Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Білоус Олена Анатоліївна. Операції відкритого ринку центрального банку та їх вплив на грошову пропозицію. : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Білоус О.А. Операції відкритого ринку центрального банку та їх вплив на грошову пропозицію. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.

У дисертаційній роботі досліджено теоретичні засади, сутність операцій відкритого ринку центрального банку та їх вплив на грошову пропозицію.

Розкрито економічну природу операцій відкритого ринку, їх місце в регулюванні ліквідності банківської системи та показано, що операції центрального банку з цінними паперами на відкритому ринку є важливим інструментом грошово-кредитної політики, за допомогою якого можна ринковими методами дієво впливати на термін і види кредитування, розширювати кредитування на довгостроковій основі у реальний сектор економіки, а також здійснювати стабілізацію макроекономічної ситуації в країні за допомогою інструментів фондового ринку.

Показано особливості реалізації операції відкритого ринку в процесі здійснення грошово-кредитної політики центральним банком, а також їх проведення Національним банком України. Проаналізовано вплив операцій центрального банку на відкритому ринку на показники грошово-кредитного ринку. Обґрунтовано необхідність активного проведення операцій відкритого ринку в Україні як дієвого інструменту корегування грошової пропозиції, а також інструменту, що сприятиме розвитку ринків міжбанківського кредитування, короткострокових позикових операцій та подальшому розвитку фондового ринку.

Проведене у дисертаційній роботі комплексне дослідження операцій відкритого ринку центрального банку, їх ролі в регулюванні обсягу та структури грошової пропозиції, механізму реалізації та умов проведення операцій відкритого ринку в Україні, а також впливу на економічні показники дозволили сформулювати висновки теоретичного, методичного, організаційного змісту, які відображають вирішення основних завдань дисертаційної роботи відповідно до поставленої мети, а саме:

  1. Встановлено, що сутність операцій на відкритому ринку полягає у здійсненні центральним банком операцій з цінними паперами, проведення яких дає йому можливість впливати на обсяг грошової пропозиції, показники грошово-кредитного ринку та економічної кон’юнктури. Переваги операцій на відкритому ринку, а саме оперативність, контрольованість та гнучкість у системі заходів реалізації грошово-кредитної політики вказують на необхідність їхнього активного розвитку в Україні як важливого інструменту управління грошовою пропозицією.

  2. Визначено, що зв’язок грошового обігу та рівня цін економісти відзначали й аналізували, починаючи з XVI ст. З розвитком ринкової економіки розглядається вплив грошової маси на такі показники, як обсяг експорту, торговий баланс, витрати населення, інвестиційний попит, рівень номінального обсягу валового внутрішнього продукту, національний дохід, платоспроможний попит, ставка відсотка. Вплив грошової пропозиції на економічні показники країни обґрунтовує необхідність управління грошовим ринком як невід’ємною частиною державного регулювання національної економіки країни.

  3. На підставі проведеного дослідження виявлено, що операції відкритого ринку проводяться центральним банком у вигляді прямих операцій купівлі-продажу цінних паперів, операцій рефінансування, зворотних операцій, валютних свопів, розміщення депозитів на визначений строк, випуску боргових сертифікатів. Для проведення операцій на відкритому ринку центральним банком використовуються угоди з цінними паперами, які відрізняються за формою, об'єктом, терміновістю та учасниками угоди. Найбільш вживаним інструментом проведення операцій відкритого ринку є операції репо, що обумовлено їх гнучкістю як інструменту управління пропозицією грошей, ліквідністю та ставками грошового ринку. Ці операції практично не пов’язані з кредитним ризиком, оскільки є забезпеченими кредитами, а, отже, є найбільш точним індикатором очікувань учасників відносно короткострокових ставок грошового ринку. Вони дають змогу центральному банку впливати на короткострокову кон'юнктуру ринку з подальшим нівелюванням ефекту цього впливу через певний проміжок часу. Операції репо здійснюють вплив на процеси ціноутворення в результаті формування реальних ринкових цін і додаткового попиту на цінні папери, які є заставою по репо, підвищуючи оборотність таких цінних паперів та ліквідність фондового ринку загалом.

  4. Вивчення механізму впливу операцій відкритого ринку центрального банку на грошову пропозицію та показники грошово-кредитного ринку показало, що такий вплив здійснюється через зміну грошової бази, а саме через зміну обсягу вільних резервів банківської системи. Обсяг грошової пропозиції визначає обсяг грошової маси в обігу та є обернено пропорційним рівневі відсоткових ставок на ринку. Рівень відсоткових ставок знаходяться в обернено пропорційній залежності до обсягу інвестицій, як частина ВВП. Аналіз функціонування цього механізму засвідчив, що зміна пропозиції грошей через проведення операцій з цінними паперами на відкритому ринку впливає на економічні показники через зміну ставки відсотка.

  1. Досліджено вплив операцій відкритого ринку на грошову масу, який засвідчив, що проведення операцій на відкритому ринку впливає не тільки на обсяг грошової маси, але й на її структуру, збільшуючи частку безготівкової складової у загальному обсязі грошової маси країни, що дозволяє покращити структуру грошової маси та підвищити її регульованість. Центральний банк, здійснюючи операції з цінними паперами на відкритому ринку, проводить розрахунки у безготівковій формі, розширюючи грошову пропозицію в частині її безготівкової складової. Купівля комерційними банками або їх клієнтами цінних паперів у центрального банку призводить до перетворення готівкових коштів у депозити, безготівкову форму. Пожвавлення використання операцій відкритого ринку центральним банком покращить структуру грошової маси з точки зору її регульованості та можливості прогнозування її зміни.

  2. З розвитком фондового ринку країни підвищується роль операцій відкритого ринку як ринкового інструменту грошово-кредитної політики. Операції центрального банку з цінними паперами на відкритому ринку використовуються в цілях короткострокового управління пропозицією грошей для щоденного згладжування ринкових відсоткових ставок. Здійснюючи операції з цінними паперами, центральний банк не нав’язує учасникам відкритого ринку відповідні рішення щодо купівлі чи продажу цінних паперів, а стимулює у них зацікавленість до здійснення операцій, які відповідають напрямам зміни грошової пропозиції відповідно до цілей грошово-кредитної політики. Зацікавленість обумовлюється рівнем доходності цінних паперів, який не повинен бути нижчим за рівень доходності інших активів комерційних банків. Ринковий механізм впливу центрального банку на доходність цінних паперів передбачає, насамперед, вплив на динаміку попиту і пропозиції цінних паперів через їх ринкову ціну. Головним фактором, що визначає дієвість зазначеного механізму, є обернена залежність між ціною і доходністю цінних паперів.

  3. Дослідження впливу ринку державних цінних паперів на ефективність механізму реалізації операцій на відкритому ринку засвідчив, що операції з державними цінними паперами центрального банку можуть стати ефективним інструментом впливу на грошову пропозицію лише за умов розвиненого ринку державних цінних паперів через взаємозв’язок доходності цінних паперів та рівня відсоткових ставок на ринку. Центральний банк, проводячи операції на відкритому ринку, впливає на курс державних цінних паперів, який відображається на рівні їх доходності. Рівень доходності цінних паперів визначає рівень короткострокової відсоткової ставки, за якою банки обмінюються резервами та яка прямо пов'язана з довгостроковою відсотковою ставкою на ринку.

  4. На основі аналізу механізму реалізації НБУ операцій відкритого ринку встановлено, що НБУ з метою ефективного регулювання ліквідності банківської системи, враховуючи поточну ситуацію на грошово-кредитному ринку, може застосовувати операції відкритого ринку, до яких відносяться операції з купівлі-продажу цінних паперів на вторинному ринку та операції рефінансування. Стан ринку державних цінних паперів стримує активне використання НБУ операцій відкритого ринку як інструменту управління грошово-кредитним ринком. Переорієнтація Уряду України на дешеві за внутрішні зовнішні джерела фінансування дефіциту бюджету здійснює перешкоди на шляху використання НБУ інструментів фондового ринку при проведенні грошово-кредитної політики.

  5. Запропоновано економіко-математичну модель, яка досліджує взаємозв’язок обсягу інвестицій у країні з такими монетарними показниками, як грошова база, грошова маса та операції НБУ на відкритому ринку. Аналіз залежності капітальних інвестицій від обсягу операцій відкритого ринку засвідчив, що така залежність має лінійний характер і показує прямий зв'язок між обсягом інвестицій та обсягом операцій відкритого ринку.

  6. Для підвищення ефективності застосування НБУ операцій на відкритому ринку запропоновано наступні рекомендації, а саме:

для поліпшення привабливості ринку державних цінних паперів Міністерству фінансів України необхідно проводити більш прозору та прогнозовану політику щодо термінів і обсягів розміщення державних цінних паперів, випуск державних цінних паперів не має залежати від необхідності покриття дефіциту державного бюджету у певний період, а їх розміщення має здійснюватися відповідно до попередньо оприлюдненого річного графіку із зазначенням дат і обсягів продажу внутрішніх державних зобов'язань та термінів їх обігу;

урізноманітнити структуру державних цінних паперів, які пропонує Міністерство фінансів України як за видами, так і за термінами, що дозволить розширити можливості проведення операцій відкритого ринку;

врегулювати на законодавчому рівні обслуговування депозитарієм угод, укладених на організаційно-оформленому ринку, виключно за принципом „поставка проти оплати”, що забезпечить формування ринкової ціни цінних паперів, створить основи для визначення їх реальної доходності, дозволить досягти передачі прав власності на цінні папери після реальної оплати інвестором придбаних цінних паперів і сприятиме підвищенню прозорості операцій на фондовому ринку;

підвищити роль процентної політики у рамках грошово-кредитної політики НБУ для застосування операцій відкритого ринку при здійсненні регулювання грошової пропозиції в Україні.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Білоус О.А. Фінансовий моніторинг у механізмі тінізації грошових потоків // Вісник КНУ ім. Тараса Шевченка. Серія „Економіка”. – 2004. – № 71. – С. 29-30 (0,3 д.а.).

  2. Білоус О.А. Фінансові та грошово-кредитні чинники інвестиційно-інноваційного розвитку малого та середнього бізнесу // Банківська справа. – 2005. –№ 1. – С. 74-82 (0,45 д.а.).

  3. Білоус О.А. Ринок облігацій як сегмент фондового ринку // Фінанси України. – 2005. – №2. – С. 123-128 (0,4 д.а.).

  4. Білоус О.А. Операції комерційних банків на ринку цінних паперів // Фінанси України. – 2005. – №9. – С. 93-98 (0,4 д.а.).

  5. Білоус О.А. Кредитна підтримка підприємництва: зарубіжний досвід і вітчизняні реалії // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. Зб. наук. пр. – 2005. – Т. 13. – С. 171-180 (0,4 д.а.).

  6. Білоус О.А., Новіков А.В. Операції Національного банку України на відкритому ринку та їх вплив на рівень пенсійного забезпечення // Вісник КНУ ім. Тараса Шевченка. Серія „Економіка”. – 2006. – № 83. – С. 52-54 (0,4 д.а.; дисертанту належить 0,25 д.а.). Автором розглянуто здійснення центральним банком операцій з цінними паперами на відкритому ринку, проведення яких стимулює розвиток фондового ринку, підвищення довіри до державних цінних паперів з боку суб’єктів фондового ринку, що сприяє роботі недержавних пенсійних фондів з державними цінними паперами, які суттєво впливають на рівень доходності інвестиційного портфелю пенсійного фонду.

В інших виданнях:

  1. Білоус О.А. Механізм взаємовпливу операцій відкритого ринку та грошової пропозиції // Економічні, технічні та природничо-математичні науки: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Перший крок у науку”. – Луганськ, 2007. Т. 3. – С. 21-27. – 0,35 д.а.