Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Таймазова Еліта Алимівна. Організація управління підприємствами водного господарства та ефективність зрошення в аграрному виробництві : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Таймазова Е.А. Організація управління підприємствами водного господарства та ефективність зрошення в аграрному виробництві. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних положень формування організації управління зрошувальними системами в агропромисловому комплексі в умовах ринкових відносин Автономної Республіки Крим.

У дисертаційній роботі розглянуті теоретичні основи системи управління земельно-водними ресурсами регіону, визначені принципи й особливості ефективного управління використанням зрошуваних земель. Вивчені теоретичні, методичні й практичні аспекти підвищення економічної ефективності управління в зрошуваному землеробстві й розроблена система оціночних показників господарської діяльності Управлінь водного господарства.

Проведено аналіз сучасного стану й тенденції використання зрошуваних земель агропромислового комплексу АР Крим. Виявлено методичні особливості й проведена оцінка економічної ефективності використання зрошувальної води при виробництві основних сільськогосподарських культур.

Розроблені економічні заходи стимулювання сільськогосподарських водоспоживачів і експлуатаційних організацій у підвищенні технічного рівня зрошувальних систем і надані рекомендації з удосконалення економічних відносин при використанні водних ресурсів для зрошення. Обґрунтовані методичні підходи розрахунку екологічних наслідків від нераціонального використання зрошуваних систем.

1. Узагальнено теоретичні підходи до організації управління водогосподарчим комплексом. Визначено поняття водогосподарчий комплекс, що представляє собою систему водогосподарчих і сільськогосподарських підприємств економічно взаємопов’язаних між собою функціями раціонального використання, охорони і поновлення водних ресурсів.

2. Установлені техніко-економічні показники, що характеризують ефективність діяльності управлінь водного господарства в залежності від виробничого потенціалу підприємств і рівня рентабельності в зв'язку з результативністю сільськогосподарського виробництва на зрошуваних землях.

3. Розроблена методика визначення економічної ефективності використання зрошуваних земель на основі критерію приросту валової продукції, валової доданої вартості і прибутку в розрахунку на сукупну вартість виробничого потенціалу водогосподарських і сільськогосподарських підприємств. Визначено, що грошова оцінка зрошуваних земель в 3,2 рази вище за богарних. Має місце тенденція зниження окупності і рівня рентабельності на сукупну вартість основних сільськогосподарських і меліоративних фондів, людського капіталу, грошової оцінки землі з 1,12% до 0,51%.

4. Визначено, що площа зрошення в порівнянні з 1991 р. зменшилася на 239 тис.га., або на 64%. З невикористаних зрошуваних земель при сучасному рівні агротехніки господарствами недоодержали 394 тис.т пшениці. У порівнянні з 1991 р. врожайність сільськогосподарських культур знизилася: по озимій пшениці та озимому ячменю - на 26-30%, по кукурудзі та овочам - на 50%, по кормовим культурам - на 60-70%, по багаторічним травам - на 60%, по плодовим і винограду - на 50%. У цілому проектна врожайність на зрошуваних землях знизилася з 84 до 63-67%.

5. Обгрунтовани резерви та основні напрями бережливого використання зрошувальної води: впровадження прогресивних водозберігаючих способів зрошення і техніки поливу; усунення фільтрації і випару води в каналах шляхом їхньої герметизації і збільшення швидкості просування води на поля; оптимізація режимів поливу сільськогосподарських культур з усуненням причин, що погіршують меліоративний стан земель; підбір високопродуктивних культур і сортів, найбільш сприятливих на зрошення; удосконалення економічних взаємовідносин з використання води на зрошення.

6. Доведено існування взаємозв'язку між площею поливу, витратами на утримання внутрішньогосподарських систем і виходом сільськогосподарської продукції. Розрахунки показують, що кожний додатково використаний зрошуваний гектар забезпечує по цінам поточного періоду приріст продукції на 7159 грн. Економічно обґрунтовані зрошувальні норми на основі зниження віддачі додаткових вкладень. Вони склали для озимої пшениці 1700 м3/га.

7. Запропоновано утворити спеціальний цільовий фонд - Водоохоронний фонд АР Крим для економічного стимулювання, раціонального використання земельно-водних ресурсів республіки з метою фінансування комплексної програми щодо оздоровлення навколишнього середовища, стимулювання сільськогосподарських підприємств за природозбереження. Як міри економічного стимулювання виробництва продукції на зрошуваних землях запропоновано зменшення розміру оподатковуваного прибутку, що відчисляється сільськогосподарськими підприємствами в держбюджет, так само запропоновано надавати державні дотації сільськогосподарським підприємствам на покриття матеріальних витрат, на утримання внутрішньогосподарської мережі, дощувальної техніки, на енергоносії.

8. Вважати за доцільне диференціювати тарифні розцінки за водоспоживання на основі встановлення постійної плати за кожен поливний гектар, і плати за кожен кубометр води, врахованої водоміром, а також застосування штрафних санкцій за перевитрату понад ліміти і преміювання за економію, що буде стимулювати ефективність використання земельно-водних ресурсів.

9. Обґрунтовано методику визначення екологічного збитку в результаті погіршення меліоративного стану зрошуваних земель. Визначено, що прямий екологічний збиток визначається в сумі 641,8 млн.грн. З урахуванням недобору сільськогосподарської продукції через незадовільний меліоративний стан зрошуваних земель загальний збиток визначається в розмірі 2,5 млрд.грн. Рекомендовано створити Державний земельний банк, у функції якого доцільно включити контроль за використанням меліоративного фонду. Надати право банкові здійснювати штрафні санкції за екологічні наслідки від нераціонального використання зрошуваних земель і меліоративного фонду. Доцільно використовувати ці кошті з метою відновлення нанесеного екологічного і меліоративного збитку аграрному виробництву.

Публікації автора:

у фахових виданнях:

  1. Таймазова Э.А. Роль мелиорации и ее развитие в Крыму //Экономика Крыма. Симферополь. - 2003. - № 7. - С.55-59.

  2. Таймазова Э.А. Состояние и перспективы развития орошаемого земледелия в Крыму //Экономические науки. Научные труды КГАТУ. Выпуск 82, - 2004 . - С.181-183.

  3. Таймазова Э.А. Пути повышения экономической эффективности использования орошаемых земель //Экономика и управление. Симферополь. - 2004. № 2-3. - С.68-71.

  4. Таймазова Э.А. К оценке эффективности способов полива в орошаемом земледелии //Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 193: В 5 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.824-829.

  5. Таймазова Э.А. Влияние техники полива на мелиоративное состояние земель и эффективное использование оросительной воды //Культура народов Причерноморья. Симферополь. - 2005. - № 62. – С. 43-45.

  6. Таймазова Э.А. Значение структурного анализа в использовании водных ресурсов региона //Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 212: В 6 т. Том ІV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С.908-915.

  7. Таймазова Э.А. Анализ эффективности использования мелиоративных фондов в орошаемом земледелии //Экономические науки. Труды ученых ЮФ «КАТУ» НАУ. Выпуск № 95, - 2006 . - С.72-77.

  8. Таймазова Э.А. Новые подходы к методике расчета экономической эффективности использования орошаемых земель //Экономика и управление. Симферополь. - 2007. - № 1. - С.35-39.

  9. Таймазова Э.А., Абдуллаєв Р.А. Оптимизационная модель эффективности использования оросительной воды //Ученые записки Крымского инженерно-педагогического университета. Выпуск 10. Экономические науки.– Симферополь:НIЦ КIПУ, 2007. - С. 296-301.

у колективної монографії:

  1. Стратегические приоритеты развития экономики Крыма: коллективная монография /Под общей ред. д.э.н., проф. Абдуллаева Р.А. – Симферополь: ДОЛЯ – 2007. - С.111-141.

у матеріалах конференцій:

  1. Таймазова Э.А. Эффективность использования водохозяйственных производственных фондов //Материалы I Международной научно-практической конференции «Наука и технологии: шаг в будущее – ‘2006», 20-31 марта 2006 г. Том 20. Экономические науки. – Белгород: Руснаучкнига, 2006. – С.50-52.

  2. Таймазова Э.А. Повышение эффективности использования водных ресурсов орошаемого земледелия //Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта 2004», 10-25 лютого 2004 р., Т.9. Фінансові відносини. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - С.75-77.

  3. Таймазова Э.А. Организация управления водохозяйственными системами. //Материалы Всеукраинской межвузовской научно- практической конференции «Управление региональным развитием». - Симферополь, КАПКС, 6 декабря 2002. - С.255-257.

  4. Таймазова Э.А. Анализ эффективности использования оросительной воды //Актуальные проблемы социально-экономического развития регионов: Тезисы докладов II Всеукраинской научно-практической конференции. – Симферополь: Крымское учебно-педагогическое государственное издательство, 2006. – С. 167-171.

  5. Таймазова Э.А. Значение мелиорации в Крыму //Материалы VIII научно-теоретической конференции ППС и студентов КГИПИ. - Симферополь, 22-26 апреля 2002. - С.19-21.

  6. Таймазова Э.А. Проблема эколого-экономической оценки водных ресурсов //Материалы ІX научно-теоретической конференции ППС, аспирантов и студентов КГИПУ. - Симферополь, 21-25 апреля 2003. - С.136-138.

  7. Таймазова Э.А. Практика взимания платежей за воду в орошаемом земледелии в зарубежных странах //Тезисы докладов XII научно-теоретической конференции ППС, аспирантов и студентов КИПУ. Часть 1. – Симферополь: НИЦ КИПУ, 2006. - С.168-170.

  8. Таймазова Э.А. Уточненная методика расчета экономической эффективности использования орошаемых земель //Матеріали другої міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток наукових досліджень 2006», 27-29 листопада 2006 р. Том 11. – Полтава: «ІнтерГрафіка», 2006. – С.54-58.

  9. Таймазова Э.А., Абдуллаєв Р.А. Эффективность взаимоотношений поставщиков и потребителей водных ресурсов //Актуальные проблемы социально-экономического развития регионов: Тезисы докладов III Всеукраинской научно-практической конференции. – Симферополь: НIЦ КIПУ, 2007. – С. 294-297.