Довбуш Андрій Васильович. 1.Організація обліку і контролю у фермерських господарствах (на прикладі господарств Тернопільської області) : Дис... канд. наук: 08.06.04 - 2006.
Анотація до роботи:
Довбуш А.В. Організація обліку і контролю у фермерських господарствах (на прикладі господарств Тернопільської області). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.
Дисертація присвячена питанням удосконалення методики та організації системи бухгалтерського обліку і контролю у фермерських господарствах. В дисертаційній роботі досліджується ситуація в аграрному секторі Тернопільської області, зокрема розвиток фермерства в порівнянні з іншими організаційно-правовими формами господарювання на селі. Саме ця обставина вимагає вирішення питання про оптимальну та досить просту у використанні систему бухгалтерського обліку і контролю діяльності фермерських господарств. В контексті диференціації зазначених господарств, запропоновано види фермерських господарств, а також визначено особливості організації в них бухгалтерського обліку. Пропонується максимально спрощена система обліку, без застосування документів на списання виробничих ресурсів. Зокрема, порядок обліку майна, запасів та розрахунків, також одержали подальшого розвитку трактування порядку визначення та відображення в обліку фінансових результатів фермерських господарств. Уточнено теоретичне направлення контролю і можливість його застосування в сучасних умовах господарювання та надаються рекомендації по забезпеченню контролю за використанням виробничих ресурсів. Вносяться практичні рекомендації щодо комп’ютерної технології бухгалтерського обліку і контролю витрат та виходу продукції її реалізації в фермерських господарствах.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання щодо організації обліку та контролю у фермерських господарствах. Сформульовано низку висновків концептуально-теоретичного, методичного та науково-практичного характеру обліково-контрольних процесів, направлених на підвищення їх оперативності і дієвості. Останні дозволяють вирішити головні завдання згідно поставленої мети.
Обґрунтовано економіко-правове визначення фермерських господарств як самостійної організаційно-правової форми господарюваннях з наділенням права юридичної особи. На сучасному етапі розвитку фермерських господарств доведено, що вони виступають рівноправною ланкою економічної системи, займаючи належне місце в структурі інших форм господарювання на селі.
В процесі дослідження розмірів фермерських господарств, виникла потреба у використанні запропонованої диференціації фермерських господарств за двома критеріями: кількість працівників, а також обсяг виручки (доходу) за рік, що враховує напрямки їх спеціалізації. При цьому розрізняється три види фермерських господарств: мікрогосподарства, малі та великі господарства, відповідно до яких повинна проводитись побудова бухгалтерського обліку.
При проведенні дисертаційного дослідження встановлено, що під організацією обліку і контролю у фермерських господарствах слід розуміти побудову, здійснення та вдосконалення обліково-контрольного процесу діяльності фермерського господарства як окремого суб’єкта, направлену на досягнення головної мети – отримання прибутку.
Розгляд специфіки галузі і обсягів виробництва у фермерському господарстві підтверджує доцільність використання запропонованого максимально спрощеного варіанта організації бухгалтерського обліку, який не суперечить чинним нормативним документам, що регламентують організацію бухгалтерського обліку в господарствах фермерського типу.
Детальний аналіз чинних положень та діючої практики переконує в доцільності нарахування амортизації на продуктивну худобу. Такий підхід є виправданим як з економічної точки зору, так і з точки зору практичної доцільності, та буде сприяти більш повному відображенню витрат, обґрунтованому формуванню цін та забезпечить джерела відтворення худоби, що вибула.
Відповідно до чинних нормативних актів виробничі запаси у фермерських господарствах обліковуються на рахунках 20 „Виробничі запаси” і 27 „Продукція сільськогосподарського виробництва”. За результатами проведеного дослідження рекомендовано ці виробничі запаси обліковувати на одному рахунку 20 „Виробничі запаси”, що не лише спростить облік, а й посилить його контрольні функції.
При застосуванні запропонованої системи бухгалтерського обліку „Журнал реєстрації господарських операцій” у фермерських господарствах розглядається як основний регістр бухгалтерського обліку, в якому фіксуються всі господарські процеси. Його ведення не тільки зменшить витрати на здійснення облікових операцій, а й значно підвищить чіткість обліку в господарстві, посилить його систематичність і безперервність.
Сезонність виробництва, а також різноманітність продукції, яку виникає фермер, вимагає необхідність оприбуткування продукції за її видами. Нагромадження даної інформації проводиться по рахунках класу 8 „Витрати за елементами”. Такий підхід дає можливість не лише відображати і вихід продукції, а й визначати фінансові результати.
Впровадження запропонованої концепції побудови обліку обумовлює потребу узагальнення в кінці звітного періоду інформації про витрати і доходи шляхом відображення їх на бухгалтерському рахунку 79 „Фінансові результати” і визначення та аналіз фінансового результату шляхом порівняння витрат з доходами, що не суперечить принципам міжнародних стандартів.
Сучасне фермерське господарство – це система, в якій постійно мають місце зміни обсягів виробництва, асортименту, номенклатури, рівнів технічного та організаційного ведення виробництва, тобто, зміни відбуваються постійно і закономірно виникають відхилення. Відповідно, завданням організації внутрішньогосподарського контролю є управління процесами виявлення відхилень. Зокрема, що стосується фермерських господарств, тут категорія внутрішньогосподарського контролю потребує якісно нового теоретичного осмислення його змісту, ролі та значення в управлінні господарством, що знаходить втілення у контролі з боку власника. Але, яка б не була роль контролю, сам по собі він не може вирішити поставлені завдання, для цього необхідно взаємопроникнення, взаємозв’язок і взаємовплив контролю та інших функцій управління. Інтеграція та взаємодоповнення їх підійме систему управління на рівень вирішення сучасних проблем.
Розгляд сутності ведення бухгалтерського обліку за умов комп’ютеризованого опрацювання даних доказує, що проблема автоматизації обліку та контролю у фермерських господарствах і створення автоматизованого робочого місця фермера вирішується досить успішно, оскільки, не виникає необхідності створення громіздких програм.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Довбуш А.В. Бухгалтерський облік в управлінні. Збірник наукових праць. Подільська державна аграрно-технічна академія / За ред. М.І. Бахмата.
– Кам’янець-Подільський, Випуск 12, том 2. – 2004. – С. 226-228. – 0,2 д.а.
Довбуш А.В. Бухгалтерський облік землі у фермерських господарствах. // Науковий журнал. Культура народів Причорномор’я..- Сімферополь. - № 50. – Т.3.– 2004. – С. 85-89. – 0,37 д.а.
Довбуш А.В. Бухгалтерський облік основних засобів у фермерських господарствах. – Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих вчених та аспірантів. Вип. 14 / Відп. ред. С.І. Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 170-177. – 0,28 д.а.
Довбуш А.В. Вибір форми ведення бухгалтерського обліку для фермерських господарств. Наукові записки. Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу. Тернопільська академія народного господарства. Випуск 13. – Т.: Вид. „Економічна думка”, 2004. – С. 9-13. – 0,22 д.а.
Довбуш А.В. Організація раціонального обліку в сучасних агроформуваннях // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2004. - №3. – С. 214-218. – 0,33 д.а.
Довбуш А.В. Проблеми та напрями діяльності селянських (фермерських) господарств Чортківського району Тернопільської області. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ринкова трансформація України: проблеми та перспективи. (Збірник наукових праць)/ НАН України. Інститут регіональних досліджень; Ред. акад. НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2004. – Вип.1 (XLV). – С. 101-105. – 0,32 д.а.
Довбуш А.В. Проблеми інвестиційного забезпечення фермерських господарств України. Збірник наукових праць. Подільський державний аграрно-технічний університет / За ред. М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський, – 2004. – №12. – С. 301-303. – 0,24 д.а.
Довбуш А.В. Бухгалтерський облік виробничих запасів у фермерських господарствах. Збірник наукових праць. Подільський державний аграрно-технічний університет / За ред. М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський, – 2005. – Випуск 13. – С. 374-377. – 0,29 д.а.
В інших виданнях:
Довбуш А.В. Проблеми зростання фінансової результативності в селянських (фермерських) господарствах. – Фінансовий та банківський менеджмент: досвід та проблеми. Тези доповідей та виступів 5 Міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених / За ред. Єгорова П.В. – Донецьк: „Юго-Восток, Лтд”, 2003. – С. 31-32. – 0,08 д.а.
Довбуш А.В. Роль фермерських господарств у забезпеченні стабільного розвитку сільського господарства. Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності: Зб. наук. праць Міжнародної науково-практичної конференції 19-20 травня 2004 р. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 111-115. – 0,25 д.а.