Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Логвінова Оксана Петрівна. Обмеження ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Логвінова О.П. Обмеження ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (підприємства машинобудівної та металургійної галузей). – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2008.

У дисертаційній роботі розглянуто теоретичні положення та розроблено методичні рекомендації щодо обмеження ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства. Визначено загальноекономічні та специфічні галузеві характеристики здійснення інноваційної діяльності на машинобудівних підприємствах, на основі чого уточнено поняття інноваційного потенціалу та інноваційної діяльності машинобудівного підприємства. Виявлено сутність і зміст ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства та його місце в структурі економічного ризику на підприємстві. Вдосконалено підхід до визначення структури інноваційного потенціалу машинобудівного підприємства шляхом виокремлення його дослідницької, технологічної та стратегічної складових, формування яких створює умови для здійснення інноваційної діяльності машинобудівного підприємства. Розглянуто існуючі способи оцінки ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства, на основі чого введено поняття ризикостійкості інноваційного потенціалу та запропоновано підхід до вибору способу обмеження ризику в інноваційній діяльності за критерієм ризикостійкості інноваційного потенціалу підприємства. Виявлено ефект обмеження ризику в інноваційній діяльності при здійсненні диверсифікації. Використано розроблені рекомендації щодо обмеження ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства.

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження вирішено актуальне науково-практичне завдання щодо обмеження ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства. Основні висновки та результати, одержані в ході дослідження, зводяться до такого.

1. На основі узагальнення положень теорії інноватики і ризикології щодо інноваційної діяльності машинобудівного підприємства уточнено взаємозв’язок між поняттями «інноваційна діяльність», «інноваційний потенціал» та «ризик в інноваційній діяльності». Це дозволило структурувати інноваційний потенціал машинобудівного підприємства шляхом виокремлення його дослідницької, технологічної та стратегічної складових, що створює підґрунтя для більш точної оцінки ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства.

2. За результатами дослідження сутності ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства це поняття пропонується розглядати з урахуванням характеристик інноваційної діяльності та складових інноваційного потенціалу машинобудівного підприємства, тобто як небезпеку несприятливих подій у процесі формування та використання дослідницької, технологічної та стратегічної складових інноваційного потенціалу машинобудівного підприємства. Вивчення передумов обмеження ризику в інноваційній діяльності, до яких віднесено проведення його адекватної оцінки, вибір відповідних способів обмеження ризику з урахуванням інноваційного потенціалу підприємства та їх використання, дало можливість довести необхідність комплексного обмеження ризику, що розглядається як комплекс заходів, спрямованих на запобігання перевищенню гранично-допустимих значень ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства, локалізацію та компенсацію несприятливих наслідків у випадках, коли таке перевищення матиме місце.

3. На основі вивчення поняття інноваційного потенціалу підприємства, підходів до його оцінки та взаємозв'язку з ризиком в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства введено поняття ризикостійкості шляхом його застосування до інноваційного потенціалу машинобудівного підприємства, яке відображає спроможність інноваційного потенціалу підприємства протистояти ризику в інноваційній діяльності за дослідницькою, технологічною та стратегічною складовими та є критерієм вибору інноваційних проектів і встановлення їх належності до певних зон ризику.

4. Узагальнення існуючих способів оцінки й обмеження ризику, виявлення їх переваг та недоліків, а також придатності для застосування в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства дозволило розробити підхід до оцінки ризикостійкості інноваційного потенціалу підприємства. Цей підхід передбачає розрахунок співвідношення між стандартизованими оцінками інноваційного потенціалу та ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства за дослідницькою, технологічною та стратегічною складовими, рівень якого виступає критерієм віднесення інноваційних проектів до певних зон ризику та вибору способу обмеження ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства.

5. Визначення можливості обмеження ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства шляхом її диверсифікації дало можливість встановити недосконалість методичної бази для кількісної оцінки ефекту обмеження ризику за рахунок використання диверсифікації. Тому в роботі запропоновано підхід до визначення ефекту обмеження ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства за рахунок диверсифікації цієї діяльності шляхом визначення ступеня використання можливостей диверсифікації та виявлення відповідних резервів.

6. Використання розроблених рекомендацій щодо обмеження ризику в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства дозволило оцінити ризикостійкість інноваційного потенціалу машинобудівного підприємства та запропонувати процедуру вибору способу обмеження ризику в інноваційній діяльності на основі віднесення інноваційних проектів до певних зон ризику за критерієм ризикостійкості інноваційного потенціалу підприємства. Результати апробації свідчать, що дана процедура дає змогу комплексно й адекватно оцінити ризик в інноваційній діяльності машинобудівного підприємства, а також вибрати відповідний спосіб його обмеження, що сприятиме більш успішному здійсненню інновацій. Основні результати та рекомендації дисертації використано на промислових підприємствах і в навчальному процесі.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Логвинова О.П., Литвинов Р.В. Методы и инструменты ограничения экономического риска в инновационной деятельности предприятий // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського державного університету. Вип. 2. – Луганськ: СУДУ, 2000. – С. 45-50.

Особистий внесок здобувача: розроблено класифікацію методів та інструментів обмеження економічного ризику в інноваційній діяльності підприємств.

  1. Логвинова О.П., Белоусова Л.И. Региональные риски и инвестиционная привлекательность регионов Украины // Вісник Східноукраїнського державного університету. – 2000. – № 4(26). Ч. 2. – С. 144-148.

Особистий внесок здобувача: запропоновано критерії визначення ризикованості регіональних інноваційних проектів.

  1. Логвинова О.П. Проблемы оценки риска инвестирования // Вісник Східноукраїнського державного університету. – 2000. – № 5(27). – С. 85-90.

  2. Фомічова О.В., Харкянен Л.В., Логвінова О.П. Роль маркетингу в інноваційній діяльності підприємств // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. Зб. наук. праць. Вип. 2(11). – Київ: «Видавництво Курс» ТОВ, 2001. – С. 189-192.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано чинники, що стримують інноваційну діяльність промислових підприємств в Україні.

  1. Логвинова О.П. Факторы повышенного экономического риска в инновационной деятельности украинских предприятий // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету. Вип. 5. – Луганськ: СНУ, 2001. – С. 189-193.

  2. Фомічова О.В., Харкянен Л.В., Логвінова О.П. Експертні методи в прогнозуванні попиту інноваційного продукту // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. Зб. наук. Праць. Вип. 3(16). – Київ: «Видавництво Курс» ТОВ, 2002. – С. 110-113.

Особистий внесок здобувача: визначено необхідність та можливість урахування інноваційного ризику при використанні експертних методів прогнозування попиту інноваційного продукту.

  1. Логвінова О.П., Фомічова О.В., Харкянен Л.В. Особливості диверсифікації в інноваційній діяльності підприємств // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. Зб. наук. праць. Вип. 4(23). – Київ: «Видавництво Курс» ТОВ, 2003. – С. 48-54.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано доцільність використання диверсифікації для обмеження рівня інноваційного ризику.

  1. Логвинова О.П. Идентификация риска на разных стадиях инновационного проектирования // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2006. – № 4(98). Ч. 1. – С. 151-155.

Друковані матеріали наукових конференцій, статті за темою дисертації

в інших виданнях

  1. Овчаренко Г.Н., Логвинова О.П. Инновационная деятельность предприятий и ее влияние на процесс формирования цен // Материалы научно-практической конференции «Предприятие в рыночной системе хозяйствования». – Киев: МАУП, 1999. – С. 43-45.

Особистий внесок здобувача: визначено особливості ціноутворення за умов ризикованості інноваційної діяльності.

  1. Фомічова О.В., Логвінова О.П. Маркетинг як концепція виробничої діятельности і система управління промисловим підприємством // Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції «Університет і регіон». – Луганськ: СНУ, 2000. – С. 147-148.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано систему маркетингових ризиків у системі виробничої діяльності.

  1. Логвінова О.П. Відбір інноваційних проектів за критерієм загальної ризикостійкості // Матеріали XI Міжнародної науково-практичної конференції «Фінанси України». –Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С.52-53.

  2. Логвинова О.П. Особенности управления маркетинговым риском в инновационной деятельности предприятий // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 2003. – № 1(7). – С. 5-8.