Cудук Олена Юріївна. Оптимізація норми осушення на дерново-підзолистих ґрунтах в умовах радіаційного забруднення території. : Дис... канд. наук: 06.01.02 - 2005.
Анотація до роботи:
Судук О.Ю.Оптимізація норми осушення на дерново-підзолистих ґрунтах в умовах радіаційного забруднення території. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.02 – сільськогосподарські меліорації. – НУВГП, Рівне, 2005.
У дисертаційній роботі теоретично обґрунтовано напрямки отримання рослинницької продукції, що відповідає радіологічним стандартам, на основі регулювання рівнів ґрунтових вод на дерново-підзолистих ґрунтах в умовах Західного Полісся України. Також визначено прийоми управління осушувально-зволожувальними системами на дерново-підзолистих ґрунтах в умовах радіаційного забруднення території, дано оцінку впливу водного режиму ґрунту на радіологічну якість рослинницької продукції на осушуваних землях. Вперше розроблено методику оптимізації глибини ґрунтових вод на осушувально-зволожувальних системах в умовах забруднення радіонуклідами території Західного Полісся України, що забезпечить екологічно безпечне та економічно доцільне ведення меліоративного землеробства на радіаційно забруднених ґрунтах.
В Західному Поліссі України вміст радіонуклідів в рослинній продукції, яка вирощується на радіаційно забруднених осушуваних дерново-підзолистих грунтах, залежить від норми осушення.
Встановлений зв’язок між надходженням основного забруднювача - цезію-137 в урожай конюшини і тимофіївки лучної та нормою осушення; він має дзвіноподібну форму.
При підґрунтовому зволоженні, порівняно зі зрошенням дощуванням, коренева система багаторічних трав (конюшини і тимофіївки лучної) інтенсивніше розвивається у підорному шарі, що знижує водоспоживання рослин із верхнього найбільш забрудненого шару ґрунту. Це зменшує вміст цезію-137 у багаторічних травах.
Норма осушення, яка забезпечує максимальний економічний і екологічний ефекти від ведення землеробства на радіаційно забруднених дерново-підзолистих ґрунтах, знаходиться в межах від 0,8 до 1,2 м. Оптимальне співвідношення між врожаєм і вмістом цезію-137 в рослинницькій продукції досягається при більших нормах осушення, чим рекомендується ДБН.
Підгрунтове зволоження, порівняно з дощуванням, знижує вміст цезію-137 у конюшині на13 - 98%, а у тимофіївці лучній – на 23%.
Урожайність конюшини при зрошенні дощуванням, порівняно з підгрунтовим зволоженням, більша на 13 – 20%, а тимофіївки лучної - на 16%. Менший врожай при підгрунтовому зволоженні має більшу вартість завдяки отриманню більш радіологічно чистої продукції. В умовах Західного Полісся України перевагу слід надавати підгрунтовому зволоженню.
Розрахунковий метод оптимізації норми осушення на дерново-підзолистих ґрунтах та прогнозна модель визначення рівня забруднення рослинницької продукції цезієм-137, які включені окремими блоками в організаційну структуру інформаційно-дорадчої системи, підвищують якість експлуатації осушувально-зволожувальних систем на радіаційно забруднених ґрунтах.
Публікації автора:
Статті у фахових виданнях
1. Лазарчук М.О., Погребняк Н.Д., Судук О.Ю. Методи оцінки кількісного впливу водного режиму ґрунту у вегетаційний період на врожайність сільськогосподарських культур // Вісник РДТУ: збірник наукових праць. – Рівне, 2001.- С.78-83.
2. Судук О.Ю. Управління осушувально-зволожувальними системами на радіаційно забруднених ґрунтах у вегетаційний період // Вісник РДТУ: збірник наукових праць. – Рівне, 2002. – С.138-143.
3. Судук О.Ю., Надкирничний О.М. Моделювання руху води в ґрунті // Вісник РДТУ: збірник наукових праць. – Рівне, 2003. – С. 83 – 89.
4. Судук О.Ю. Вплив водного режиму ґрунту на накопичення цезію-137 у сільськогосподарській продукції // Вісник РДТУ: збірник наукових праць. – Рівне, 2004 – С. 81 – 87.