Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


966. Шпичак Олександр Олександрович. Оподаткування експорту-імпорту продукції рослинництва: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. - К., 2004. - 21 с.



Анотація до роботи:

Шпичак О.О. Оподаткування експорту-імпорту продукції рослинництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН, Київ, 2004.

В дисертаційній роботі досліджені теоретичні, методологічні основи, та тенденції розвитку митно-тарифного регулювання зовнішньоекономічної торгівлі як складової податкової системи з зерновими, з насінням соняшнику, олією, цукром та продуктами його переробки.

Розроблені конкурентні пропозиції по удосконаленню системи оподаткування продукції рослинництва. Зокрема, по зернових – шляхом введення комплексу економічних важелів, таких як митні тарифи та система заставних і інтервенційних операцій; по насінню соняшнику – шляхом введення митних тарифів на насіння соняшнику та відміну їх переробки на давальницьких умовах за кордоном; по цукру – введення авальованих векселів на експортований в Україну цукор-сирець для переробки його на давальницьких умовах.

Визначена необхідність удосконалення необхідної статистичної інформації щодо супроводу експортно-імпортних операцій.

Розкриті причини тінізації операцій з експорту-імпорту зернових, насіння соняшнику, цукру та запропоновані підходи по їх усуненню шляхом удосконалення системи оподаткування.

Проведені дослідження оподаткування експортно-імпортних операцій з продукцією рослинництва та її переробки в Україні дозволили сформулювати наступні висновки.

1. Система оподаткування експортно-імпортних операцій через митні тарифи, акцизи та ПДВ, квоти та ліцензії, що відносяться до непрямих податків є інструментами здійснення однієї з двох різновидностей зовнішньоекономічної політики: фритредерства або протекціонізму.

2. При розробці митних тарифів, або економічній оцінці експортно-імпортних операцій з конкретними видами продукції повинен проводитися глибокий аналіз з розробкою балансів, системи співставлень тощо. Методичний підхід таких розрахунків в роботі представлений на прикладі насіння соняшнику, олії, пшениці і кукурудзи, цукру.

3. Ефективне функціонування системи експортно-імпортних операцій зернових можливе лише при комплексності економічних важелів, що регулюють рух зерна (система заставних закупок, інтервенційних фондів та ресурсів) і зовнішнього ринків (митні тарифи, квоти тощо). Без такої комплексності в 2002 р. митні тарифи самостійно виконати свою регулюючу функцію не змогли, а підвищення митних тарифів на зерно в цей час призвело б до ще більших економічних втрат.

4. Вимушеним, проте економічно виправданим (2003 р.) було тимчасове введення нульової ставки імпортного мита на продовольчу пшеницю і жито та встановлення пільг для імпортерів по сплаті ПДВ – 180-денну відстрочку при пред'явленні митним органам податкового векселя на 180 діб. При цьому митні тарифи на фуражне зерно виправдано залишилися без змін. В цьому проявилась гнучкість експортно-імпортної політики

5. При відсутності мита на експорт олійного насіння (до 1999 р.), дефіцит олійно-жирової продукції поповнювався в Україні за рахунок імпорту. Вітчизняні олійно-жирові підприємства почали банкрутувати. Рентабельність виробництва насіння соняшника скоротилася з 53 % в 1996 р. до 22 % в 1998 р.

6. З введенням у 1999 р. 23-% експортного мита, а в 2001 р. із зменшенням його з 23 до 17 % та забороною переробки насіння соняшнику за кордоном на давальницьких умовах, експорт насіння соняшнику скоротився у 2002 р. проти 1998 р. в 13,4 раза, а олії – збільшився, відповідно, в 2,9 раза. Виробництво продукції в оптово-відпускних цінах по масложировій промисловості України збільшилося на 3,6 млрд. грн., відрахування в бюджет – на 882 млн. грн., рентабельність виробництва насіння соняшнику зросла з 22 % в 1998 р. до 76,6 % в 2002 р.

7. Сальдо експортно-імпортних операцій по цукру в 1998 р. вперше за всю історію України стало від'ємним і в 2001 р. досягло 131 тис. тонн. Україна стала традиційним імпортером білого цукру. Як показало дослідження, таке стаеновище на ринку цукру України обумовлено як загальноекономічними внутрішніми чинниками, так і дуже несприятливою ситуацією в торгівлі, особливо з Росією.

8. З метою недопущення реалізації на території України цукру, виготовленого на давальницьких умовах на вітчизняних заводах із тростинного цукру-сирцю, вважаємо економічно недоцільним категоричну заборону такої діяльності, як це передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 р. № 474. Доцільніше внести зміни до Закону України "Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" в частині запровадження фінансової застави шляхом видачі авальованого векселя на суму сплати ввізного мита, податків та зборів (крім митних зборів) та скорочення граничного строку виконання операцій з давальницьким цукром-сирцем із 90 до 60 днів і жорстко дотримуватися цих вимог. Це сприяло б:

усуненню сумнівних схем щодо ухилення від сплати податків до державного бюджету;

захисту вітчизняного товаровиробника;

забезпеченню більшого завантаження вітчизняних цукрових заводів сировиною, збільшення бюджетних надходжень від них за рахунок росту доходу (прибутку) та відрахувань до пенсійного та інших фондів, зайнятості і заробітної плати працівникам переробних та обслуговуючих підприємств;

усуненню можливості реалізації на внутрішньому ринку цукру, виробленого з давальницької сировини, а за зовнішньоекономічним контрактом розрахуватися цукром, виробленим із цукрових буряків.

9. Важливе значення в процесі оподаткування експортно-імпортних операцій досліджуваних товарів має податок на додану вартість (ПДВ). В Україні застосовується дві ставки ПДВ: "20" та "0". Ставка "0" дозволяє уникнути стягнення ПДВ там, де відсутній об'єкт оподаткування.

Податок на додану вартість – це вдалий інструмент боротьби з тіньовими оборотами, оскільки єдиним способом відшкодування вхідного ПДВ є наступний легальний продаж. Проте, в процесі його практичної реалізації виникли проблеми насамперед щодо експортно-імпортних операцій, в тому числі пов'язані з вільними економічними зонами, та зонами пріоритетного розвитку.

Складна ситуація склалася з прийняттям Закону "Про державний бюджет України на 2004 рік", яким передбачено звільнення від ПДВ експорту товарів 1-24 груп. В такому випадку, у трейдера зникає джерело покриття вхідного ПДВ і він вимушений покривати його за рахунок зниження закупівельних цін на аграрну продукцію, що уже мало місце.

Існують і інші недоліки, коли ціни експортних товарів в десятки разів перевищують світові. При цьому сплату вартості таких товарів та ПДВ здійснюють фірмам-фантомам, внаслідок чого ПДВ в бюджет не надходить. Проте, ці недоліки криються не в суті ПДВ, а в недотриманні його вимог.

10. На науковому, законодавчому та практичному рівнях існують дискусії щодо введення спецрахунків по сплаті ПДВ, за допомогою яких передбачається вирішити проблему ліквідації заборгованості по платежах в бюджет. Мотиви впровадження ПДВ-рахунків є виправданими, але, як показують дослідження, механізм та строки їх впровадження є передчасними і неузгодженими з іншими законами, що призведе до виникнення нових проблем як у платників цього податку, так і у банків та податкових органів.

11. Як показало дослідження, для уникнення аритмії при реалізації зернових на протязі року, коли обсяги реалізації в останні місяці року у 12-13 разів вищі ніж на початку року, а переробники вимушені оплачувати податковий кредит на залишки закупленої сировини, доцільніше кінцеві розрахунки як сільськогосподарським, так і переробним підприємствам здійснювати за маркетинговий, а не календарний рік.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Шпичак О.О. До питання оподаткування сільськогосподарських підприємств. //Вісник аграрної науки. – 1998. – №7. – С.76-78.

  2. Шпичак О.О. До питання оподаткування експортно - імпортних операцій продукції АПК. //Вісник аграрної науки. – 1999. – № 12. – С. 78-79.

  3. Шпичак О.О. Економічні наслідки оподаткування експорту насіння соняшника //Вісник аграрної науки – 2001. – №6. – С. 75-76.

  4. Шпичак О.О. Методи регулювання ринку цукру в Україні //Вісник аграрної науки. – 2002. – №6. – С. 76-77.

  5. Шпичак О.О. Механізм регулювання експорту-імпорту сільськогосподарської продукції // Науковий вісник Національного аграрного університету. Вип. 56. – 2002. – С. 133-136.

  6. Шпичак О.О. Оподаткування експортно-імпортних операцій з продукцією рослинництва / Вісник аграрної науки. – 2004. – № 3. – с. 79-82.

  7. Шпичак О.О. Експорт–імпорт продукції рослинництва та продуктів її переробки / Вісник аграрної науки. – 2004. - № 4. – с. 78-81.

В інших виданнях:

  1. Шпичак О.О. Схема та механізм руху сільськогосподарської продукції на експорт на прикладі зернових та олійних культур //Ціни, витрати, прибутки агровиробництва та інфраструктура продовольчих ринків України. Кол. монографія; За ред. О.М.Шпичака. – К.: ІАЕ УААН, 2000. – С. 515-526.

  2. Шпичак О.О. Мито (Економічна суть мита) //Фінанси сільськогосподарських підприємств (посібник з питань фінансових відносин у ринкових умовах); За ред. М.Я. Дем’яненко. – К: ІАЕ УААН, 2000. – С. 208-218.

  3. Лисогор Г.С., Шпичак О.О. Ринок зерна: поточна кон’юнктура і прогноз //Поточна кон’юнктура і прогноз ринків сільськогосподарської продукції та продовольства в Україні на перше півріччя 2004 року. Випуск 11.; За ред. О.М.Шпичака, А.В.Розгона – К.:ІАЕ УААН, 2003. – С. 4-12.

  4. Ярославська Т.В., Шпичак О.О. Ринок насіння соняшнику та олії: поточна кон’юнктура та прогноз // Поточна кон’юнктура і прогноз ринків сільськогосподарської продукції та продовольства в Україні на перше півріччя 2004 року. Випуск 11; За ред. О.М.Шпичака, А.В.Розгона – К.:ІАЕ УААН, 2003. – С. 13-23.

  5. Станісевич С.А., Шпичак О.О. Ринок цукру: поточна кон’юнктура і прогноз // Поточна кон’юнктура і прогноз ринків сільськогосподарської продукції та продовольства в Україні на перше півріччя 2004 року. Випуск 11; За ред. О.М.Шпичака, А.В.Розгона – К.: ІАЕ УААН, 2003 – С. 24-38.

  6. Шпичак О.М., Шпичак О.О. Ринок цукру один. Ціни різні //Діловий вісник (Business herald) – №5. – 2002. – С.14.

  7. Шпичак О.О. Фінансовий словник-довідник. За ред. М.Я.Дем'яненка – К.: ІАЕ УААН, 2003. – 555 с.

Участь у конференції:

  1. Шпичак О.О. Економічні проблеми вивізного мита на насіння соняшника. //Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. Монографія у двох томах. За ред. П.Т.Саблука, В.Я.Амбросова, Г.Є.Мазнєва. – К.: ІАЕ УААН, 2001. – Т. 2. – С. 138-139.