Бунь Юрій Миколайович. Оптимізація природних захисних механізмів очищення тканин порожнини рота на етапах лікування та реабілітації запальних хвороб пародонта: дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2003. - 18 с.
Анотація до роботи:
Бунь Ю.М. Оптимізація природних захисних механізмів очищення тканин порожнини рота на етапах лікування та реабілітації запальних хвороб пародонта. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. - Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2003.
В дисертації подані теоретичні узагальнення і наукове вирішення питання удосконалення гігієни порожнини рота. Вперше подана кількісно - якісна оцінка гігієнічного стану в залежності від біоценозу пародонта, імунних і неспецифічних факторів місцевої та загальної резистентності.
Встановлено, що при негігієнічному стані порожнини рота та низькому рівні імунних факторів неспецифічного захисту високоадаптовані до паразитизму культури мікроорганізмів блокують фізіологічні процеси самоочищення органів порожнини рота і тим самим створюють умови до несприятливого перебігу генералізованого пародонтиту.
Проведені дослідження обгунтовують використання на етапах комплексного лікування і в період диспансерного спостереження розроблених засобів “Парагель” та “Аква-Парагель”, які забезпечують процеси фізіологічного самоочищення порожнини рота і тим самим покращують результати лікування в цілому.
У дисертації наведено теоретичні узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає в удосконаленні комплексної терапії хвороб пародонта. Поставлені наукові завдання вирішені впровадженням в комплекс лікувальних заходів запропонованих препаратів перстачу “Парагель” та “Аква-Парагель”. Включення цих засобів в комплексне лікування хвороб пародонта у хворих з поганим гігієнічним станом порожнини рота стимулює Т-клітинну і гуморальну ланки імунітету, нормалізує мікрофлору пародонтальних кишень, покращує гігієнічний стан порожнини рота, стимулює її фізіологічне самоочищення, запобігає передчасному утворенню зубної бактерійної платівки і рецидивуванню зубних відкладень, що призводить до стійкої ремісії у віддалені терміни спостереження.
1.На зниження процесів фізіологічного самоочищення порожнини рота у хворих на генералізований пародонтит впливають порушення імунних та неспецифічних факторів резистентності у відповідь на взаємодію вірулентної мікрофлори по типу вираженого імунодефіциту. Комплекс гуморальних і клітинних факторів локального імунітету є маркером мікробіологічного стану пародонта і дозволяє судити про рівень фізіологічного самоочищення порожнини рота.
2.Зміна біоценозу міжзубних проміжків на користь грампозитивних стрептококів (87,8 %), зокрема Str. Pyogenes (86,6 %), Viridans et Salivarius з підвищеним рівнем активності нейтралізації лізоциму та інтерферону (66,6 % штамів), здатністю продукувати - гемолізин (64,0 %) зумовлює пригнічення імунної ланки фізіологічного самоочищення порожнини рота, що проявляється низькими значеннями Т- лімфоцитів, Т - хелперів і Т - супресорів, імунорегуляторних індексів, зниженням активності нейтрофілів у 1,8 рази, їх поглинаючої (у 1,73 рази) і перетравлюючої здатності. В гуморальній ланці імунітету зростає кількість В- лімфоцитів і рівнів Ig G при зниженні параметрів Ig M і Ig A.
3.За умов ослаблення імунної ланки фізіологічного самоочищення порожнини рота внаслідок дії патогенної мікрофлори еконіші пародонта у хворих на генералізований пародонтит стосування традиційних гігієнічних засобів не впливає на основні фактори генезу зубного нальоту і не запобігає його утворенню в пришийкових та міжзубних ділянках, що засвідчують результати стартового обстеження терапевтичної групи хворих з незадовільним станом гігієни порожнини рота та кінцеві результати індивідуалізації гігієнічних заходів у хворих на генералізований пародонтит призначенням препаратів перстачу “Парагель” та “Аква-Парагель”.
4.Включення в комплекс лікування генералізованого пародонтиту засобів “Парагель” та ”Аква-Парагель” і в профілактику рецидивів полоскань “Аква-Парагель” у хворих з низьким і задовільним рівнем самоочищення ротової порожнини спричиняє пормалізацію Т лімфоцитів, їх субпопуляцій, В лімфоцтитів, фагоцитарної активності лейкоцитів, мікрофлори пародонтальних кишень внаслідок зменшення частки вірулентних бактерій, що в цілому дозволяє прогнозувати індивідуалізацію гігієнічних заходів у хворих з запальними хворобами пародонта.
5.Активізація традиційних гігієнічних заходів засобами “Парагель” та “Аква-Парагель” підвищує ефективність комплексного лікування генералізованого пародонтиту та профілактики рецидивів запалення і деструкції тканин пародонта, скорочує строки лікування не менш ніж на 2 відвідування, збільшує кількість хворих з ліквідованим запаленням на 21,3 %, здовжує тривалість ремісії через 1,5 роки на 64,8 %, що дозволює рекомендувати розроблені препарати і методику для практичної охорони здоров’я.
Публікації автора:
Мащенко І.С., Бунь Ю.М. Мікробіологічні та імунні аспекти гігієнічного стану тканин порожнини рота у хворих на генералізований пародонтит // Вісник стоматології. - 2000. - №5 (29). - С. 46-48. (Здобувачем проведено збір,аналіз клінічного матеріалу, проведені мікробіологічні та імунні лабораторні дослідження).
Бунь Ю.М. Оптимізація традиційних гігієнічних заходів у хворих на генералізований пародонтит // Вісник стоматології. - 2001.- №1(29).-С. 69-70.
Самойленко А.В., Бунь Ю.М., Кременчуцкий Г.Н. Основные факторы негигиенического состояния полости рта у больных генерализованным пародонтитом и пути их устранения // Современная стоматология..- 2001.- №4.- С. 41-45. (Здобувачем розроблені шляхи усунення негігієнічного стану порожнини рота, проведений збір та аналіз клінічного і лабораторного матеріалу).
Пат. 40377 А Україна, А61К6/00. Протимікробний засіб “ПАРАГЕЛЬ” для ясен: Деклараційний патент України 40377 А Україна, А61К6/00. Мащенко І.С., Кухта С.Й., Бунь Ю.М..; (UA).-№2000127501; Заявл. 26.12.2000; Опубл. 16.07.2001, Бюл. № 6. (Здобувачем проведено збір матеріалу, визначальною є участь у розробці, опису винаходу та оформлені до друку).
Пат. 41037 А Україна, А61К6/00. Препарат для лікування захворювань порожнини роту: Деклараційний патент України 41037 А Україна, А61К6/00 Мащенко І.С., Кухта С.Й., Бунь Ю.М.; (UA).-№2001010247; Заявл. 12.01.2001; Опубл. 15.08.2001, Бюл. № 7. (Здобувачем проведено збір матеріалу, визначальною є участь у розробці, опису винаходу та оформлені до друку).
Пат. 43270 А Україна, А61К6/00. Засіб “А-ПАРАГЕЛЬ” для лікування захворювань порожнини рота: Деклараційний патент України 43270 А Україна, А61К6/00 МащенкоІ.С., Кухта.С.Й., Бунь Ю.М.; (UA).-№2001053313; Заявл. 17.05.2001; Опубл. 15.11.2001, Бюл. № 10. (Здобувачем проведено збір матеріалу, визначальною є участь у розробці, опису винаходу та оформлені до друку).
Пат. 50061 А Україна, А61К6/00. Гель для ясен “В-ПАРАГЕЛЬ”: Деклараційний патент України 50061 А Україна, А61К6/00. Мащенко І.С., Кухта. С.Й., Бунь Ю.М.; (UA).-№20010553259; Заявл. 15.05.2001; Опубл. 15.10.2002, Бюл. № 10. (Здобувачем проведено збір матеріалу, визначальною є участь у розробці, опису винаходу та оформлені до друку).
Кухта С.Й., Бунь Ю.М., Кухта В.С. Класифікація хвороб порожнини рота та їх рентгенодіагностика // За ред. С.Й Кухти. - Львів, 2000.- 119 с. (Здобувачем проведено збір матеріалу, збір та аналіз літератури).
Бунь Ю.М. Повне відновлення анатомічної будови зуба армуючим елементом “Glas Span” // Тези доп. VIII Конгресу світової федер.укр.лікар. товариств.- Львів-Трускавець.-2000.- С.336.
Бунь Ю.М., Кухта В.С. Шинування зубів системою “Glas Span” на етапах лікування хворих з патологією пародонта // Тези доп. VIII Конгресу світової федер. укр. лікар. товариств.- Львів-Трускавець.- 2000.- С. 336-337.(Здобувачу належать клінічні дослідження).
Бунь Ю. Оптимізація гігієни порожнини рота у хворих генералізованим пародонтитом імунокорегуючим засобом “Парагель” // Тези Міжнар. наук. конф. “Актуальні проблеми клінічної і теоретичної медицини”- Дніпропетровськ (Україна).- 2001.- С. 233-234.
Бунь Ю.М. Мікробіологічні аспекти використання гелю для ясен “Парагель” у хворих на генералізований пародонтит // Тези ІІ Інтерн. наук. конф. студентів та молодих вчених.- Львів.- 2001. С. 173-174.
Kuchta S.Y., Buczkowska A.Y., Bun Y.M. Stosowanie nowych preparatow do profilaktyki i leczenia kompleksowego zapalen przyzebia // Materialy Sympozium Naukowy “Stomatologia XXI wieku”.- Lublin, 2003.- S.36. (Здобувачу належать клінічні дослідження).