК пропонується розглядати як деяку енергетичну систему, всі складові якої пов’язані з процесами трансформації енергії. Відтак, одним з головних завдань аграрної науки визначено пошук методів та засобів зменшення витрат енергії при виробництві продовольчої продукції з урахуванням особливостей сільського господарства як споживача та виробника енергії.

3. З метою найбільш об’єктивного та повного обліку всіх без винятку енергоресурсів, що притаманні певній економічній системі, та рівня їх використання в роботі запропоновано використовувати в економічній теорії та практиці господарюючих суб’єктів поняття “енергетичний потенціал”, яке трактується як сумарна кількість потенційної енергії, носіями якої виступають людські, природні та матеріальні ресурси певної економічної системи.

Для оцінки величини та ефективності використання енергетичного потенціалу запропоновано використовувати коефіцієнт ефективності енергетичного потенціалу та коефіцієнт енергетичної ємності економічної системи.

4. Уточнено визначення економічної сутності поняття “енергетичний потенціал сільськогосподарського підприємства”, який розглядається як сумарна кількість енергії, носіями якої виступають людські та матеріальні ресурси чи суму енергетичного потенціалу людських ресурсів (кадровий енергопотенціал) та енергетичного потенціалу матеріальних ресурсів (матеріально-технічний енергопотенціал) даного підприємства.

В роботі доводиться, що величина енергетичного потенціалу сільськогосподарських підприємств залежить від цілого ряду факторів, найбільш впливовими серед яких виступають грошово-кредитна система, система оподаткування, ціновий механізм, можливості та характеристики людських і матеріальних ресурсів підприємства, організаційно-економічні параметри та система управління підприємства, а також виділено ряд особливостей даної економічної категорії (гнучкість, цілісність, складність, взаємозамінність та альтернативність складових, їх взаємозв’язок та взаємодія, можливість розвитку, мобільність, динамічність).

Для оцінки величини енергетичного потенціалу сільськогосподарських підприємств запропоновано скористатися методологічною базою енергетичного аналізу, а аналіз ефективності його використання здійснювати за допомогою натурально–енергетичного методу на початкових етапах впровадження концепції енергетичного потенціалу у виробничу діяльність суб’єктів господарювання з подальшим переходом до енергетичного.

5. З метою вдосконалення процесу енергозбереження в економіці України, і аграрному секторі зокрема, визначено основними заходами державної економічної політики щодо вирішення даної проблеми такі: фінансова підтримка ресурсо- і енергозберігаючих розробок та заходів шляхом повного або часткового покриття витрат на їх впровадження; пільгове кредитування ресурсо- і енергозберігаючих виробничих проектів; фінансування наукових досліджень з ресурсо- і енергозбереження; постійна пропаганда результатів науково-дослідних робіт в сфері ресурсо- і енергозберігаючого виробництва; використання пільгового оподаткування ресурсо- і енергозберігаючого виробництва. При цьому всі вектори процесу енергозбереження в аграрному секторі народного господарства повинні бути між собою органічно взаємопов’язані.

6. Запропоновано в якості критеріїв пільгового оподаткування господарств, що застосовують енерго- та ресурсозберігаючі технології у виробництві, використання енергетичних показників діяльності підприємства, зокрема величини енергетичної ціни (енергоємність) одиниці виробленої продукції, на яку має коригуватися сума податку на прибуток підприємства, та використання в якості інших інструментів стимулювання ощадливого використання наявного енергопотенціалу сільськогосподарськими підприємствами енергосанкцій та державного дотування податків (скорочення загального розміру нарахованих податків пропорційно відсотку енегозаощадження, з подальшим цільовим використанням отриманих фінансових ресурсів на оновлення матеріально-технічної та соціальної бази господарства).

Проведені розрахунки по господарствах Сумського району Сумської області свідчать про можливість отримання підприємствами аграрної сфери в разі ефективного використання наявного енергопотенціалу пільг при оподаткуванні. Так, ТОВ Агрофірма “Владана”, для якої за результатами енергетичного аналізу коефіцієнт енергетичної ефективності склав в 2003 році 1,04, а енергоємність одиниці виробленої продукції – 0,96, могла б отримати додатково 8,31 тис.грн. фінансових ресурсів, що в розрахунку на одного працівника, відповідно, становить 48,60 грн.

7. В роботі сформовано теоретичні та методичні основи використання концепції енергетичного менеджменту як одного з найбільш дієвих інструментів регулювання процесу енергозбереження та раціонального використання енергопотенціалу в економічних системах всіх ієрархічних і сільськогосподарських підприємствах, зокрема. Проведено дослідження сутності такої економічної категорії як “енергоменеджмент” та розроблено методичні основи її впровадження на рівні підприємства. Створена модель процесу енергоменеджменту на підприємстві.

Впровадження енергоменеджменту у виробництво забезпечить можливість оперативного контролю за ефективністю використання наявного енергетичного потенціалу та його складових сільськогосподарськими підприємствами, підвищить якість управлінських рішень з даної проблеми та сприятиме отриманню господарствами ряду вигод.

Оцінку та аналіз ефективності управлінських рішень з питань енергозбереження та рівня використання енергопотенціалу в підприємствах аграрної сфери запропоновано здійснювати на основі отриманих значень інтегрального показника енергетичної ефективності використання ресурсів у виробничому процесі і розробленого дисертантом на його основі алгоритму прийняття управлінських рішень.

8. Результати дисертаційного дослідження можуть бути використані на рівні Міністерства аграрної політики України при обґрунтуванні вибору та стимулюванні розвитку стратегічних напрямків енергозбереження та підвищення ефективності використання енергоресурсів в сільському господарстві; на рівні обласних та районних державних адміністрацій при розробці соціально-економічних, еколого-економічних програм і проектів сталого розвитку агропромислового комплексу; на мікрорівні для формування поточних та стратегічних планів розвитку підприємств аграрної сфери на принципах ефективного використання наявного енергопотенціалу, енергозбереження та конкурентоздатності.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Сизонова І.В. Енерго- та ресурсозбереження в Україні: проблема та шляхи її вирішення // Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у чотирьох частинах / За ред. П.Г.Саблука, В.Я.Амбросова, Г.Є.Мазнєва. Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва. - К.: ІАЕ, 2002. - С. 425-428.

2. Сизонова І.В. Оподаткування як засіб стимулювання енерго- та ресурсозбереження в сільському господарстві // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія: фінанси і кредит. – 2002. - № 1. - С. 60-62.

3. Сизонова І.В. Енергетичний менеджмент на підприємстві // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія: фінанси і кредит. – 2002. - № 2. - С.239-242.

4. Сизонова І.В. Енергетичний аналіз як передумова енергозбереження в сільському господарстві // Вісник ХНАУ. Серія: економіка АПК і природокористування. - 2004. - № 2. – С. 210-214.

5. Сизонова І.В. Необхідність та перспективні напрями державного регулювання енерго- та ресурсозбереження в аграрному секторі економіки України // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія: економіка та менеджмент. –2004. - № 3-4. - С. 319-325.

6. Сизонова І.В. Енергетичний потенціал як об’єкт аналізу використання та збереження енергії // Вісник Сумського державного аграрного університету. – Серія: фінанси і кредит. - 2004. - №1. – С. 160-166.

7. Сизонова І.В. Енерго- та ресурсоспоживання в Україні та світі: реалії і перспективи // Вісник Сумського державного аграрного університету. – Серія: фінанси і кредит. - 2004. - №2. – С. 220-225.

8. Сизонова І.В. Енергетичний потенціал сільськогосподарських підприємств: теоретичні основи та перспективи використання // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Випуск 195, в 4 томах, Т.2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. - С. 426-433.

9. Сизонова І.В. Перспективи використання теорії маржиналізму в процесі енергозбереження // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. Випуск 32. – Х.: ХНТУСГ, 2004. – С. 108-111.

Статті в інших виданнях, тези доповідей

10. Сизонова І.В. Енергетичний аналіз: перспективи використання // Сучасні проблеми економіки сільського господарства та АПК. Матеріали міжнародної наук.-практ. конф. в двох частинах (Суми 13-16 травня 2003р.) / Сумський національний аграрний університет. – Суми: СНАУ, 2003. – Ч.2, - С. 68-72.

11. Сизонова І.В. Енергетика, економіка та екологія – світові тенденції на рубежі століть // Матер. наук.-практ. конф. викладачів, аспірантів та студентів Сумського НАУ (2-18 квітня 2003р.). - Суми: ВАТ “СОД”. – Вид. ”Козацький вал”. – 2003. – С. 285.

12. Сизонова І.В. Теоретичні аспекти дії закону обмеженості ресурсів та використання і збереження енергії // Технологи ХХI века: Сборник научных статей по материалам 11й международной науч.-метод. конф. / Под. ред. д.т.н., проф. Захарова Н.В. – Сумы: СНАУ, 2004. – С. 19-24.

13. Сизонова І.В. Енергія як основа розвитку людської цивілізації // Матеріали наук.-практ. конф. аспірантів та студентів Сумського НАУ (6-22 квітня 2004р.) – Суми: ВАТ “СОД”, видавництво “Козацький вал”. - 2004. - С. 384.