583. Наконечний Тарас Степанович. Оптимізація виробничого потенціалу економічних систем (на прикладі бурякоцукрового підкомплексу): дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Наконечний Т.С. “Оптимізація виробничого потенціалу економічних систем (на прикладі бурякоцукрового підкомплексу)”. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.
У дисертаційній роботі викладено основні результати дослідження теоретичних та практичних аспектів оцінки, оптимізації та використання виробничого потенціалу бурякоцукрових підприємств. Виявлено значні потенційні можливості у збільшенні виробництва цукру і підвищення його економічної ефективності та конкурентоспроможності на світовому ринку.
Запропонована модель структури безприбуткового кооперативу. Автором обґрунтована методика оцінки доцільності кредитування проблемних підприємств АПК.
У дисертаційній роботі розроблені оригінальні економіко-математичні моделі формування та використання виробничого потенціалу бурякоцукрових підприємств, а також моделі вирощування, збирання та переробки цукрового буряку в умовах невизначеності, здійснено аналіз результатів експериментальних розрахунків формування та використання виробничого потенціалу підприємств бурякоцукрового підкомплексу.
Отримані результати можуть бути використані для планування фінансово-економічної діяльності, розрахунку ризиків бурякоцукрових підприємств. Підтверджено конкурентноспроможність українського цукру на світовому ринку.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі оцінки, формування оптимальної структури виробничого потенціалу бурякоцукрових підприємств та ефективного його використання, що є актуальним та перспективним напрямком теорії управління соціально-економічними системами.
Результати проведеного дослідження дозволяють дійти таких висновків.
Українські вчені розробили нову парадигму сучасної української економічної теорії. З позиції захисту національних інтересів України у сфері власного інтелектуального надбання пріоритетним є подальший розвиток школи фізичної економіки та поширення її здобутків на світове співтовариство. Українська економіка повинна будуватися як екологічно і соціально орієнтована на сучасних наукових досягненнях теорії фізіократів, за якою стверджується, що абсолютна додаткова вартість створюється сільськогосподарськими рослинами у результаті фотосинтезу під дією космічних сил, відносна – результат людської праці.
Уточнено означення виробничого потенціалу агропромислової системи. Воно відрізняється від існуючих тим, що враховується крім людських, земельних, матеріальних і грошових ресурсів, кількість космічної енергії, яка припадає на одиницю сільськогосподарських угідь, природнокліматичні умови, генетичний потенціал сільськогосподарських рослин і тварин, природноекономічні можливості акумуляції космічної енергії та її трансформації у більш високі енергії у вигляді харчових продуктів і сировини для галузей народного господарства у відповідності до попиту на них, закону Ф.Кене і закону енергії прогресу М.Руденка, використання інформаційних технологій, оптимізації структури ресурсів з врахуванням постійної зміни внутрішнього і зовнішнього середовища.
Реформування та реструктуризація бурякоцукрового підкомплексу повинна бути зорієнтована на стратегічний, загальнодержавний інтерес, оптимізацію розміщення цукрових заводів та їх потужностей, підвищення концентрації виробництва до раціонального рівня, досягнення збалансованості сировинних ресурсів і виробничих потужностей промислових підприємств, розвитку машинобудування, розробки та впровадження нових інтенсивних технологій вирощування цукрових буряків, створення насінницького господарства, розвитку транспортної мережі, формування оптової торгівлі, завоювання нових сегментів світового ринку, створення системи навчання та підвищення кваліфікації кадрів. Реструктуризація бурякоцукрового підкомплексу призведе до зниження собівартості цукру, його конкурентоспроможності на світовому ринку.
Основною метою на даному етапі функціонування та розвитку бурякоцукрового підкомплексу є його виживання. Автор пропонує концептуальний підхід до прийняття рішень в умовах переходу до ринкової економіки, а саме: не очікуючи значних зарубіжних фінансових надходжень, використовувати кредити внутрішніх позичальників, власні кошти та реінвестування, раціональне використання наявних ресурсів, накопичення капіталів з метою реалізації довгострокових цілей – відновлення сегментів ринків цукру, завоювання нових. Автор розробив методику оцінки доцільності кредитування процесів вирощування та переробки цукрового буряку, обґрунтував можливість самоінвестування.
В якості організаційної форми виробництва цукру пропонується створення безприбуткового кооперативу, модель якого розроблена автором. Кооператив включає цукровий завод, сільськогосподарські підприємства, відповідну інфраструктуру. Запропонована методика розподілу прибутків чи збитків між учасниками кооперації пропорційно частці їх участі та нормативним витратам, які визначаються у результаті оптимізації процесів вирощування, збирання та переробки цукрових буряків.
Перехід до ринкової економіки потребує перегляду методології та методики планування. План не закон, а засіб досягнення поставлених цілей. Доцільно широко застосовувати вже розроблену систему індикативного планування, враховуючи особливості економічної системи України та специфіку перехідного періоду, рефлексивність та невизначеність умов прийняття рішень. Важливим в АПК є його інформатизація, створення державної та кооперативної системи інформаційно-консультативного обслуговування, яка включає банк реальних економіко-математичних моделей для планування та аналізу всіх ланок АПК. Питома вага нових, особливо оптимізаційних задач, повинна постійно зростати.
Вперше автором розроблена стохастична економіко-математична модель формування та використання виробничого потенціалу безприбуткового бурякоцукрового кооперативу, а також економіко-математична модель вирощування, збирання та переробки цукрового буряку з врахуванням погодних умов (задача нижчого рівня), яка достатньо точно (адекватно) описує реальні процеси. Модель досить проста для використання, а результати розрахунків легко можуть бути проаналізовані.
Розроблена методика інформаційного та програмного забезпечення економіко-математичної моделі (1)-(12). Економіко-математичну модель сформовано на основі технологічних карт вирощування цукрового буряка, сучасних технологій виробництва цукру, результатах наукових досліджень інститутів та метеорологічних станцій з використанням експертних оцінок тощо. Такий підхід дозволяє досягти бажаної адекватності моделі. Встановлено, що не завжди доцільно використовувати статистичну інформацію, оскільки в них відображені недоліки існуючої організаційної системи, технології виробництва, управління тощо.
У результаті дослідження впливу обсягів ресурсів на техніко-економічні показники виробництва цукру встановлено, що при заданій потужності цукрового заводу їх віддача спочатку зростає, а досягнувши максимального рівня – спадає. Цей факт, що уточнює відомий закон спадної віддачі ресурсів, неодмінно повинен бути врахованим при формуванні оптимальної (раціональної) структури виробничого потенціалу безприбуткового кооперативу поряд з відповідною адаптацією (врахуванням) до постійно змінних погодних умов, невизначеності внутрішнього і зовнішнього середовища.
При здійсненні оптимізації виробничого потенціалу економіко-математична модель (1)-(12) дає можливість одночасно враховувати задану множину погодних станів та їх імовірності, інерційність посівних площ і збиральних комплексів, а також побудови компромісних планів. Оптимальний багатокритеріальний компромісний план виробничого потенціалу досліджуваного бурякоцукрового кооперативу передбачає використання потужностей заводу на протязі 163 діб. З цією метою необхідно вирощувати цукровий буряк на площі 13 050 га, збирання якого повинно здійснюватися 112-ма збиральними комплексами. У результаті буде вироблено 49 300 т цукру, вартість якого становить 126 300 тис. грн., очікуваний прибуток 41 200 тис. грн., рентабельність становитиме 48%.
Значне покращення техніко – економічних показників — це результат оптимізації процесів вирощування та переробки цукрового буряка за інтенсивними українськими технологіями. Впровадження оптимальних планів виробничого потенціалу потребує нових організаційних форм, зміни психології власників цукрових заводів і сільськогосподарських підприємств, відповідного часу. Реалізація вказаних заходів у бурякоцукровому підкомплексі сприятиме росту конкурентоспроможності українського цукру на світовому ринку.
Публікації автора:
В наукових фахових виданнях:
Наконечний Т.С. Оцінка потенційної платоспроможності сільськогосподарських виробників і цукрових заводів за кредитами. //Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. Зб. наук. праць. Вип..3.-ч.2.- Біла Церква, 1997.-с.185-188.-0,15друк.арк..
Наконечний Т.С. Оптимізація структури акціонерного товариства „Цукровий буряк – цукор” //Машинна обробка інформації. Міжвідом.наук.збірник. – К.: КНЕУ, 1999. – Вип..62. – с.68-73. -0,4друк.арк..
Наконечний Т.С. Стохастична економіко-математична модель бурякоцукрового підкомплексу //Моделювання та інформаційні системи в економіці. Міжвідом.наук.збірн. – К.: КНЕУ, 2000. – Вип..64. – с.58-63. -0,4друк.арк..
Наконечний Т.С., Наконечний Я.С. Оцінка доцільності кредитування підприємств агропромислового комплексу. //Економіка АПК. – 2000. – № 7. – с.58-61. -0,4друк.арк..(особисто автору належить методика доцільності кредитування АПК - 0,2друк.арк..)
Наконечний Т.С. Економіко-математична модель оптимізації сировинної бази цукрових заводів. //Економіка АПК. – 2001. – № 11. – с.68-73. -0,5друк.арк..
Наконечний Т.С. Про планування сільськогосподарського виробництва в сучасних умовах //Економіка АПК. – 2002. – № 12. – с.84-89. -0,5друк.арк..
Наконечний Т.С. Економічна теорія фізіократів: аспекти розвитку.// Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: фінанси і кредит. Науково-методичний журнал. – Суми, 2002. – Вип.2. – с.154-162. – 0,88 друк. арк..
В інших виданнях:
Наконечний Т.С. До питання оптимізації структурної перебудови цукробурякового комплексу. //Економіко-математичні методи і моделі в економіці: теорія і практика. Зб.матеріалів першої Всеукраїнської економетричної конференції ч.3. Львів, 1998. – с.157-158.-0,1друк.арк..
Наконечний Т.С. Економіко-математична модель оптимізації сировинної бази цукрових заводів. //Проблеми праці, економіки та моделювання. Зб.наук.праць. – ч.1. – Хмельницький: НВП „Еврика”, 1998. – с.171-173. -0,2друк.арк..
Наконечний Т.С. Концепція оцінки платоспроможності цукрово-бурякового комплексу за кредитами. Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність //Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції – Київ-Трускавець: НТТУ „КПІ”, ДПАУ, 1998. – с.189-190.-0,1друк.арк..
Наконечний Т.С. Економічний ризик цукрово-бурякового комплексу //Проблеми економічного ризику: аналіз та управління. Збірник наукових праць за матеріалами Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції 26-28 жовтня 1998 року. – К.: 1998. – с.49. -0,05друк.арк..
Наконечний Т.С. Проблеми функціонування та розвитку бурякоцукрового підкомплексу України в сучасних умовах. //Проблеми формування ринкової економіки. Міжвідом.наук.зб. Спеціальний випуск. – К.: КНЕУ, 2000. – с.167-169. -0,15друк.арк..
Наконечний Т.С. Оптимізація функціонування і розвитку бурякоцукрового підкомплексу в умовах невизначеності. Ризикологія в економіці та підприємництві. Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції 27-28 березня 2001 р. - К.: КНЕУ, ДПАУ. - с. 284-286.-0,25друк.арк..
Наконечний Т.С., Совтус І.К. Кореляційні моделі структури уточнення параметрів процесу функціонування складних систем у реальному мірилі часу. Ризикологія в економіці та підприємництві. Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції 27-28 березня 2001 року. - К.: КНЕУ, ДПАУ - с. 282 - 283. -0,1друк.арк.. (особисто автору належить - уточнення параметрів складних систем - 0,05друк.арк..)
Наконечний Т.С. Оптимізація структурних змін бурякоцукрового підкомплексу. //Проблеми економічної кібернетики. Тези доповідей VII Всеукраїнської науково-методичної конференції. Запоріжжя, 2002. – с.131-132. -0,1друк.арк..
Наконечний Т.С. До питання інвестування бурякоцукрових безприбуткових кооперативів //Формування ринкової економіки: Зб.наук.праць. – Спец.вип. Удосконалення економічної роботи на сільськогосподарських підприємствах в умовах перехідної економіки. – К.: КНЕУ, 2003. – с.221-223. -0,15друк.арк..
Корнійчук М.Т., Наконечний Т.С. Моделі ризику і надійності функціонування інформаційних систем //Проблеми економічної кібернетики. Зб.наук.праць за матеріалами 7 Всеукраїнської наук.-метод.конференції. – Запоріжжя: ЗДУ, 2002. – с.87-88. -0,1друк.арк.. (особисто автору належить модель ризику функціонування інформаційних систем - 0,05друк.арк..)
Наконечний Т.С. Особливості математичного моделювання економічних процесів АПК. // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: Матеріали ІІ Міжнародної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених (9-12 квітня 2003 р., м. Київ) Уклад. А.П. Білошапко, Р.В. Корпан, О.П. Корнута. – К.: Пошуково-видавниче агентство “Книга Пам’яті України”, 2003.- с. 440-441. – 0,1 друк. арк..