Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Вовчук Тетяна Іванівна. Обліково-аналітичне забезпечення управління формуванням і використанням лісових біологічних активів : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Вовчук Т.І. Обліково-аналітичне забезпечення управління формуванням і використанням лісових біологічних активів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний університет біоресурсів і природоко-ристування України, Київ, 2009.

У дисертаційній роботі проаналізовано теоретико-методичні основи обліку та аналізу формування і використання лісових біологічних активів.

Оцінено сучасний стан, тенденції, конкурентні переваги та можливості перспективного розвитку лісового господарства.

Обґрунтовано необхідність визнання лісових ресурсів біологічними активами та запропоновано концептуальні підходи до ведення бухгалтерського обліку лісових біологічних активів з включенням до балансу підприємства лісових насаджень різних вікових категорій. Доповнено порядок документального оформлення і відображення в Примітках до фінансової звітності результатів вартісного оцінювання лісових біологічних активів.

Проаналізовано біологічні активи в контексті їх потрійної суті та уточнено систему показників, що характеризують активи на різних рівнях проведення дослідження.

Удосконалено систему обліково-аналітичного забезпечення інтенсифікації лісокористування, що полягає у формуванні комплексного та розгорнутого інформаційного середовища, застосування якого дозволить підвищити ефективність управління формуванням і використанням лісових біологічних активів.

У дисертаційній роботі науково узагальнено результати дослідження і обґрунтовано рекомендації з удосконалення системи обліково-аналітичного забезпечення управління лісовими біологічними активами. Сформульовані результати свідчать про досягнення мети дослідження і відображені у таких висновках.

1. Функціонування лісових біологічних активів, що відбувається під впливом природних біологічних законів, необхідно аналізувати враховуючи їх потрійну сутність. Удосконалення обліково-аналітичного середовища, яке реалізується системою аналітичних індикаторів, забезпечує підвищення ефективності управлі-ння біологічними активами на різних рівнях господарювання в частині їх формування, перетворення та цільового використання, особливо в умовах ресурсообмеженості й вичерпності.

2. Аналіз різних підходів до тлумачення терміна "біологічні активи" свідчить, що для системного врахування суті даного поняття необхідно робити наголос на їхнє природне походження та одночасне управління людиною. Виступаючи вагомим джерелом національного багатства країни, біологічні активи у процесі поміркованого та невиснажливого використання здатні приносити еколого-економічну користь для людства і забезпечувати оптимальний баланс у системі "людина-природа".

3. Дослідження показало, що існуюча система бухгалтерського обліку в лісовому господарстві не відображає достатньою мірою реальний стан функціонування галузі та потребує удосконалення концептуальних підходів до організації і здійснення облікових процедур. Запропоновано вести бухгалтерський облік не тільки лісопродукції, але і лісових насаджень за центрами відповідальності, згідно з вимогами, передбаченими в П(С)БО № 30 "Біологічні активи".

4. Критичний аналіз основних положень стандарту виявив ряд недоліків, усунення яких сприятиме організації достовірного й адекватного сучасним умовам господарювання бухгалтерського обліку. У контексті обліково-аналітичного забезпечення поглиблено класифікаційні критерії групування біологічних активів, удосконалено порядок оцінки й документального оформлення результатів вартісного оцінювання лісових ресурсів та оптимізовано процес визначення і відображення фінансового результату від здійснення господарської діяльності.

5. Доведена необхідність і запропонована методика виділення типових підприємств галузі, що є передумовою поліпшення якості облікового відображення й аналітичного осмислення їх діяльності та є основою розробки обґрунтованих рекомендацій з підвищення ефективності управління біологічними активами як на рівні підприємств, так і на макрорівні.

6. Дослідження різного рівня значущості окремих фінансово-економічних показників в оцінці рівня інтенсифікації лісогосподарського виробництва вказує на виявлені тісні структурно-функціональні зв’язки у системі параметрів, які визначають інтенсивність ведення лісового господарства. Відповідно до ознак, що найсуттєвіше впливають на вихідні фактори інтенсифікації, ними є витрати підприємства у різному форматі (витрати на 1 га лісових насаджень, на одиницю виготовленої і реалізованої продукції, окупність витрат тощо).

7. В умовах зростання вимог до оперативного управлінського контролю за активами підприємства, розроблено та апробовано систему обліково-аналітичного забезпечення управління лісовими біологічними активами, яка передбачає систематичний збір, обробку й аналіз даних про доцільність і розміри виробничих витрат. Зафіксовано негативний ефект масштабу та недостатню ефективність управління витратами підприємства, що виявляється у незбалансованості сум витрат та одержаних за фактом їх здійснення результатів господарювання, намічено шляхи раціоналізації й оптимізації структури витрат, вказано на основні можливості паритетного поєднання ефективного використання лісових біологічних активів за одночасного нарощування об’ємів лісовідновлення.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Вовчук Т. І. Калькуляція собівартості продукції лісового господарства / Т. І. Вовчук // Науковий вісник УкрДЛТУ. – 2005. – Вип. 15.1. – С. 205– 210.

2. Вовчук Т. І. Біологічні активи лісового господарства / Т. І. Вовчук // Науковий вісник НЛТУ. – 2006. – Вип. 16.2. – С. 24–27.

3. Вовчук Т. І. Особливості економічної оцінки лісових біологічних активів / Т. І. Вовчук // Економіка АПК. – 2006. – № 10. – С. 78–81.

4. Вовчук Т. І. Біологічні активи в контексті ресурсозберігаючих засад господарювання / Т. І. Вовчук // Вісник НУВГП. – 2006. – Вип. 4, Ч. 3. – С. 93–97.

5. Вовчук Т. І. Основні проблеми бухгалтерського обліку лісових біологічних активів та шляхи їх вирішення / Т. І. Вовчук // Науковий вісник НЛТУ. – 2007. – Вип. 17.5. – С. 145–149.

6. Вовчук Т. І. Облік біологічних активів як передумова ефективного управління лісовими ресурсами / Т. І. Вовчук // Зб. наук. праць ЧДТУ. – 2007. – Вип. 18, Ч. 1. – С. 59–61.

7. Вовчук Т. І. Управління лісовими біологічними активами в контексті сталого розвитку / Т. І. Вовчук // Науковий вісник НАУ. – 2008. – Вип. 124. – С. 176–181.

Матеріали конференцій:

8. Вовчук Т. І. Обліковий аспект системи управління формуванням і використанням лісових біологічних активів / Т. І. Вовчук // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації : міжнар. наук.-практ. конф., 26-27 лют. 2009 р. : тези доп. – Тернопіль, 2009. – С. 36–37.