Монтицька Анна Михайлівна. Оптимізація функціонування енергогенеруючих підприємств в умовах ринку: дисертація канд. екон. наук: 08.03.02 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2003.
Анотація до роботи:
Монтицька А.М. Оптимізація функціонування енергогенеруючих підприємств в умовах ринку. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – Економіко-математичне моделювання. – Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2003.
У дисертаційній роботі представлені теоретичні та прикладні аспекти оптимізації функціонування енергогенеруючих підприємств. Проаналізовано ситуацію на енергоринку України, в умовах якого функціонують енергогенеруючі підприємства. Обґрунтовано найбільш перспективні напрями дослідження шляхів оптимізації роботи енергогенеруючих підприємств – аналіз оптових закупівельних цін енергогенеруючих компаній за добовими графіками навантаження та оптимізація добового графіка навантаження генеруючих потужностей компанії. Запропоновано моделі для прогнозування оптових закупівельних цін енергогенеруючих компаній та добових графіків навантаження. Сформульована модель та запропонований алгоритм оптимізації структури генеруючих потужностей енергогенеруючих компаній.
У дисертаційній роботі проведено теоретичні дослідження та практичні розробки, які стосуються оптимізації роботи енергогенеруючих підприємств на українському енергоринку. Автором розроблено нові підходи до цієї проблеми, запропоновано методологію моделювання, розроблено конкретні рекомендації та пропозиції щодо оптимізації функціонування енергогенеруючих підприємств в умовах ринку
Основні висновки, які отримані в дисертації, зводяться до такого:
Проведене детальне вивчення проблем існуючого механізму функціонування енергетики України, економічного значення енергетичної галузі та її впливу на стан і перспективи розвитку економіки вказує на необхідність подальшого розвитку методів та механізмів вирішення основної проблеми – фінансової ситуації в електроенергетиці, що зумовлена економічною кризою в державі. Останнім часом в електроенергетику в різних країнах вводяться конкурентні відношення, створюються електроенергетичні біржі та конкурентні оптові ринки електроенергії. Досвід цих перетворень видається винятково важливим для вибору раціональних шляхів подальшого реформування української електроенергетики і підвищення ефективності її функціонування.
Оскільки сучасні електроенергетичні системи мають специфічні властивості, які притаманні складним кібернетичним системам, очевидно, що на сучасному етапі розвитку енергетики України необхідним є широке використання інформаційних технологій, застосування економіко-математичних методів з метою побудови системної моделі забезпечення якості та ефективності господарської діяльності енергетичних підприємств. На конкурентному ринку структура контракту та врахування комерційних можливостей і рентабельності різних видів енергетичних пулів повинні відображати погодинні зміни ціни і попиту на електроенергію більш точно, ніж на монополізованому і регульованому ринку, для чого призначені наведені в роботі економіко-математичні моделі контрактів, що існують у світовій практиці, різні підходи до розподілу загального прибутку пула між його членами та алгоритм подачі заявок для розрахунку балансу
Проведене дослідження із застосуванням методів факторного аналізу для визначення напрямів оптимізації функціонування енергогенеруючих підприємств показало, що основними для енергогенеруючого підприємства є проблеми в основній діяльності, пов’язані з керуванням витратами і ціноутворенням. Обґрунтовано найбільш перспективні напрями дослідження шляхів оптимізації роботи енергогенеруючих підприємств на енергоринку України – аналіз оптових закупівельних цін енергогенеруючих компаній за добовими графіками навантаження та оптимізація добового графіка навантаження генеруючих потужностей компанії.
З метою передбачення динаміки цін, що відповідала б об’єктивним тенденціям розвитку економіки було охарактеризовано властивості часового ряду оптових закупівельних цін енергогенеруючих компаній за добовими графіками навантаження, визначено характеристики динаміки їхнього розвитку, виявлено закономірності минулого розвитку та оцінено можливість перенесення цих закономірностей на майбутнє. Був проведений достатньо ґрунтовний аналіз конкретної ситуації в енергогенеруючих компаніях України, запропоновані авторегресійні моделі для прогнозування оптових закупівельних цін енергогенеруючих компаній за добовими графіками навантаження.
За результатами проведеного дослідження зв’язку між добовими графіками навантаження енергогенеруючої компанії та днем тижня, місяцем і годиною доби та максимумом і мінімумом заявлених потужностей енергогенеруючою компанією побудовано рівняння множинної регресії для кількісного виміру впливу незалежних змінних на результуючу, яке має великі прогнозні можливості та може бути основою для прийняття рішень стосовно щоденної зміни цього показника.
Зроблено постановку та розв’язано задачу оптимізації добового графіка навантаження генеруючих потужностей енергогенеруючої компанії, яка враховує технологічні особливості електростанцій різного типу, особлива увага при цьому приділялась деталізації особливостей ТЕС. У рамках побудови моделі була розроблена процедура та складена програма для визначення точки зламу для функції залежності витрат для енергоблока ТЕС від потужності в певний момент часу. Оскільки розроблена економіко-математична модель є задачею цілочислового кусочно-лінійного програмування великої розмірності, для її розв’язання були запропоновані підходи з використанням наближених методів та було розроблено відповідне програмне забезпечення. Одержані результати обчислення модельних експериментів за погодинним навантаженням електростанцій (блоків), які входять до складу енергогенеруючої компанії, доводять можливість зниження витрат енергогенеруючої компанії за рахунок оптимізації структури генеруючих потужностей.
Публікації автора:
Монтицька А.М. Маркетингові проблеми енергогенеруючих компаній в Україні. // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. – Вип. № 384. – Львів, 2000. – С. 162-167.
Монтицька А.М. Проблеми планування витрат в енергетиці в сучасних умовах // Вісник Технологічного університету Поділля. – Вип. №5, Ч.2, Т.1. – Хмельницький, 2002. – С. 62-65.
Монтицька А.М. Аналіз часового ряду оптових закупівельних цін енергогенеруючих компаній // Вісник Львівського університету. Серія економічна. – Вип. 31. – Львів, 2002. – С. 308-317.
Монтицька А.М. Застосування факторного аналізу для оптимізації функціонування енергогенеруючого підприємства // Формування ринкової економіки в Україні. – Вип. 12. – 2003. – С. 267-274.
Монтицька А.М. Математичне моделювання в аналізі дерегульованого енергетичного ринку // Логістика. Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. – Вип. № 469. – Львів, 2003. – С. 256-260.
Монтицька А.М. Проблеми застосування оптимізаційних моделей у керуванні роботою енергетичних підприємств // Економічна система України: європейський вибір. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, 3-5 травня 2000 року. – Львів, 2000. – С.88-89.
Монтицька А.М. Оптимізація розрахунків тарифів на електроенергію // Україна в ХХІ столітті: формування економічної системи. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, 3-5 травня 2001 року. – Львів, 2001. – С.212-213.
Монтицька А.М. Застосування економетричних методів аналізу до оптових закупівельних цін енергогенеруючих компаній // Актуальні проблеми формування економічної системи України. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, 16-17 травня 2002 року. – Львів, 2002. – С.197-198.
Монтицька А.М. Використання моделей факторного аналізу в роботі енергогенеруючого підприємства // Фінансово-кредитне регулювання ділової активності господарюючих суб’єктів. Тези міжнародної науково-практичної конференції, 26-27 вересня 2002 року. – Львів, 2002. – С.132-134.