Гуменюк Юрій Петрович. Організаційно-економічні механізми стимулювання розвитку рекреаційно- туристичного комплексу (на прикладі Тернопільської області): дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2005.
Анотація до роботи:
Гуменюк Ю. П. Організаційно-економічні механізми стимулювання розвитку рекреаційно-туристичного комплексу (на прикладі Тернопільської області). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01. – Розміщення продуктивних сил та регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень. Львів, 2005.
Останнє десятиріччя для економіки України пройшло під знаком усвідомлення важливості рекреаційної сфери, як джерела працевлаштування, значних надходжень у бюджет, покращення здоров’я нації і, що найголовніше, розвитку її регіонів.
У кандидатській дисертації досліджуються питання удосконалення методології формування організаційної структури управління рекреаційно-туристичним комплексом та принципів його функціонування. Також з’ясована суть економічних понять “рекреаційна діяльність” та “рекреаційний процес ”, акцентовано увагу на відмінностях між ними. Вивчений найбільш придатний до застосування в Україні зарубіжний досвід організації рекреаційного процесу. У дисертації здійснена оцінка рекреаційних ресурсів Тернопільської області та визначено міру їх господарського освоєння.
Основна увага в роботі надана проблемі покращення функціонування рекреаційно-туристичного комплексу на основі ефективного використання рекреаційних ресурсів регіону та його соціально-технічної інфраструктури.
Запропоновані рекомендації щодо пошуку перспективних напрямків розвитку форм рекреаційної діяльності. Внесені пропозиції стосовно активізації пріоритетних напрямків організаційного розвитку рекреаційно-туристичних комплексів та трансформацію їх у територіальну рекреаційно-туристичну компанію на основі використання “електронної нервової системи” та всесвітньої мережі Інтернет.
Узагальнення результатів теоретичних та практичних досліджень щодо вдосконалення організаційно-економічних механізмів стимулювання розвитку рекреаційно-туристичного комплексу дозволило автору зробити такі висновки:
Узагальнення теоретико-методологічних основ організації територіальних рекреаційних систем в умовах ринкової трансформації свідчить про необхідність зміни підходів до організації рекреаційного процесу на теренах області;
Реформування вітчизняної сфери створення рекреаційних послуг, зміна її методології та організації згідно СНР підтверджує правомірність і доцільність поділу організації відпочинку на рекреаційний та туристичний бізнес. Оскільки, не дивлячись на їхню спорідненість, вони все таки відрізняються причинами візитів. Це надасть можливість застосовувати, із найбільшим економічним ефектом, в Україні світовий досвід ведення рекреаційно-туристичного господарства. Ми пропонуємо на теренах Тернопільщини сприяти приорітетному розвитку сакрального, ділового та вік-ендового туризму і курортно-санаторній рекреації;
Питання організації рекреаційно-туристичного комплексу повинні вирішуватися виходячи зі специфічних особливостей процесу продукування рекреаційних та туристичних послуг, оскільки у ньому беруть участь інституційні одиниці різного галузевого підпорядкування, слід створити регіональну раду розвитку рекреаційно-туристичного бізнесу, рішення якої повинні мати вагу рішень ОДА;
Державна політика сприяння розвитку рекреаційно-туристичних комплексів не лише збільшить інвестиційну привабливість рекреаційних чи туристичних проектів, але й збільшить величину споживання домогосподарств країни, що неминуче мультиплікативно збільшить ВВП та допоможе у стисліші строки вийти економіці країни із кризового стану;
Розвиток ринкових відносин в Україні створює реальні передумови для набуття оптимальної функціонально-організаційної структури рекреаційно-туристичним комплексом. Вибір варіанту спеціалізації РТК та його складових елементів поставлений у повну залежність від природо-ресурсного потенціалу території та стану допоміжної бази рекреації у регіоні;
Організація управління рекреаційним господарством у Тернопільській області потребує структурного удосконалення, яке б враховувало інтереси як учасників рекреаційного процесу так і споживачів рекреаційного чи туристичного продукту, тобто слід провести реінжініринг;
Потенціал природних рекреаційних ресурсів у Тернопільській області дозволяє у рамках рекреаційно-туристичного комплексу розвивати перспективні форми проведення дозвілля та створювати свій специфічний регіональний рекреаційний продукт. Обов’язковою умовою здійснення на території області рекреаційного процесу повинна бути його екологічна регламентація у відповідності із загальновизнаними світовими стандартами;
Установам, що здійснюють управління рекреаційним господарством Тернопільської області у своїй діяльності необхідно перейти від прямого адміністрування до впливу на регіональний рекреаційний процес посередництвом економічних методів регулювання господарської діяльності. Їхні рішення повинні носити характер рекомендацій для підприємців, що займаються рекреаційним та туристичним бізнесом, а консультації основним видом управлінських послуг;
Ми вбачаємо подальшу трансформацію рекреаційно-туристичного комплексу у регіональну рекреаційно-туристичну компанію із контрольним пакетом акцій у руках держави, що дозволить перевести її управління на якісно нову основу – “електронну нервову систему” та здійснювати ефективну промоцію регіонального рекреаційного продукту на світових туристичних ринках завдяки мережі Інтернет;
Досягнення завдань активізації розвитку регіонального рекреаційно-туристичного комплексу можливо лише за умови адекватної фахово-професійної підтримки розпочатих процесів. Регіональну підготовку висококваліфікованих працівників необхідно проводити на базі місцевих ВНЗ для закладів сфери обслуговування, які беруть участь у рекреаційному процесі за умови постійного підвищення їх кваліфікації. Таким чином ми пропонуємо запровадити на теренах області ступеневу систему набуття різного рівня кваліфікації для роботи у туристичному бізнесі.
Запропоновані у дисертаційному дослідженні шляхи удосконалення методології та організації регіонального рекреаційного процесу та практична реалізація висновків і рекомендацій створять необхідні умови ефективного господарювання як рекреаційно-туристичного комплексу в цілому, так й інституційних одиниць, що його утворюють.
Публікації автора:
У фахових виданнях:
Гуменюк Ю. П. Передумови розвитку туризму в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Зб. наук. праць. Вип. 6 (XLIV) НАН України. ІРД – Львів, 2003. – С. 224–228.
Гуменюк Ю. П. Вплив туризму на економічне зростання в Україні // Формування ринкових відносин в Україні. Зб. наук. праць. Вип. 7 (38) МЕПЕІ України. НДЕІ. – Київ, 2004. – С. 102–107.
Гуменюк Ю. П. Удосконалення управління рекреаційно-туристичним комплексом регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Зб. наук. праць. Вип. 3 (XLVII) НАН України. ІРД. Частина І. – Львів, 2004. – С. 435–441.
Гуменюк Ю. П. Глобалізація і рекреація їх вплив на регіональну економіку. Наукові записки №7, МОН України. Укр. акад. друкарства. – Львів, 2004. – С. 126–129.
Важинський Ф. А., Молнар О. С., Гуменюк Ю. П. Суть і класифікація інновацій // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Випуск 13. – Львів, 2002. – С. 152–155. Особистий внесок: проведена оцінка управлінських інновацій.
Гуменюк Ю. П., Риндзак О. Т. Стимулювання підприємницької діяльності в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Зб. наук. праць. Вип. 4. НАН України. ІРД. – Львів, 2003. – С. 392–400. Особистий внесок: досліджені умови фінансування та стимулювання підприємницької діяльності сфери послуг.