Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна анатомія


Сіренко Олена Анатоліївна. Одонтогліфіка малих кутніх зубів верхньої, нижньої щелеп людини в нормі та при карієсі : Дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / Українська медична стоматологічна академія. — Полтава, 2004. — 171арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 151-171.



Анотація до роботи:

Сіренко О.А. Одонтогліфіка премолярів верхньої, нижньої щелеп людини в нормі та при карієсі.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.02 – патологічна анатомія. – Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця. - Київ, 2005.

Проведене вивчення локалізації карієсу в малих кутніх зубах, в залежності від одонтогліфічного малюнку коронки. В анатомічній будові малих кутніх зубів доцільно виділяти підвищені та заглиблені ділянки жувальної поверхні коронок, які відрізняються як за субмікроскопічною, так і за хімічною будовами. Встановлено, що при плюс-малюнку зустрічається переважно фісурно-ямковий карієс, а при ігрек-малюнку – поєднання карієсу апроксимальної локалізації та фісурно-ямкового карієсу. Вивчення структурної організації емалі малих кутніх зубів та її біомінералізації свідчить про те, що при початковому карієсі в стадії пігментованої плями спостерігається переважно порушення білково-мінеральних комплексів в міжпризмовій речовині в той час, як при початковому карієсі в стадію крейдоподібної плями руйнуються емалеві призми і безпосередньо змінюються кришталеві грати гідроксиапатиту. Розроблено оригінальний спосіб забарвлення коронки зубів для макроскопічного дослідження та діагностики фісурного карієсу.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає в удосконаленні прогнозування резистентності емалі малих кутніх зубів верхньої та нижньої щелеп до карієсу за їх одонтогліфікою з метою підвищення ефективності профілактики початкового карієсу. З практичної точки зору, в анатомічній будові малих кутніх зубів доцільно виділяти підвищені та заглиблені ділянки жувальної поверхні коронок, які відрізняються як за субмікроскопічною, так і за хімічною будовами, що суттєво при вивченні розвитку патології твердих тканин зуба, зокрема, при розвитку карієсу.

1. Одонтогліфічно встановлено в малих кутніх зубах наявність двох гомологічних типів: з плюс- та ігрек - малюнками. Встановлені індивідуальні варіанти ігрек-4, ігрек-3 та плюс-4, плюс-3 нижніх малих кутніх зубів та ігрек-2 та плюс-2 варіанти верхніх малих кутніх зубів. Кількісне зменшення параметрів структур жувальної поверхні коронок малих кутніх зубів відбувається в наступній послідовності: горбиків – діаконус, ендоконус; борозен – мезіолінгвальна, вестибулярна, лінгвальна; ямок – альфа, бета.

2. Одонтогліфічно встановлена наявність при плюс-малюнку у нижніх та верхніх малих кутніх зубах карієсу з переважним ураженням ямок та фісур (20±1,01%). При ігрек-малюнку малих кутніх зубів встановлено комбіноване ураження як ямок та фісур, так і апроксимальних поверхонь(41±1,01%). При щільному контакті дистальних поверхонь малих кутніх зубів з великими кутніми зубами утворюється ізольований апроксимальний карієс (39±1,01%).

3. Гістотологічно встановлено, що найменш мінералізованими структурами в умовах фізіологічної норми в малих кутніх зубах є дистальний горбик - стиль, та дистальна, бета-ямка.

При фісурно-ямковому карієсі виявляється деструкція бета-ямки, яка розповсюджується до емалево-дентинної межі. Комбіноване ураження жувальної і апроксимальних поверхонь супроводжується демінералізацією емалі, яка поширюється від бета-ямки до дистальних ділянок коронок малих кутніх зубів (апроксимальної поверхні дистостилю).

4. Ультраструктурними особливостями емалі дистостилю в нормі є збільшення кількості міжпризмової речовини до 3% (проти 1% в епіконусі) та більш виражені безпризмовий та сітчастий шари.

Для ізольованого апроксимального карієсу на стадії пігментованої плями в прозорій зоні характерна шорсткуватість голівок емалевих призм, збільшення міжпризмових просторів до 5%, наявність менш мінералізованих волокнистих структур. В ділянці розвитку початкового карієсу на стадії крейдоподібної плями ультраструктурно виявляється три зони: перша – повного руйнування емалевих призм; друга – часткового руйнування емалевих призм і розширення міжпризмових проміжків; третя – деформації голівок емалевих призм.

5. Встановлені особливості біомінералізації емалі підвищених анатомічних утворень коронки малих кутніх зубів в нормі: стиль є менш мінералізованим, порівняно з горбиком.

Ізольований апроксимальний карієс на стадії пігментованої плями супроводжується збільшенням кількості іонів кальцію та зменшенням кількості іонів фосфору порівняно з нормою. В ділянці призмової емалі у напрямку до емалево-дентинної межі відбувається ізоморфний та ізоіонний обмін з утворенням зерен хлоридів та карбонатів кальцію та магнію.

На стадії крейдоподібної плями відбувається невелике збільшення мінералізації поверхневих шарів емалі за рахунок постійного надходження макроелементів. В підповерхневих шарах емалі відбувається демінералізація призмової емалі та незначна ремінералізація за рахунок надходження іонів магнію по системі кутикула, мікроканальці, ламели з утворенням карбонат- та хлорапатитів.

Публікації автора:

  1. Сиренко Е.А., Скрипников П.Н. Связь одонтоглифических типов рисунка моляров и премоляров верхней и нижней челюсти с кариозным поражением жевательной поверхности // Вісник проблем біології і медицини. – Полтава.-Харків.-2001. – Вип.4. – С.91-94. (Здобувачем проведено набір матеріалу шляхом зняття відбитків з жувальної поверхні великих та малих кутніх зубів, аналіз результатів дослідження за складністю узору жувальної поверхні та виникненням патології, написана та підготована до друку стаття).

  2. Сіренко О. А., Марченко А.В. Морфометрія фісур нижніх премолярів людини // Актуальні проблеми сучасної медицини. Вісник Української медичної стоматологічної академії.– Полтава.-2002.- Т.2, вип.2 (4).-С.59-61.

Здобувачем проведено набір матеріалу, проведена морфометрія фісур нижніх малих кутніх зубів людини, підготована стаття до друку.

  1. Сиренко Е. А., Скрипников П.Н., Марченко А.В., Алгоритм изучения минерализации эмали // Вісник проблем біології і медицини. –Полтава. - 2003. – Вип.2. – С. 51-53.

Здобувачем особисто проведений забір матеріалу, гістохімічне забарвлення зубів за запропонованою методикою, висвітленою в патенті „Спосіб діагностики карієсу”, патентний пошук вітчизняної та зарубіжної літератури за темою.

  1. Сіренко О.А. Особливості перебігу карієсу в премолярах в залежності від їх одонтогліфічного малюнка.//Актуальні проблеми сучасної медицини. Вісник Української медичної стоматологічної академії.-Полтава.-2004.-Т.4,вип.1(7).-С.49-52.

  2. Сіренко О.А., Гасюк А.П. Структурна організація емалі при початковому карієсі (стадії пігментованої та крейдоподібної плям). // Український стоматологічний альманах. - Полтава.-2004.-№3-4.- С.5-7.

Здобувачем проведено набір матеріалу, підготована стаття до друку.

  1. Пат. 35937А Україна, МПК А61К49/00. Спосіб діагностики карієсу: Декларац. пат. 35937А Україна, МПК А61К49/00 // Сіренко О.А., Скрипніков П.М., Гасюк П.А (UA). - №99042055; Заявл.13.04.1999; Опубл.16.04.2001, Бюл.№3.

Здобувачем розроблено новий спосіб забарвлення для діагностики карієсу та апробовано його на 71 малому кутньому зубі людини, які стали часткою всього досліджуваного матеріалу.

  1. Сіренко О.А. Одонтогліфіка перших та других премолярів верхньої та нижньої щелеп.//Актуальні проблеми експериментальної та клінічної медицини. Тези доповідей 54-ої підсумкової студентської конференції. 21 квітня 1998 року. – Полтава.- 1998.- С.8.

  2. Сіренко О.А. Премоляри. Одонтогліфіка жувальної поверхні.//Актуальні питання клінічної медицини. Тези доповідей науково-практичної конференції лікарів інтернів і магістрів. 10 червня 1999 року - Полтава.-1999.- С.54-55.