Гриб Олександр Михайлович. Оптимізація хірургічного лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки ускладненої перфорацією : дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2007. — 123арк. — Бібліогр.: арк. 106-123.
Анотація до роботи:
Гриб О.М. Оптимізація хірургічного лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки ускладненої перфорацією. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук по спеціальності 14.01.03 – хірургія. – Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2007.
Дисертаційна робота присвячена вивченню впливу передньої (лівобічної) стовбурової ваготомії на базальну та стимульовану секреторну функцію шлунку щурів в гострому та хронічному експериментах. Встановлено, що даний тип ваготомії впливає лише на секрецію кислоти вагальної природи. Зниження секреції кислоти стимульованої інсуліном на 54% після лівобічної ваготомії в гострому експерименті та на 64,6% через три місяці після операції, зниження кількості парієтальних клітин при морфологічній характеристиці видалених шлунків тварин з 298 до 204 на 1мм2 (р<0,05) після ваготомії свідчить про помірний вплив ПСтВ на секреторну функцію та морфофункціональний стан слизової шлунку тварин, що на нашу думку є оптимальним для попередження рецидиву виразкової хвороби при переносі отриманих результатів в клініку.
В термін до 5 ти років після операції у 11 (20,4%) хворих спостерігались відмінні та хороші результати після зашивання перфоративного отвору. В групі пацієнтів після висічення перфоративної виразки та передньої стовбурової піддіафрагмальної ваготомії відмінні та хороші результати спостерігались у 79 (90,8%) обстежених, що є доказом переваги радикальних операцій в лікуванні хворих даної категорії. В групі хворих, яким було проведене лише зашивання перфоративної виразки і в групі хворих, яким була проведена також передня стовбурова ваготомія кількість випадків хронічного неатрофічного і хронічного атрофічного гастриту є практично однаковою як через 6 місяців, так і через 12 місяців після операції, тобто немає тенденції зростання випадків хронічного атрофічного гастриту в групі хворих з передньою стовбуровою ваготомією. Тому можна стверджувати, що передня стовбурова ваготомія не має впливу на порушення морфофункціонального стану слизової оболонки шлунка.
Отриманими результатами експериментальних досліджень доведено, що передня стовбурова ваготомія знижує стимульовану інсуліном шлункову секрецію соляної кислоти на 54% в гострому експерименті та на 64,6% через три місяці після операції.
Гістологічні зміни в стінці шлунку щурів після передньої стовбурової ваготомії вказують на вірогідне зменшення кількості парієтальних клітин в залозах слизової оболонки шлунку щурів досліджуваної групи до 204,8±30,6 на 1 мм2 у порівнянні з контрольною групою, у якій даний показник складав 298,6±22,4 на 1 мм2.
Рецидив виразкової хвороби в групі пацієнтів, котрим було виконано висічення перфоративної виразки , дуоденопластика доповнена передньою стовбуровою ваготомією спостерігався у 3,5%, в контрольній групі пацієнтів яким виконувалось зашивання перфоративного отвору при виразковій хворобі рецидив спостерігався у 48,1% випадків, при призначенні антихелікобактерної терапії хворим обох груп.
В порівняльній та дослідній групах хворих кількість випадків хронічного неатрофічного і хронічного атрофічного гастриту є практично однаковою як через 6 так і через 12 місяців після операції, тобто немає тенденції зростання випадків хронічного атрофічного гастриту в групі хворих з передньою стовбуровою ваготомією.
Пересічення лівого стовбуру блукаючого нерва призводить до зниження моторно-евакуаторної функції шлунку в ранній післяопераційний період, проте в віддаленому вона відновлюється.
При застосуванні передньої стовбурової ваготомії не відбувається глибоке і незворотнє пригнічення секреції кислоти в шлунку, що вигідно відрізняє даний тип ваготомії від інших, особливо в ургентній ситуації в умовах перитоніту.
Публікації автора:
1. Оптимізація хірургічної тактики при проривних виразках дванадцятипалої кишки // А.І. Суходоля, В.В.Власов, М.С.Гойда, М.М.Зюбрицький, О.О.Костюк, О.М. Гриб / Харківська хірургічна школа.- 2003.-№1(6).- С. 52-54. (дисертантом виконана статистична обробка матеріалу, написано текст статті та подано її друку).
2. Передня стовбурова ваготомія в хірургічному лікуванні перфоративної виразки дванадцятипалої кишки / А.І. Суходоля, Т.В.Берегова, Л.Я.Штанова, О.М.Гриб, Т.М.Фалалєєва // Вісник Вінницького національного медичного університету.-2004.- N8(1).-С. 304-306.(дисертантом виконано статистичну обробку матеріалу, самостійно виконано експериментальну частину, оформлено статтю та подано її до друку).
3. Деклараційний патент на винахід 70526 А UA Спосіб лікування проривної пілородуоденальної виразки / А.І.Суходоля, Т.В.Берегова, О.М.Гриб, В.В.Власов, О.О.Підмурняк.- №2003119928; Заявл. 04.11.2003; Опубл. 15.10.04; Бюл.№10. (дисертантом описано методику операції, обгрунтовано покази до її виконання, оформлено усю необхідну документацію).
4. The influence left-side vagotomy on stimulated gastric acid secretion on rats / O.Gryb, A.Suhodolya, T.Falaleeva, L.Shtanova // XLI Ogolnopolska I VII Miedzynarodowa Konferencja Studentow Medycyny (Krakow, 2003) // Przeglad Lekarski.-2003.-T.60.-S.19.
5. Gryb O., Suhodolya A., Shtanova L. The influence of left-side vagotomy on gastric acid secretion international conferense “Neuro-humoral and cellular regulatory mechanisms of digestion processes” (Lviv, October 1-3, 2003). Lviv, 2003.-P.43-44.