Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва


Гайденко Олег Миколайович. Обґрунтування параметрів поршневого ущільнювача субстрату для вирощування гливи. : Дис... канд. наук: 05.05.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Гайденко О. М. Обґрунтування параметрів поршневого ущільнювача субстрату для вирощування гливи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.05.11 – машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва. – Національний науковий центр “Інститут механізації та електрифікації сільського господарства” Української академії аграрних наук, Глеваха, 2009.

Дисертацію присвячено питанням підвищенні ефективності виробництва субстрату для вирощування гливи шляхом удосконалення поршневого ущільнювача субстрату з одночасним пакуванням у мішки.

В роботі обґрунтовано технологічну схему поршневого ущільнювача субстрату. Теоретично та експериментально визначено вплив основних конструкційно-режимних параметрів поршневого ущільнювача соломистого субстрату та фізико-механічних властивостей ущільнених мішків на показники продуктивності, якості та питомої енергомісткості процесу ущільнення та пакування субстрату.

    1. Аналіз вітчизняного виробничого досвіду виробництва субстрату для вирощування гливи показав, що ущільнення та пакування субстрату являючись заключною операцією у виробництві субстрату, в значній мірі впливає на його показники якості, а перспективним напрямком підвищення ефективності виробництва субстрату є застосування механізованого процесу ущільнення ущільнювачами поршневого типу, оскільки вони на даний час, в найбільшій мірі задовольняють технологічним вимогам до ущільнення субстрату з одночасним його пакуванням у мішки.

    2. Для процесу ущільнення пастеризованого субстрату у вертикальній камері з урахуванням ваги субстрату, яка діє протилежно тиску та при умові, що значення внутрішніх напружень у субстраті над поршнем визначаються за законом Гука, отримано рівняння розподілу тиску в об’ємі субстрату в залежності від відстані до поршня, що дає змогу розрахувати максимальний тиск поршня на субстрат у камері попереднього ущільнення в залежності від фізико-механічних властивостей субстрату та конструкційних особливостей камер попереднього та основного ущільнення, а також визначити модуль пружності субстрату.

    3. Встановлено взаємозалежність витрат енергії на ущільнення субстрату у вертикальній камері попереднього ущільнення та на стиснення, переміщення й вивантаження субстрату у горизонтальній камері від пружних властивостей субстрату та конструкції ущільнювача, що дозволило аналітично визначити питому енергомісткість процесу ущільнення й пакування субстрату.

    4. Визначено на основі відомих методик фізико-механічні властивості субстрату для вирощування гливи: взаємозалежність бокового та нормального тиску, коефіцієнт тертя по сталі та коефіцієнт поперечного розширення. Встановлено, що при зростанні нормального тиску до 6 кПа значення коефіцієнта бокового тиску субстрату зростає, а в подальшому встановлюється на рівні
      0,9±0,03 відн. од. Середня величина коефіцієнта тертя пастеризованого субстрату по сталі становила 0,28 відн. од., а коефіцієнта поперечного розширення ущільнених та запакованих мішків – 1,22 відн. од.

    5. Основні конструкційно-технологічні параметри поршневого ущільнювача субстрату визначалися шляхом оптимізації питомої енергомісткості, в тому числі із урахуванням відхилень щільності субстрату від середнього технологічно заданого значення та технологічно заданого діапазону щільності. На основі експериментальних даних отримано рівняння регресії, які дозволяють оптимізувати конструкційно-технологічні показники роботи ущільнювача. Встановлено, що питома енергомісткість без урахування показників якості роботи ущільнювача приймає мінімальне значення при зусиллі протидії руху мішка з субстратом FПР=92,2 Н, часі витримки в камері основного ущільнення t=15,5 с та масі порції МП=19,2 кг. Питома енергомісткість із урахуванням відхилення щільності субстрату від середньої технологічно заданої величини та технологічно заданого діапазону щільності приймає мінімальне значення при зусиллі протидії руху мішка з субстратом від 53 до 58 Н, часі витримки в камері основного ущільнення від 18 до 20 с та масі порції від 16 до 17 кг.

    6. На основі експериментальних даних отримано рівняння регресії для визначення взаємозалежності сили протидії руху мішка з субстратом від конструкційних параметрів важільно-амортизаційного прижимного пристрою. Встановлено, що сила протидії руху мішка з субстратом приймає оптимальне значення при ширині прижимного ролика L=120 мм, а величина прикладеного зусилля на важелі може змінюватися від 10 до 15 Н, при мінімальному діаметрі ролика від 35 до 55 мм.

    7. Результати проведених теоретичних та експериментальних досліджень дали можливість розробити методику інженерного розрахунку конструкційно-технологічних параметрів та конструкцію поршневого ущільнювача з двома взаємноперпендикулярними камерами ущільнення, який впроваджений у виробництво. Під час виробничих випробувань було встановлено, що ймовірність отримання запакованих мішків із щільністю субстрату, яка знаходиться у технологічно заданому діапазоні щільності від 360 до 400 кг/м3, становить 85,5 %.

    8. Завдяки використанню ущільнювача субстрату поршневого типу забезпечується підвищення якості субстрату (збільшення ймовірності того, що щільність субстрату знаходиться в межах технологічно заданого діапазону та забезпечення більш рівномірного розподілу міцелію завдяки переходу від пошарового до об’ємного розподілу міцелію в субстраті), що дозволяє отримати приріст урожайності гливи. При цьому забезпечується економічний ефект в розмірі 6659,3 грн. за рік, а термін окупності ущільнювача субстрату не перевищує 1 року.

Публікації автора:

Статті у наукових виданнях

1. Гайденко О. М. Особливості технічних засобів для ущільнення і пакування соломистих матеріалів / О. М. Гайденко // Вісник аграрної науки. – 2005. – № 11. – С. 76–79.

2. Гайденко О. М. Біоконверсія соломи із виробництвом гливи звичайної / О. М. Гайденко // Техніка в сільськогосподарському виробництві, галузеве машинобудування, автоматизація : зб. наук. праць Кіровоградського національного технічного університету. – Кіровоград : КНТУ, 2006. – Вип. 17. – С. 95–99.

3. Голуб Г. А. Аналіз взаємодії поршня із субстратом під час його попереднього ущільнення / Г. А. Голуб, О. М. Гайденко // Сільськогосподарські машини : зб. наук. статей.– Луцьк : Редакційно-видавничий відділ ЛДТУ, 2007. – Вип. 15. – С. 82–88. (Особистий внесок – розробка пристрою, проведення аналітичних досліджень, статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

4. Гайденко О. М. Техніко-економічне обґрунтування ущільнювача субстрату для вирощування грибів / О. М. Гайденко // Конструювання, виробництво та експлуатація сільськогосподарських машин : загальнодержавний міжвідомчий наук.-тех. зб. – Кіровоград : КНТУ, 2007. – Вип. 37. – С. 266–270.

5. Голуб Г. А. Аналіз безопорного ущільнення субстрату для вирощування гливи / Г. А. Голуб, О. М. Гайденко // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К. : НАУ. – 2007. – Вип. 117. – С. 393–397. (Особистий внесок – розробка пристрою, проведення аналітичних досліджень, статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

6. Гайденко О. М. Енергетичні показники поршневого ущільнювача субстрату для вирощування гливи / О. М. Гайденко, Г. А. Голуб // Науковий вісник Національного аграрного університету / Редкол. : Д. О. Мельничук (відп. ред.)
та ін. – К., 2008. – Вип. 125. – С. 251–257. (Особистий внесок – проведення аналітичних досліджень, статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

7. Гайденко О. М. Експериментальні дослідження продуктивності поршневого ущільнювача субстрату для вирощування гливи / О. М. Гайденко // Науковий вісник Національного аграрного університету / Редкол. : Д. О. Мельничук (відп. ред.)
та ін. – К., 2008. – Вип. 125. – С. 400–404.

8. Голуб Г. Дослідження якісних та енергетичних показників поршневого ущільнювача субстрату для вирощування гливи / Г. Голуб, О. Гайденко // Вісник Львівського національного аграрного університету : агроінженерні дослідження. – Львів : Львів. нац. аграр. ун-т, 2008. – № 12 (2). – С. 137–144. (Особистий внесок – проведення аналітичних досліджень, статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

9. Гайденко О. М. Параметри поршневого ущільнювача соломистого субстрату / О. М. Гайденко // Конструювання, виробництво та експлуатація сільськогосподарських машин : загальнодержавний міжвідомчий наук.-тех. зб. – Кіровоград: КНТУ, 2008. – Випуск 38. – С. 73-76.

Патенти України

10. Патент на винахід 82928 Україна, МПК A 01 F 15/00. Ущільнювач субстрату / Голуб Г. А., Гайденко О. М. ; заявник та власник патенту Кіровоградський інститут агропромислового виробництва УААН. – № а 2006 08008 ; заявл. 17.07.06 ; опубл. 26.05.08, Бюл. № 10. – 7 с. (Особистий внесок – участь у розробці формули винаходу, розробка опису винаходу).

11. Патент на винахід 83562 Україна, МПК A 01 F 15/00. Ущільнювач субстрату / Гайденко О. М., Голуб Г. А. ; заявник та власник патенту Кіровоградський інститут агропромислового виробництва УААН. – № а 2006 11216 ; заявл. 24.10.06; опубл. 25.07.08, Бюл. № 14. – 7 с. (Особистий внесок – участь у розробці формули винаходу, розробка опису винаходу).

Матеріали наукових конференцій

12. Гайденко О. М. Обґрунтування типу конструкції експериментального зразка ущільнювача соломистого субстрату / О. М. Гайденко // Матеріали
II Всеукр. наук.-прак. конф. молодих вчених і спеціалістів “Агропромислове виробництво України – стан та перспективи розвитку”. – Вісник Степу : наук. зб. – Кіровоград : Видавництво ПП “Ліра ЛТД”, 2006. – Вип. 3. – С. 147–150.

13. Гайденко О. М. Результати виробничої перевірки експериментального зразка ущільнювача соломистого субстрату / О. М. Гайденко // Матеріали
III Всеукр. наук.-прак. конф. молодих вчених і спеціалістів “Агропромислове виробництво України – стан та перспективи розвитку”. – Вісник Степу : наук. зб. – Кіровоград : Кіровоградський інститут агропромислового виробництва УААН,
2007. – Вип. 4. – С. 233–238.

14. Gaydenko O. Efficient use of substratum compressor of piston type / О. Gaydenko // VII International research and technical conference on motorization and energetics in agriculture MOTROL’ 2007, Lublin, Poland. – Lublin, 2007. – T. 9A. – P. 187–193.

15. Гайденко О. М. Обґрунтування параметрів ущільнювача субстрату для вирощування грибів гливи звичайної / О. М. Гайденко // Матеріали
IV Всеукр. наук.-прак. конф. молодих вчених і спеціалістів “Агропромислове виробництво України – стан та перспективи розвитку”. – Вісник Степу : наук. зб. –Кіровоград : Кіровоградський інститут агропромислового виробництва УААН,
2008. – Вип. 5. – С. 183–188.

16. Голуб Г. А., Гайденко О. М. Машина для ущільнення та пакування субстрату, що використовується для вирощування грибів / Г. А. Голуб, О. М. Гайденко // Аграрна наука – виробництву : наук.-інформ. бюлетень завершених наук. розробок. – К. : УААН. – 2008. – № 3 (45). – С. 28.