Зова Вікторія Анатоліївна. Організація транспортного обслуговування регіону (на прикладі залізничних пасажирських перевезень) : Дис... канд. наук: 08.10.01 - 2002.
Анотація до роботи:
Зова В.А. Організація транспортного обслуговування регіону (на прикладі залізничних пасажирських перевезень). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2002.
Захищаються результати дослідження пов'язані з удосконаленням організаційно-економічного механізму транспортного обслуговування регіону в системі залізничних пасажирських сполучень. Для досягнення поставленої мети в роботі визначено на основі теоретико-методологічних підходів суттєвість категорії залізничного транспорту як складової транспортної системи та її місце і роль в системі категорій ефективного розвитку економіки регіону, розглянуто актуальність питань і напрямків реформування управління залізничними пасажирськими перевезеннями і обгрунтовано умови збалансованого розвитку економіки регіону. Сформульовано і розкрито найважливіші принципи проведення структурної реформи управління залізничними пасажирськими перевезеннями. Визначено тенденції та виконано комплексну оцінку впливу організаційної системи управління залізничними пасажирськими перевезеннями на якість транспортного обслуговування регіону. Запропоновано варіанти формування приміських пасажирських підприємств у залежності від обсягів перевізної роботи, факторів територіального розміщення, полігону дії приміської компанії, які дозволяють залізниці обрати найбільш сприятливу форму організації. Розроблено варіанти структури управління дальніми і приміськими пасажирськими перевезеннями, які засновані на створенні пасажирських компаній і дозволяють сконцентрувати матеріальні і фінансові ресурси, направити їх на досягнення кінцевого результату – своєчасного і якісного задоволення потреби населення в перевезеннях і, як наслідок, рішення соціально-економічних проблем на регіональному рівні. Доведено, що розвиток диверсифікаційної діяльності на Донецькій залізниці дозволить їй вийти з кризи і посилить економіку регіону.
Проведене дослідження дозволяє сформулювати такі загальні висновки і рекомендації.
Залізничний пасажирський транспорт є функцією обслуговування регіону і має велике соціальне значення для розвитку не тільки регіону, але і держави в цілому, оскільки є основним елементом регіональної соціальної інфраструктури.
За результатами аналізу пасажироперевезень зроблено висновки, що процес формування раціональної транспортної мережі в регіоні повинний проходити під знаком досягнення двох цілей. Перша – забезпечення соціально-територіальної справедливості, що розуміється як гарантія транспортної доступності соціальних благ для населення, росту й економії вільного часу. Друга мета – зниження ступеня невизначеності (ризику) господарської діяльності регіону в частині, що залежить від транспортних факторів часу на пасажирські поїздки, а також на транспортування вантажів, час доставки яких лімітовано.
У дисертації сформульовано і розкрито найважливіші принципи проведення структурної реформи. Особливо важливо при проведенні реформ дотримуватись принципу послідовності й етапності.
Розроблені в дисертації три варіанти побудови структури управління – регіональний, варіант прямого підпорядкування підприємств без створення дирекцій і комбінований – дозволяють ефективно вирішити задачу перебудови структури управління пасажирським господарством залізниць у будь-яких експлуатаційних умовах у залежності від розмірів руху, розміщення дороги стосовно регіону й інших факторів. Запропоновані в дисертації варіанти формування приміських пасажирських підприємств у залежності від обсягів перевізної роботи, факторів територіального розміщення, полігону дії приміської компанії дозволяють залізницям вибрати найбільш прийнятну форму їхньої організації.
Розроблені варіанти структури управління дальніми і приміськими пасажирськими перевезеннями, засновані на створенні пасажирських компаній, дозволяють сконцентрувати матеріальні і фінансові ресурси і направити їх на досягнення кінцевого результату – своєчасного і якісного задоволення потреби населення в перевезеннях і як наслідок рішення соціально-економічних проблем на регіональному і державному рівнях.
В дисертації визначено, що у нових умовах управління додатковий ефект отримується за рахунок введення системи пасажирських тарифів за перевезення як сума провізних плат по району, що враховує особливості регіону і розходження в собівартості перевезень.
Запропонована модель розрахунку зниження тарифу, що забезпечує задане одержання прибутку від перевезень за рахунок збільшення обсягу перевезень.
Доведено, що розвиток диверсифікаціонної діяльності як на Донецькій залізниці, так і у всій залізничній галузі не тільки дозволить їй вийти із кризи, але й посилить економіку регіону і в цілому України.
Визначено, що при виключенні перехресного фінансування в результаті реформи управління пасажирськими перевезеннями буде отримано і соціально-економічний ефект. Зросте мотивація пасажирських перевезень.
Публікації автора:
Зова В.А. Роль залізничного транспорту в соціально-економічному розвитку регіону та особливості його інвестування // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2000.– Вип.63. – С.58 – 62.
Прокопенко М.Д., Зова В.А. Принципи та форми взаємодії залізниці з регіонами // Вісник Донецького інституту туристичного бізнесу. Серія “Підприємництво, менеджмент та маркетинг (в туристичній сфері)”.– Донецьк: ДІТБ, 2001.– С.193-197. (Особистий внесок здобувача: розглянуто теоретичні і практичні питання удосконалення організації транспортного забезпечення територіально-виробничого комплексу регіону на прикладі залізничних пасажирських перевезень).
Зова В.А. Мета та задачі реорганізації залізничного транспорту України // Вісник Донецького університету. Серія В: Економіка і право.– 1999.– № 3. – С.77-81.
Зова В.А. Структурная реформа и оптимизация финансовых потоков на железнодорожном транспорте // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект.– Донецк: ДонГУ, 2000.– С. 266-268.
Прокопенко М.Д., Зова В.А. Аналіз причин зниження ефективності та передумови формування нового економічного механізму управління залізничними пасажирськими перевозками в Україні // Економіка промисловості. – 2000. № 2(8).– С.123-128. (Особистий внесок здобувача: проведена детальна класифікація, проаналізована кожна група чинників і можливість зменшення їхнього негативного впливу при формуванні нового економічного механізму управління пасажирськими перевезеннями).
Прокопенко М.Д., Зова В.А. Основні напрями та принципи формування нового економічного механізму керування пасажирськими перевезеннями // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2000.– С.130-138. (Особистий внесок здобувача: збір і опрацювання наукових даних і визначення функціональних зв'язків економічного механізму управління пасажирськими перевезеннями на рівні пасажирської компанії).
Зова В.А. Возможные формы управления пассажирскими перевозками на региональном и муниципальном уровнях // Экономико-правовые проблемы городского самоуправления.– Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2001.– С.269-276.
Зова В.А. Оценка экономической эффективности взаимодействия железной дороги и региона, развития транспортного обслуживания // Маркетинг: теорія і практика.– Луганськ: СНУ, 2001.– №6. – С.55-64.
Зова В.А. Коцептуальные основы изменения структуры управления пассажирскими перевозками на железных дорогах Украины // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Серия: Технологии в машиностроении.– Харьков: ХГПУ. – 2000.– Вып № 124. – С.105-116.
Зова В.А. Залучення інвестицій – один з напрямків фінансування залізниць // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект.– Донецк: ДонНУ, 2002.– Ч.ІІ. – С. 517-519.
Зова В.А. Збільшення конурентоспроможності залізничного транспорту за рахунок його диверсифікації // Материалы науч.-практ. семинара “Современный бизнес : проблемы, тенденции, перспективы”.– Донецк: Бизнес-альянс Донбасса. – 2001.– С.24-25.
Зова В.А. Маркетинг в управлении пассажирскими железнодорожными компаниями // Тези доп. Першої всеукраїнської наук.-практ. конф. “Маркетингові дослідження в Україні”. Гол. ред. І.Л. Решетнікова.– Луганськ: Східноукр.нац.ун-т. – 2001. – С.63-64.
Зова В.А. Розрахунок економічного ефекту від впровадження диверсифікаційної діяльності на Донецькій залізниці // Тези доп. всеукраїнської наук.-практ. конф. “Теорія та практика управління у трансформаційний період”. – Т.2. .– Секція ІІІ: Проблеми регіонального управління. – Донецьк: ІЕП НАН України. – 2001.– С.87-90.
Зова В.А. Шляхи удосконалення транспортного забезпечення регіону // Материалы Междунар. науч.-практ. конф. “Проблемы обеспечения экономической безопасности”. – Донецк: РИА ДонНТУ. – 2001.– С.29-31.