Бондаренко Олександр Федорович. Оптимізація використання фінансових ресурсів для виробництва будівельної продукції : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Бондаренко О.Ф. Оптимізація використання фінансових ресурсів
для виробництва будівельної продукції. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – ” Економіка та управління підприємствами (економіка будівництва) ”, Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2008.
В роботі показано, що в ринкових умовах фінансові ресурси набувають форму товару і можуть бути ефективно використані для розвитку будівельного комплексу. Фінансовий і будівельний ринки – це сфери діяльності стратегічних груп господарювання до яких входять і будівельні організації. Маркетингові дослідження цих ринків дають змогу більш ефективно будівельним організаціям використати свої ресурси. В роботі застосовано системний підхід і розраховані економетричні залежності для визначення впливу факторів на макропоказники економіки країни, фінансового та будівельного ринку. Ці залежності дали змогу знайти коефіцієнти еластичності показників по факторам та визначити величину впливу факторів. Використано системний підхід в дослідженні ринку будівництва з метою кредитування інвестиційних проектів, проведено дослідження фінансового ринку і створено програму « Синергія-капітал ».
Створені моделі та метод оптимізації використання фінансових ресурсів будівельних підприємств, що входять до стратегічних груп господарювання, і проведені розрахунки оптимального плану придбання земельних ділянок.
Проведено економічні дослідження та отримано результати, які підтверджують сформульовану наукову гіпотезу. Теоретична цінність роботи полягає в змісті проведених розрахунків з використанням економетричних та економіко-математичних моделей, який розширює межі їх застосування, а саме: від традиційного, функціонально – аналітичного, до вирішення задач наукового обґрунтування та ефективного використання ресурсних програм підготовки та спорудження будівельних об’єктів.
Вперше наведено поняття нової сучасної форми об’єднання організацій- « стратегічна група господарювання »(СГГ) та визначені стратегія,склад її учасників, структура, принципи, задачі та функції управління і методи проведення досліджень будівельного та фінансового ринків.
Проведено аналіз динаміки розвитку будівельного і фінансового ринків за допомогою розроблених економетричних моделей. Визначено вплив факторів на макропоказники, що дало змогу отримані результати та моделі використати учасникам стратегічної групи господарювання при прийнятті управлінських рішень, щодо доцільності реалізації будівельних проектів.
Результати досліджень будівельного та фінансового ринків і відносин між будівельною організацією та іншими учасниками будівельного ринку, в системі « стратегічна група господарювання - будівельний ринок », за допомогою системного підходу, були використані будівельними організаціями при створенні підрозділів маркетингу та їх функціонуванні для розробки рішень по оптимізації фінансування будівництва об’єктів і максимізації прибутку.
Удосконалено схему взаємозв’язків та взаємодії між ланками економіки: 1.Будівельні організації; 2.Ринок продуктів;
3.Держава; 4.Фінансові ринки; 5.Ринок ресурсів; 6.Сімейні домогосподарства, що використано в процесі управління діяльністю учасників СГГ.
Вперше, шляхом системного підходу, розроблено та наведено комплексні клієнтські рішення, що відображають фінансові, бізнесові, внутрішні, технологічні, кадрові напрями діяльності будівельної організації та подана множина маркетингових функцій в цій системі. Ці розробки використані будівельними організаціями та зменшили ризик недофінансування будівельних проектів.
Вперше розроблено програму «Синергія-капітал», що складається з трьох підсистем: 1. «Синергія - бізнесу»; «Синергія - інвесторам і замовникам»; 3. «Синергія - приватним особам», та в якій системно викладені умови фінансування проектів на ринку землі, первинному та вторинному ринку нерухомості та фінансові інструменти. Ця програма використовується суб’єктами будівельного ринку при впровадженні в своїй діяльності методів по найкращому використанню фінансових ресурсів.
Удосконалено методи розподілу та оптимізації фінансових ресурсів організації при відборі та реалізації проектів на ринку землі на підставі критеріїв: максимум прибутку, мінімум собівартості з використанням економіко - математичної моделі по програмі «Синергія-капітал». Означені методи використано для прийняття управлінських рішень учасниками стратегічної групи господарювання по фінансуванню проектів придбання земельних ділянок на ринку землі.
Удосконалено та формалізовано методи оптимізації використання фінансових ресурсів будівельної організації по пропозиціям ринку нерухомості. Ця формалізація визначила зміст та призначення економіко - математичних моделей, де аргументами виступають витрати підприємства на будівництво об’єктів, при використанні - ї програми в j-му районі по програмі « Синергія-капітал », а критеріями - максимальний прибуток для первинного ринку нерухомості, або мінімальна собівартість для вторинного ринку нерухомості. Представлені методи використано для прийняття управлінських рішень учасниками стратегічної групи господарювання по розподілу і оптимальному використанню фінансових ресурсів по пропозиціям ринку нерухомості.
Публікації автора:
Статті у фахових виданнях, які входять до переліку,
затвердженого ВАК України
Бондаренко О.Ф. Системний підхід в дослідженні фінансового і будівельного ринків.// Зб. наук. праць “Формування ринкових відносин в Україні”, вип. 7. – К.: НДЕІ, 2007. - С. 103-109.
Бондаренко О.Ф. Банківський маркетинг для будівельного ринку.// Зб. наук. праць “Формування ринкових відносин в Україні”, вип.6. – К.: НДЕІ, 2007, - С.126-130.
Бондаренко О.Ф. Динаміка розвитку економіки України.// Зб. наук. праць “Формування ринкових відносин в Україні”, вип.5. – К.: НДЕІ, 2007. - С. 164-170.
Бондаренко О.Ф. Програма “Синергія–капітал”.// Колективна монографія Економіка України : соціальні аспекти інноваційної моделі розвитку, – К.: НДЕІ, 2007. - С. 430-440.
Додаткові публікації та матеріали конференцій
Бондаренко О.Ф. Іпотечне кредитування.// Зб. наук.-практ. конференції ЕТУ “Управління в умовах трансформації економіки”,вип.2.– Бровари,2007.- С. 19-28.
6. Науково-практичний твір“Програма “Синергія-капітал”-свідоцтво №21039 від 02.07.2007 Міністерства освіти та науки України про реєстрацію авторського права на науково-практичний твір.