Уманець Олена Ігорівна. Оптимізація хірургічної тактики в лікуванні хворих на рак нижньоампулярного відділу прямої кишки : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Уманець О.І. Оптимізація хірургічної тактики в лікуванні хворих на рак нижньоампулярного відділу прямої кишки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.03 – хірургія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2006.
Дисертація присвячена питанням удосконалення діагностичної, лікувальної та реабілітаційної тактики в хірургічному лікуванні хворих на рак НА відділу ПК. Проведено аналіз традиційного лікування хворих на рак НА відділу ПК на основі традиційних методів дослідження, виявлені основні причини незадовільних безпосередніх, віддалених, а також функціональних результатів лікування. Удосконалено діагностичну тактику при раку НА відділу ПК з використанням ЕКТА, ТЕ, яка дозволила оптимально для кожного пацієнта обрати вид оперативного втручання та його закінчення в залежності від уточнення поширення пухлинного процесу. Розроблено лікувально-реабілітаційну тактику шляхом удосконалення сучасних хірургічних методик (збереження нервових сплетень, що іннервують ПК і сфінктер, демукозація анального каналу, резекція сфінктера, сфінктеро-, сфінктеролеваторопластика, формування первинного колоанального анастомозу і гемостазу при ЧАР ПК з приводу раку НА відділу ПК), комплексу лікувальної фізкультури, а також розробки і застосування пристрою для балонного розширення низведеної кишки при оптимальному підході до вибору хірургічної тактики, що дозволяє поліпшити функціональні результати лікування хворих на рак НА відділу ПК та ЯЖ.
Використання удосконаленої діагностичної, лікувальної та реабілітаційної тактики дозволило досягти не тільки прийнятних безпосередніх та віддалених, але й функціональних результатів лікування та ЯЖ хворих у основній групі.
В дисертаційній роботі на основі уточненої діагностики обгрунтована необхідність оптимального підходу у виборі хірургічної тактики при лікуванні хворих на рак НА відділу ПК, розроблені принципи реабілітації таких хворих, що дозволяє поліпшити безпосередні, віддалені, функціональні результати лікування хворих та якість їх життя.
Причинами незадовільних безпосередніх, віддалених результатів хірургічного лікування хворих на рак НА відділу ПК та ЯЖ є відсутність оптимального підходу до вибору виду оперативних втручань, необгрунтоване розширення їх об’єму та недосконалість післяопераційної реабілітації хворих.
2. ТЕ та ЕКТА дозволяють визначити ступінь поширеності пухлинного процесу, своєчасно виявити його розповсюдження на сфінктерний апарат ПК, встановити відстань до нього від нижнього краю пухлини, що дає можливість оптимально обрати хірургічну тактику та закінчення оперативного втручання при лікуванні хворих на рак НА відділу ПК.
3. Використання удосконалених методик демукозації анального каналу, резекції сфінктера, сфінктеро- та сфінктеролеваторопластики при виконанні СЗО дозволяють поліпшити функціональні результати хірургічного лікування хворих на рак НА відділу ПК після виконання ЧАР ПК та ЯЖ оперованих хворих. При цьому показники тонусу сфінктера через 12 місяців після операції склали відповідно 13,09±0,56 мм рт.ст. в контрольній групі та 16,21±0,49 мм рт.ст. – в основній групі (р<0,001).
4. Удосконалення реабілітаційної тактики при хірургічному лікуванні хворих на рак НА відділу ПК дозволяє забезпечити прийнятні не тільки функціональні результати лікування, але й соціальну та трудову реабілітацію та ЯЖ хворих. При цьому ЯЖ в основній групі вірогідно краща, ніж в контрольній (р<0,05).
5. При порівнянні безпосередніх, віддалених та функціональних результатів лікування хворих на рак НА відділу ПК визначено відсутність різниці в безпосередніх, віддалених результатах в досліджених групах та отримані кращі функціональні результати лікування та ЯЖ в основній групі хворих. Сумарні частки добрих та задовільних функціональних результатів після операції склали відповідно 78,97% в основній групі та 54,6% – в контрольній групі (р<0,05).
Публікації автора:
Уманець О.І., Конєв В.Г. Нові аспекти діагностики раку прямої кишки для визначення показань до виконання сфінктерозберігаючих операцій // “Проблеми військової охорони здоров’я”. Збірник наукових праць Української військово-медичної академії, вип. 9. – Київ: УВМА. – 2002. – С. 244-249. (Аналіз наукової літератури та результатів клінічного застосування уточненої діагностики для визначення показань до виконання СЗО).
Конев В.Г., Шудрак А.А., Уманец Е.И., Цвигун Г.В., Чернев В.Н. Диагностические и хирургические аспекты при раке нижнеампулярного отдела прямой кишки // “Хірургія України”, – 2003. - №1 (5) – С. 26-28. (Збір та аналіз матеріалу стосовно діагностики та хірургічного лікування хворих на рак НА відділу ПК).
Конев В.Г., Шудрак А.А., Лурин И.А., Уманец Е.И., Нечай В.С. Рак нижнеампулярного отдела прямой кишки. Возможности выполнения сфинктеросохраняющих операций и аспекты реабилитации больных // “Клінічна хірургія”. – 2003. - №11 (додаток). – С. 103-104. (Проаналізовано результати лікування хворих на рак НА відділу ПК).
Конев В.Г., Шудрак А.А., Уманец Е.И. Пути улучшения функциональных результатов лечения больных раком прямой кишки // “Сучасні аспекти військової медицини”. Збірник наукових праць головного військового клінічного госпіталю МО України, вип. 9. – 2004. – С. 144-148. (Проведено аналіз результатів власних досліджень щодо покращення функціональних результатів лікування хворих на рак НА відділу ПК).
Патент №62755 А Україна, МПК А61 В 17/00. Спосіб демукозації анального каналу / Пойда О.І., Конєв В.Г., Мельник В.В., Шудрак А.А., Уманець О.І (Україна); Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця (UA). - №2003054418; Заявл. 16.05.03; Опубл. 15.12.03; Бюл. №12. (Проаналізовано результати клінічного застосування демукозації анального каналу та сфінктеропластики для покращення функціональних результатів).
Патент №62754 А Україна, МПК А61 В 17/00. Спосіб черевно-анальної резекції прямої кишки / Пойда О.І., Конєв В.Г., Мельник В.В., Шудрак А.А., Уманець О.І (Україна); Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця (UA). - №2003054417; Заявл. 16.05.03; Опубл. 15.12.03; Бюл. №12. (Аналіз наукової літератури стосовно оперативного лікування хворих на рак НА відділу ПК).
Патент №62753 А Україна, МПК А61 В 17/00. Спосіб гемостазу при демукозації анального каналу / Пойда О.І., Конєв В.Г., Мельник В.В., Шудрак А.А., Уманець О.І (Україна); Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця (UA). - №2003054416; Заявл. 16.05.03; Опубл. 15.12.03; Бюл. №12. (Підібрано наукову літературу та проаналізовано доцільність ретельного гемостазу при демукозації анального каналу).