Макогонська Оксана Олегівна. Опрацювання складу, технології та дослідження лікарських форм з альбендазолом для застосування у ветеринарній медицині: Дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / Львівський держ. медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2002. - 195арк. - Бібліогр.: арк. 115-129.
Анотація до роботи:
Макогонська О. О. Опрацювання складу, технології та дослідження лікарських форм з альбендазолом для застосування у ветеринарній медицині. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 - технологія ліків та організація фармацевтичної справи. - Львівський державний медичний університет ім. Данила Галицького, Львів, 2002.
В дисертаційній роботі представлено аналіз ринку засобів захисту тварин, динаміку реєстрації нових препаратів для застосування у ветеринарній практиці. Дисертація містить результати експериментальних досліджень щодо підтвердження структури 5-пропілтіо-2-метилкарбамінобензімідазолу, якісного та кількісного аналізу сполуки. Наведені результати досліджень з обгрунтування складу та технології "Альбендазолу суспензії 2,5%" та "Альбендазолу гранул 10%" для лікування гельмінтозів тварин. Опрацьовано методики стандартизації та встановлено термін придатності лікарських форм на основі їх досліджень в процесі зберігання. Подано результати визначення гострої токсичності та терапевтичної ефективності створених засобів при нематодозах, трематодозах та цестодозах тварин.
Антигельмінтні препарати групи бензімідазолу широко використо-вуються для терапії та профілактики гельмінтозів у більшості країн світу. На основі проведеного аналізу реєстрації ветеринарних препаратів в Україні встановлено актуальність опрацювання вітчизняних антигельмінтних засобів на основі альбендазолу - синтетичної речовини з групи бензімідазолів, що має широкий спектр дії проти більшості гельмінтозів тварин.
За допомогою ПМР- та ІЧ-спектрів сполуки встановлено ідентичність і чистоту альбендазолу. Опрацьовано методики ідентифікації альбендазолу методами тонкошарової хроматографії та УФ-спектрофотометрії. Модифіковано фармакопейну методику кількісного визначення альбендазолу у субстанції методом неводного титрування (відносна похибка - 1,71%), опрацьовано методики кількісного визначення у субстанції методом потенціометричного титрування (відносна похибка 2,05%) та визначення як у субстанції, так і у лікарських формах методом УФ-спектрофотометрії (відносна похибка 0,71 %). Опрацьовані методики ідентифікації та кількісного визначення альбендазолу методом високоефективної рідинної хроматографії. Відносна похибка аналізу альбендазолу не перевищує 2,05%.
На основі технологічних та мікробіологічних досліджень розроблено оптимальні склади та раціональні технології "Альбендазолу суспензії 2,5%", а також "Альбендазолу гранул 10%". Для обгрунтування складу гранул з альбендазолом проводили технологічні дослідження з використанням плану дисперсійного аналізу та симетричного ротабельного композиційного плану для вивчення трьох факторів з метою врахування взаємодії факторів і скорочення кількості дослідів.
Для стандартизації розроблених лікарських форм і встановлення терміну їх придатності опрацьовані методики контролю якості суспензії та гранул за наступними показниками: ідентичність (методи тонкошарової хроматографії та УФ-спектрофотометрії), кількісне визначення (метод УФ-спектрофотометрії), значення рН; густина та відносна в’язкість (для суспензії); час розпадання, гранулометричний склад та міцність на стирання (для гранул).
Вивчено вплив зберігання на фізико-хімічні властивості суспензії та гранул з альбендазолом. Показники якості залишаються практично незмінними протягом 24 місяців (термін зберігання), що свідчить про стабільність "Альбендазолу суспензії 2,5%" та "Альбендазолу гранул 10%" і дозволяє встановити дворічний термін придатності.
На основі токсикологічних досліджень встановлено, що засіб захисту тварин “Альбендазолу суспензія 2,5%” належить до малотоксичних препаратів, а “Альбендазолу гранули 10%” – до помірно шкідливих препаратів.
Встановлено високу терапевтичну ефективність “Альбендазолу суспензії 2,5%” при нематодозах та трематодозах овець і ВРХ та “Альбендазолу гранул 10%” при нематодозах овець, ВРХ, свиней; при трематодозах овець та ВРХ і цестодозах собак.
9. За результатами проведених досліджень підготовлено нормативно-технічну документацію на опрацьовані ветеринарні препарати. Складені та затверджені ТУ У 40.207101.042-2000 на субстанцію "Альбендазол", ТУ У 46.15.494-2000 на "Альбендазолу суспензію 2,5%", Настанова по застосуванню препарату "Альбендазолу суспензія 2,%" у ветеринарній медицині, ТУ У 46.15.495-2000 на "Альбендазолу гранули 10%", Настанова по застосуванню препарату "Альбендазолу гранули 10%" у ветеринарній медицині.
Публікації автора:
Макогонська О.О., Калинюк Т.Г., Косенко Ю.М. Аналіз ринку засобів захисту тварин // Фарм. журн. - 1999. - №1. - С. 23-26. (Особистий внесок здобувача: проаналізовані стан світового та західноєвропейського ринків ветеринарних препаратів та номенклатура ветпрепаратів, зареєстрованих в Україні.)
Калинюк Т.Г., Макогонська О.О., Коцюмбас І.Я. Ветеринарна фармація на сучасному етапі // Вісник фармації. - 1999. - №2 (20). - С. 170-172. (Особистий внесок здобувача: визначені основні завдання ветеринарної фармації, висвітлені шляхи реалізації питань, що стосуються створення, стандартизації, виробництва та контролю засобів захисту тварин, забезпечення їх якості, ефективності і нешкідливості, у ЄС, США та Україні.)
Макогонська О.О., Калинюк Т.Г., Петрус В.С. Обгрунтування складу 2,5% пероральної суспензії альбендазолу на основі технологічних і мікробіологічних досліджень // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Вип. 4. - Запоріжжя. - 1999. - С. 57-60. (Особистий внесок здобувача: проведено мікробіологічні дослідження та обгрунтовано введення консерванту при опрацюванні складу та технології суспензії з альбендазолом.)
Макогонська О.О. Опрацювання складу та технології “Альбендазолу гранул 10%” для лікування гельмінтозів тварин // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Вип.VI. - Запоріжжя. - 2000. - С. 85-88. (Особистий внесок здобувача: проведено технологічні дослідження з опрацювання технології гранул з альбендазолом з використанням методів математичного планування експерименту.)
Дослідження нових лікарських форм антигельмінтиків з альбендазолом / Р. Хом’як, Ж. Періг, Н. Кружель, І. Патерега, О. Тішин, І. Царик, Т. Калинюк, О. Макогонська, В. Лубинець // Ветеринарна медицина України. - 2001. - № 2. - С. 14-15. (Особистий внесок здобувача: опрацьовані склад, технологія та методи аналізу суспензії та гранул з альбендазолом.)
Макогонська О., Калинюк Т. Лікарська форма альбендазолу для лікування гельмінтозів// Матеріали міжнародної конференції “Теорія і практика створення лікарських препаратів” - Харків. - 1998. - С. 159-162. (Особистий внесок здобувача: обгрунтовано вибір стабілізаторів при опрацюванні технології суспензії з альбендазолом та проведено якісний та кількісний аналіз діючої речовини.)
Макогонська О.О. Засоби захисту тварин // Аптека Галицька. - 1999. - № 6. - С. 17-18. (Особистий внесок здобувача: висвітлено основні аспекти виробництва, дистрибуції та застосування ветеринарних препаратів.)
Критерії нешкідливості продуктів і сировини тваринного походження / М.В. Косенко, Ю.М. Косенко, О.С. Везденко, О.О. Макогонська // Матеріали V національного з'їзду фармацевтів України “Досягнення сучасної фармації та перспективи розвитку у новому тисячоліттті” - Харків. - 1999. - С. 383-384. (Особистий внесок здобувача: визначене поняття нешкідливості ветеринарних препаратів, представлено критерії нешкідливості, які регламентуються нормативними документами ЄС.)
Макогонська О., Калинюк Т. Інформаційне забезпечення з ветеринарної фармації у мережі Internet // Інформаційні технології в науці та освіті. - Черкаси. - 1997. - С. 119-125. (Особистий внесок здобувача: представлено основні сторінки мережі Інтернет, які є корисними при пошуку інформації з ветеринарної фармації.)
Makohonska O., Kalynyuk T. The pharmaceutical market of animal drugs // International conference of PhD students, Conference Proceeding. - Hungary, Miskolc, 1997. - P. 58-59. (Особистий внесок здобувача: проаналізовано номенклатуру ветеринарних препаратів, які зареєстровані в Україні.)
The development of formulated preparation with albendazole / O. Makohonska, T. Kalynyuk, L. Zarooma, Y. Kosenko, V. Lubinec’ // Fourth European Congress of Pharmaceutical Sciences. - Italy. - Milan. - September 11-13, 1998. - Journal of Pharmaceutical Sciences. Supplement. - P. 68. (Особистий внесок здобувача: проведено технологічні та фізико-хімічні дослідження суспензії з альбендазолом.)
The investigation of solid preparation with albendazole / O. Мakohonska, T. Kalynyuk, L. Zarooma, I. Kocyumbas, R. Chomyak // World Congress of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, 59th International Congress of FIP. - Barcelona. - September 5-10, 1999. - P. 39. (Особистий внесок здобувача: проведено технологічні та фізико-хімічні дослідження гранул з альбендазолом.)
N. Herbolka, O. Makohonska The development of granules for treatment of helminthiassis // 2nd International conference of PhD students: Section proceeding. - Hungary, Miskolc, 1999. - P. 47. (Особистий внесок здобувача: обгрунтовано вибір допоміжних речовин при опрацюванні складу гранул з альбендазолом з використанням методу мате-матичного планування експерименту латинський квадрат 4х4.)