Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Доброзорова Олена Владиславівна. Організація інтенсивного виробництва в овочеконсервному підкомплексі АПК Херсонської області: Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Миколаївський держ. аграрний ун-т. - Миколаїв, 2002. - 231арк. - Бібліогр.: арк. 181-191.



Анотація до роботи:

Доброзорова О.В. Організація інтенсивного виробництва в овочеконсервному підкомплексі АПК Херсонської області. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02. – Економіка сільського господарства і АПК. Миколаївський державний аграрний університет. Миколаїв, 2002.

В дисертації поглиблені теоретико-методичні основи організації інтенсивного виробництва в АПК в ринкових умовах, зокрема в овочеконсервному підкомплексі. Виявлені тенденції розвитку овочеконсервного підкомплексу України, основні напрямки підвищення ефективності його роботи.

Розглянуті особливості розвитку підприємств овочеконсервного підкомплексу Херсонської області. Розкриті основні причини зниження ефективності виробництва овочів в господарствах громадського сектора.

Розроблена концепція та конкретні пропозиції щодо удосконалення роботи підприємств овочеконсервного підкомплексу Херсонщини.

1. Херсонщина має сприятливі природно-кліматичні умови, високий науковий та ресурсний потенціал для ефективного ведення товарного овочівництва. Але останніми роками в галузі спостерігаються негативні тенденції: знижуються урожайність, товарність продукції, рівень механізації виробничих процесів, обмежені інвестиції для впровадження сучасних технологій. Одержаний в 2001р. рекордний для області за останні десять років валовий збір овочів (418,3 тис.т) досягнутий переважно екстенсивними методами. Овочівництво поступово концентрується в господарствах населення. Питома вага формувань з колективною формою господарювання, населення та фермерів у валовому зборі овочевих області в 2001 р. дорівнювала відповідно 26,0%, 69,0 % та 5,0%.

2. Виробництво овочевих в сільськогосподарських підприємствах з колективною формою господарювання знаходиться в критичному стані. Катастрофічне фінансово-економічне становище не дозволяє господарствам отримувати навіть наявну техніку у працездатному стані, що призводить до порушення технології вирощування овочевих культур, втрат урожаю та погіршення фінансового стану товаровиробників. Одним із шляхів подолання цього замкнутого кола є доступний кредит, у тому числі лізинг.

3. Консервна промисловість Херсонської області характеризується потужним виробничим потенціалом, але рівень його використання залишається низьким (28,4%). Питома вага овочів, що надходить на промислову переробку, незначна та має тенденцію до зменшення. Одна з головних причин - відсутність довгострокових договірних відносин із сільськогосподарськими виробниками, порушення або повна відсутність сировинних зон. Слідством цього є зниження ефективності діяльності й ускладнення фінансового стану консервних заводів та цехів.

4. В області пропонується організувати самостійне забезпечення на 100% власних потреб області в насінні та виробництво найпродуктивніших сортів і гібридів овочевих для інших регіонів країни. З цією метою доцільно розмістити на Херсонщині значні насінницькі посіви культур України: 50-60% баклажанів і перцю солодкого, 40% томатів, 30-40% моркви столової, петрушки, пастернаку, селери, 50% патисонів і кабачків, 30% огірків. Досягненню намічених цілей буде сприяти організація на базі Інституту південного овочівництва і баштанництва УААН обласної (у перспективі - регіональної) асоціації насінництва овочевих та створення обласного фонду насінництва.

5. Згідно розробленому в дисертації прогнозу за п’ять років виробництво овочів по всіх категоріях господарств Херсонської області зросте до 500,0 тис. тонн. Темпи повільного зростання виробничої собівартості овочів зберігатимуться, але ріст урожайності та ціни реалізації продукції забезпечать прибутковість галузі. Прибуток у 2007 році складе 36,91 млн. грн., а рівень рентабельності становитиме 35,8%. За п’ять років зміниться структура використання овочів: зменшиться питома вага тих з них, що реалізуються в свіжому вигляді, і збільшиться частка овочевих, що спрямовують на переробку. У 2007р. в області буде вироблено 300 муб овочевих консервів.

6. В Херсонській області пропонується створити зону одержання надранньої овочевої продукції. До 2007 р. в області заплановано збільшити виробництво надранньої та ранньої продукції на 30% порівняно з рівнем 2001р. Це планується досягнути на базі спеціалізованих селянських (фермерських) господарств та господарств населення.

7. Підвищення ефективності використання виробничого потенціалу новостворених підприємств підкомплексу може бути досягнуто за рахунок використання комплексу організаційних чинників, серед яких: поглиблення спеціалізації, кооперація, інтеграція, розвиток міжрегіональних та міжгалузевих зв’язків, освоєння інноваційних програм. На основі розробленої багатофакторної моделі встановлено, що доведення питомої ваги овочевих в структурі грошової виручки понад 20% і площі овочевих до 200-250га на одне господарство сприятиме покращенню результативності галузі за виробничими і економічними показниками .

8. З метою удосконалення внутрішньогосподарської спеціалізації і забезпечення максимального прибутку в галузі розроблена економіко-математична модель визначення оптимальної структури посівних площ під овочевими культурами в ПОК “Зоря” Білозерського району. За розрахованою структурою посівів господарство від овочівництва одержить прибуток у розмірі 586,3 тис. грн..

9. Удосконаленню механізму функціонування інтегрованих виробничих об’єднань овочеконсервного підкомплексу сприятиме запропонований метод перерозподілу надприбутків, одержуваних від реалізації овочевих консервів, між виробниками і переробниками сировини. Перерозподіл надприбутків пропонується здійснювати пропорційно частці кожного учасника у нормативній повній собівартості кінцевої продукції. Проведені розрахунки показали, що під час укладання договорів необхідно передбачати передачу 26% одержаного надприбутку постачальникам овочевої продукції, а 74% - консервному підприємству.

10. З метою посилення трудової мотивації доцільно застосовувати контрактну систему, згідно з якою кожний робітник підприємства щомісячно гарантовано одержуватиме 70-80% окладу, 10-15% - за умови виконання виробничої програми, 10-15% - за додержання термінів поставки та виконання плану реалізації продукції. Поряд з поточним матеріальним винагородженням за роботи в контракті необхідно передбачити й стимулювання працівників за підсумками року. Запропонована система оплати відповідає інтересам як господарства, так і його робітників, сприяє раціональній організації виробництва.

11. Для цивілізованого реформування овочеконсервного підкомплексу Херсонщини потрібно розвивати інфраструктуру, яка ефективно генерує ринкові ціни. Сучасним особливостям нашої держави найбільше відповідають малоресурсні форми ринкової інфраструктури, орієнтовані на операції з реальним товаром. Це - невеликі оптові ринки, торгові доми та фірмові магазини сільськогосподарських та переробних підприємств. Торгові доми повинні стати не лише посередниками між продавцями та покупцями, а й центрами високої маркетингової культури.

Публікації автора:

  1. Доброзорова О.В. Основные тенденции развития овощеводства в Херсонской области //Экономика и управление.- Симферополь, 1998. - №1.-С.23-24.

  2. Червен І.І., Доброзорова О.В. Розвиток овочеконсервного підкомплексу АПК Херсонської області // Економіка АПК. – Київ,1998. - №5. – С.3-6 (особистим внеском здобувача є збір, аналіз даних та частина висновків ).

  3. Доброзорова О.В. Основні тенденції розвитку овочеконсервного підкомплексу Херсонщини та вдосконалення його функціонування в умовах ринку // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв,1999. – Вип. 2(7). – С. 43-46.

  4. Доброзорова О.В. Організація ринку овочів Херсонщини // Вісник аграрної науки Причорномор’я. –Миколаїв,1999. – Вип. 1(6). – С. 23-25.

  5. Доброзорова О.В. Підвищення ефективності виробництва овочів закритого грунту Херсонської області // Таврійський науковий вісник.-Херсон, 2000.-Вип. 14.– С. 105-109.

  6. Доброзорова О.В. Вдосконалення економічного механізму взаємовідносин між партнерами овочеконсервного підкомплексу АПК Херсонської області // Вісник аграрної науки Причорномор’я. –Миколаів, 2001. – Спец. вип. 4(13).– С. 255-263.

  7. Доброзорова О.В. Овочеконсервна промисловість : основні тенденції та шляхи розитку // Таврійський науковий вісник.- Херсон, 2001.-Вип. 19– С. 147-151.

  8. Доброзорова О.В. Організація інтенсивного виробництва в овочеконсервному підкомплексі АПК Херсонської області // Вісник аграрної науки Причорномор’я. –Миколаїв, 2002. –Вип. 2(16). – С.22-26.