Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Пилипенко Андрій Анатолійович. Організація управління інтеграційним розвитком суб’єктів господарювання : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Пилипенко А. А. Організація управління інтеграційним розвитком суб’єктів господарювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Харківський національний економічний університет. – Харків, 2009.

Дисертацію присвячено теоретико-методологічному обґрунтуванню концепції організації управління розвитком промислових підприємств. Розширене розуміння поняття інтегрована структура бізнесу та означене позиціювання суб’єктів господарювання в межах розробленого континууму інтеграційних форм. Інтеграцію зведено до накладення системи інтеграційних обмежень на діяльність підприємств. Інтеграційний розвиток в свою чергу підпорядковано реконфігуруванню складу учасників інтеграційних статур та перегляду параметрів інтеграційних обмежень. Визначено складові організації управління інтеграційним розвитком та запропоноване виділення відповідного контуру організації. Обґрунтовано спіральне представлення інтеграційного розвитку, динаміка якого підтримується відповідним механізмом управління. Критерієм ефективності функціонування такого механізму управління інтеграційним розвитком обрано зростання інтеграційного потенціалу підприємств, а теоретичним підґрунтям – теорію мультиагентських систем. Розширено модель кластерно-мережної взаємодії використанням динамічних стандартів функціонування. Провадження таких стандартів підпорядковано інституціональному проектуванню правил інтеграційної взаємодії. Розширено розуміння інтеграційної стратегії, яку підпорядковано проведенню трансформацій та забезпеченню трансферту знань й компетенцій.

Одержані науково обґрунтовані результати в сукупності вирішують важливу проблему розбудови теоретико-методологічного та методичного забезпечення формування й розвитку інтегрованих об'єднань промислових підприємств, та зводяться до наступного.

1. Проведений аналіз діяльності національних промислових підприємств, виявив розширення інтеграційної співпраці та "бізнес-бізнес" взаємодії, зростання угод М&A та кількості м'яких форм інтеграційної контрактації, збільшення законодавчо регламентованих кластерних утворень та стратегічних альянсів. Розвиток інтеграційних тенденцій підтверджується і значним рівнем концентрації підприємств машинобудування, про що свідчать результати дослідження часток продукції крупніших компаній та ринку. Також доведено інформаційно-комунікаційне підґрунтя у розширенні кількості прикладів інтеграції, що пов'язано з більш високими темпами зростання промислового сектору інформаційних технологій порівняно з іншими галузями, високими індексом телекомунікаційної підготовленості й кадровим потенціалом країни.

2. Трансформація умов господарювання обумовила потребу зміни парадигми інтеграційної взаємодії акторів, яка в роботі реалізована через теоретичне обґрунтування концепції організації управління інтеграційним розвитком. Дану концепцію орієнтовано на доведення необхідності організації взаємодії локально оптимізованих економічних систем. Таку взаємодію запропоновано здійснювати через накладення системи інтеграційних обмежень і виділення стимулів до інтеграції диференційованих за фізичними, владними та інформаційними границями ІСБ. Безпосередньо ж інтеграційну взаємодію підпорядковано пульсарному чергуванню інтеграційно-дезінтеграційних процесів при рекурсивному проходженні витків спіралі розвитку. Різноманіття варіантів утворення ІСБ обумовило виділення трьох контекстів розгляду інтеграційних процесів (з точки зору окремого актора, групи підприємств та кластерно-мережних структур), співвіднесених з континуумом інтеграційних форм. Для практичного провадження запропонованої концепції та зв’язання її положень розроблено референту модель управління інтеграційним розвитком, засновану на методології структурного аналізу і проектування.

3. Аналіз наявних теоретичних набутків виявив брак розробок щодо організації управління квазіінтегрованими об’єднаннями підприємств та розвитку ІСБ. Саме це обумовило розбудову теоретико-методологічного базису управління інтеграційним розвитком і розробку багаторівневої схеми його формалізації. Доведеність даного результату підтверджено проведенням семантичного аналізу наявних тлумачень, виділенням головних істотних ознак елементів категоріального базису дослідження, розширенням класифікацій властивостей, закономірностей і принципів організації управління інтеграційною діяльністю, розробкою мережних моделей предметних областей дослідження, відповідних контексту розгляду інтегрованої цілісності, та онтологічної моделі інтеграційного розвитку, формалізованої у термінах стандарту IDEF5.

4. Розгляд у якості підґрунтя для ініціалізації процедур інтеграційного розвитку потоку обставин призвів до виділення певних об’єктів спрямування уваги в межах простору інтеграційної взаємодії. Орієнтація на такий підхід обумовила впровадження РІВ-простору та УПВ-мережі, які рекурентно підпорядковано контурам організації управління інтеграційним розвитком. На базі такого підпорядкування запропоновано проведення інституціонального регламентування взаємодії агентів, яке відбувається через створення матриць базових і компліментарних інститутів. Розроблено схему процесу інституціонального проектування та співвіднесено розробку концепцій контролю з контуром дотримання обраних правил та рутин. Відповідно, інтеграційний розвиток зведено до перегляду параметрів балансу можливостей, потреб, обмежень, компетенцій й винагород акторів через зміну правил взаємодії.

5. Сутність організації управління в роботі розкривається через виділення та змістовне наповнення таких складових як правила формування суб’єкту й об’єкту, формалізація зв’язків у формі оргструктур, порядок формування циклів зворотних зв’язків й розподілу функцій між учасниками ІСБ, регламентація управлінського впливу. Узагальнення ж цих складових дозволяє утворити відповідний механізм управління інтеграційним розвитком, в рамках якого буде співвіднесено методи впливу на плин інтеграційної діяльності та умови їх ініціалізації при наявності потрібного забезпечення. У якості важелів управлінського впливу запропоновано використання параметрів інтеграційних обмежень, що дозволить управляти реконфігурацією ІСБ та додержуватися крапки динамічної інституціональної рівноваги. Враховуючи ж доведену в роботі поширеність квазієрархічних інтеграційних утворень структуру механізму підпорядковано використанню мультиагентського підходу та онтологічного моделювання. Відповідно і дія механізму управління інтеграційним розвитком полягатиме в забезпеченні емерджентної й еквіфінальної взаємодії акторів, підпорядкованої крапці на спіралі інтеграційного розвитку.

6. Орієнтація на ресурсний підхід при створенні УПВ-мережі обумовила використання у якості критерію ефективності інтеграційного розвитку зростання потенціалу ІСБ. З точки зору організації управління інтеграційним розвитком при цьому передбачено виділення адаптивної, конкурентної, інноваційної, інтеграційної і трансформаційної складових потенціалу. Дані складові розподілено між елементами архітектури ІСБ та базовим і компліментарним складом акторів. Відповідно відбуватиметься сполучення у системі координат "архітектурна проекція-рівень деталізації" знань про можливості використання ресурсів інших акторів, а за рахунок цього і виникатиме ефект синергії при використанні ресурсів. Орієнтація на максимізацію потенціалу дозволяє розглядати інтеграційний розвиток як узгодження параметрів консолідованого використання ресурсів (детермініський етап) через реконфігурування у разі необхідності складу ІСБ (біфуркаційний етап). Отже і організацію управління інтеграційним розвитком зведено до забезпечення динамічного звуження зони компромісів між автономією відокремлених акторів, настановами РІВ-простору та структуризацією УПВ-мережі.

7. Співвіднесення інтеграційного розвитку з певного роду стратегічними діями обумовило представлення у якості елементу концепції удосконалення інтеграційної стратегії. Тут запропоновано стратегію трансформувати у процес узгодження бізнес-моделей окремих акторів з бізнес-моделлю інтегрованого утворення, задля чого розвинуто поняття і запропоновано структуру бізнес-моделі. Дане узгодження підпорядковано опціонному підходу до відбору потенційних, з точки зору включення до базового складу, акторів. Процедуру узгодження підлеглих до РІВ-простору стратегій локально оптимізованих систем учасників ІСБ реалізовано через формування цільових орієнтирів для них або формалізації ролей й стратегічних ініціатив за допомогою концепції збалансованої системи показників, розширеною моделлю життєздатних систем. Обґрунтований архітектурний підхід дозволяє формувати стандартні шаблони стратегічної поведінки акторів в межах РІВ-простору, а отже й максимізувати адаптивний результат взаємодії. Запропоновано зведення стратегії, разом з додержанням еволюційної залежності РІВ-простору від вироблених рутин, до проектування виникнення нових аттракторів функціонування через залучення нових акторів з сильними владними позиціями.

8. Конкурентну поведінку з точки зору інтеграційного розвитку запрпоновано розглядати як боротьбу різних ІСБ за окремих суб’єктів господарювання, які перебувають у непов'язаному становищі та володіють потрібним ресурсним потенціалом (за умови знання суб’єктів управління даних ІСБ про наявність такого потенціалу). Така боротьба може реалізовуватися у підсиленні дії інтеграційних обмежень на акторів, що входять до різних ІСБ при м’якій формі інтеграції. Метою конкурентної боротьби у даному випадку постає випереджальне створення бажаної композиції компетенцій. Відповідно і РІВ-простір запропоновано розглядати як основу для динамічного розподілу ресурсів, що призвело до зсуву уваги зі статичної оцінки наявності ресурсів до відбиття їх потоків в межах УПВ-мережі. Використання запропонованої моделі конфігурації потоків ресурсів забезпечує складність їх відтворення конкурентами. Організація управління тут зведена до встановлення самоорганізаційного підґрунтя (в межах граничного архітектурного рівня) ведення конкурентної боротьби.

9. Реконфігурування складу ІСБ передбачає здійснення трансферту компетенцій. Організація управління таким трансфертом може базуватися на розробленому методичному забезпеченні, до складу якого віднесено такі розробки як: профіль інноваційної політики ІСБ, модель інтеграційного процесу інституціоналізації інноваційного проекту, методика впровадження аналітичних систем заснованих на додаванні ознак ситуаційних баз знань до рахунків стратегічного обліку, технологія формування бізнес-правил взаємодії акторів, регламенти систем підтримки життєвого циклу виробів, алгоритми забезпечення взаємного підсилення й синергії знань. Організацію управління інтеграційним розвитком, в свою чергу, зведено до управління комбінацією знань про наявні ресурси (компетенції) різних агентів в межах УПВ-мережі та оптимізації їх взаємодії за критеріями виникнення синергії й максимізації потенціалу узгодженого використання ресурсів. Іншим аспектом організації обрано виділення циклу власного навчання інтегрованого утворення. Його реалізація здійснена регламентацією контексту залучення інтелектуальних ресурсів окремих акторів до безперервного навчання в межах РІВ-простору.

10. Плин інтеграційного розвитку передбачає проведення різного типу еволюційних і революційних змін, орієнтованих на трансформацію архітектури ІСБ й переведення її на новий якісний рівень функціонування. Відповідно одним з завдань ОУІР обрано створення контуру проведення змін. Наявність даного контуру дозволяє співвіднести трансформаційний потенціал і спроможність до провадження змін окремих суб’єктів господарювання та ІСБ, і на цьому підґрунті приймати рішення про вибір траєкторії інтеграційного розвитку чи входження у біфуркаційний перехід. Управління змінами при ІР також співвіднесено з моделями інституціональної динаміки. Задля цього розроблено рекомендації щодо еволюційного удосконалення або повного перегляду матриць базових і компліментарних інститутів при додержанні спадкоємності (в часовому й архітектурному розрізах) організаційних рутин. Організація управління у цьому аспекті передбачає створення само організаційного контуру додержання заданої динаміки показників змін.

11. Визначено особливості реалізації інтеграційного розвитку у кластерно-мережних утвореннях. Основу організації управління при цьому складає розроблений набір варіантів атомарного відображення феномену мережної інтеграції та запропонована модель кластерної взаємодії, яка відбиває ефективність мережі в залежності від параметрів композицій акторів та ступеню прояву фрактальних властивостей утвореної інтегрованої цілісності. Основу контуру управління складає взаємопідтримка окремих функціональних систем, що виділяються як сукупність акторів в межах архітектурного представлення інтегрованої цілісності, та розробка мережі економіко-владних відносин (у вигляді МБКОВР-балансу).

12. Впровадження механізму управління інтеграційним розвитком обумовило необхідність удосконалення окремих його елементів, що реалізовано через об’єднання потокового та агентського підходів. В рамках такого удосконалення запропоновано методику розподілу й формалізації ролей учасників інтегрованої цілісності, процедуру визначення раціонального варіанту контрактації акторів при управлінні ресурсним забезпеченням розвитку, підхід до формалізації взаємин через використання машини нечіткого логічного висновку.

13. Орієнтація механізму управління на мультиагентський підхід призвела до представлення у роботі окремих удосконалень в частині відбиття протоколів взаємодії агентів. Задля цього використано процедуру нечіткого узгодження параметрів взаємодії, підпорядковану динамічному регламентуванню ролей акторів. Окрім того розроблено типологію агентів та визначено їх співвіднесення з переліком важелів впливу на параметри інтеграційного розвитку, що регламентуються агентськими моделями. Також здійснено підпорядкування УПВ-мережі онтологічному базису, розширеному введенням предикатних співвідношень та додаванням часового виміру і тривалості операцій. Організацію управління у цьому елементі зведено до забезпечення додержання динамічної рівноваги параметрів УПВ-мережі, зміна яких моделюється введенням цих параметрів до протоколів матчингу агентів через формовану надструктуру дуальних взаємин.

Публікації автора:

Монографії:

1. Пилипенко А.А. Стратегічна інтеграція підприємств: теоретичні основи, механізм управління та моделювання розвитку: монографія / А.А. Пилипенко. – Харків: ВД "Інжек", 2008. – 408 с.

2. Пилипенко А.А. Організація обліково-аналітичного забезпечення стратегічного розвитку підприємства: наукове видання / А.А. Пилипенко. – Х.: ВИД. ХНЕУ, 2007. – 276 с.

3. Пилипенко А.А. Організація управління інтегрованими структурами бізнесу в контексті збалансованої системи показників: монографія / А.А. Пилипенко, І.В. Ярошенко. – Харків: ВД "Інжек", 2007. – 152 с.

4. Кизим М.О. Управління створенням і розвитком видатної корпорації: монографія / М.О. Кизим, А.А. Пилипенко, І.В. Ялдін. – Харків: ВД "Інжек", 2007. – 208 с.

5. Кизим М.О. Збалансована система показників: монографія / М.О. Кизим, А.А. Пилипенко, В.А. Зінченко. – Харків: ВД "Інжек", 2007. – 192 с.

6. Пушкарь А.И. Стратегические группы предприятий: концепция, методология, управление: научное издание / А.И. Пушкар, Ю.Е. Жуков, А.А. Пилипенко. – Харьков: ООО "Кросс-Роуд", 2006. – 440 с.

Статті у наукових фахових виданнях:

7. Пилипенко А.А. Розбудова теоретико-методологічного базису стратегічної інтеграції суб’єктів господарювання / А.А. Пилипенко // ХНАМГ. – Коммунальное хозяйство городов. Сер. Экономические науки: сб. науч. трудов. – К.: Техніка, 2008. – №80. – С. 50–59.

8. Пилипенко А.А. Економічна влада як передумова активізації процесів соціально-економічного розвитку інтегрованих структур / А.А. Пилипенко // ХНАМГ. – Коммунальное хозяйство городов. Сер. Экономические науки: сб. науч. трудов. – К.: Техніка, 2008. – №83. – С. 169–177.

9. Пилипенко А.А. Інтеграційний потенціал інноваційного співробітництва: онтологічне моделювання / А.А. Пилипенко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2008. – №3. – С.22–27.

10. Пилипенко А.А. Логістичний потенціал підприємства: обмеження, методика оцінювання та організація управління / А.А. Пилипенко, О.М. Поспєлов // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2008. – №21. – С. 60–64.

11. Пилипенко А.А. Конкурентна стратегія й формування системи стратегічного управління розвитком інтегрованої структури бізнесу / А.А. Пилипенко, І.В. Ярошенко // ХНАМГ. – Коммунальное хозяйство городов. Сер. Экономические науки: сб. науч. трудов. – К.: Техніка, 2008. – №82. – С. 84–91.

12. Пилипенко А.А. Организация логистического управления деятельностью промышленного предприятия / А.А. Пилипенко, А.М. Поспелов // Бизнес Информ. – 2008. – №1. – С.100–106.

13. Пилипенко А.А. Разработка процессно-ориентированного бюджета на основе модели логистического цикла / А.А. Пилипенко, А.М. Поспелов // Бизнес Информ. – 2008. – №2. – С. 98–104.

14. Іванов Ю.Б. Інтеграція суб’єктів господарювання як фактор забезпечення їх конкурентоспроможності / Ю.Б. Іванов, А.А. Пилипенко // Теоретичні та практичні питання економіки: зб. наук. праць. – К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2008. – №15. – С.113–120.

15. Пилипенко А.А. Збалансована система показників як нова парадигма інтеграційного розвитку підприємства / А.А. Пилипенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наукових праць. – Випуск 236: в 5т. – Т. ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С. 739–345.

16. Пилипенко А.А. Конкурентоспособность интегрированных структур бизнеса в контексте теории организационной экологии / А.А. Пилипенко // Бизнес-информ. – 2007. – № 9(1). – С. 24–27.

17. Пилипенко А.А. Інституціональна динаміка інтеграційного розвитку суб’єктів господарювання / А.А. Пилипенко // Научные труды Донецкого национального технического университета. Серия: экономическая: зб. наук. праць. – Донецьк: ДонНТУ, 2007. – Выпуск 31-2(117). – С. 9–15.

18. Пилипенко А.А. Розвиток сітьових форм інтеграції підприємств / А.А. Пилипенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2007. – №17. – С. 39–42.

19. Пилипенко А.А. Институциональные основы стратегической интеграции субъектов хозяйствования / А.А. Пилипенко // Бизнес-информ. – 2007. – № 5. – С. 6–10.

20. Пилипенко А.А. Інтегроване управління кластерно-сітьовими структурами / А.А. Пилипенко // Вісник Харківського національного університету ім. В.М. Каразіна. – 2007. – № 743. – C. 113–118.

21. Пилипенко А.А. Интеграционные аспекты развития региональных кластерно-сетевых структур / А.А. Пилипенко // Бизнес-информ. – 2007. – № 3-4. – С. 25–27.

22. Пилипенко А.А. Моделювання взаємодії агентів та інституціональної динаміки кластерно-сітьової структури / А.А. Пилипенко // Економіка промисловості. – 2007. – №1(36). – С. 55–60.

23. Пилипенко А.А. Институциональные основы организации налогового менеджмента в интегрированных структурах бизнеса / А.А. Пилипенко // Бизнес-информ. – 2007. – № 12(2). – С. 52–55.

24. Пилипенко А.А. Сбаласированная система показателей: альтернативные концепции их использования / А.А. Пилипенко, И.В. Ялдин // Бізнес Информ. – 2007. – № 11. – С. 105–112.

25. Булеев И.П. Инструментраий и методы организации внедрения сбалансированной системы показателей / И.П. Булеев, А.А. Пилипенко // Бизнес-информ. – 2007. – № 10(2). – С. 70–79.

26. Пилипенко А.А. Реконфігурація ланцюгів постачань в циклі інтеграційного розвитку підприємства / А.А. Пилипенко // ХНАМГ. – Коммунальное хозяйство городов. Сер. Экономические науки: зб. наук. праць. – К.: Техніка, 2006. – №73. – С. 289–296.

27. Пилипенко А.А. Віртуальне підприємство як форма інтеграції суб’єктів господарювання / А.А. Пилипенко // Научные труды Донецкого национального технического университета. Серия: экономическая: зб. наук. праць. –Донецьк: ДонНТУ, 2007. – Выпуск 33-1(128). – С. 125–130.

28. Пилипенко А.А. Референтная модель управления процессом интеграционного развития предприятия / А.А. Пилипенко // Научные труды Донецкого национального технического университета. Серия: экономическая: зб. наук. праць. –Донецьк: ДонНТУ, 2006. – Выпуск 30(114). – С. 118–124.

29. Пилипенко А.А. Организация управления инновационным знанием в процессе интеграционного развития предприятия / А.А. Пилипенко // Бизнес-информ. – 2006. – №10. – С. 10–15.

30. Пилипенко А.А. Інституціональні засади управління інтеграційним розвитком підприємства / А.А. Пилипенко // Научные труды Донецкого национального технического университета. Серия: экономическая: зб. наук. праць. –Донецьк: ДонНТУ, 2006. – Выпуск 103-2. – С. 227–234.

31. Пилипенко А.А. Управління витратами в системі стратегічного розвитку підприємства / А.А. Пилипенко // Вісник Харківського національного університету. – 2006. – № 668. – C. 128–131.

32. Пилипенко А.А. Організація управління знаннями в об’єднанні підприємств / А.А. Пилипенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2006. – №15-16. – С. 88 – 92.

33. Пилипенко А.А. Концепція інтеграційного маркетингу в стратегічному управлінні розвитком підприємства / А.А. Пилипенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2006. – №13. – С. 90–96.

34. Пушкарь А.И. Налоговые аспекты управления стратегическими интегрированными группами предприятий / А.И. Пушкарь, А.А. Пилипенко // Бизнес-информ. – 2006. – №9. – С. 86–89.

35. Іванов Ю.Б. Концепція та онтологія предметної області управління інтеграційним розвитком підприємства / Ю.Б. Іванов, А.А. Пилипенко // Економіка промисловості. – 2006. – №1(32). – С. 162–171.

36. Иванов Ю.Б. Концептуальные основы формирования стратегии развития промышленного кластера в машиностроении / Ю.Б. Иванов, А.А. Пилипенко // Бизнес-информ. – 2006. – №6. – С. 26–35.

37. Пилипенко А.А. Стратегічне управління витратами в системі інтеграційного розвитку підприємства / А.А. Пилипенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2005. – №12. – С. 43–48.

38. Пилипенко А.А. Інноваційні аспекти організації облікового процесу / А.А. Пилипенко // Управління розвитком: зб. наук. статей. – Х.: ХНЕУ, 2005. – №3. – С. 163–164.

39. Пилипенко А.А. Економічна безпека логістичних процесів підприємства / А.А. Пилипенко // Вісник НТУ "ХПІ": зб. наук. праць. – Том 2. – Х.: НТУ "ХПІ", 2005. – №58. – С. 162–164.

40. Пилипенко А.А. Концептуальні засади управління стійким розвитком підприємства / А.А. Пилипенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наукових праць. – Випуск 207: В 5т. – Т. ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 366–373.

41. Пилипенко А.А. Управління розвитком підприємства на основі поширення процесів самоорганізації / А.А. Пилипенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2005. – №11. – С. 84–89.

42. Пилипенко А.А. Деякі аспекти моделювання організаційних змін / А.А. Пилипенко // ХНАМГ. – Коммунальное хозяйство городов. Сер. Экономические науки: зб.наук. праць. – К.: Техніка, 2005. – №65. – С. 293–300.

43. Пилипенко А.А. Розробка міжнародної маркетингової стратегії та проблеми оцінки рівня конкурентоспроможності продукції підприємства / А.А. Пилипенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наукових праць. – Випуск 205: В 4т. – Т.ІV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С.916–924.

44. Пилипенко А.А. Конкуренція в системі стратегічних альянсів / А.А. Пилипенко // Економіка розвитку: зб. наук. статей. – Х.: ХНЕУ , 2005. – №3(35). – С. 8–11.

45. Пилипенко А.А. Самоорганізація в процесі реалізації корпоративної стратегії розвитку акціонерного товариства / А.А. Пилипенко // Управління розвитком: зб. наук. статей. – Х.: ХНЕУ, 2002. – №1. – С. 70–73.

46. Пилипенко А.А. Управление затратами на качество и освоение продукции / А.А. Пилипенко, С.М. Пилипенко // ХНАМГ. – Коммунальное хозяйство городов. Сер. Экономические науки: зб. наук. праць. – К.: Техніка, 2002. – №40. – С. 128–133.

47. Пилипенко А.А. Ресурсное обеспечение развития предприятия / А.А. Пилипенко // Вісник харківського університету. Серія "Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м. Харкова". – 2002. – № 551. – С. 134–138.

48. Пилипенко А.А. Державна підтримка функціонування логістичних систем / А.А. Пилипенко // Вісник ХДЕУ. – 2001. – №3(19). – С. 71–74.

49. Пилипенко А.А. Формирование конкурентных преимуществ и устойчивость процесса выбора поставщиков / А.А. Пилипенко, С.Н. Пилипенко // ХНАМГ. – Коммунальное хозяйство городов. Сер. Экономические науки: зб. наук. праць. – К.: Техніка, 2000. – № 26. – С. 57–62.

Статті в інших наукових виданнях і матеріали конференцій:

50. Иванов Ю.Б. Разработка архитектуры стратегически интегрированных структур бизнеса / Ю.Б. Иванов, А.А. Пилипенко // Новые тенденции в экономике и управлении организацией: материалы научно-практической конференции, (Екатеринбург, 24-26 апреля 2008 г.) / Федеральное агенство по образованию, Уральский государственный техничечский университет. – Екатиренбург: УГТУ-УПИ, 2008. – Том. 1. – С. 203–206.

51. Иванов Ю.Б. Инновационная модель интеграционного развития предприятия: институциональный аспект / Ю.Б. Иванов, А.А. Пилипенко // Управление инновациями: матер. международ. науч.-практ. конфер., (Москва, 12-14 ноября, 2007) / Российская академия наук, Институт проблем управления им. В.А. Трапезникова. – М.: Доброе слово, 2007. – С. 81–85.

52. Пилипенко А.А. Формування механізму управління стратегічною інтеграцією суб’єктів господарювання / А.А. Пилипенко // Управліня підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення: матер. міжнарод. наук.-практ. конфер., (Ялта, 4-6 жовтня, 2007 рік) / Мін-во освіти і науки України, Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Ялта: ДонДУЕТ. – 2007. – Т.1. – С. 245–248.

53. Пилипенко А.А. Організація кооперативних відносин віртуального підприємства / А.А. Пилипенко // Перспективные инновации в науке, образовании, производстве и транспорте: материалы межд. научно-практ. конфер., (Одеса, 1-15 июня, 2007 р.) / Одеський национальный морской університет. – Т.6: Экономика. – Одеса: Черноморье, 2007. – С. 81–83.

54. Пилипенко А.А. Особливості організації інформаційного забезпечення стратегічного розвитку в умовах партнерства підприємств / А.А. Пилипенко // Физические и компьютерные технологии в народном хозяйстве: труды 13-й международной научно-технич. конфер., (Харків, 19-20 квітня, 2007 р.) / Харьковский национальный экономический университет, научно-производственная корпорація "ФЭД". –Х.: ХНПК "ФЭД", 2007. – C. 647–650.

55. Пилипенко А.А. Інтеграційний розвиток підприємства в контексті інституціональної теорії / А.А. Пилипенко // Сучасні наукові дослідження: матеріали міжнародної науково-практичної конференції, (Дніпропетровськ, 2006, 20-28 лютого, 2006 р.). – Т. 29: Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 35–37.

56. Пилипенко А.А. Моделювання діяльності промислового кластеру / А.А. Пилипенко // Дослідження та оптимізація економічних процесів "Оптимум – 2006": труди міжнародн. н.-практ. конфер., (Харків, 23-24 листопада, 2006 р.) / Мін-во освіти і науки України, Націон. технічний універ. "Харківський політехнічний інститут". – Х.: НТУ "ХПІ", 2006. – С. 57–58.

57. Пилипенко А.А. Управління інноваційним знанням об’єднання підприємств / А.А. Пилипенко // Актуальні проблеми управління розвитком об’єктів і процесів ринкової економіки: матеріали міжнародної науково-практичної конференції, (Запоріжжя, 5-6 жовтня, 2006) / Гуманітарний університет "Запорізький інсититут державного та муніціпального управління" . – Запоріжжя: ЗІДМУ. – 2006. – Т.1. – С. 248–249.

58. Пилипенко А.А. Стратегія розвитку кластерно-сітьових структур / А.А. Пилипенко // Теория и практика предпринимательской деятельности: материалы международной научно-практической конференции (Симферополь, 4-7 октября 2006 г.) / Мин-во образования и науки Украины, Таврический национальный Унверситет им. В.И. Вернадского. – Симферополь: Таврический университет им. В.И. Вернадского, 2006. – С. 186–188.

59. Пилипенко А.А. Інноваційна політика об’єднання підприємств / А.А. Пилипенко // Вісник економіки транспорту і промисловості: матеріали міжнародної науково-практ. конференції [Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи України], (с.м.т. Коктебель, 7-11 червня, 2006 р.) / Міністерство транспорту України, Українська державна академія залізничного транспорту. – Коктебель. – 2006. – №14. – С. 105–106.

60. Пилипенко А.А. Організація управління інноваційною діяльністю в процесі інтеграційного розвитку підприємства / А.А. Пилипенко // Управління інноваційним процесом в Україні: матеріали міжн. наук.-практ. конференції, (Львів, 11-13 травня 2006 р.) / Мін-во освіти і науки України, Національний університет "Львівська політехніка". – Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка". – 2006. – С. 387–388.

61. Пилипенко А.А. Формирование системы управления интегрированным объединением предприятий / А.А. Пилипенко // Научно-практический и теоретический журнал "Современный научный вестник". – Белгород: Руснаучкнига, 2005. – № 1. – С. 89–92.

62. Пилипенко А.А. Постанова задачі оцінки рівня й організації управління конкуренто-спроможністю продукції підприємства / А.А. Пилипенко // Сучасні проблеми й шляхи їх вирішення в науці, транспорті й освіті: матеріали науково-практичної конференції, (Одеса, 15-25 грудня, 2005 р.) / Науково-дослідний проектно-конструкторський інститут морського флоту України. – Т.5: Економіка. – Одесса: Черноморье, 2005. – С. 59–63.

63. Пилипенко А.А. Концептуальні основи побудови системи управління об'єднанням підприємств / А.А. Пилипенко // Наука та інновації: матеріали міжнародної науково-практичної конференції, (Дніпропетровськ, 17-31 жовтня, 2005 р.). – Т.10: Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 70–72.

64. Пилипенко А.А. Розробка стратегії розвитку групи підприємств / А.А. Пилипенко // Науковий потенціал світу: матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції, (Дніпропетровськ, 19-30 вересня, 2005 р.). – Т.3: Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 43–45.

65. Пилипенко А.А. Організаційні аспекти розвитку спільної інформаційної системи інтегрованого об’єднання підприємств / А.А. Пилипенко // Развитие учета и аудита как основы информационно-аналитической системы предприятия: труды межд. н.-практ. конфер., (Харків, 17-18 листопада, 2005 р.) / Мин-во образования и науки Украины, Национальный техн. универ. "Харьковский политехнический институт". – Х.: НТУ "ХПИ", 2005. – С. 38.

66. Пилипенко А.А. Маркетингова стратегія й безпека зовнішньоекономічної діяльності підприємства / А.А. Пилипенко // Научные исследования и их практическое применение: труды научно-практической конференции, (Одеса, 1-15 октября, 2005 г.) / Научно-исследовательский проектно-конструкторский институт морского флота Украины. – Т.3: Экономика. – Одесса: Черноморье, 2005. – С. 46–51.

67. Пилипенко А.А. Моделювання стійких трансформаційних процесів і змін на підприємстві / А.А. Пилипенко // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали IV міжнародної наук.-практ. конференції, (Черкаси, 28-30 вересня, 2005 р.) / Мін-во освіти і науки України, Черкаський державний економічний університет. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 232–242.

68. Пилипенко А.А. Розробка системи стратегічного управління альянсом підприємств / А.А. Пилипенко // Физические и компьютерные технологии в народном хозяйстве: труды 10-й Междунар. науч.-техн. конфер. (Харків, 28-30 сентября, 2003 р.) / Харьковский национальный экономический университет, научно-производственная корпорація "ФЭД". –Харьков: ХНПК "ФЭД", 2004. – C. 251–254.

69. Пилипенко А.А. Економічна безпека акціонерного товариства в умовах протидії недружньому поглинанню / А.А. Пилипенко // Физические и компьютерные технологии в народном хозяйстве: труды 7-й Междун. науч.-техн. конференции, (Харків, 27-28 мая, 2003 р.) / Харьковский национальный экономический университет, научно-производственная корпорація "ФЭД". – Харьков: ХНПК "ФЭД", 2003. – C. 187–189.

70. Пилипенко А.А. Економічне обгрунтування трансфрмаційних змін в процесі розвитку акціонерного товариства / А.А. Пилипенко // Физические и компьютерные технологии в народном хозяйстве: труды 6-й Междун. науч.-техн. конференции (Харків, 10-11 октября, 2003 р.) / Харьковский национальный экономический университет, научно-производственная корпорація "ФЭД". – Харьков ХНПК "ФЭД", 2002. – С. 257–259.

71. Пилипенко А.А. Формування корпоративної стратегії розвитку акціонерного товариства / А.А. Пилипенко // Физические и компьютерные технологии в народном хозяйстве: труды 5-й межд. н.-техн. конфер. (Харьков, 28-29 мая, 2002 г.) / Харьковск. национ. эконом. универ., научно-производств. корпорація "ФЭД". – Х.: ХНПК "ФЭД", 2002. – С. 525–532.

72. Пилипенко А.А. Бухгалтерський облік і вдосконалення системи внутрішнього контролю підприємства / А.А. Пилипенко // Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України: матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції (Харків, 22-23 листопада, 2001 р.) / Національний банк України, Українська академія банківської справи. – Харків: Основа, 2001. – С. 108–109.

73. Пилипенко А.А. Формування механізму корпоративного управління / А.А. Пилипенко // Теорія та практика управління у трансформаційний період: тези доповідей всеукраїнської наук.-практ. конф., (Донецьк, 4-6 жовтня, 2001 р.) / Національна академія наук України, Інститут економіки промисловості – Донецьк: ІЕП НАН України, 2001. – Т.1. – С.48–52.

74. Пилипенко А.А. Планування гнучкого розвитку підприємства / А.А. Пилипенко // Модель Всесвіту: матеріали четвертої наук.-практ. конфер, (Харків, 25-26 травня, 2000 р.) / Харківський державний економічний універ. – Х.: АТ "Бізнес-Інформ", 2000. – С.86–88.

Підручники й навчальні посібники з гріфом МОН України

Пилипенко А.А. Менеджмент: підручник / А.А. Пилипенко, С.М. Пилипенко, І.П. Отенко. – Х.: Видавничий Дім "ІНЖЕК", 2005. – 456 с. (Особистий внесок: розроблено параметри й визначено контури організації управління стратегічними змінами).

Пилипенко А.А. Організація обліку і контролю: підручник / А.А. Пилипенко, В.І. Отенко. – Х.: Видавничий Дім "ІНЖЕК", 2005. – 424 с. (Особистий внесок: визначено зміну сутності організаційного процесу в умовах інформаційної економіки знань).

Пилипенко С.М. Економіка праці та соціально-трудові відносини: навчальний посібник / С.М. Пилипенко, А.А. Пилипенко, І.П. Отенко. – Харків: ВИД. ХНЕУ, 2004. – 224 с. (Особистий внесок: подано особливості розвитку соціального партнерства у ІСБ).