Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Рогачевський Олександр Петрович. Оптимізація програми і алгоритму обстеження безплідних жінок з ендометріозом : дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2006.



Анотація до роботи:

Рогачевський О.П. Оптимізація програми і алгоритму обстеження безплідних жінок з ендометріозом. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ України. – Одеса, 2006.

Дисертація присвячена вивченню внутрішньоматкового транспорту альбумінових мікрокульок у хворих на ендометріоз методом гістеросальпінгосцинтіграфії для оптимізації діагностики причин безпліддя при такій патології та розробці алгоритму ведення безплідних хворих на ендометріоз.

У безплідних жінок з ендометріозом, у яких явних факторів гіпофертильності не знайдено, нами виявлено, що відсутність внутрішньоматкового транспорту зустрічається у 7,8 разів частіше, ніж у групі практично здорових жінок, а порушений транспорт - у 3,1 рази частіше; іпсилатеральний (нормальний) транспорт зустрічається у 5 разів рідше (р<0,01).

Нами встановлено, що внутрішньоматковий транспорт знаходиться під контролем домінантного фолікулу, залежить від рівня естрадіолу, тіреотропного гормону, тетрайодтироніну, у меншій мірі – від рівня андрогенів (андростендіону і тестостерону) і лютеїнізуючого гормону.

Для підвищення ефективності лікувальних програм у безплідних жінок з ендометріозом на етапі обстеження рекомендується застосування гістеросальпінгосцинтіграфії, результати якої являються одним з критеріїв вибору між консервативною тактикою ведення пацієнтки і методами допоміжної репродукції.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, спрямованого на підвищення ефективності діагностики мало вивченого механізму зниження фертильності у хворих з ендометріозом та покращення репродуктивних результатів у безплідних пацієнток з ендометріозом шляхом оптимізації показань до застосування різних методів допоміжної репродукції та розробки алгоритму ведення цих пацієнток.

  1. У безплідних жінок з ендометріозом у 83,1 % випадків виявляються фактори гіпофертильності, серед яких у 58 % спостерігаються ендокринні порушення, у 42,5 % - патологія перитонеальної рідини, у 32 % - тазовий фактор; у 61,2 % пацієнток мають місце одразу кілька факторів; у 26,9 % жінок наявні фактори безпліддя не виявляються.

  2. У безплідних жінок з ендометріозом, які не мають явних факторів гіпофертильності, за даними гістеросальпінгосцинтіграфії, відсутність внутрішньоматкового транспорту виявляється у 7,8 разів частіше, ніж у групі практично здорових жінок, а порушений транспорт - у 3,1 рази частіше.

  3. Іпсилатеральний (нормальний) внутрішньоматковий транспорт у безплідних жінок з ендометріозом, старших 36 років (wср=0,00048±0,00027) та за умов тривалості хвороби більше 5 років (wср=0,00057±0,000016) методом гістеросальпінгосцинтіграфії не виявляється, що вказує на доцільність застосування у цієї категорії хворих методів допоміжної репродукції, які включають в себе трансфер зародків.

  4. Аномальний (контра-, білатеральний) та відсутній внутрішньоматковий транспорт у безплідних жінок з ендометріозом зустрічається у 1,5 рази частіше при розвитку домінантного фолікулу в лівому яєчнику та корелює з рівнем тиреотропного гормону >2,07 мМО/мл (r=0,78) та рівнем естрадіолу нижче 100 пмоль/л (r=-0,66).

  5. Характер порушень внутрішньоматкового транспорту не залежить від стадії ендометріозу та має певні відмінності за різних локалізацій ендометріоїдних гетеротопій: яєчниковий ендометріоз у 83,3 % випадків супроводжується порушеним (контра- і білатеральним) внутрішньоматковим транспортом; при перитонеальному ендометріозі у 53,3 % випадків внутрішньоматковий транспорт відсутній; при поєднаному яєчниково-перитонеальному ендометріозі нормальний (іпсилатеральний) внутрішньоматковий транспорт не виявляється.

  6. Негативні результати гістеросальпінгосцинтіграфії та порушення внутрішньоматкового транспорту у безплідних жінок з ендометріозом за наявності супутнього аденоміозу зустрічаються удвічі частіше, ніж у пацієнток без аденоміозу.

  7. Для підвищення ефективності лікувальних програм у безплідних жінок з ендометріозом на етапі обстеження рекомендується застосування гістеросальпінгосцинтіграфії, результати якої слід розглядати як один із критеріїв вибору між консервативною тактикою ведення та одним з методів допоміжної репродукції.

Рис. 3. Алгоритм ведення безплідних пацієнток з ендометріозом в залежності від результатів гістеросальпінгосцинтіграфії

Публікації автора:

1. Рогачевський О.П. Чи існує взаємозв’язок між транспортною функцією матки та фолікулогенезом у безплідних жінок з ендометріозом? // Шпитальна хірургія.- 2005.-№3.- С.68-72

2. Запорожан В.М., Гладчук І.З., Рогачевський О.П., Baumann R. Особливості внутрішньоматкового транспорту альбумінових мікросфер, мічених ізотопом Тс-99m, у безплідних жінок з ендометріозом // ПАГ.- 2005.- №5.- С. 98-102 (Особистий внесок дисертанта: аналіз отриманих результатів, підготовка статті до друку)

3. Запорожан В.Н., Гладчук И.З., Рогачевский А.П., Кузнецов В.Г. Послайко Н.И. Статистический анализ результатов гистеросальпингосцинти-графии в выборке малых размеров с применением теории распознавания образов и евклидовой метрики, дополненной весовыми коэффициентами // Одеський медичний журнал.- 2005.- №5 (91).- С.24-28 (Особистий внесок дисертанта: аналіз отриманих результатів, формулювання висновків)

4. Гладчук И.З., Рогачевский А.П. Результаты гистеросальпингосцинтиграфии у бесплодных женщин с тазовым эндометриозом различной локализации // Медицина сегодня и завтра.- 2005.- №3. – С.119-125 (Особистий внесок дисертанта: збирання та доставка матеріалу, аналіз отриманих результатів цитологічного дослідження, підготовка статті до друку)

5. Рогачевский А.П. Гистеросальпингосцинтиграфия в изучении внутри-маточного транспорта у бесплодных женщин с эндометриозом // Материалы конференции „Актуальные вопросы в эндоскопии в акушерстве и гинекологии”. Вестник РГМУ. - Москва. – 2005. – C.101

6. Рогачевский А.П. Возрастные аспекты транспортной функции матки у бесплодных женщин с эндометриозом // Репродуктивное здоровье женщины. – 2006.–№1(25). – С. 174-176

7. В.Н.Запорожан, И.З.Гладчук, А.П.Рогачевский. Маточная помпа. Есть ли доказательства ее существования? // Репродуктивное здоровье женщины. – 2005.–№4(24). – С. 26-28

8. Спосіб діагностики неплідності при ендометріозі / Гладчук І.З., Рож-ковська Н.М., Рогачевський О.П., Надворна О.М.: деклараційний патент України № 10837, МПК7: А61В10/00; опубл. 15.11.2005р. // Бюл. № 11. Заявка № u200507506 від 28.07.2005. ОДМУ. Особистий внесок дисертанта: розробка запропонованого способу діагностики