Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Папаіка Олександр Олексійович. Організація розподільчої економічної системи держави : Дис... д-ра екон. наук: 08.02.03 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган- Барановського. — Донецьк, 2006. — 545арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 406-441.



Анотація до роботи:

Папаіка О.О. Організація розподільчої економічної системи держави. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.03- Організація управління, планування і регулювання еконо-мікою. - Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Донецьк, 2006.

У дисертаційній роботі обґрунтовано нові методологічні та науково-методичні підходи до удосконалення організації розподільчої економічної системи держави та її механізмів. Визначено нові ознаки сутності категорії “розподіл”, як складової організаційного процесу, та аргументовано основні напрями його удосконалення як економічної системи і головного моменту відносин виробництва. Виявлено закономірності розвитку розподільчих відносин і розроблено структурну схему стратегії цілепокладення розподільчої економічної системи держави. Обґрунтовано зміст розподільчої економічної системи держави та визначено методологічні підходи й принципи системної оцінки розподільчих відносин у середовищі сукупного суспільного виробництва та його регулювання і споживання продукту. Запропоновано комплекс науково-методичних підходів і механізмів приведення у дію не використаних ефективних можливостей виробництва та розподільчої системи, її зв’язків і відносин. Удосконалено підходи розвитку системи за господарським та економічним механізмами, що діють спільно з розподільчою економічною системою. Дістала подальшого розвитку теорія розподілу за рахунок обґрунтування необхідності включення в процес розподілення нових елементів і чинників.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування і нове вирішення науково-прикладної проблеми вдосконалення організації розподільчої економічної системи держави, регіонів та одиничних виробництв, формування її механізмів і розроблено науково-практичні рекомендації щодо їх реалізації. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити наступні висновки:

1. Обґрунтовано, що «розподіл» відображає відповідний процес як у середовищі відтворювального процесу, так і у середовищі виробництва продукту й споживання багатства, праці і її результатів. Виділення названих ознак наближає до розкриття сутності терміна «розподіл» у ієрархії такої суспільної системи, якою є «держава – регіон – підприємство», і якщо категорія «розподіл» розглядається за відносинами привласнення, то вона відображає відокремлений вид людської праці із приводу регулюючої діяльності в середовищі держави, регіону, підприємства. Форми і методи розподільчої економічної системи змінюються під впливом відносин соціально-економічного укладу.

2. Розкрито методичні передумови розподілу за суспільним механізмом приведення середовища в дію, що містять у собі метасоціальну систему розподілу за формально-аналітичною схемою, загальні вимоги до розвитку суспільства за господарським механізмом функціонування середовища розподілу і посилку досягнення рівноваги за економічним механізмом реалізації відносин розподілу. На основі дослідження сутності категорій «середовище розподілу» і понять «господарський механізм», «економічний механізм», «принципи територіального розподілу» отримано цілісну організаційну систему, що дозволяє встановлювати причинно-наслідкову залежність характеристик і окремих властивостей розподільчої економічної системи держави.

3. Аргументовано, що конструювання суспільної форми розподільчої економічної системи базується на принципах справедливого і гуманного розподілу корисного для людини продукту за схемою ієрархічності і за характеристиками реальності за методичними моделями, серед яких своє місце займає розподіл праці в середовищі державних економічних відносин, розподіл обміну діяльністю в середовищі відносин між територіями держави, розподіл національного багатства в середовищі міжкласових відносин, розподіл діяльності в середовищі сукупного відтворювального процесу, розподіл речовини у середовищі організаційних відносин виробництва продукту.

4. Розкриті зв’язки й залежності в суспільному середовищі сучасного періоду економіки за вивченими способами утворення й здійснення розподільчих відносин, формами прояву доцільності їх встановлення на макро- та мікрорівнях. У перехідний період спостерігається перебудова середовища управління суспільними процесами у всіх ланках державного й регіонального регулювання. Сторони прагнуть об’єднати свої зусилля й домогтися стабілізації економіки завдяки введенню приватної власності на засоби виробництва, перебудови економіки й розвитку ринкового способу регулювання.

5. Доведено, що держава має нагальну потребу у концепції розподілу, якою враховуються властивості перехідної економіки і здійснюється структурна перебудова економіки на основі поєднання засобів стабільності за траєкторією динамічного розвитку і принципами впливу на середовище, що дозволяє реалізувати конкретну мету розподілу, а також приводить до руху методи організаційної системи за елементами, факторами, регуляторами розподільчої системи за стратегією розподільчих відносин на шляху до стійких відносин.

6. Запропоновано конструкцію розподільчої економічної системи узгоджувати за науково-методичними регуляторами й організаційними підсистемами, які забезпечують успішний перебіг процесів обміну діяльністю і ґрунтуються на господарському та економічному механізмах. За своєю суттю – це штучні системи, що створені людиною за законодавством, досвідом господарювання, організації відносин власності й стимулювання праці, призначення яких полягає в тому, щоб привести розподільчу економічну систему в оптимальний стан. За своєю науково-практичною цінністю і господарський механізм, і економічний механізм як регулятори – це носії функції соціально-економічної цілісності, що забезпечує суспільству ефективність від використання її у схемах менеджменту та маркетингу за принципом взаємодії.

7. Виявлено, що за сутністю розробленої метасоціальної моделі, об’єктивність форм розподілу як організаційного процесу визначається науково обґрунтованими методами вибору елементів середовища розподілу, умов і підходів до організації розподілу та методичних підходів до визначення передумов систематизації середовища розподілу. Середовище містить у собі такі головні синтетичні елементи: владу (як регулятор системи й персоніфікатор відносин), працю (як джерело багатства), багатство (як результат зусиль людини), благо (як елемент призначення багатства), що включають свої функціональні складові. Методами вибору умов і підходів до організації розподілу на всіх етапах його розвитку є балансовий, нормативний, кадастровий, мультиплікаційного ефекту тощо, які забезпечують визначення структури організації розподільчих відносин у державі у відповідній економічній ситуації.

8. Встановлено, що у державі з перехідною економікою, суспільні і виробничі відносини є результатом впливу двох різнозначних аспектів управління в суспільстві, які включають в себе систему планування як основу відносин у середовищі «центр – регіон – підприємство» й систему ринкового регулювання цін. Відбувається еволюційний розвиток системи розподільчих відносин за теорією росту і програмним способом становлення економіки.

9. Удосконалено науково-методичний підхід до організації і економічної оцінки розподілу як аналітичного засобу регулювання суспільних відносин у промисловому територіальному середовищі відповідно до класифікації за включеними елементами, факторами і регуляторами, який спрямовано на вимір організаційного результату за технічним ефектом від його застосування на промисловому підприємстві, що оцінюється узагальнено. Критерій агресивності зовнішнього середовища визначається для промислових підприємств, як виважена величина коефіцієнтів агресивності ринку при входженні в нього виробника зі своїм виробом.

10. Виявлено резерви й створено передумови для розвитку розподільчих відносин за результатами використання науково обґрунтованих рекомендацій щодо організації розподільчих і виробничих процесів оцінки виробництва на підприємствах Донбасу. Наукові рекомендації завершилися отриманням річного економічного ефекту. Обґрунтовані методи й наукові положення дисертаційної роботи з питань організації розподільчої економічної системи в державі з нестійкою економікою рекомендуються для використання при розробці галузевих, міжгалузевих, регіональних, міжрегіональних, державних і міждержавних методичних документів, методів державного й регіонального регулювання розвитку середовища первинних ланок виробництва, законодавчої бази розподільчої діяльності. Запропоновані схеми, зв’язки й залежності можуть бути застосовані при вирішенні практичних завдань, які пов’язані з організацією ефективного середовища сукупного суспільного виробництва, зокрема при проведенні аналізу виробничо-господарської діяльності, складанні прогнозу найближчого й подальшого розвитку підприємства в умовах ринку, наукового обґрунтування управлінських рішень, реалізація яких забезпечить виробництво суспільно корисного продукту, що розподіляється.

Публікації автора:

Монографії

1. Папаіка О.О. Розподільча економічна система держави: розвиток стійкості відносин. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – 304 с.

2. Папаика А.А. Распределительные отношения в экономике региона: анализ и проблемы. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2000. – 128 с.

3. Саенко Г.В., Папаика А.А. Организационные условия развития распреде-лительной экономической системы региона. - Луганск: ВУГУ; ЛГПУ, 2000. – 232 с.

(Особистий внесок: розроблено систему розвитку розподілу у промисловому регіоні. – 7,19 д.а.).

4. Саєнко Г.В., Папаіка О.О. На шляху до стійкого розвитку економіки: господарський механізм взаємодії. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – 928 с.

(Особистий внесок: розроблено системне обґрунтування використання господарського механізму взаємодії у середовищі суспільних і розподільчих відносин держави. – 23,36 д.а.).

5. Папаика А.А., Саенко В.Г., Саенко Г.В. Развитие экономических отношений в среде преобразования промышленного региона. – Донецк: ДонГУЭТ, 2003. – 720 с.

(Особистий внесок: розроблено розподільчу систему самозабезпечення виробника у промисловому регіоні. – 19,5 д.а.).

Статті у наукових фахових виданнях

6. Папаика А.А., Саенко Г.В. Распределительная экономическая система: регулирующее действие // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпро-петровськ: ДНУ. – 2001. – Вип. 100. – С. 56-68.

(Особистий внесок: класифікації розподілу діяльності праці, що впливає на виробництво. – 0,38 д.а.).

7. Папаика А.А., Саенко Г.В. Конструирование распределительной экономической системы региона // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ. - 2001. Спецвып. – Вып. 6. - С. 96-102.

(Особистий внесок: розробка методичного підходу до побудови розподільчої економічної системи регіону. – 0,25 д.а.).

8. Папаика А.А. Обоснованность разработки концепции регулирующей деятельности государства на основе организации распределительных отношений в обществе // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ. – 2002. - Вып. 8. - Ч.1. - С. 3-16.

9. Папаіка О.О. Про методологію дослідження впливу банківського середовища на розвиток розподільчих відносин у перехідний період // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ. - 2004. - Вып. 16. - Т.1. - С. 119-126.

10. Папаика А.А., Гольфельд Я.А. Общий подход к выработке универсального метода распределительной экономической системы // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. - Донецк: ДонНУ. - 2004. – Ч.2. - С. 543-549.

(Особистий внесок: розробка підходів до розповсюдження методів застосування розподільчої системи в управлінні. – 0,19 д.а.).

11. Папаіка О.О. Розподіл за працею: спільність соціально-економічних устроїв // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. Сер.: Економічні науки. - 2004. - №3. - Ч. 2 (Спец. вип.). – С. 10-17.

12. Папаика А.А. Распределение - основной процесс совокупного общественного производства: схемы, классификации // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2004. – С. 399-422.

13. Папаіка О.О. Багатство та розподіл – складові суспільного відтворювання // Экономика промышленности. – Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2004. – С. 149-161.

14. Папаіка О.О. Розподілення в середовищі одиничного виробництва // Менеджер. – Донецьк: ДонДУУ. - 2005. – № 4. - С. 158-168.

15. Папаика А.А., Пристюк В.Н., Саенко Г.В. Внешнеэкономическая деятельность или вхождение в рынок: проблемы развития хозяйственного механизма крупного предприятия // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. -2005. – Ч.3. - С. 851-857.

(Особистий внесок: розробка елементу, що забезпечує розподільчу економічну систему держави. – 0,24 д.а.).

16. Папаіка О.О. Зовнішньоекономічні зв’язки в процесі становлення госпо-дарського механізму підприємства // Экономика Крыма. – 2005.– № 13. – С. 64-68.

17. Папаіка О.О. Концептуальний підхід до формування національної моделі реалізації економічних розподільчих функцій держави важелями податкового менеджменту // Економіка розвитку. – Харків: ХНЕУ. - 2005. - №1. – С. 56-60.

18. Папаіка О.О. Мотивація взаємодії банківського середовища і формування розподільчих відносин у перехідній економіці // Вісник соціально-економічних досліджень. – Одеса: ОДЕУ. - 2005. – № 19. - С. 209-213.

19. Папаика А.А. Основные теоретические положения конструирования распределительной экономической системы государства // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – № 11. - С. 24-39.

20. Папаіка О.О. Створення суспільного механізму приведення системи розподілу в дію // Економіка промисловості. – 2005. – № 4. – С. 33-42.

21. Папаика А.А. Исторический опыт распределения в развитии общественной системы регулирования экономических отношений // Бизнес Информ. – 2005. – № 7-8. – С. 95-102.

22. Папаіка О.О. Конструювання розподільчої економічної системи в державі з перехідною економікою // Продуктивні сили і регіональна економіка. – К.: РВПС України НАН України. – 2005. – Ч.1. – С. 28-37.

23. Папаіка О.О. Вплив зовнішнього середовища на діяльність підприємства // Економіка промисловості України. – К.: РВПС України НАН України. – 2005. – С. 248-257.

24. Папаика А.А. Распределение в среде социально-экономического развития государства: социалистическая и переходная системы //Актуальні проблеми економіки. - 2005. - №12. - С. 20-32.

25. Папаіка О.О. Науково-методичні посилання систематизації середовища розподілу // Вісник ЖДТУ. Сер.: Економічні науки. - 2005. - № 4. – С. 292-296.

26. Папаіка О.О. Розподіл – як один з важливих процесів суспільної системи регулювання економічних відносин: деякі висновки з класичних шкіл // Вісник національного університету «Львівська політехніка». Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – Нац. ун-т «Львівська політехніка». - 2005. - № 547. – С. 317-322.

27. Папаика А.А., Пристюк В.Н. Становление хозяйственного механизма предприятия посредством адаптации к внешнеэкономическим связям и контактам – путь к стабилизации экономических отношений: проблемы, пути решения // Вісник Донецького університету. Сер. В: Економіка і право. – 2005. - №1. – С. 104-113.

(Особистий внесок: розробка підходів до стабілізації середовища підприємства з перехідною розподільчою системою відносин. – 0,43 д.а.).

28. Папаіка О.О. Методика розвитку економіки регіону на основі розподільчих відносин // Економіка розвитку. – 2005. - №4. – С. 41-44.

Матеріали наукових конференцій

29. Папаіка О.О. Механізм функціонування розподільчої економічної системи держави // Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Ялта, 6-8 жовт. 2005 р.). - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2005. – Т.1. - С. 31-37.

30. Папаика А.А. Налоговый менеджмент – основная состовляющая организационно – управляющего механизма распределительной экономической системы государства // Матеріали Міжнар. наук.–практ. конф. «Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення» (Ялта, 2-3 жовт. 2003 р.) Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – С. 110-115.

31. Папаика А.А., Гольдфельд Я.А. Универсальность в распределительной экономической системе как методический подход поиска резервов в повышении эффективности исполнения бюджета // Материалы ІІІ Межрегиональной науч.- практ. конф. «Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития» (21-22 нояб. 2003 г.). -Донецк: ДонГУЭТ. - 2003. - С. 3-14.

(Особистий внесок: розробка методу застосування в управлінні розподільчої економічної системи. – 0,58 д.а.).

32. Папаика А.А., Саенко Г.В., Жучок Т.Н. Распределение по труду: прошлое и настоящее // Материалы ІV Межрегиональной науч.-практ. конф. «Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития» (18-19 нояб. 2004 г.). -Донецк: ДонГУЭТ. - 2004. - С. 16-31.

(Особистий внесок: розробка методу розподілу за надбанням колективістської системи управління. – 0,39 д.а.).

33. Папаика А.А., Гольфельд Я.А. К методическому подходу по управлению рапределительной экономической системой // Соціально-економічні проблеми перетворення громадянського суспільства: сучасне і майбутнє: Матеріали регіональної наук.-практ. конф. (23-24 квіт. 2004 р.) – Луганськ: ЛНДІ СТВ. – 2004. - С. 263-276.

(Особистий внесок: розробка методичної основи управління процесами розподілу. – 0,82 д.а.).

34. Саенко Г.В., Папаика А.А. Поспелова Н.Н. Организация распределения богатства на основе общественно-индивидуальной собственности и индивидуального паевого фонда – основа распределенной системы управления // Розвиток господарського механізму Луганського промислового регіону: Матеріали регіонального наук.-практ. семінару. (8 жовт. 2004 р.). – Луганськ: ДУ НДІ СТВ. - 2004. - С. 181-191.

(Особистий внесок: розробка систем розподілу багатства. – 0,39 д.а.).

35. Папаика А.А. Налоговый кодекс – правовой регулятор распределительных экономических отношений государства // Податкове законодавство: проблемні питання теорії і практики його застосування господарськими судами: Матеріали наук.- практ. конф. (20-21 квіт. 2004 р.). – Донецьк: ІЕПД НАН України. - 2004. – С. 41-46.

36. Папаика А.А. Механизм распределения в государстве с переходной экономикой // Матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф. «Оподаткування у про-мисловому регіоні: теорія, практика та перспективи розвитку» (18 листоп. 2005 р.). - Донецк: ДонГУЭТ. - 2005. – С. 18-20.

37. Папаіка О.О. Наукові основи вибору елементів середовища розподілу // ІІІ Міжнар. наук. практ. семінар «Проблеми якості та стандартизації в автоматизованих технологіях». – Л.: Львів. філія ДП УкрНДНЦ. - 2005. – С. 112-121.