Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Рябич Оксана Миколаївна. Організаційно–економічне забезпечення ефективності скорочення викидів парникових газів в атмосферу : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Рябич О. М. Організаційно–економічне забезпечення ефективності скорочення викидів парникових газів в атмосферу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України. – Одеса, 2007.

Дисертація присвячена розвитку і поглибленню існуючих та обґрунтуванні нових теоретичних і методичних положень щодо організаційно-економічного забезпечення регулювання викидів парникових газів в атмосферу та удосконалення механізму спільного впровадження проектів зі скорочення викидів парникових газів в атмосферу. Здійснено аналіз механізмів Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату та обґрунтована необхідність застосування механізму спільного впровадження. Запропоновано підхід до організації процесу взаємодії учасників механізму спільного впровадження, згідно напрямку розвитку “Схема розвитку II” (передбаченої Марракешськими угодами) на основі відкритого тендера проектів. Сформульовано теоретичні основи та розроблено методичне забезпечення попереднього комплексного скринінгу проектної пропозиції щодо скорочення викидів парникових газів в атмосферу заявником, як інструменту прийняття ефективних рішень з активізації механізму спільного впровадження в Україні. Запропоновано підхід до еколого-економічної оцінки ефективності проектів спільного впровадження з урахуванням вуглецевого фактора, трансакційних витрат та сполучених вигод і розроблені показники оцінки ефективності вуглецевих трансакцій. Проведено оцінку еколого-економічної ефективності проектної пропозиції з утилізації метану у вугільній промисловості. Запропоновані рекомендації з оцінки викидів парникових газів при видобутку вугілля, утилізації шахтного метану і використанні його як енергоресурсу.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та отримано нове вирішення наукового завдання, що виявляється в розвитку теоретичних і методичних основ організаційно-економічного забезпечення регулювання антропогенних викидів парникових газів в атмосферу і розробці науково-практичних рекомендацій з удосконалення механізму спільного впровадження проектів зі скорочення викидів парникових газів.

Виконане наукове дослідження дозволяє сформулювати наступні висновки і рекомендації:

1. В дисертаційної роботі доведено, що еколого-економічна проблема зміни клімату породжена постійно зростаючими антропогенними викидами в атмосферу парникових газів і є невід’ємною частиною розвитку суспільства. Проте шлях до покращання кліматичної ситуації полягає не в призупиненні промислового виробництва, а в забезпеченні ефективності скорочення викидів парникових газів за допомогою нових, більш чистих технологій і пошуку компромісних політичних та економічних рішень.

2. Автором доведено, що механізм спільного впровадження є однією з важливих складових організаційно-економічного забезпечення регулювання антропогенних викидів парникових газів в атмосферу, одночасно є засобом залучення в країну інвестиційних ресурсів за допомогою вуглецевого “кредитування” та інструментом стимулювання екологічної діяльності суб'єктів господарювання.

3. Автором доведено, що реалізація механізму спільного впровадження дозволяє отримати інші, не менш істотні вигоди: поліпшення інвестиційного клімату; стимулювання науково-технічного прогресу; підвищення ефективності використання ресурсів; вирішення екологічних проблем на місцевому рівні.

4. В дисертації розроблено і запропоновано структурування й опис процедур взаємодії учасників механізму спільного впровадження, згідно напрямку розвитку “Схема розвитку II” (передбаченої Марракешськими угодами) на основі відкритого тендера проектів, яка надасть можливість підприємству одержувати підтримку на стадіях розробки й супроводу проектів спільного впровадження.

5. На основі аналізу національних і міжнародних вимог до проектів спільного впровадження, автором розроблено методичне забезпечення попереднього скринінгу проектної пропозиції щодо скорочення викидів парникових газів в атмосферу заявником, як інструменту прийняття ефективних рішень з активізації механізму спільного впровадження та зменшення небажаних витрат на підготовку і просування проекту.

6. В дисертації здобувачем запропоновано поетапний підхід до оцінки принципу додатковості, що включає аналіз рентабельності та бар'єрів реалізації проектів спільного впровадження, який дозволяє обґрунтувати відповідність проекту критерію додатковості.

7. Проведений автором аналіз методичних підходів до еколого-економічної оцінки інвестиційних проектів дав змогу обґрунтувати критерії оцінки проектів спільного впровадження. Розроблені показники ефективності вуглецевих трансакцій необхідні заявникам проектних пропозицій для порівняння трансакційних витрат з доходами, очікуваними від передачі вуглецевих квот, а також для визначення розміру, керованості і рівня компенсованості ризику процедур реалізації проектів.

8. Дисертантом доведено, що вугільна промисловість є однією з найбільших джерел викидів парникових газів, проекти з утилізації метану є надто дорогим і ризикованим заходом, що вимагає великих капіталовкладень. Тому механізм спільного впровадження може надати підтримку у вирішенні питань про часткове фінансування проектів, оскільки у рамках його реалізації існує зацікавленість іноземних інвесторів у купівлі одиниць скорочення викидів.

9. Застосування розробленого дисертантом методичного підходу до еколого-економічної оцінки ефективності проектів спільного впровадження на прикладі утилізації метану на ОП “Шахта ім. О.Ф. Засядько” показало, що залучення вуглецевого “кредитування” робить економічно привабливим навіть проекти з негативними показниками ефективності.

Визначення основних напрямків удосконалення організаційно-економічного забезпечення регулювання викидів парникових газів за допомогою механізму спільного впровадження є реальним внеском в розвиток і поглиблення положень сучасної теорії економіки природокористування та охорони навколишнього природного середовища.

Публікації автора:

Монографія:

1. Гомаль И.И., Рябич О.Н. Особенности реализации проектов совместного осуществления в угольной промышленности / Геотехнології та управління виробництвом ХХІ сторіччя. Т. 2. Сучасні проблеми управління виробництвом. Екологія / Під ред. О.В. Мартякової. – Донецьк: ДонНТУ, 2006. – С.70-75. Особистий внесок здобувача: виявлені головні особливості розробки проектів спільного впровадження для вугільних підприємств.

Статті у наукових фахових виданнях:

2. Гомаль І.І., Рябич О.М. Аналіз екологічних витрат вугільних підприємств. // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування: Зб. наук. пр. – Рівно, 2004. – Вип. 2 (26), Ч. II. – С. 460-464. Особистий внесок здобувача: виявлення критеріїв зіставлення екологічних витрат для вугільних підприємств.

3. Гомаль И.И., Рябич О.Н. Анализ затрат для принятия инвестиционных решений угольных шахт // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 190: В 4 т., Т. IV. – С. 966-970. Особистий внесок здобувача: оцінка параметрів операційної діяльності вугільних підприємств та обґрунтування інвестиційних рішень.

4. Гомаль І.І., Рябич О.М. Менеджмент стану навколишнього середовища в умовах трансформації економіки України // Вісник Львівської комерційної академії: Зб. наук. пр. – Львів, 2005.– Вип. 18: Ч. 2. – С.154-159. Особистий внесок здобувача: проведено порівняльний аналіз окремих груп країн світу та України за макроекономічними і екологічними показниками.

5. Гомаль І.І., Рябич О.М. Інституціональні основи та нормативно-правова база реалізації механізмів Кіотського протоколу в Україні // Економіка та право. – 2005–№ 2 (12). – С.57-61. Особистий внесок здобувача: узагальнення проблем формування національної нормативно-правової бази контролю і регулювання стану атмосферного повітря в контексті запобігання емісії парникових газів в атмосферу.

6. Гомаль И.И., Рябич О.Н. Формирование проектного цикла механизма совместного осуществления в Украине // Економіка промисловості. –2005. – № 4 (300). – С.60-68. Особистий внесок здобувача: розробка структури взаємодії учасників механізму спільного впровадження.

7. Гомаль И.И., Рябич О.Н. Установление функции затрат для оценки эффективности проектов по утилизации шахтного метана // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ, 2005.– Вип. 210: В 4-х т. Т. IV. – С.1005-1011. Особистий внесок здобувача: запропоновано економіко-математичний метод установлення функції витрат.

8. Рябич О.Н. Анализ принципа дополнительности и барьеров реализации проектов совместного осуществления на Украине // Прометей: Зб. наук. пр. – Донецьк, 2006. – Вип. 1(19). – С.51-55.

9. Рябич О.Н. Организационно-экономические аспекты формирования механизма стимулирования природоохранной деятельности в Украине. // Вісник Донецького університету: Зб. наук. праць.– 2006. – № 2. Том 1. – С. 215-223.

10. Рябич О.М. Сполучений позитивний ефект від реалізації проектів по захисту клімату на регіональному рівні // СХІД: Зб. наук. праць. - 2007. – С. 14-16.

Матеріали і тези конференцій:

11. Гомаль И.И., Рябич О.Н. Проблемы дифференциации расходов на угольных шахтах Донбасса // Сучасні проблеми економіки підприємства: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. Дніпропетровськ, 5 листопада 2003 р. – Дніпропетровськ, 2003. –Т.II. – С. 114-115.

12. Гомаль И.И., Шаповал С.Н., Рябич О.Н. Анализ надежности существующих методов установления функций совокупных издержек производства на угольных шахтах // Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. Дніпропетровськ, 26 жовтня 2004 р. – Дніпропетровськ, 2004. –Т.II. – С.37-39. Особистий внесок здобувача: здійснено аналіз існуючих методів установлення функцій короткострокових сукупних витрат виробництва конкретного продукту.

13. Гомаль И.И., Рябич О.Н. Анализ затрат для принятия инвестиционных решений угольных шахт // Інвестиційні стратегії стійкого розвитку: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. Дніпропетровськ, 28 лютого 2004 р. – Дніпропетровськ, – 2004.

14. Гомаль И.И., Рябич О.Н. Процедурные аспекты реализации проектов совместного осуществления на основе открытого тендера проектов // Изменение климата и бизнес: Материалы международной конференции по проектам СО в Украине. Киев, 3-5 октября 2005 р. – Киев, 2005. – C.101-102.

15. Gomal I.I., Ryabich O. Procedural Aspects of Co-Execution Project Realization on the Basis of Open Projects Tender. // Climate Change and Business: International Cjnference on JI Projects in Ukraine. Kiev, October 3-5. – 2006, – Kiev. Ukraine. – Page 32 of 33.

16. Гомаль И.И., Рябич О.Н. Экологическое инвестирование угольной промышленности. // Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Запоріжжя, 20 квітня 2005 р. – Дніпропетровськ, 2005 р. – Т. III. – С.17-19.

17. Рябич О.М., Захарченко Д. В. Еколого-економічні ефекти від утилізації метану на шахті “Комсомолець Донбасу” Донецького регіону // Світ молоді – молодь світу: Матеріали VI студентської Міжнародної науково-практичної конференції. Вінниця, квітень 2006 р. – Вінниця, 2006. – С.159-160. Особистий внесок здобувача: обґрунтування пропозицій щодо природоохоронних заходів вугільної шахти.