Домбровський Владислав Анатолійович. Організація і методика обліку та аналізу праці та її оплати на базі сучасних інформаційних технологій. : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.
Анотація до роботи:
Домбровський В.А. Організація і методика обліку та аналізу праці та її оплати на базі сучасних інформаційних технологій. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.
Дисертацію присвячено питанням розробки теоретико–методологічних і практичних засад обліку та аналізу праці та її оплати в контексті використання сучасних інформаційних технологій. Результатом проведеного дослідження в частині теорії та методології є поглиблення соціально-економічної та обліково-аналітичної сутності праці, визначення особливостей організації обліку та аналізу розрахунків з оплати праці в умовах використання сучасних інформаційних технологій, висвітлення основних принципів та етапів побудови автоматизованої обліково-аналітичної системи. Сформульовано теоретичні та організаційні засади автоматизації обліку розрахунків з оплати праці на підприємствах і в установах, проведено факторний аналіз оплати праці на підприємствах, розкрито методичні підходи до оцінки автоматизованих облікових систем розрахунків з оплати праці. Розроблено комплексну автоматизовану обліково-аналітичну систему розрахунків з оплати праці, на базі якої сформульовано алгоритми формування бухгалтерської звітності з оплати праці.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і здійснено нове вирішення важливої наукової проблеми щодо удосконалення організації та методики обліку й аналізу праці та її оплати на базі сучасних інформаційних технологій. Результати дослідження свідчать про досягнення поставленої мети і дали підставу дисертанту зробити такі висновки:
Вивчення понятійного апарату праці та її оплати як соціально-економічної категорії з точки зору бухгалтерського обліку та економічного аналізу надзвичайно актуальне. Ретроспективний аналіз існуючої термінології з питань праці дозволяє краще зрозуміти його еволюцію, закласти базу для дослідження його розвитку в обліково-аналітичному контексті. При цьому доцільно виділити групи організаційних та якісних характеристик, які надають оплаті праці нового змісту і характеризують її як обліково-аналітичну категорію. Одна група включає в себе організаційні аспекти обліку: мобільність, терміновість, регламентованість, плановість і достовірність. Інша група охоплює соціально-економічні параметри працівників і середовища. Врахування цих характеристик сприятиме формуванню наукового підходу до вибору ефективних автоматизованих обліково-аналітичних систем розрахунків з оплати праці. Розвиток сучасних інформаційних технологій є ще одним фактором, який забезпечує постійне розширення поняття праці в обліково-аналітичному аспекті.
Застосування сучасних інформаційних технологій характеризується появою особливостей організації обліку та аналізу розрахунків з оплати праці. Ці особливості залежать від ряду факторів, а саме: форма оплати праці; розмір та організаційна структура підприємства; схема документообігу; рівень кваліфікації бухгалтерів; вид діяльності підприємства; технічне та програмне забезпечення; організація архіву бухгалтерських документів; забезпечення належних умов зберігання та використання облікової інформації. Порівняння дії цих факторів в умовах різної організації розрахунків з оплати праці (ручної, напівавтоматизованої, автоматизованої) дозволяє встановити, що останній варіант оптимальний за умови врахування визначених особливостей.
Існуючі принципи та підходи побудови автоматизованої обліково-аналітичної системи необхідно адаптувати саме для розрахунків з оплати праці, що дозволить керівникам підприємства чітко визначитися із ступенем охоплення облікових функцій і можливістю функціонального розширення обліково-аналітичної системи розрахунків з оплати праці. Дотримання встановленої послідовності виконання етапів побудови системи на підприємстві є головною вимогою для швидкого введення її у дію.
Для виявлення особливостей використання інформаційних технологій різними групами підприємств необхідно виділити основні напрями дослідження методології та організації обліку розрахунків з оплати праці. Поділ підприємств на групи зумовлений застосуванням різних планів рахунків, що безпосередньо впливають на організацію обліку. Виявлені особливості організації та методології обліку розрахунків з оплати праці для вибраних груп підприємств слід враховувати при розробці автоматизованої обліково-аналітичної системи.
Пріоритетними напрямами дослідження оплати праці є: економічний аналіз рівня й фонду оплати праці, співвідношення оплати праці та її продуктивності. Розробка аналітичного блоку в автоматизованих облікових системах значно прискорить прийняття управлінських рішень, дозволить оперативно проводити моніторинг та аналіз заробітної плати, а також визначати чинники, які на неї впливають.
Наявність великої кількості автоматизованих облікових систем розрахунків з оплати праці ставить перед керівництвом підприємства серйозну проблему вибору. Аналіз цих систем за спеціально підібраними характеристиками дозволить вибрати для підприємства найоптимальніший варіант. Адаптовані методики оцінки вартості та ефективності автоматизованої системи розрахунків з оплати праці дають змогу розрахувати економічний ефект від її застосування для конкретного підприємства.
Необхідність вирішення проблем належного нормативно-правового забезпечення обліку та аналізу оплати праці вимагає вдосконалення правових засад його ведення. Для усунення недоліків існуючої законодавчої бази необхідно удосконалити діючі звітні форми з оплати праці з урахуванням застосування на підприємстві автоматизованої обліково-аналітичної системи. Слід також уніфікувати формати електронних даних з оплати праці, що подаються в державні органи, використовувати нові способи передачі інформації за допомогою мережевих технологій.
Автоматизована обліково-аналітична система розрахунків з оплати праці повинна включати в себе такі структурні елементи: константи, види розрахунків, довідники, документи, регістри, звітні форми. Вона може бути розроблена на базі комп’ютерної платформи “1С:Предприятие” і використовуватися будь-яким підприємством. Це забезпечить повний електронний документообіг на підприємстві, введення автоматичного сторно та перерахунків, що особливо важливо для розрахунків за минулі періоди, оперативний моніторинг заборгованості по заробітній платі, можливість архівації даних кожного розрахункового періоду, що гарантує їхню незмінність.
Автоматизована обліково-аналітична система розрахунків з оплати праці може бути реалізована за допомогою різного програмного забезпечення, гнучка до змін у законодавстві й частково дає вносити ці зміни без втручання спеціалістів. Вона проста у застосуванні, тому працівникам обліково-аналітичної служби легко з нею працювати. Важливими її перевагами є також швидкодійність та надійність; автоматизовані розрахункові операції виключають можливість помилок, які залежать від людського чинника.
Важливим призначенням автоматизованої обліково-аналітичної системи є оперативне одержання звітності з оплати праці. Це досягається за допомогою спеціально розроблених механізмів одержання звітних даних із первинних складових елементів системи. Розробка таких механізмів передбачає забезпечення спеціальних взаємозв’язків між регістрами та електронними документами автоматизованої облікової системи розрахунків з оплати праці на базі комп’ютерної платформи “1С:Предприятие”. Розкриття функціонування таких взаємозв’язків здійснено при максимальній деталізації звітної інформації. Механізми автоматизованої системи дозволяють також здійснювати аналіз формування та використання фонду оплати праці.
Впровадженню автоматизованої обліково-аналітичної системи розрахунків з оплати праці на підприємстві сприятиме належна організація підготовки та підвищення кваліфікації працівників обліково-аналітичної служби. Кращими формами навчання для великих підприємств є заняття, що проводяться спеціальним відділом автоматизації; для середніх та малих підприємств – заняття, що проводить фірма-розробник автоматизованої системи, семінари та самонавчання.
Публікації автора:
У фахових виданнях:
Домбровський В.А. Автоматизація розрахунків індексації доходів громадян: проблеми та шляхи вирішення // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. - № 6 – С.60-63.(0,4 д.а.).
Домбровський В.А. Автоматизація розрахунку нарахувань на фонд заробітної плати у фонди соціального страхування // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. - № 10 – С. 30-34 (0,38 д.а.).
Домбровський В.А. Автоматизація розрахунку податку на доходи фізичних осіб // Вісн. Київського нац. ун. ім. Тараса Шевченка. Сер. економіка. – 2005. - № 77-78. – С. 72-74 (0,41 д.а.).
Домбровський В.А. Особливості організації обліку та аналізу розрахунків по оплаті праці в умовах використання сучасних інформаційних технологій //Економіка: проблеми теорії та практики. – 2005. – Том I, вип. 206. – С. 78-91 (0,74 д.а.).
Домбровський В.А. Етапи побудови облікової інформаційно-аналітичної системи розрахунків по оплаті праці на підприємстві // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2005. – Том IV, вип. 209. – С. 847-853 (0,35 д.а.).
Домбровський В.А. Основні принципи побудови облікової інформаційно–аналітичної системи розрахунків по оплаті праці на підприємствах АПК // Агроінком – 2005. – № 11-12. – С. 54-56 (0,36 д.а.).
Домбровський В.А. Класифікація облікових інформаційно-аналітичних систем розрахунків по оплаті праці на підприємстві // Агроінком – 2006. – № 1. – С. 91-93 (0,34 д.а.).
Домбровський В.А. Методологія та організація обліку розрахунків по оплаті праці на підприємствах різних форм власності господарювання в умовах використання сучасних інформаційних технологій // Формування ринкових відносин в Україні. – 2006. - №7. – С 132-137 (0,69 д.а.).
Домбровський В.А. Актуальні питання підготовки та підвищення кваліфікації працівників обліково-аналітичної служби підприємств у контексті використання комп’ютерних облікових систем // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. - № 10. – С.60-63 (0,48 д.а.).
В інших виданнях:
Домбровський В.А. Аналіз залежності організації обліку та аналізу розрахунків по оплаті праці від структури підприємства в умовах використання сучасних інформаційних технологій // Зб. наук. праць “Удосконалення фінансово-кредитної системи та бухгалтерського обліку в контексті європейської інтеграції”. - К.: Український державний університет економіки і фінансів. – 2005. – С. 26-30 (0,22 д.а.).
Домбровський В.А. Класифікація облікових інформаційно-аналітичних систем розрахунків по оплаті праці // Тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України «Актуальні проблеми економічного розвитку в глобальному середовищі». - К.:Логос. – 2006. – С.233-235 (0,16 д.а.).
Домбровський В.А. Автоматизація нарахувань на фонд заробітної плати у державні фонди соціального страхування // Тези доп. IV міжвузівської наук. конф., присвяченої пам’яті д.е.н., професора, заслуженого діяча науки і техніки України Олексія Сергійович Бородкіна “Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи”. - К.: Додаток до наукового вісника Державної академії статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. - 2006. – С. 100-101 (0,17 д.а.).
Домбровський В.А. Основні причини повільного впровадження автоматизованих облікових систем для розрахунків по оплаті праці на підприємствах, що фінансуються з бюджету // Тези доп. міжнар. наук. студент.-аспір. конф. “Філософія економіки Івана Франка й сучасні економічні проблеми”. - Л.: Львів. нац. ун. імені Івана Франка. – 2006. – С. 62-63 (0,13 д.а.).
Домбровський В.А. Особливості побудови автоматизованих систем обліку розрахунків по оплаті праціна підприємствах, що фінансуються з бюджету // Тези доп. V міжнар. наук.-практ. конф. “Информация, анализ, прогноз – стратегические рычаги эффективного государственного управления”. - К.: УІНТЕІ. – 2006. – С.89-91 (0,14 д.а.).
Домбровський В.А. Автоматизація розрахунків податкуна доходи фізичних осіб // Тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. “Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання” Луцьк: Волинський державний університет імені Лесі Українки – 2005. – С.393-395 (0,15 д.а.).
Домбровський В.А. Автоматизація виплати заробітної плати за допомогою платіжних карток банківських установ // Тези доповідей науково-практичної конференції «Теорія та практика державного управління в умовах євроінтеграції». - Луцьк: Волин. держ. ун. ім. Лесі Українки. – 2006. – С. 245-246 (0,13 д.а.).