Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка торгівлі та послуг


144. Вожжова Олена Феліксівна. Оптимізація фінансових ресурсів акціонерних товариств у торгівлі: дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. - Донецьк, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Вожжова Олена Феліксівна. Оптимізація фінансових ресурсів акціонерних товариств у торгівлі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05 – Економіка торгівлі та послуг. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Донецьк, 2004.

Основним напрямком дисертаційної роботи є розробка механізму оптимізації фінансових ресурсів підприємства. Досліджено приватизаційні процеси і їхній вплив на фінансове забезпечення акціонерних товариств у торгівлі. Уточнено трактування і зміст економічних категорій “фінансові ресурси” і “фінансово-економічний механізм” підприємства. Досліджено дивідендну політику, акції й облігації як інструменти фінансово-економічного механізму, що мають велике значення в розвитку акціонерного капіталу. Розроблено пропозиції щодо їхнього використання для оптимізації фінансових ресурсів. Виявлено зв'язок і залежність розміру фінансових ресурсів від обсягу товарообороту, витрат на оплату праці, ефективності праці, маси прибутку підприємства. Удосконалено методику оцінки показників оптимальності фінансових ресурсів акціонерних товариств у торгівлі відповідно до сутності цього принципу. Розроблено механізм оптимізації фінансових ресурсів із цільовою орієнтацією на нормативні показники платоспроможності, ліквідності і ділової активності торговельних підприємств. Розроблено діючу модель оптимізації фінансових ресурсів з використанням базового середовища Visual Basic і Microsoft Excel.

У дисертаційній роботі на основі дослідження механізмів створення і використання акціонерного капіталу, розроблені науково-методичні і практичні рекомендації щодо удосконалення управління фінансовими ресурсами акціонерних товариств на основі їхньої оптимізації.

Відповідно до мети й завдань в дисертації зроблено наступні висновки:

1. Фінансові ресурси підприємств (акціонерних товариств) – це сукупність власного капіталу, позикових і залучених засобів, які перебувають у розпорядженні підприємства, формуються шляхом накопичення, залучення, здійснення операційної, інвестиційної і фінансової діяльності, сприяють підвищенню економічної вигоди і рентабельної роботи суб'єктів господарювання. Фінансові ресурси повинні забезпечити не тільки функціонування самостійного господарюючого суб'єкту, ай бути достатніми для його створення, введення до експлуатації, забезпечення перспективного розвитку, удосконалення усіх форм господарської діяльності.

2. Оптимізація фінансових ресурсів є однією з ефективних функцій щодо управління акціонерними товариствами тому найважливішою умовою є наявність нового фінансово-економічного механізму підприємства який має бути комплексом фінансових і економічних методів, способів, форм, інструментів і важелів, за допомогою яких досягаються цілі підприємницької діяльності підприємства, регулюються фінансово-економічні процеси й відносини, забезпечується задоволення суспільних потреб і одержання прибутку.

3. Процес оптимізації фінансових ресурсів за своею сутністю являє собою цілеспрямований вплив на загальний об’єм, структуру і розміщення фінансових ресурсів підприємства щодо запезпечення критеріїв оптимальності. Загальним критерієм оптимальності фінансових ресурсів варто визнати «максимізацію прибутку», а також в якості приватних критеріїв - платоспроможність, фінансова стабільність, незалежність тощо.

4. Національні особливості формування фінансових ресурсів акціонерних товариств полягають в об'єктивній необхідністі роздержавлення та наступній приватизації торговельних підприємств у безгрошовій формі (відсутність в Україні класичних умов виникнення акціонерних товариств – відсутність як великого капіталу у вільній формі, так і дрібних власників, зацікавлених в об'єднанні приватного дрібного капіталу).

5. Науково узагальнено особливості виникнення акціонерних товариств, механізму акціонування (корпоратизації) фінансових ресурсів, зроблено оцінки впливу приватизаційних процесів на фінансове забезпечення акціонерних товариств у торгівлі. У зв'язку з неоднорідністю економічних умов формування акціонерних товариств весь період їхнього розвитку доцільно розділити на три етапи: 1992-1996; 1996-2000; 2000- до теперішнього часу.

6. Аналіз формування акціонерного капіталу показав, що він супроводжувався гіперінфляцією, знеціненням обігових коштів, індексацією основних засобів. Здобувачем пропонується використання порівняльної вартості активів і їхніх складових для реальної оцінки їх розміру, розміщення і використання.

7. Виявлено перевагу акціонування підприємств над іншими секторами торгівлі як за складом власного капіталу, так і за структурою фінансових ресурсів. В акціонерних товариствах істотно вища, ніж у цілому в галузі торгівлі, частка власного капіталу. Якщо в торгівлі в цілому вона складає 48,3%, то у ВАТ – 76,4%, ЗАТ – 59,2%.

8. Кореляційно-регресійним аналізом встановлено найбільш тісний зв'язок розміру фінансових ресурсів з необоротними активами і стартовим капіталом. Значення коефіцієнта детермінації відповідно склали 90,4% і 92,2%.

9. Встановлені негативни риси щодо впливу приватизаційних процесів на фінансовий стан торговельних підприємств, а саме: не було забезпечено зростання фінансових ресурсів у цілому і власного капіталу зокрема; процес створення перших акціонерних товариств в торгівлі виявився формальною реорганізацією; у ціх акціонерних товариствах спостерігалася низька рентабельність і ефективність роботи, були відсутні дивіденди.

10. Для обґрунтування ефективності процесу оптимізації фінансових ресурсів, пропонуються прямі показники – рентабельность фінансових ресурсів, ресурсовіддача, ресурсоємкость; непрямі показники – підвищення платоспроможності, фінансової незалежності і стійкості, ділової активності підприємств.

11. Автором пропонується механізм формування оптимальних фінансових ресурсів. Ранжуються типи задач щодо оптимізації фінансових ресурсів, орієнтовані на різні стратегії розвитку акціонерних товариств.

У дисертації розроблена діюча модель автоматизованої програми оптимізації фінансових ресурсів підприємств роздрібної торгівлі акціонерної форми господарювання.

12. Розроблено пропозиції з використання ринкових інструментів для досягнення оптимальних фінансових ресурсів. Для цього пропонується розрахункова модель для визначення ринкової ціни акцій на момент часу «t», і «t + t», з використанням коефіцієнту відношення дивидендного відсотку до відсоткової ставки банку з депозиту, та модель зміни ціни акцій за проміжок часу «t» з урахуванням відповідних змін рівня дивідендів «D» і ставки банківського депозиту «BD» протягом даного періоду.

Стан господарської діяльності, оцінка фінансових ресурсів та ефективності їхнього використання, результативність дивідендної політики і застосування акцій у комплексі, дозволяє зробити висновок про необхідність істотної зміни процесу управління фінансовими ресурсами в акціонерних товариствах роздрібної торгівлі, основним напрямком якого є оптимізація фінансових ресурсів підприємства у взаємозв'язку з обсягом господарської діяльності та за функціональним призначенням.

Публікації автора:

Наукові статті у фахових виданнях:

  1. Протопопова В., Вожжова О. Проблеми удосконалення короткострокового прогнозування розвитку товарообігу підприємства // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2000. – Вип. 10. – Т.2. – С. 302-307. (Особистий внесок: сформульовані проблеми обгрунтування проектів плану товарообігу в умовах зміни внутрішнього економічного механізму управління акціонерним товариством – 0,16 друк.арк.).

  1. Протопопова В., Вожжова О. Особливості формування фінансових ресурсів акціонерних товариств // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – Вип. 12. – Т.4. – С. 99-103. (Особистий внесок: визначено вплив інструментів фінансово-економічного механізму акціонерного товариства на формування статутного капіталу – 0,13 друк.арк.).

  2. Вожжова О. Особливості формування ринкової вартості акцій в економіці, яка трансформується // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – Вип. 13. – Т.3. – С. 45-50.

  3. Бубнов Е., Анишин В., Вожжова Е. Некоторые особенности обращения акций закрытых акционерных обществ // Вестник СевГТУ. Экономика и финансы. – Севастополь: СевНТУ, 2002. № 37. – С. 101-106. (Особистий внесок: визначено негативи законодавчо-нормативного регулювання під час викупу емітентом акцій власного випуску – 0,16 друк.арк.).

  4. Вожжова Е.Ф. О тенденциях в формировании капитала акционерных обществ в Украине // Вестник СевГТУ. Экономика и финансы. – Севастополь: СевНТУ, 2002. №40. – С. 161 – 168.

  5. Веселова Т.И., Кондрашихин А.Б., Вожжова Е.Ф. К вопросу ценообразования акций в договорных отношениях мены // Вестник СевГТУ. Экономика и финансы. – Севастополь: СевНТУ, 2003. - № 44. – С. 115-120. (Особистий внесок – визначено особливості формування ринкових цін на акції – 0,1 друк.арк.).

  6. Вожжова О.Ф. Оптимізація фінансових ресурсів підприємства // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – Вип. 16. – Т.3. – С. 147-154.

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

  1. Вожжова Е.Ф. К проблеме оптимизации финансовых ресурсов акционерных обществ в торговле // Проблемы становления рыночной экономики: информационное и финансовое обеспечение деятельности предпринимательских структур: Тезисы к докладу. Вторая междун. науч.-практ. конференция, Севастополь, май 2000. – Севастополь, 2000. – С. 74-76.

  2. Вожжова Е.Ф. Исторический аспект функционирования акционерных обществ в торговле // Материалы научно-практической конференции “Современные социально-экономические проблемы Крыма и пути их решения”. – Сімферополь: КИБ, 2001. – С. 58-62 (0,08 друк.арк.).

  3. Вожжова Е.Ф. О формировании капитала акционерных обществ в торговле. Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины // Тезисы к докладу / Всеукраинская научно-практическая конференция. Алушта, октябрь 2002 г. – Симферополь, 2002. – С.76.

  4. Вожжова Е.Ф. О перераспределении и концентрации капитала акционерных обществ в сфере торговли и услуг // Актуальні проблеми та перспективи розвітку фінансово-кредитної системи України: Збірник наукових статей. – Харків: Фінарт, 2002. – С. 206-208.

  5. Протопопова В.О., Вожжова Е.Ф. Акционерная форма хозяйствования в торговле Украины / Тези доповіді / Міжнародна науково-практична конференція “Управління підприємствами та шляхи їх вирішення”, Донецьк, 2003 г. – Матеріали конференції. Том 2. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – С.40-42. (Особистий внесок: визначено вплив малої приватизації на процес акціонування в торгівлі України – 0,07 друк.арк.).

  6. Вожжова Е.Ф. О перераспределении акций приватизированных предприятий. Проблеми та перспективи розвитку фінансів місцевого самоврядування в Україні // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Дніпропетровськ, ДДФЕI, 2002. – С. 187 – 188 (0,09 друк.арк.).