Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


84. Горяна Лариса Григорівна. Організація роботи учнів з підручником у процесі навчання біології в 6-8 класах: дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун- т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Горяна Л.Г. Організація роботи учнів з підручником у процесі навчання біології в 6-8 класах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання біології. – Київський міський педагогічний університет імені Б.Д. Грінченка, Київ, 2004.

Дослідження присвячено вивченню змісту, форм, методів і конкретних прийомів організації роботи учнів з підручником у процесі навчання біології в 6-8 класах. Автором розроблена і впроваджена концепція методичного апарата шкільного підручника біології, що посилює процесуальний аспект навчання, спонукає учнів замислюватись над прочитаною інформацією, допомагає переносити здобуті знання в життєву практику.

Результати дослідження дозволяють сформулювати рекомендації щодо введення спецкурсу “Методика організації роботи учнів з підручником на уроках біології” у процес професійної підготовки майбутніх учителів у вищих закладах освіти і використання вчителями загальноосвітніх шкіл. Концепція створення методичної обробки (методичного апарату) підручника біології сприяє покращенню сприйняття, розуміння учнями практичної значущості біологічних знань.

1. Сучасний стан розвитку освіти характеризується підвищенням ролі біологічних знань у навчанні та вихованні майбутнього покоління держави. Аналіз філософської, історичної, психолого-педагогічної літератури проблеми дослідження дав змогу виявити, що проблема організації роботи учнів з навчальними джерелами викристалізувалася поступово під впливом потреб суспільства у всебічно розвиненій особистості. Результати дослідження проблеми організації роботи учнів з навчальною книгою в сучасній вітчизняній та зарубіжній літературі дозволили охарактеризувати особливості організації роботи учнів з підручником біології як формування в них системи знань, умінь і навичок опанування біологічної інформації.

2. Проведене дослідження показало, що організація роботи учнів з підручником визначається комплексом освітніх, розвивальних, виховних факторів, найбільш важливим з яких є навчання учнів способів самостійного здобуття знань, що пояснюється необхідністю володіння уміннями перенесення біологічних знань у життєву практику.

3. Доведено, що підвищення ефективності організації роботи учнів з підручником посилюється за таких умов: а) створення методичного апарату підручника, який посилює процесуальну сторону навчання біології; б) методично правильного вибору методів, форм і конкретних прийомів організації роботи учнів з підручником адекватних цілям шкільної біологічної освіти; в) здійснення означеного процесу на основі принципів індивідуального, індивідуалізованого та особистісно орієнтованого підходів, що проявляється у сформованості мотиваційної сфери, навчальних можливостей, здібностей та інтересів учнів, на доборі конкретних індивідуальних завдань, які базуються на міжпредметних зв’язках і реалізуються в синтезі знань, умінь і навичок, здобутих учнями під час опанування навчального матеріалу підручника. Реалізація названих умов забезпечувалася використанням розробленої автором методики організації роботи з підручником.

4. Запропоновані вихідні положення організації роботи учнів з підручником значно підвищують сприйняття біологічної інформації завдяки широкому спектру загальних методів формування навичок усвідомленого читання у поєднанні з використанням комп’ютерних програм, роботою з розвивальним дидактичним матеріалом, гербаріями, робота зі схемами, таблицями; розширення видів пізнавальної діяльності у процесі інтерактивного навчання, дидактичної гри, навчального тренінгу, розв’язання проблемних і ситуаційних завдань, прийняття рішення, реалізації спільного проекту.

5. У процесі експериментального навчання здійснювалася реалізація основних функцій підручника, що сприяло формуванню в учнів біологічних знань, навчальних умінь, розвитку розумових і творчих здібностей та забезпечувало формування особистісних якостей учнів (прагнення до самоосвіти, дбайливе ставлення до об’єктів природи, прагнення до самовдосконалення, зростання морально-духовних цінностей).

6. В ході педагогічного експерименту доведено, що розроблений методичний апарат підручника, виявився ефективнішим за традиційний. Це дало підстави для створення методичних рекомендацій, вказівок для вчителів, пам’яток-порад для учнів щодо організації роботи з підручником.

7. Результати дослідження можуть успішно використовуватися в навчально-виховному процесі з біології учнів 6-8 класів; та в педагогічних університетах з метою професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів біології. Для цього може бути використаних розроблений та апробований у педагогічному експерименті спецкурс “Методика організації роботи учнів з підручником”. Запропоновані вихідні положення організації роботи учнів з підручником можуть бути використані під час курсового підвищення кваліфікації вчителів біології та інших спеціальностей із врахуванням їх специфіки.

Проведене дисертаційне дослідження не претендує на повне та всебічне розв’язання порушених у ньому питань, важливість і значущість яких актуалізується у період реформування загальноосвітньої школи. Подальше їх розв’язання необхідне для поглибленої розробки теоретичних і методичних основ багатофункціонального процесу організації пізнавальної діяльності учнів.

Основний зміст дисертаційного дослідження відображено в таких публікаціях :

  1. Горяна Л. Урок з теми “Поширення плодів та насіння” (6 клас) за новим підручником // Біологія і хімія. – 1997.– № 2. – С. 16–17.

  2. Горяна Л.Г. Формування мотиваційної сфери учнів під час роботи з підручником на уроках біології в 6–7 класах загальноосвітніх шкіл: Збірник наукових праць. Педагогічні науки / Редкол. Н.М. Бібік та ін. – К.: КМІУВ, 1999.– 125 с.

  3. Горяна Л.Г. Індивідуалізація роботи учнів з підручником як дидактична проблема //Теоретично-методичні проблеми навчання і виховання: Збірник наукових праць. Педагогічні науки / Редкол.: Бібік Н.М., Вашуленко М.С, Вільчковський Е.С. та ін. – К.: Фенікс, 2000. – С. 22–32.

  4. Горяна Л.Г. Підручник з біології для учнів 8-го класу // Рідна школа. - 2001. – № 8. – С. 61–62.

  5. Горяна Л.Г. Критеріально-ціннісні підходи до текстоутворення сучасного підручника біології // Рідна школа. – 2001. – № 10 – С. 64.

  6. Горяна Л.Г. Підручник біології як засіб формування в учнів прийомів логічного мислення // Рідна школа. – 2002. – № 2. – С. 52

  7. Горяна Л.Г. Деякі аспекти підготовки вчителя біології до формування в учнів роботи з підручником // Рідна школа. – 2002. – № 12. – С. 49.

  8. Горяна Л.Г. Динаміка розвитку поняття “підручник біології” в Україні // Рідна школа. – 2003. – № 3. – С. 8.

  9. Горяна Л.Г. Посилення процесуальної сторони навчання під час організації роботи учнів з підручником на уроках біології // Проблеми сучасного підручника: Зб. наук. праць. – К.: Педагогічна думка, 2003. – Вип. 3. – С. 344.

  10. Горяна Л.Г. Індивідуалізація роботи учнів із шкільним підручником як показник педагогічної культури вчителя //Педагогічні науки: Збірник наукових праць (частина перша). – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2002. – С. 369–377.

  11. Присяжнюк М.С. Біологія людини. 8 клас: Підручник для середніх загальноосвітніх шкіл / Методична обробка Горяної Л.Г. – К.: Фенікс, 1999.– 384 с. (автор. 132 с.).

  12. Присяжнюк М.С. Біологія людини. 9 клас: Підручник для серед. шк. / Методичний апарат Горяної Л.Г.; Наук. ред. канд. біол. наук С.В. Страшка. - К.: Фенікс, 2003. - 20 с.: іл. 297 (автор.132 с.).

Анотації