Сенишин Оксана Степанівна. Організаційно-економічне забезпечення процесу ділового планування у корпоративному секторі України. : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.
Анотація до роботи:
Сенишин О.С. Організаційно-економічне забезпечення процесу ділового планування у корпоративному секторі України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством / Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2007.
У дисертації досліджено закономірності й особливості розвитку процесу ділового планування у корпоративному секторі України. Значну увагу приділено визначенню теоретичного змісту поняття “ділове планування”, обґрунтуванню теоретико-методологічних засад дослідження процесу ділового планування.
У роботі виділено систему чинників, які впливають на організацію процесу ділового планування у корпоративному секторі України (на прикладі підприємств кондитерської промисловості). На підставі аналізу та порівняння процедур складання бюджетів у корпорації “Еколан” та ЗАТ “Львівська кондитерська фірма “Світоч” запропоновано модель організації процесу ділового планування, яка характерна підприємствам корпоративного сектора в Україні.
Уперше запропоновано трендовий аналіз для активізації вирішення завдань ділового планування у корпоративному секторі України, а саме для планування прогнозних показників обсягів виробництва ЗАТ “Світоч” та застосовано економіко-математичне моделювання оптимальної виробничої програми (річного плану виробництва).
У дисертаційному дослідженні розроблено теоретичні положення та практичні рекомендації щодо організації процесу ділового планування у корпоративному секторі України. На підставі проведених досліджень зроблено такі висновки і пропозиції теоретичного та практичного характеру, які відображають вирішення головних завдань дисертації відповідно до поставленої мети.
У сучасних умовах формування ринкової економіки в Україні ділове планування варто розглядати не як бізнес- чи фінансове планування, яке зводиться до простого калькулювання витрат та підтримку доходів при ухваленні рішень щодо доцільності тієї чи іншої операції або проекту, або навіть не як “внутрішньофірмове планування”, головними компонентами якого є система бізнес-планування та система оперативно-виробничого планування, а як бізнес-планування, що спрямоване на досягнення не лише основної мети підприємства – отримання прибутку, а також певної вигоди, корисності. Іншими словами, це процес, який спрямований на реалізацію кінцевого результату (діла, справи), тобто досягнення поставлених цілей і виконання завдань.
Критичний аналіз наукових публікацій дає змогу виявити головні відмінності ділового планування від бізнес-, стратегічного та корпоративного планування. До елементів методології ділового планування віднесено загальні та спеціальні принципи, методи, моделі та економічні закони. Використано класифікацію методів ділового планування, яка об’єднана за різними ознаками (вихідна позиція для розроблення плану, принципи визначення планових показників, варіантність планів та ін.).
Оцінюючи організаційно-економічне забезпечення процесу ділового планування, визначено головні класифікаційні напрями, за якими відбувається поділ ділового планування на види за різними критеріями. Зокрема, до таких напрямів належить: організаційний рівень планування, часовий аспект, функціональна сфера планування, застосовані характеристики-фактори, застосовані “дії”.
На підставі теоретико-методологічного аналізу наявних підходів до організації процесу ділового планування побудовано схематичну модель цього процесу на різних рівнях управління (рівні вищих органів управління, відділів та підприємства в цілому), згідно з якою виділено основні етапи складання планів.
Особливо актуальним питанням для корпоративних підприємств кондитерської галузі в Україні є застосування методики ділового планування, яка ґрунтується на: розумінні необхідності ділового планування діяльності корпоративних підприємств; ухваленні рішень із визначенням стратегічних орієнтирів розвитку підприємства; використанні економіко-математичних методів і моделей, адекватних до особливостей корпоративних підприємств кондитерської галузі в Україні.
Дослідження корпоративних підприємств кондитерської галузі (зокрема враховували планову діяльність ЗАТ “Львівська кондитерська фірма “Світоч” та корпорації “Еколан”) показали, що при аналізі процесу ділового планування важливим є графічні методи планування, які допомагають краще пояснити процес ділового планування загалом, класифікувати його та розподілити стадії процесу за різними періодами року, організувати процес контролю за виконанням кожного етапу процесу ділового планування.
На підставі системного аналізу процесу ділового планування та процесів складання бюджету розроблено схематичну модель процесу ділового планування, яка характерна підприємствам корпоративного сектора в Україні, які зосереджені на виробництві кондитерської продукції. Модель побудовано у просторово-часовому вимірі з координатами “минуле”, “сьогодення” та “майбутнє”. Кожен період охоплює сукупність певних дій щодо організації процесу планування.
У процесі вирішення завдань ділового планування доцільно є застосувати методику трендового аналізу та економіко-математичного моделювання процесу розробки оптимальної виробничої програми (річного плану виробництва) як ефективного напряму в організації процесу ділового планування на кондитерських підприємствах корпоративного типу.
На підставі вивчення та узагальнення зарубіжного досвіду організації процесу ділового планування побудовано порівняльну таблицю організації планової діяльності у швейцарських, американських, японських та вітчизняних компаніях корпоративного типу.
Теоретико-методологічні засади організації процесу ділового планування, методики трендового аналізу та економіко-математичного моделювання дають змогу суттєво підвищити якість організаційно-економічного забезпечення процесу ділового планування у корпоративному секторі України. Значення розроблених у роботі наукових положень підтверджене аналізом і впровадженням отриманих результатів на конкретних корпоративних підприємствах кондитерської промисловості – ЗАТ “Львівська кондитерська фірма “Світоч” та корпорації “Еколан”.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях, які внесені до переліку ВАК:
Сенишин О.С. Метод екстраполяції трендів як важливий інструмент ділового планування // Вісник Львівського університету імені Івана Франка. Серія економічна. Випуск 33. – Львів, 2004. – С. 406410.
Сенишин О.С. Моделювання процесу розробки оптимальної виробничої програми підприємства // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природо-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. – Луцьк, 2004. – № 1 - 2. – С. 302–309.
Сенишин О.С. Теоретичні основи ділового планування // Регіональні перспективи. – Кременчук, 2004. - № 3-5(40-42). – С. 8889.
Сенишин О.С. Використання зарубіжного досвіду ділового планування в організації національної системи корпоративного управління // Формування ринкової економіки в Україні. Науковий збірник. Випуск 14. – Львів, 2005. – С. 605611.
Сенишин О.С. Особливості функціонування та розвитку ділового планування на підприємствах кондитерської галузі в Україні // Вісник Львівського університету імені Івана Франка. Серія економічна. Випуск 34. – Львів, 2005. – С. 412418.
Сенишин О.С. Про структуризацію методології ділового планування // Галицький економічний вісник. – Тернопіль, 2005. - № 1. – С. 3541.
Сенишин О.С. Побудова теоретичної моделі процесу ділового планування у системі корпоративного управління // Вісник Львівського університету імені Івана Франка. Серія економічна. Випуск 37(2). – Львів, 2007. – С. 555561.
Сенишин О.С., Піцур Я.С. Бюджетування як важлива характеристика ділового планування діяльності корпоративних підприємств // Фінансова система України. Збірник наукових праць. – Острог: Видавництво НаУ “Острозька академія”, 2006. – Випуск 8. – Ч. 2 – С. 332340.
Гукалюк А.Ф., Сенишин О.С. Організація процесу ділового планування у корпоративних підприємствах кондитерської галузі України // Вісник Львівського університету імені Івана Франка. Серія економічна. Випуск 35. – Львів, 2006. – С. 174183.
Гукалюк А.Ф., Сенишин О.С. Економіко–математичне моделювання процесу розробки оптимальної виробничої програми як ефективного напряму в організації процесу ділового планування // Актуальні проблеми економіки. – Київ, 2006. – № 9. – С. 204211.
В інших виданнях:
Сенишин О.С. Використання методу екстраполяції трендів для розв’язання задач ділового планування // Матеріали міжнародної студентсько-аспірантської наукової конференції “Економіка посткомуністичних країн в умовах глобалізації”. – Львів, 2004. – С. 286287.
Сенишин О.С. Необхідність застосування підходу багатокритеріальної оптимізації для розв’язання задач ділового планування // Матеріали міжнародної науково-теоретичної конференції “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”. – Тернопіль, 2004. – С. 6566.
Сенишин О.С. Необхідність планування діяльності підприємств // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Менеджмент у XXI столітті: розвиток організацій та управління персоналом”. – Львів, 2004. – С. 134137.
Сенишин О.С. Організація процесу ділового планування у системі корпоративного управління // Матеріали всеукраїнської науково-методичної конференції “Економічна підготовка у непрофільних вищих навчальних закладах України”. – Львів, 2005. – C. 4043.
Сенишин О.С. Проблеми та перспективи розвитку кондитерської галузі в Україні // Збірник наукових праць за матеріалами конференції “Проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України”. – Львів, 2005. – С. 113115.
Сенишин О.С. Кондитерська галузь України як об’єкт ділового планування // Матеріали міжнародної студентсько-аспірантської наукової конференції “Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи”. – Львів, 2005. – С. 329330.
Сенишин О.С. Побудова теоретичної моделі процесу ділового планування // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених “Економічний і соціальний розвиток України в XXI столітті”. – Тернопіль, 2005. – С. 294296.
Сенишин О.С. Стан та перспективи розвитку кондитерської галузі в Україні // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні”. – Львів, 2005. – С. 9496.
Сенишин О.С. Функціонування системи ділового планування у корпоративному секторі в Україні // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє”. – Львів, 2005. –
С. 309–310.
Сенишин О.С. Економіко-математичне моделювання процесу розробки оптимальної виробничої програми як ефективного напряму в організації процесу ділового планування // Матеріали міжнародної студентсько-аспірантської наукової конференції “Філософія економіки Івана Франка й сучасні економічні проблеми”. – Львів, 2006. – С. 209–210.
Гукалюк А.Ф., Сенишин О.С. Теоретичний аналіз змісту поняття “ділове планування” // Соціально-економічний розвиток України в умовах глобалізації світової економіки: Збірник доповідей III науково-практичної конференції. Випуск 2. – Луцьк: ПВД “Твердиня”, 2006. – С. 9299.
Піцур Я.С., Сенишин О.С. Про визначення теоретичного змісту поняття “ділове планування” // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія економіка. – Львів, 2006. – С. 513.