Нікіфоров Олег Анатолійович. Оптимізація діагностики та лікування інвагінації кишок у дітей: дисертація канд. мед. наук: 14.01.09 / Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К.Гусака АМН України. - Донецьк, 2003. : табл.
Анотація до роботи:
Нікіфоров О.А. Оптимізація діагностики та лікування інвагінації кишечнику у дітей.– Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.09 – дитяча хірургія. – Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака Академії медичних наук України. – Донецьк, 2003.
В основу роботи покладені результати лікування 674 дітей з інвагінацією кишечнику в період з 1986 по 2002 р. Ведучим критерієм в оцінці стадій інвагінації разом із загальноклінічними даними є ступінь ендотоксикозу. Комплексне обстеження дітей з використанням лабораторних та інструментальних методів явилось основою для виділення 3 стадій інвагінації кишечнику, що корелювали із ступенем ендотоксикозу та порушенням функцій кишечнику: I стадія – компенсована; II – субкомпенсована; III – декомпенсована. Важливе значення в діагностиці стадій інвагінації належить УЗ дослідженню.
Спосіб функціональної діагностики перистальтики кишечнику дозволив об'єктивно оцінити ступінь порушення перистальтики при інвагінації.
Об'єктивна оцінка стадій інвагінації дозволила диференціювати обсяг заходів на етапах лікування в залежності від стадії захворювання, зменшити число ускладнень і звести летальність до нуля.
У дисертації наведені теоретичні та практичні вирішення актуальної хірургічної проблеми, повязанної з поліпшенням результатів лікування інвагінації кишок у дітей за рахунок відпрацьованих нових методів діагностики та лікування, що веде до зниження кількості післядезінвагінаційних ускладнень та покращення результатів лікування.
Аналіз традиційних методів лікування інвагінації кишечнику у дітей показав, що ускладнення зустрічаються в 19,5% випадків, а летальність складає 1,1%. Основними причинами незадовільних ісходів лікування інвагінації кишечнику є: пізнє звернення, відсутність об'єктивних критеріїв оцінки стадії інвагінації і неадекватна лікувальна тактика.
Ступінь ендотоксикозу при інвагінації кишечнику є обєктивним критерієм оцінки стадій захворювання. Комплексне обстеження дітей з використанням лабораторних та інструментальних методів виявилося підставою для виділення 3 стадій інвагінації кишечнику, що корелювали зі ступенем ендотоксикозу і порушеннями функцій кишечнику: I стадія – компенсована, II – субкомпенсована, III – декомпенсована.
Впровадження ультразвукового обстеження (УЗО) дозволило уникнути хірургічного втручання у дітей з II стадією інвагінації.
Спосіб функціональної діагностики перистальтики кишечнику дозволив об'єктивно оцінити ступінь порушень перистальтики при інвагінації, а також контролювати ефективність лікування парезу кишечнику у післядезінвагінаційному періоді.
Об'єктивна оцінка стадій інвагінації дозволила диференціювати обсяг заходів на етапах лікування в залежності від стадії захворювання.
Запропонований алгоритм вибору лікування інвагінації кишечнику у дітей дозволив оптимізувати лікувальну тактику та зменшити число ускладнень і звести летальність до нуля.
Публікації автора:
Никифоров О.А., Бородина Н.Б. Критерии определения стадий инвагинации кишечника у детей // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – К., 2001.– Вип. 10.– книга 1. – С. 172-179.
Соловьев А.Е., Никифоров О.А., Курочкин М.Ю. Диагностика эндотоксикоза при инвагинации кишечника у детей // Актуальні питання фармацевтичної і медичної науки та практики. – Запоріжжя, 2000. – Вип.VI. – С.251-256.
Соловьев А.Е., Никифоров О.А. Стадии инвагинации кишечника у детей // Актуальні питання фармацевтичної і медичної науки та практики. – Запоріжжя, 2001. – Вип.VII. – С.273-275.
Никифоров О.А., Соловьев А.Е. Лечение инвагинации кишечника у детей // Актуальні питання фармацевтичної і медичної науки та практики. – Запоріжжя, 2001. – Вип.VII. – С.244-251.
Особенности диагностики и лечения инвагинации кишечника у детей / Никифоров О.А., Соловьев А.Е., Киреев С.С., Семенцова М.А. // Матер. конфер. "Актуальні питання викладання та сучасні проблеми хірургії" у зб. наук. стат. "Актуальні питання фармацевтичної і медичної науки та практики". – Запоріжжя, 2003. – Вип.IX. – С.389-398.