Проведений критичний аналіз науково-педагогічної літератури дозволив розкрити сутність самостійної роботи та її місце в модульному навчанні, теоретично обгрунтувати дидактичні характеристики навчального модуля: завершеність, цілісність, акцентованість на самостійній праці на всіх етапах створення внутрішнього і зовнішнього творчого продукту. Виявлено і науково обгрунтовано дидактичні можливості модульної технології навчання в організації творчих самостійних робіт учнів: розширення часових, організаційних, технологічних можливостей для самостійної діяльності учнів, сприяння реалізації цілей індивідуалізації, диференціації навчання, органічного й оптимального інтегрування в собі різних навчальних технологій, необхідних для досягнення конкретних освітніх і розвиваючих цілей. Блочне моделювання, систематизація і послідовність теоретичної і практичної роботи ліквідують зайву строкатість уроків, створюють сприятливі передумови для організації грунтовної самостійної роботи учнів, дозволяють їм достатньо заглибитись у предмет діяльності, виконувати значний обсяг самостійних операцій як теоретичного, так і практичного характеру.
3. Науково обгрунтовано дидактичні умови оптимальної організації творчих самостійних робіт учнів старшої школи у модульному навчанні. Ці умови включають: а) використання інноваційних можливостей навчального модуля, які розширюють часові, організаційні рамки для організації успішної творчої праці учнів, забезпечують її цілісність і завершеність; б) врахування специфіки творчої діяльності взагалі і, зокрема, забезпечення творчої взаємодії суб’єктів навчання як єдності допомоги і протидії, яку можна оптимально реалізувати в новій моделі евристично-модульного навчання; в) забезпечення компетентної діагностичної діяльності педагога і школярів як незамінного чинника розвитку їх творчої активності й самостійності при використанні докладних критеріїв якості і впровадженні механізмів їх застосування. Розроблено й експериментально перевірено технологію реалізації названих умов організації самостійних робіт евристичного й креативного характеру в модульному навчанні старшокласників. Доведено, що модульне навчання як реалізація завершеної інноваційної освітньої технології – від глибокої внутрішньої мотивації до продуктивної евристичної й рефлексивної діяльності учнів на діагностично-критеріальній основі – створює оптимальні можливості для організації максимально самостійної, інтенсивної навчальної праці учнів. Застосована в дослідженні сучасна модернізована версія навчального модуля з її збільшеним на самостійну працю часовим простором, можливостями компетентної діагностики і корекції, звільненням учня від сваволі суб’єктивної оцінки посилює важливі чинники модульного навчання для оптимізації творчої праці учнів.
5. Аналіз результатів експериментальної перевірки визначених умов дозволяє зробити висновок, що кількісне збагачення модульної моделі самостійними роботами евристичного і креативного характеру об’єктивно приводить до якісних змін у структурі самої модульної технології. Вона поповнюється і новими видами самостійних робіт, і механізмами евристичної і креативної діяльності, і різноплановими діагностичними операціями, що дозволяє успішно реалізувати основну мету сучасної освіти – готувати особистість, спроможну до творчої самореалізації. За рахунок реалізованих дидактичних умов в експериментальних класах досягнуто суттєвого зростання творчих досягнень учнів у самостійній праці: майже втричі скоротилася кількість робіт, віднесених експертами до виконавчого рівня, тобто таких, що характеризуються невисокими творчими характеристиками; відповідно суттєво зросла кількість робіт, виконаних на евристичному рівні; збільшилась чисельність робіт креативного характеру. Порівняльний аналіз досягнень експериментальних і контрольних класів свідчить про суттєві переваги експериментальної організації самостійних робіт евристичного й креативного характеру, їх очевидний вплив на розвиток творчого потенціалу старшокласників, їх здібностей та умінь аналізувати проблемні ситуації, знаходити й розв’язувати суттєві суперечності, планувати, корегувати, діагностувати й оцінювати роботу, усвідомлювати, що вона виступає важливим для особистості творчим продуктом освіти. Виявлено також невичерпані резерви евристичного навчання в рамках модульної технології, зокрема ті, що впливають на індивідуалізацію творчої самостійної праці, освоєння учнями способів творчого мислення. У зв’язку з цим залишаються перспективними такі аспекти дослідницької роботи, як подальше вдосконалення існуючих моделей і технологій модульного навчання, розробка теорії і методики різних видів творчих робіт в рамках модульної освітньої технології у середній і вищій школі, а також діалектика творчого змісту діяльності учнів і модульних форм організації їх навчання. |