Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Яременко Людмила Михайлівна. Організаційно-економічні механізми державного управління вищою освітою в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Яременко Л.М. Організаційно-економічні механізми державного управління вищою освітою в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Науково-дослідний економічний інститут, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних і практичних засад формування та ефективності організаційно-економічних механізмів державного управління вищою освітою в Україні. У роботі визначено роль і місце вищої освіти в забезпеченні конкурентоспроможності та інноваційному розвитку національної економіки; узагальнено теоретичні й методичні засади та розглянуто типи організаційно-економічного механізму управління вищою освітою, а також особливості управління нею в країнах світу.

Дано аналітичну оцінку сучасного стану і динаміки розвитку системи вищої освіти в Україні; проаналізовано механізм бюджетного фінансування та його ефективність; досліджено структуру фінансових потоків у системі вищої освіти.

Визначено структуру організаційно-економічного механізму управління вищою освітою та напрями його вдосконалення; запропоновано динамічну модель управління фінансово-господарськими потоками вищого навчального закладу; обґрунтовано перспективні напрями вдосконалення методів управління вищою освітою.

Дисертаційна робота спрямована на розв’язання важливої проблеми –запровадження організаційно-економічного механізму державного управління вищою освітою. У дослідженні узагальнені та отримали подальший розвиток теоретико-методологічні, методичні та практичні питання організаційно-економічного механізму державного управління вищою освітою в Україні як чинника забезпечення інноваційної моделі розвитку країни. Проведене дослідження дозволило обґрунтувати такі висновки.

1. Організаційно-економічний механізм державного управління вищою освітою являє собою складний комплекс, головними елементами якого є функції (планування, організація, мотивація, контроль, фінансування), методи (організаційно-розпорядчі, психолого-педагогічні, економічні) та інструменти управління, за допомогою яких досягається їх функціонування в якості взаємоузгоджених і взаємодоповнюючих елементів єдиної системи, що має розвиватися згідно визначених стратегічних пріоритетів та відповідних завдань.

2. Зростання значення освіти в розвитку суспільства зумовило формування різних видів ОЕМУ в країнах світу. Спільними їх рисами виступають: визнання пріоритетного значення освіти, трансформація економічного механізму освітньої діяльності, диверсифікація джерел фінансування, реформування системи управління тощо, тоді як основні відмінності полягають у ступені участі держави у фінансуванні освіти. Дослідження різних ОЕМУ вищою освітою в країнах світу дав змогу виявити такі його основні типи: адміністративний (властивий адміністративно-командній економіці, характерними рисами є повне фінансове забезпечення державою, система кошторисного фінансування, жорсткий контроль держави за витрачанням коштів); постадміністративний (притаманний країнам з транзитивною економікою та ґрунтується на системі централізованого державного управління) та ліберальний (застосовується у країнах з ринковою економікою, спирається на диверсифіковані фінансові ресурси).

3. Система державного управління вищої освіти в Україні характеризується високою мірою централізації і потребує вдосконалення в напрямі підвищення самостійності та зацікавленості ВНЗ в досягненні важливих соціально-економічних результатів освітньої діяльності. Фінансування ВНЗ здійснюється від досягнутого рівня з урахуванням показників минулих років на основі поданої закладами бюджетної пропозиції до міністерств та інших центральних органів виконавчої влади щодо обсягів фінансування на наступний навчальний рік, а форми управління оновлюються на основі використання грантів, цільових замовлень, стажування та обміну студентами.

4. Співвідношення державних та приватних фінансових ресурсів у різних типах ВНЗ характеризується значною розбіжністю. Це зумовлено як об’єктивними причинами (типом і рівнем навчального закладу), так і різноманітними причинами суб’єктивного характеру, а також недосконалістю механізму фінансування (недостатність фінансових ресурсів, невідповідність державного замовлення потребам ринку праці, відсутність стимулюючого впливу державного фінансування тощо). Характерною тенденцією ВНЗ є зростання коштів спеціального фонду, що зумовлено розширенням платних освітніх послуг.

5. Величина витрат на підготовку одного студента у ВНЗ характеризується значною варіативністю: найвищі значення в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, який підпорядкований Кабінету Міністрів України, а його фінансування здійснюється з державного бюджету на рівні, що набагато перевищує середні значення по галузі; набагато нижчі – у Переяслав-Хмельницькому державному педагогічному університеті імені Григорія Сковороди та Ніжинському державному педагогічному університеті імені Миколи Гоголя. Це свідчить про те, що в даний час відсутня чітко розроблена методика розрахунку обсягів фінансування ВНЗ, що у свою чергу породжує значну асиметрію бюджетних та приватних витрат у розрахунку на одного студента в різних типах закладів освіти.

6. Запропонована автором модель управління фінансовими потоками ВНЗ дозволяє застосовувати багатоцільовий підхід у формуванні стратегічної мети, враховувати комбінації державного і приватного фінансування, формувати оптимальний вектор стратегічних цілей ВНЗ відповідно до мінливих ринкових умов і їх своєчасне коригування. В умовах демографічної кризи доцільно зберегти фінансування на основі показників минулих років, однак більшою мірою націлити фінансування на результати діяльності ВНЗ.

7. Основними напрямами вдосконалення організаційно-економічного механізму управління вищою освітою є поліпшення системи управління за рахунок упровадження гнучких і стимулюючих інструментів та методів управління, які б забезпечували реалізацію соціальної політики держави та передбачали перехід до державно-громадської системи управління; забезпечення пріоритетності державного бюджету України як основного джерела фінансування ВНЗ з метою доступності вищої освіти та розробки фінансових схем щодо підтримки студентства; збереження методу фінансування на основі рівня минулих років, але з огляду на сучасну демографічну кризу доповнення його елементами фінансування, спрямованими на результати діяльності ВНЗ; зміцнення нормативно-правової бази, посилення господарської автономії закладів вищої освіти та ін.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях та монографіях:

1. Яременко Л.М. Механізм фінансування вищої освіти в європейських країнах / Л.М. Яременко // Фінансове забезпечення розвитку вищої освіти і науки в трансформаційний період: [монографія / за ред. Т.М. Боголіб]. - К.: Т-во «Освіта України», КОО, 2005. – С.37-47.

2. Яременко Л.М. Казначейське обслуговування навчальних закладів / Л.М. Яременко // Фінанси України. - 2005. - № 4. – С. 19-23.

3. Яременко Л.М. Стратегічні напрямки реформування системи фінансування вищої освіти / Л.М. Яременко // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): [наук. журнал. – Вип.1 / голов. ред. О.П. Степанов]. – К.: Книжкове вид-во НАУ, 2006. - С. 67–71.

4. Яременко Л.М. Проблеми фінансування вищої освіти на сучасному етапі в Україні / Л.М. Яременко // Економіка: проблеми теорії та практики: [зб. наук. праць. - Вип. 213: В 6 т. Том ІІ]. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет, 2006. – С. 442–449.

5. Яременко Л.М. Удосконалення механізму фінансування вищих навчальних закладів в ринкових умовах / Л.М. Яременко // Теоретичні та прикладні питання економіки: [зб. наук. праць. - Вип. 9. за заг. ред. Єханурова Ю.І., Шегди А.В.] – К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2006.– С. 418-425.

6. Яременко Л.М. Напрями удосконалення механізму фінансування вищої освіти в Україні / Л.М. Яременко // Формування ринкових відносин в Україні: [зб. наук. праць. - Вип. 7 (74) / наук. ред. І.К. Бондар]. – К., 2007. – С. 153-157.

7. Яременко Л.М. Сучасний досвід фінансового управління вищою освітою в країнах світу / Л.М. Яременко // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: економічні науки. – Вип. 18: Частина ІІІ. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С. 95-99.

в інших виданнях:

  1. Яременко Л.М. Механізм фінансування вищої освіти в європейських країнах / Л.М. Яременко // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного Педагогічного університету Григорія Сковороди: [науково-теоретичний збірник]. – Переяслав-Хмельницький, 2005. – С. 482-489.

  2. Яременко Л.М. Підвищення якості вищої освіти як мета фінансового управління / Л.М. Яременко // Гуманітарний вісник ДВНЗ „Переяслав-Хмельницький педагогічний університет імені Григорія Сковороди”: [науково-теоретичний збірник]. – Переяслав-Хмельницький, 2006. - С. 554-559.

  1. Яременко Л.М. Ефективне управління фінансовими потоками вищих навчальних закладів як фактор підвищення якості навчання / Л.М. Яременко // Гуманітарний вісник ДВНЗ „Переяслав-Хмельницький педагогічний університет імені Григорія Сковороди”: [науково-теоретичний збірник]. – Переяслав-Хмельницький, 2007. - С. 452-456.

  2. Яременко Л.М. Теоретичні засади державного управління системою вищої освіти в Україні / Л.М. Яременко // Сучасні проблеми управління: матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф., (м. Київ, 29-30 листоп. 2005 р., ) [уклад. Б.В. Новиков, І.І. Федорова]. – К.: ВПІВПК «Політехніка», 2005. - С. 236-237.

  3. Яременко Л.М. Залежність економічного росту від рівня розвитку освіти населення України / Л.М. Яременко // Сучасна українська наукова думка. матеріали Всеукр. наук.-практ. інтернет-конф., 6-10 червня 2005 р. - С. 54-56.

  4. Яременко Л.М. Державне управління системи вищої освіти в європейськиї країнах / Л.М. Яременко // Materialy II Miedzynarodowej naukowe-praktyeznej konferenceji “Weksztalcenie I nauka bez granic - 2005”. Tom 8. - Ekonomiezne nauki.- Przemysl: Sp. Z o.o. “Nauka I studia”. – 2005. – S. 10-12.

  5. Яременко Л.М. Зміна механізму державного фінансування вищих навчальних закладів / Л.М. Яременко // Економічний вісник університету: зб. наук. праць учених та аспірантів голов. ред. Т.М. Боголіб. Випуск 2. – 2007. - С. 57-63.

  6. Яременко Л.М. Організація фінансування як функція управління вищою освітою / Л.М. Яременко // Економічний вісник університету: зб. наук. праць учених та аспірантів голов. ред. Т.М. Боголіб. - Випуск 3. – 2007. - С. 47-51.

  7. Яременко Л.М. Роль і місце вищої освіти в забезпеченні конкурентоспроможності та інноваційного розвитку національної економіки / Л.М. Яременко // Економічний вісник університету: зб. наук. праць учених та аспірантів голов. ред. Т.М. Боголіб. - Випуск 4. – 2007.- С. 52-58.