Доберчак Наталія Іванівна. Організація внутрішньофірмових господарських відносин промислових підприємств (на прикладі машинобудування): дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Технологічний ун-т Поділля. - Хмельницький, 2003. : табл.
Анотація до роботи:
Доберчак Н.І. Організація внутрішньофірмових господарських відносин промислових підприємств (на прикладі машинобудування) - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами.
- Технологічний університет Поділля, Хмельницький, 2003.
У дисертації розглянуто основні етапи розвитку внутрішньофірмових господарських відносин підприємств, виділено основні риси, що їх характеризують. Вдосконалено концепцію внутрішнього господарського механізму підприємства, в якій приводяться сутність, функції, принципи та методи внутрішньофірмових господарських відносин підприємства в сучасних умовах. Також сформовано принципи регулювання внутрішніх господарських відносин промислового підприємства, розглянуто їх сутність та механізм дії.
Розроблено методологічний підхід щодо формування внутрішньозаводських цін, та застосовано його на практиці машинобудівних підприємств. На основі розробленої методики, визначення внутрішніх цін, сформульовано рекомендації щодо розрахунку планових та фактичних показників господарської діяльності основних цехів підприємства.
Для зацікавлення працівників у кінцевих результатах господарської діяльності підприємства, розроблено методику розподілу частини прибутку між виробничими підрозділами та працівниками.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукового завдання, що виявляється у розробці теоретико-методологічних положень і практичних рекомендацій щодо вдосконалення організації внутрішньофірмових господарських відносин промислових підприємств. Отже у висновку викладено найбільш важливі наукові і практичні результати, які одержані в дисертації, їх значення для науки і практики. Сформульовано висновки і рекомендації щодо наукового і практичного використання одержаних результатів.
1. Як показав аналіз літературних джерел існує значна кількість трактування суті внутрішнього господарського механізму. Але існуючі визначення не позбавлені низки недоліків, які істотно знижують цінність цього важливого поняття. Пропонується трактувати внутрішній господарський механізм як метод господарювання виробничих підрозділів, заснований на економічній і матеріальній зацікавленості і відповідальності всіх учасників виробничого процесу за кінцеві результати праці в межах наданої їм на договірних або без договірних умовах господарської самостійності.
Сформовано та досліджено основні етапи розвитку внутрішньофірмових господарських відносин підприємств, а також виділено основні риси характерні для певних періодів їх розвитку.
На основі вивчення існуючих концепцій та здійснення їх порівняльного аналізу, вдосконалено концепцію внутрішнього господарського механізму підприємства, яка дає можливість підприємству розвиватися і ефективно функціонувати у сучасних економічних умовах.
З метою ефективної організації внутрішньофірмових господарських відносин на сучасних промислових підприємствах, виділено основні принципи регулювання внутрішньофірмових господарських відносин підприємств, розглянуто їх сутність та механізм дії.
Вперше розроблено методику формування внутрішніх цін, суть якої полягає у визначенні змінних та умовно-постійних витрат на машино-комплект по кожному виробу, у знаходженні суми виробничої собівартості з прибутком, що розрахований виходячи із рівня рентабельності кінцевого виробу, і знаходимо внутрішню ціну виробу по кожному основному цеху, яка використовується у практичній господарській діяльності машинобудівних підприємств, що підтверджено актами впровадження. Використання розробленої методики формування внутрішніх цін на практиці дасть можливість сучасним промисловим підприємствам планувати основним виробничим підрозділам такі основні економічні показники як: обсяг товарної продукції у вартісному виразі, прибуток, рентабельність, а також забезпечить рівні стартові умови для всіх основних цехів.
На основі сформованих внутрішньозаводських цін сформульовано практичні рекомендації щодо розрахунку планових та фактичних показників господарської діяльності основних цехів підприємства.
Розроблено методику розподілу частини прибутку між виробничими підрозділами з метою зацікавлення їх у кінцевих результатах господарської діяльності підрозділу та підприємства в цілому.
Для вдосконалення системи матеріального стимулювання працівників виробничих підрозділів підприємства, розроблено методику розподілу частини прибутку між працівниками на основі розрахунку коефіцієнту реального вкладу кожного працівника у кінцеві результати господарської діяльності цеху.
Публікації автора:
в наукових фахових виданнях:
1. Доберчак Н.И. Раздел ІІ. Маржинальная прибыль. Внутризаводское планирование // Маржинальная прибыль в экономических расчетах на промышленных предприятиях. – Монография. – К.: “Скарбы”, 2003 – 132 с. – С.96-127.
2. Доберчак Н.І. Внутрішні ціни підприємства та методи їх формування // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2001. - №6. – С.197-198.
3. Доберчак Н.І. Організація внутрішньофірмових відносин на підприємствах машинобудування в умовах ринку // Економіка і проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 138. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С.102-107.
4. Доберчак Н.І. Концепція внутрішнього господарського механізму підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 161. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 130-134.
5. Доберчак Н.І. Основні проблеми розвитку внутрішньофірмового господарського механізму // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 182: В 3Т. Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С.240-246.
6. Доберчак Н.І. Вдосконалення механізму матеріального стимулювання праці виробничих підрозділів промислових підприємств. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Хмельницький - 2003. – С.130-132.
В інших виданнях:
7. Доберчак Н.І. Розрахунок планових показників цехів машинобудівних підприємств на основі внутрішніх цін // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “ Наука і освіта 2003”. Том 27. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 19-20.
8. Доберчак Н.І. Методологічний підхід до розрахунку внутрішньозаводських цін // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Україна наукова 2003”. Том 24. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.11-13.