Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


103. Сливчук Юрій Іванович. Окисно-відновні процеси в мітохондріях тканин телиць і корів за умов поліовуляції, викликаної гонадотропінами: дис... канд. вет. наук: 03.00.04 / Інститут біології тварин УААН. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Сливчук Ю.І. Окисно-відновні процеси в мітохондріях тканин телиць і корів за умов поліовуляції, викликаної гонадотропінами. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.04. - біохімія. Інститут біології тварин УААН, Львів, 2004.

Вивчено вплив різних схем індукції поліовуляції гонадотропними препаратами „Фолікотропін” та „Поліфол” на ефективність поліовуляції, окремі показники енергетичного обміну та рівень аскорбінової кислоти в досліджуваних тканинах. У всіх випадках гонадотропна стимуляція супроводжувалася поліовуляцією, як наслідок посилення біоенергетичних процесів в органах-мішенях і в екстрагенітальних органах. З’ясовано, що індукція поліовуляції на тлі попереднього введення синтетичного аналогу простагландину F2a-естрофану супроводжується більш вираженим поліовуляторним ефектом. Додаткове введення в раціон преміксу „Мікромаг” та b-каротину суттєво впливає на ефективність поліовуляції, підвищуючи при цьому кількість якісних, придатних для трансплантації, ембріонів та супроводжується підвищенням окисного фосфорилювання, активності ферментних систем дихального ланцюга мітохондрій в досліджуваних органах. Обгрунтована і запропонована можливість викликати поліовуляцію за допомогою скорочених схем, які дають можливість отримати більшу кількість трансферабельних ембріонів. Одночасне введення з „Поліфолом” комплексу вітамінів групи В підсилює специфічну дію гонадотропінів. Всі схеми індукції поліовуляції впливали на перерозподіл аскорбінової кислоти в тканинах.

У дисертаційній роботі узагальнено фізіолого-біохімічні аспекти впливу різних схем індукції поліовуляції на рівень енергетичних процесів та вміст аскорбінової кислоти у репродуктивних та окремих вісцеральних органах корів і телиць. Обґрунтовано і запропоновано можливість викликання поліовуляції за допомогою скорочених схем ін’єкцій комплексних гонадотропних препаратів, які уможливлюють отримання більшої кількості якісних ембріонів на одного донора в порівнянні з існуючими на теперішній час методами.

1. Введення „Поліфолу” у формі ліпосомальної емульсії для викликання суперовуляції у статевозрілих телиць забезпечує подібний до застосування FSH, за класичною схемою, вплив на рівень поліовуляції та окисне фосфорилювання в організмі тварин.

2. „Поліфол” на тлі додаткового згодовування протягом двох місяців преміксу „Мікромаг” меншою мірою активував вільне дихання, паралельно підвищуючи з’єднувальний ефект окиснення з фосфорилюванням, про що свідчить підвищення дихального контролю та активності стимульованого дихання 2,4-ДНФ-ом в мітохондріях клітин ендометрію.

3. Введення естрофану (синтетичного аналога простагландину F2a) за 24 години до першої ін’єкції як фолікотропіну, так і розробленого нами комплексного препарату „Поліфолу” посилює ефект поліовуляції, що супроводжується збільшенням в яєчниках кількості жовтих тіл та фолікулів малого діаметру (0,3 - 0,5 см) та зменшенням кількості фолікулів великого діаметру (> 1,0 см) на 7 - й день після викликання суперовуляції. Це свідчить про більш фізіологічну дію на яєчник препарату „Поліфол”.

4. Введення до раціону телиць b-каротину і b-каротину в комплексі з преміксом „Мікромаг” суттєво впливає на рівень поліовуляції, підвищуючи при цьому кількість якісних ембріонів на 50% і супроводжується підвищенням інтенсивності окисного фосфорилювання та активності сукцинатдегідрогенази, NADH- і цитохромоксидази дихального ланцюга мітохондрій клітин печінки, серцевого м’яза та надниркових залоз.

5. Застосування комплексного препарату „Поліфол” коровам-донорам ембріонів за скороченою схемою (2 дні) посилює інтенсивність окисного фосфорилювання та активність ферментних систем дихального ланцюга мітохондрій тканин, що досліджувались, при цьому підвищується вихід повноцінних ембріонів у розрахунку на одного донора.

6. Паралельне з „Поліфолом” додаткове введення комплексного вітамінного препарату (вітаміни групи В- В1; В2; В6; В12; фолієва і нікотинова кислота) підсилює специфічну дію гонадотропного препарату на функцію яєчників, підвищує рівень поліовуляції та вихід придатних для пересадки ембріонів. Виявлено підвищений рівень енергетичних процесів, що супроводжується підвищенням поглинання кисню в позиції активного фосфорилювання (V3) і посиленням активності сукцинатдегідрогенази (СДГ), NADH-оксидази і ЦХО (цитохромоксидаза).

7. Гонадотропні препарати сприяють перерозподілу аскорбінової кислоти в тканинах. Вміст аскорбінової кислоти (АК) в досліджуваних тканинах та окремих структурах яєчника (строма, жовте тіло) знаходиться в прямій залежності від активності ендокринної функції жовтих тіл, як тимчасових ендокринних залоз, та рівня енергетичних процесів. Інтенсивний лютеогенез призводить до накопичення АК в жовтому тілі та зменшення її в стромі і фолікулярній рідині.

Публікації автора:

1.Сливчук Ю.І. Біоенергетичні процеси в тканинах вісцеральних органів корів за умов індукції поліовуляції // Науково-технічний бюлетень Інституту тваринництва УААН. - Харків, 2003. - Вип. 85. - С. 110-115.

2. Сливчук Ю.І. Вплив фолікотропіну і „Поліфолу” на окремі показники енергетичного обміну в деяких внутрішніх органах статевозрілих телиць. // Аграрний вісник Причорномор’я. Збірник наукових праць „Біологічні та сільськогосподарські науки”. - Одеса, 2004. - Вип. 23.- С. 167-173.

3. Сливчук Ю.І. Рівень аскорбінової кислоти в тканинах репродуктивних органів статевозрілих телиць при викликанні суперовуляції фолікотропіном // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин. - Львів, 2004. -Вип. 5. - № 3. - С. 205-209.

4.Сливчук Ю.І., Бучко А.М., Ковалів Л.М. Окислювальні процеси в окремих тканинах телиць парувального віку при гормональній індукції поліовуляції // Науково-тех. бюлетень Інституту фізіології і біохімії тварин УААН. - Львів, 1993. -Вип. 1. - С. 52-55. (Дисертант брав участь у постановці експерименту, самостійно провів дослідження інтенсивності окисного фосфорилювання, узагальнив результати, підготував роботу до друку).

5. Сливчук Ю.І., Смолянінов Б.В. Активність ферментних систем дихального ланцюга мітохондрій тканин екстрагенітальних органів телиць при індукції поліовуляції фолікотропіном // Біологія тварин. - 2004. - Т. 6 - № 1-2. -С. 385-389. (Дисертант брав участь у постановці експерименту, самостійно провів дослідження активності СДГ, NADH- і цитохромоксидаз, узагальнив результати, провів статистичну обробку і підготував роботу до друку).

6. Способ вызывания полиовуляции у коров - доноров при трансплантации эмбрионов: А. с №1729352 СССР, МКИ А 01К67/02 /И.И. Розгони, Б.В. Смолянинов, Т.Я. Чорненький, А.М. Бучко, Д.Э. Кобулей, Ю.И. Слывчук (СССР). - №4351449/15; Заявл. 25.11.87; Опубл. 30.04.92, Бюл. № 16. - 8 с.

7. Гормональные методы индукции полиовуляции и качество эмбрионов / Л.Н. Ковалив, А.М. Бучко, Ю.И. Слывчук, Б.В. Смолянинов // Информационный листок, Львов, ЦНТИ - 1992. - 4 с.

8. Разработка эффективных схем вызывания множественной овуляции у коров-доноров при трансплантации эмбрионов /Б.В. Смолянинов, А.М. Бучко, Ю.И. Слывчук, Д.Э. Кобулей // Тез. докл. респ. науч. конф, „Состояние и перспективы развития биотехнологии в животноводстве”. - Харьков, 1988. - С. 102-103.

9. Вплив окремих гонадотропних препаратів на індукцію поліовуляції /Д.Е.Кобулей, Ю.І. Сливчук, Б.В. Смолянінов, В.М. Сухін // Зб. тез І Респ. наук. конф. „Біотехнологічні дослідження і перспективи їх розвитку”. - Львів, 1990. - С. 54-55.

10. Влияние содержания витамина А и каротина в крови коров-доноров, а также рН вымывной среды на качество и количество получаемых эмбрионов /Б.В. Смолянинов, А.М. Бучко, Д.Э. Кобулей, Ю.И. Слывчук // Материалы всесоюз. конф. „Физиология продуктивности животных – решения продуктивной программы СССР”. - Таллин, 1990. - С. 76-77.

11. Вплив гормональної індукції поліовуляції на окисне фосфорилювання в тканинах телиць парувального віку / Ю.І. Сливчук, А.М. Бучко, Б.В. Смолянінов, Д.Е. Кобулей // Зб. тез. І Респ. наук. конф. „Біотехнологічні дослід-ження і перспективи їх розвитку”. -Львів, 1990. - С. 64-65.

12. Влияние суперовуляции на биоэнергетические и синтетические процессы в некоторых висцеральных органах тёлок случного возраста / А.М. Бучко, Ю.И. Слывчук, Д.Э. Кобулей, И.И. Матлах // Сб. тез. науч.-произв. конф. „Новые методы селекции и биотехнологии в животноводстве”. - Киев, 1991. - Ч. 2. - С. 44.

13.Влияние бета-каротина и премикса „Микромаг” на биохимические процессы в репродуктивных органах, уровень полиовуляции и качество эмбрионов у тёлок / Л.Н. Ковалив, Д.Э. Кобулей, А.М. Бучко, Ю.И. Слывчук // Сб. тез. науч. конф. „Новые аспекты участия биологически активных веществ в регуляции метаболизма и продуктивности с.-х. животных”. - Боровск, 1991. - С. 98-99.

14.Влияние различных схем вызывания суперовуляции препаратами ФСГ на биоэнергетические процессы в организме тёлок случного возраста / А.М. Бучко, Л.М. Ковалив, Ю.И. Слывчук, Д.Э. Кобулей // Сб. тез. докл. „Использование гормональных препаратов в животноводстве”. - Дубровицы, 1991. - С. 124-125.

15.Інтенсивність окислювального фосфорилювання в окремих тканинах телиць при викликанні суперовуляції / А.М. Бучко, Ю.І. Сливчук, І.Й. Матлах, Л.М. Ковалів // Тези доп. І Укр.симп.по енокринол.тварин, - Львів, 1994. -С.30-31.