Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Сакало Анатолій Валерійович. Оптимізація лікувальної тактики хворих на несеміномні гермінативні пухлини яєчка І стадії: Дис.. канд. мед. наук: 14.01.06 / АМН України; Інститут урології. - К., 2002. - 168арк. - Бібліогр.: арк. 146-168.



Анотація до роботи:

Сакало А.В. Оптимізація лікувальної тактики хворих на несеміномні гермінативні пухлини яєчка І стадії. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 - урологія. Інститут урології АМН України, Київ, 2002.

Проведено обстеження та лікування 216 хворих на несеміномні гермінативні пухлини яєчка (НГПЯ) в І стадії. Виявлені прогностичні фактори та проаналізовано їх вплив залежно від застосованої схеми лікування. Вивчали наступні прогностичні фактори: тривалість анамнезу до операції, вік хворих, розміри пухлини, наявність судинної інвазії пухлинними емболами, відсоткове співвідношення різних гістологічних типів в складі первинної пухлини, проростання пухлиною білкової оболонки, придатка, сітки яєчка та сім’яного канатика, наявність некрозів в первинній пухлині, крипторхізм в анамнезі. В процесі лікування і спостереження визначали рівень пухлинних маркерів (АФП і ХГТ). Лікування всіх пацієнтів починали з однобічної орхіфунікулектомії.

Всі пацієнти з пухлинною прогресією отримували хіміотерапію.

Вивчено вплив однобічної орхіектомії, хіміотерапевтичного лікування та заочеревинної лімфаденектомії на показники спермограми та гормональний статус, визначали рівень ФСГ, тестостерону та ЛГ в процесі спостереження. Встановлені значні порушення сперматогенезу і довготривалі зміни в гормональному статусі при використанні хіміо-терапевтичного лікування порівняно з тактикою спостереження і заочеревинної лімфаденектомії.

  1. Вибір індивідуальної тактики лікування несеміномних гермінативних пухлин яєчка (НГПЯ) І стадії (орхіектомія і активне спостереження, орхіектомія та хіміотерапія (ХТ), орхіектомія та заочеревинна лімфаденектомія (ЗЛАЕ)) залежить від факторів прогнозу, які визначаються на підставі комплексного клініко-морфологічного обстеження хворих та визначення рівня пухлинних маркерів (альфа-фетопротеїну (АФП) та хоріонічного гонадотропіну (ХГТ)).

  2. При використанні тактики активного спостереження після орхіектомії прогностично несприятливими факторами, що вірогідно (р<0,05) підвищують ризик виникнення метастазів, є наявність судинної інвазії в первинній пухлині, проростання пухлиною сітки і/або придатка яєчка, сім’яного канатика, шкіри калитки, відсоток ембріонального раку 50% в первинній пухлині, стійке підвищення рівня АФП після орхіектомії.

  3. Тактику активного спостереження у хворих на НГПЯ в І стадії після орхіектомії доцільно застосовувати при відсутності прогностично несприятливих факторів. Це дозволяє у 73,7% хворих уникнути ад’ювантної ХТ або ЗЛАЕ і запобігти пов’язаних з додатковим лікуванням побічних дій та ускладнень і негативного впливу на показники спермограми та гормональний статус пацієнтів. Запропонована тактика покращує якість життя хворих при загальному 5-річному виживанні 96,1%.

  4. Тактика орхіектомії з призначенням ХТ використовується у хворих на НГПЯ в І стадії при наявності ембріонального раку 50% від об’єму первинної пухлини та судинної інвазії. Порівняння результатів лікування та проявів токсичності після проведення трьох циклів РVВ (цисплатин + вінбластин + блеоміцин), РЕВ (цисплатин + етопозид + блеоміцин) та ЕР (етопозид + цисплатин) показало суттєве зменшення токсичної дії після схеми ЕР при збереженні високого показника загального 5-річного виживання на рівні 94,7% (р<0,05).

  5. Тактика орхіектомії з наступною однобічною нейрозберігаючою ЗЛАЕ використовується у хворих на НГПЯ в І стадії з присутністю тератомних елементів різного ступеня зрілості в чистому вигляді або 50% від об’єму первинної пухлини в зв’язку з низькою чутливістю тератоми до ХТ. Вона забезпечує збереження нормального механізму еякуляції у 69,9% пацієнтів із збереженням загального 5-річного виживання на рівні 95,2%.

  6. При лікуванні хворих на НГПЯ в І стадії на 1-му, 2-му та 3-му роках від початку лікування найбільш виражені і довготривалі зміни показників спермограми спричиняє ХТ. Відсоток пацієнтів з оліго- та азооспермією після орхіектомії та після орхіектомії з ХТ складав 47,6%, 26,6% і 18,7% та 91,3%, 81,7% і 60,0% відповідно.

  7. У хворих на НГПЯ в І стадії після орхіектомії та орхіектомії з ХТ, суттєвого зниження середнього рівня тестостерону протягом 3 років не спостерігали. На 3-му році середній рівень ЛГ та ФСГ після орхіектомії з ХТ був вірогідно вищим, ніж після тільки орхіектомії (26,5±3,7 і 13,5±2,8 МО/л та 9,5±1,2 і 4,0±0,9 МО/л відповідно, р<0,05), що свідчить про довготривалий токсичний вплив ХТ на гормональну функцію яєчок.

Публікації автора:

  1. Клименко І.О., Сакало А.В., Григоренко В.М., Сакало В.С., Олійниченко П.І., Огородникова Н.П. Порівняльна оцінка ефективності схем поліхіміотерапії при несеміномних пухлинах яєчка // Урологія. - 1999. - № 2. - С. 56-60.

    Возіанов О.Ф., Клименко І.О., Сакало А.В., Савран М.В. Вплив лікування на сексуальну функцію у хворих на несеміномні пухлини яєчка // Урологія. - 1999. - № 3. - С. 3-6.

    Сакало А.В. Хіміотерапія несеміномних пухлин яєчка // Урологія. - 1999. - № 4. - С. 103-107.

    Возіанов О.Ф., Сакало В.С., Клименко І.О., Сакало А.В., Романенко А.М., Григоренко В.М., Захарцева Л.М., Зам‘ятин С.С. Вплив хіміотерапії на репродуктивну і гормональну функцію у хворих на несеміномні пухлини яєчка // Урологія. - 2000. - Т. 4, № 2. - С. 39-44.

    Клименко І.О., Романенко А.М., Сакало А.В., Захарцева Л.М., Петрухін В.І. Тактика тільки однобічної орхіектомії і спостереження у хворих на несеміномні герміногенні пухлини яєчка (НГПЯ) в І стадії // Урологія. - 2000. - Т. 4, № 3. - С. 41-45.

    Клименко И.А., Сакало А.В., Ивасюк М.П. Особенности нарушения гормональной и сперматогенной функции у больных несеминомными опухолями яичка после односторонней орхиэктомии и химиотерапии // Дерматология, косметология, сексопатология. - Днепропетровск, 2000. - 2 (3). - С. 121-123.

    Сакало В.С., Клименко И.А., Сакало А.В., Олийниченко Г.П., Глобенко Т.А. Особенности нарушения фертильности у больных несеминомными опухолями яичка І стадии после забрюшинной лимфаденэктомии // Сексология и андрология. - Киев, 2000. - Вып. 5. - С. 81-84.

    Возианов А.Ф., Сакало В.С., Левчук А.Я., Кравченко А.Б., Сакало А.В. Влияние забрюшинной лимфаденэктомии на фертильность у больных с опухолью яичка // Актуальные вопросы сексологии и андрологии. - Київ, 1995. - С. 58-60.

    Щербина О.В., Григоренко В.М., Сакало А.В., Мечов Д.С., Сакало В.С., Клименко І.О. Радіонуклідна діагностика регіонарних метастазів у хворих на гермінативні пухлини яєчка // Укр. науково-медичний молодіжний журнал. - 1994. - № 1. - С. 34-38.

    Клименко І., Сакало А., Григоренко В., Волобуєв М. Досвід застосування ад’ювантної хіміотерапії у хворих на несеміномні герміногенні пухлини яєчка (НГПЯ) в І клінічні стадії // VIII Конгрес світ. федер. Укр. лікарських товариств. - Львів, 2000. - С. 224.

    Сакало В.С., Клименко І.О., Сакало А.В., Левчук О.Я., Григоренко В.М. Нейрозберігаюча заочеревинна лімфаденектомія у хворих на пухлини яєчка // Матер. наукового симпозіуму. - Київ, 1999. - С. 74-77.

    Сакало В., Клименко І., Сакало А., Черненко О. Тактика лікування несеміномних герміногенних пухлин яєчка (НГПЯ) в І стадії зі стійким підвищенням пухлинних маркерів // VIII Конгрес світ. федер. Укр. лікарських товариств. - Львів, 2000. - С. 403.

    Возианов А.Ф., Сакало В.С., Романенко А.М., Григоренко В.Н., Олийниченко Г.П., Сакало А.В., Захарцева Л.М., Забарко Л.Б. Клинико-морфологические прогностические факторы у больных несеминомными герминогенными опухолями яичка (НГОЯ) // Х съезд онкологов Украины. - Киев, 2001. - С. 246.

    Возианов А., Сакало В., Клименко И., Сакало А., Олийниченко Г., Глобенко Т., Салько Л. Тактика только орхиэктомии у больных несеминомными опухолями яичка І стадии // Тез. ІІ съезда онкологов стран СНГ “Онкология- 2000”. - Киев, 2000. - № 1104.

    Романенко А., Запарин В., Сакало А., Папакин Б., Захарцева Л., Петрухин В., Глобенко Т. Роль прогностических факторов в выборе тактики лечения больных несеминомными опухолями яичка І стадии // Тез. ІІ съезда онкологов стран СНГ “Онкология-2000”. - Киев, 2000. - № 1145.

    Sakalo V.S., Romanenko A.M., Oleinichenko G.P., Sakalo A.V. The influence of chemotherapy on regional metastases of testicle nonseminomatous tumors // XXIInd Meeting Int. Soc. Oncodev. Biology and Medicine. - Groningen, 1994. - P.58.

    Sakalo V.S., Klimenko I.O., Grigorenko V.N., Sakalo A.V. Prognostic value of tumors markers in nonseminomatous germ cell tumors of the testis // 19th Int. Cong. of Chemotherapy. Canada. - 1995, abst. 3037.