Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія та біохімія рослин


Феоктістов Павло Олександрович. Онтогенетичні зміни жаро-посухостійкості та продуктивність сортів і селекційних форм озимої м'якої пшениці: Дис... канд. біол наук: 03.00.12 / УААН; Селекційно-генетичний ін-т - національний центр насіннєзнавства та сортовивчення. - О., 2002. - 174 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 129-154.



Анотація до роботи:

Феоктістов П. О. Онтогенетичні особливості формування жаро-посухостійкості та продуктивність сортів і селекційних форм озимої м’якої пшениці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.12 – фізіологія рослин. – Інститут фізіології рослин і генетики НАН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню фізіологічних механізмів формування жаро-посухостійкості в онтогенезі озимої м’якої пшениці з урахуванням агрокліматичних умов Одеської області. За загальним балом посухостійкості, визначеним за комплексом фізіологічних показників встановлено, що фізіологічні процеси адаптації після колосіння в значно більшій мірі корелюють з урожая зерна (r=0,77). Найбільш сприятливе співвідношення рівня атракції та реутилізації при формуванні та наливі зернівки забезпечується відсутністю зниження функціональної активності кореневої системи наприкінці вегетації, наявністю позитивного знаку градієнта вологості “соломина-зернівка”, відсутністю різкого спаду амілолітичної та помітного підвищення лектинової активності. Результатом вивчення ендогенного ритму реутилізації метаболітів на протязі доби стало створення способу оцінки фотоперіодичної чутливості. Удосконалені окремі питання методології оцінки на жаро-посухостійкість. Для кліматичних умов Одеської області запропоновані сорти-тестери та відпрацьовані надійні способи оцінки.

  1. Між урожаєм зерна в польових дослідах і балом посухостійкості, визначеним за рядом фізіологічних показників до фази колосіння включно, коефіцієнт кореляції становив 0,52, в той час як з балом посухостійкості від колосіння до повної стиглості зернівки – 0,77. Цей факт дозволяє вважати перший період (до колосіння) важливим підготовчим періодом, який забезпечує тільки можливий урожай зерна, але реальний урожай на півдні України в значно більшій мірі залежить від особливостей формування та наливу зернівки.

  2. В умовах постійного освітлення сорти озимої пшениці з високою фотоперіодичною чутливістю зберігають ендогенний ритм реутилізації метаболітів, характерний короткоденним рослинам, а слабочутливі – довгоденним. Враховуючи цю особливість, створений експресний спосіб оцінки на фотоперіодичну чутливість за електроопором листка.

  3. Модифікований нами стосовно озимої пшениці спосіб оцінки жаростійкості на рівні зернівки дозволяє давати відповідну характеристику сорту за його реакцією на високу температуру в процесі формування та дозрівання зернівки.

  4. В наших дослідах встановлена чітка матрикальна різноякісність зерен у колосі за жаростійкістю. Самою високою жаростійкістю характеризуються зернівки з верхньої частини колосу. В процесі дозрівання у зернівок верхньої частини колосу спостерігається більш інтенсивний вуглеводний напрямок метаболізму, а нижньої – білковий.

  5. Встановлений функціональний зв’язок між амілолітичною та лектиновою активністю, який особливо проявляється при дії стресу в процесі проростання та дозрівання зернівок.

  6. Досліджений сортовий поліморфізм за активністю кореневої системи на усіх етапах органогенезу. Виділені сорти з високою активністю кореневої системи в кінці онтогенезу.

  7. Встановлена наявність генетично детермінованої середньобіотипної кількості зародкових коренів у різних сортів, а також матрикальна різноякісність зерен у колосі за кількістю зародкових коренів.

  8. Встановлено, що характер перерозподілу метаболітів в рослині в процесі формування урожаю залежить від особливостей співвідношення вологості соломини та зернівки. Високоадаптивні сорти відрізняються більш пролонгованим позитивним знаком градієнта вологості “соломина-зернівка” при дії стресу.

  9. На півдні України за формуванням високого потенціалу продуктивності перевагу мають власне пізньостиглі сорти з низьким рівнем ФПЧ та високою стартовою інтенсивністю наливу зерна.

Публікації автора:

  1. Ляшок А. К., Феоктістов П. О. Фізіологічні аспекти адаптації пшениці та ячменю до посухи та жари // Фізіологія рослин в Україні на межі тисячоліть. – Київ: Видавництво українськ. фітосоціол. центру. – 2001. – Т. 2. – С. 141–145.

    Феоктістов П. О., Григорюк І. П., Ляшок А. К. Сполученість в динаміці амілолітичної та лектинової активності в процесі проростання та дозрівання зернівок озимої пшениці // Физиология и биохимия культ. растений. – К.: Наук. думка, 2002. – 34, № 3. – С. 260–264.

    Гаврилов С. В., Феоктістов П. О., Латюк Г. І., Ляшок А. К. Особливості формування стійкості рослин м’якої та твердої пшениці до температурних стресів. – Одеса: Аграрний вісник Причорномор’я, 2001. – Вип. 12. – С. 44–48.

    Феоктістов П. О. Особливості агрокліматичних умов Одеської області у зв’язку з жаро–посухостійкістю пшениці озимої // Вісник аграрної науки. – 2001. – № 5 (577). – С. 75–77.

    Феоктістов П. О., Ляшок А. К., Адамовська В. Г., Цесельська Л. Й. Особливості формування жаростійкості озимої пшениці на півдні України // Зб. наук. пр. – Біла церква: БДАУ, 2001. – Вип. 20. – С. 129–136.

    Латюк Г. І., Ляшок А. К., Гаврилов С. В., Феоктістов П. О. Ацидофікуюча здатність та проникливість мембран кореневих систем озимої пшениці в зв’язку з адаптивністю // Зб. наук. пр. – Одеса: Аграрний вісник Причорномор’я, 2001. – Вип. 12. – С. 48–53.

    Феоктістов П. О. Динаміка видільної активності кореневої системи озимої пшениці в умовах дефіциту вологи в ґрунті // Вісник аграрної науки південного регіону. – 2001. – № 2. – С. 241–244.

    Литвиненко М. А., Феоктістов П. О., Ляшок А. К., Гаврилов С. В. Ознаки остистості та безостості за сучасного стану селекції озимої м’якої пшениці на стійкість до абіотичних факторів // Зб. наук. пр. – Луганськ: ЛАДУ, 2000. – № 7, (19). – С. 59–62.

    Литвиненко М. А., Ляшок А. К., Феоктістов П. О. Вихідний матеріал для селекції озимої пшениці на адаптивність // Тези Міжн. конф. “Наукові основи стабілізації виробництва продукції рослинництва”. – Харків, 1999. – С. 59.

    Феоктістов П. О. Фізіолого-біохімічні напрямки рішення проблеми жаростійкості озимої пшениці // Тези доп. VII конф. молодих вчених “Проблеми фізіології рослин і генетики на рубежі третього тисячоліття” (Київ, 18-20 жовтня, 2000 р.). – К.: ІФРГ. – 2000. – С. 69.

    Гаврилов С. В., Феоктістов П. О. Перспективи створення сортів озимої пшениці з комплексною стійкістю до абіотичних факторів середовища // Тези Всеукраїнськ. наук.-практичної конф. “Наукові проблеми виробництва зерна в Україні та сучасні методи їх вирішення” (Дніпропетровськ, 10-11 лютого 2000 р.). – Днепропетровськ, 2000. – С. 4.

    1. Пат. 45235 А Україна, МКИ А01G7/00. Спосіб визначення фотоперіодичної чутливості рослин озимої м’якої пшениці: Пат.45235 А Україна, МКИ А01G7/00 / Феоктістов П.О., Гаврилов С.В., Ляшок А.К.; СГІ–НАЦ НАІС. – № 45235А; Заявл. 03.07.2002; Опубл. 15.03.2002, Бюл. № 3.