Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Давидова Юлія Володимирівна. Оперована щитовидна залоза та вагітність (патогенез, діагностика, профілактика ускладнень) : дис... д-ра мед. наук: 14.01.01 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Давидова Ю.В. Оперована щитовидна залоза та вагітність (патогенез, діагностика, профілактика ускладнень). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2005.

Робота присвячена одній з найактуальніших проблем сучасного акушерства та перинатології – збереженню репродуктивного здоров’я жінок, оперованих на щитовидній залозі, створенню послідовної системи діагностики, профілактики та лікування ускладнень, пов’язаних з впливом порушень тиреоїдного гомеостазу, наведено теоретичні основи та створено новий напрямок наукових досліджень по вивченню стану системи мати-плацента-плод при тиреоїдній дисфункції.

Обґрунтовані механізми патогенезу розвитку плацентарної недостатності при неадекватній корекції тиреоїдних розладів у жінок, оперованих на щитовидній залозі, з урахуванням рецепторної ланки формування патології.

Визначені гормональні, ультразвукові, допплерометричні, морфометричні критерії патології складових частин, що визначаються при змінах тиреоїдного гомеостазу та фетоплацентарного комплексу, що мають вирішальне значення для ранньої доклінічної діагностики розвитку акушерських та перинатальних ускладнень.

Науково обґрунтовано та створено систему моніторингу таких хворих, яка включає преконцептуальне консультування, прегравідарну підготовку, медикаментозне супроводження вагітності, профілактику та лікування плацентарної недостатності, ведення післяродового періоду, удосконалено рекомендації стосовно диспансерного нагляду за дітьми від матерів, оперованих на щитовидній залозі. Доведено, що розроблена система дозволяє значно знизити частоту акушерських та перинатальних ускладнень, уникнути перинатальних втрат, зберегти якість життя таких жінок.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та представлено нове вирішення наукової проблеми стосовно збереження репродуктивного здоров'я та успішної реалізації дітородної функції у жінок, прооперованих на щитовидній залозі, на підставі вивчення основних ланок патогенезу, удосконалення методів діагностики ускладнень, розробки системи організаційних, лікувально-профілактичних і реабілітаційних заходів, що істотно поліпшує перебіг вагітності, пологів і перинатальні показники.

1. Частота акушерських і перинатальних ускладнень у жінок, оперованих на щитовидній залозі, в 2,5-3,2 рази перевищує показники групи порівняння. Найчастішими ускладненнями вагітності та пологів є загроза переривання, прееклампсія, анемія, гіпоксія плода, несвоєчасний вилив навколоплодових вод, слабкість родової діяльності, асфіксія новонародженого. Частота та характер ускладнень залежить від виду патології та обсягу оперативного втручання.

2. У жінок, які перенесли операцію на щитовидній залозі, виявляються негативні зміни в психоемоційній сфері, що характеризуються підвищеною тривожністю, зниженням загального фону настрою, високим рівнем іпохондричності, зниженою нервово-психічною стійкістю. У них є три основних варіанти сумації декількох психологічних проблем: поглинання початкового психологічного фону змінами, які пов'язані з вагітністю; додавання негативних складових із збільшенням психопатологічної симптоматики; відхід у фонове захворювання з ретракцією психологічних проблем вагітності.

3. Тиреоїдний гомеостаз у вагітних, які були оперовані на щитовидній залозі у зв'язку з доброякісними захворюваннями, оцінюється як субклінічний гіпотиреоз, внаслідок невідповідності між порушеною функцією щитовидної залози і зростаючими потребами організму вагітної, що вимагає корекції замісної терапії в максимально ранні терміни гестації. У жінок після комбінованого лікування раку щитовидної залози ознак гіпотиреозу немає, однак характер обміну носить дисоційований характер, що пов'язано з порушенням засвоєння екзогенного тироксину з початком функціонування фетоплацентарного комплексу.

4. Неповноцінна корекція порушень тиреоїдного гомеостазу, наявність антитіл до аутотканини, як можливий прояв тотального автоімунного процесу, стає причиною розладів менструальної функції, стероїдного обміну, формування умов для запліднення, що підтверджується зниженням функції яєчників у жінок з високим титром автоімунних антитіл.

5. Метаболічні порушення, які розвиваються у жінок прооперованих на щитовидній залозі, викликають глибокі функціональні та структурні зміни фетоплацентарного комплексу. Відзначається відставання темпів приросту основних плацентарних і фетальних гормонів, ознаки початкової плацентарної недостатності, що вимагає ранньої й адекватної корекції. Найбільш значимим є зниження рівня плацентарного лактогену до 12,4±4,0 нмоль/л та прогестерону - до 82,1±11,5 нмоль/л.

6. У жінок, які були оперовані на щитовидній залозі, змінені практично всі показники, які відображають гемодинаміку матки, плаценти та плода, а саме: збільшується пульсовий індекс в маткових артеріях, резистентний індекс та пульсовий індекс артерій стінки матки, плаценти і аорти плода, а при морфологічному дослідженні - ознаками патологічної незрілості, наявністю проміжних диференційованих ворсин, дисоційованим розвитком котиледонів. При зниженні функції щитовидної залози страждає кровообіг в артеріях плаценти і в басейні середньомозкової артерії плода. Найбільші зміни гемодинамічних показників відмічено в групі вагітних, де ознаки гіпоксії плода виявлялися до 23 тижнів вагітності.

7. Морфологічні та морфометричні зміни плаценти в жінок з прооперованою щитовидною залозою свідчать про незрілість склерозованих ворсинок по типу хаотичних склеротичних змін строми, вираженої тенденції до звуження просвіту та гіпертрофії медії, що чітко виявляється в артеріях і артеріолах стовбурних ворсин, скороченню поверхні ворсинчатого дерева, площі синцитіотрофобласту та об’єму міжворсинчатого простору. Всі ці зміни є морфологічним субстратом хронічної плацентарної недостатності.

8. Результати імуногістохімічних досліджень свідчать про різке зниження рецепторів до прогестерону, зниження експресії до естрогенів, особливо у жінок після комбінованого лікування раку щитовидної залози. У цих жінок виявлена більша експресія канцерембріонального антигену в структурах плацентарного бар'єру, що є маркером раннього формування плацентарної недостатності, і збільшення експресії проліферативно-нуклеарного антигену, як маркера розвитку компенсаторних процесів.

9. Перебіг раннього неонатального періоду характеризується підвищеною частотою токсичної еритеми, дезадаптаційних синдромів, що включають розлади мікроциркуляції, функції печінки і травного тракту.

Рівень тиреоїдних гормонів у новонароджених свідчить про відсутність вродженого гіпотиреозу.

10. Спостереження за жінками, які були прооперовані на щитовидній залозі, та їх дітьми протягом року після пологів показав, що у жінок після комбінованого лікування раку щитовидної залози не було рецидивів захворювання. У дітей відзначалося підвищення частоти проявів токсично-алергійного синдрому, порушень кальцієвого обміну, деяких змін неврологічного статусу. Такі діти повинні бути виділені в групу диспансерного спостереження для профілактики можливих порушень соматичного здоров'я протягом першого року життя.

11. Розроблена система збереження репродуктивного здоров'я, що включає преконцептуальне консультування, прегравідарну підготовку, медикаментозний супровід гестації, диспансерне спостереження в післяпологовому періоді значно знижує частоту ускладнень вагітності та пологів, поліпшує перинатальні наслідки, що дає підставу рекомендувати запропоновану систему для впровадження в практику.

Публікації автора:

1. «Гормональная функция фетоплацентарного комплекса». Розділ в колективній монографії «Чернобыльская катастрофа. Состояние здоровья женщин и детей» под ред. Е.М. Лукьяновой. Москва. – «Знание-М», 2003 г., С.106-111.

2.Современные аспекты проблемы- ионизирующая радиация и беременность.//Український Медичний Часопис.-1998.-№2/4.- С.26-29.

3.Функція фето-плацентарного комплексу з урахуванням інтегральної оцінки стану тиреоїдного гомеостазу у вагітних жінок, які зазнали радіаційного впливу в дитячому та підлітковому віці.//Перинатологія та педіатрія.-2000.-№3.- С.5-8. (Співавт. В.Є.Дашкевич, Т.В. Коломійченко; - збір та аналіз матеріалу, підготовка до друку).

4.Стан тиреоїдного гомеостазу та репродуктивного здоров’я жінок, які були опромінені в препубертатний та пубертатний періоди.// Буковинський медичний вісник. - 2000.-№2-3, С.156-159. (Співавт. В.Є.Дашкевич, Т.В.Коломійченко ; - збір та аналіз матеріалу, підготовка до друку).

5.Особенности течения родов и периода постнатальной адаптации у новорожденных от матерей, получивших комбинированное лечение по поводу рака щитовидной железы //Буковинський медичний вісник.- 2001.-№2-3, С.53-55. (Співавт. Т.В. Курилина, А.Н. Мокрик;- збір та аналіз матеріалу, статистична обробка,підготовка до друку).

6. Проблема вагітності та раку щитоподібної залози.// Вісник наукових досліджень.-2001.-№4.- С. 36-37. (Співавт. В.Є. Дашкевич, А. М. Мокрик;- проведення дослідження, аналіз матеріалу).

7. Профилактика и лечение при нарушениях фетоплацентарного комплекса у женщин, облученных в детском возрасте .//Здоровье женщины.-2002.-№3(11).-С.16-18. (Співавт. Т.В.Коломийченко, А.Н. Мокрик, М.П. Двулит; -організація дослідження, збір та аналіз матеріалу).

8.Преконцептуальне консультування у жінок з захворюваннями щитовидної залози у постчорнобильський період //Вісник наукових досліджень.-2003.-№1.-С.35-36. (Співавт. Т.В. Коломійченко; - організація дослідження, підбір літературних джерел, аналіз матеріалу).

9. Розробка нових підходів до діагностики та лікування гіпоксії плода //Клінічна фармація.-2003.-№3.-С.58-61. (Співавт. В.Є.Дашкевич, М.П.Двуліт ;- підбір літературних джерел, збір та аналіз матеріалу).

10.Преконцептуальне консультування у жінок з пухлинами щитовидної залози//ПАГ.-2003.-№5(399).-С.100-103.

11.Особенности эндокринной функции у беременных, оперированных на щитовидной железе . //Здоровье женщины.-2003.-№3(15)..-С.25-27. (Співавт. З.Б.Хоминская, В.М.Андреева, В.А. Битаева ; - збір та аналіз матеріалу, статистична обробка, підготовка до друку).

12. Особливості матково-плацентарного та плодового кровотоку у жінок, оперованих на щитовидній залозі, перебіг ранньої неонатальної адаптації їх новонароджених. //Перинатологія та педіатрія.-2004.-№1.-С.6-9. (Співавт. І.С.Лук’янова, О.М,Дзюба, Т.В. Куріліна;- збір та аналіз матеріалу, організація роботи, підготовка до друку).

13.Современные аспекты гормонального обеспечения физиологической беременности.. //Здоровье женщины.- 2004.-№2.-С.17-19.( Співавт. В.Е. Дашкевич; -підбір літературних джерел, аналіз матеріалу, підготовка до друку).

14. Дифференцированный рак щитовидной железы : беременность и роды. // Здоровье женщины.- 2004.-№3.-С.63-67. (Співавт. Е.В. Эпштейн, В.Е. Дашкевич, В.А. Олейник; Т.М. Кучменко-підбір та аналіз матеріалу, підготовка до друку).

15.Характеристика перебігу постнатальної адаптації у новонароджених від матерів, оперованих на щитовидній залозі.//ПАГ.-2005.-№1.-С.85-89.

16.Стан матково-плацентарно-плодового кровоплину у жінок з післяопераційним гіпотиреозом.//ПАГ.-2005.- №2.-С.85-87.

17.Особенности психоємоциональной сферы беременных, оперированных на щитовидной железе//Здоровье женщины.-2005.-2(22).- С.43-46. (співавт. В.К. Стеблюк;- підбір та аналіз матеріалу).

18.Імуногістохімічні особливості структур плацентарного бар”єру у жінок після комбінованого лікування раку щитовидної залози.//ПАГ.-2005.-№3.-С.123-126.

19.Особенности течения беременности у женщин после комбинированного лечения рака щитовидной железы. // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України, Київ "Фенікс",2000.-С.537-540. (Співавт. В.Е.Дашкевич, В.А.Битаева, Т.В. Коломийченко; - організація дослідження, збір та аналіз матеріалу).

20.Рак щитовидной железы и беременность. // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України, Київ "Фенікс"-2001.-С.203-205. (Співавт. В.Е. Дашкевич, Т.В. Коломийченко,К.Г. Апресова, В.А. Битаева; -проведення дослідження, аналіз матеріалу, статистична обробка).

21.Особенности кальциево-фосфорного гомеостаза при беременности после комбинированного лечения рака щитовидной железы .//Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ, “Інтермед”, 2003.-С. 444-449.

22.Послеродовый катамнез репродуктивного здоровья женщин после комбинированного лечения рака щитовидной железы и состояния здоровья их детей // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України.- Київ "Інтермед", 2004.-С.130-133. (співавт.Т.В. Курилина;- збір та аналіз матеріалу, статистична обробка).

23.“Спосіб профілактики та лікування гіпоксії плода у жінок, оперованих на щитовидній залозі”. Патент на винахід № 45587 А, А61К31/00, 15.04.2002.Бюл.№4. (співавт. В.Є. Дашкевич, М.П. Двуліт) - Організація роботи, збір матеріалу, підготовка до друку.

24.“Спосіб ранньої діагностики некомпенсованих порушень тиреоїдного гомеостазу у жінок, оперованих на щитоподібній залозі”. Патент на корисну модель № 5689, А61В10/00, 15.03.2005.Бюл.№3.(співавт. В.Є.Дашкевич) Організація роботи, збір матеріалу, підготовка до друку.

25. The peculiarities of calcium-phosphoric metabolism in women after the combined therapy of thyroid cancer ant their newborns. (Z. Khominskaya, T.Kurilina, M.Kyrilchuk, A. Mokrik)//International Journal of Gynecology and Obstetrics. 2003.-V.83, №3.- P.55. Основна ідея, набір матеріалу, підготовка до друку.

26. Peculiarities of pregnancy period in women after the combined therapy of thyroid gland cancer (V.Dashkevich, A.Mokrik)// European Journal of Obstetrics, Gynecology and Reproductive Biology. 15th EBCOG Congress.-Basel.2000.- S.20-21. Основна ідея, набір матеріалу, підготовка до друку.

27. Fetal and infant state in women operated on a thyroid gland(V.Dashkevich, A.Mokrik)//16 Congress of EAGo and EBCOG,2001 Abstract Book, Malmo, Sweden P.7.Основна ідея, набір та аналіз матеріалу, підготовка до друку.