Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Ярмолюк Олена Феліксівна. Облік земельних ресурсів в сільськогосподарських підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Ярмолюк О.Ф. Облік земельних ресурсів в сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” Української академії аграрних наук, Київ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню теоретико-методичних основ та практичним питанням удосконалення бухгалтерського обліку земельних ресурсів в сільськогосподарських підприємствах.

Визначено економічну суть категорії „земельні ресурси”, узагальнено і доповнено класифікацію земельних ресурсів та удосконалено діючу методику їх оцінки. Проаналізовано рівень використання земельного потенціалу сільськогосподарськими підприємствами та сучасний стан ведення бухгалтерського обліку земельних ресурсів. Запропоновано систему документального відображення земельних ділянок в обліку та порядок розкриття інформації про них у звітності.

Основні положення, запропоновані в дисертації, допоможуть бухгалтерам сільськогосподарських підприємств об’єктивно відобразити в обліку вартість земельних ресурсів, розробити механізм обліково-інформаційного забезпечення процесу управління ними з врахуванням сучасних тенденцій розвитку земельних відносин.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та розроблено практичні рекомендації щодо удосконалення облікового забезпечення наявності, руху та використання земельних ресурсів в сільськогосподарських підприємствах. Одержані результати дозволяють зробити такі висновки:

1. Дослідженнями встановлено особливості землі, які дозволили сформулювати комплексне поняття „земельні ресурси” як специфічного виду необоротних активів, що є продуктом природи, характеризується необмеженим терміном використання, просторовою обмеженістю та здатністю приносити економічні вигоди у процесі використання. Ідентифікація наведеного поняття в системі обліку розкриває відмінності між категоріями „земельна ділянка”, „право користування земельною ділянкою”, „капітальні витрати на поліпшення земель”, які є окремими об’єктами бухгалтерського обліку.

2. Різні напрями цільового використання земельних ресурсів у виробничій діяльності сільськогосподарських підприємств та діюча система прав власності на землю зумовили необхідність додаткового групування земельних ділянок в системі обліку. В основу класифікації земельних ресурсів пропонується покласти такі ознаки: 1) ознаку власності (власні; у фінансовій та операційній оренді; суборенді; у постійному користуванні); 2) рівень використання у процесі господарювання (землі в обробітку; землі, що тимчасово вилучені з процесу виробництва; інші землі, що не використовуються підприємством); 3) цільове призначення (землі сільсько-господарського призначення, несільськогосподарського призначення і т.д.). Зазначена класифікація земельних ділянок складає основу для організації їх аналітичного обліку.

3. Аналіз сучасного рівня ефективності використання земельних ресурсів в сільськогосподарських підприємствах Житомирської області свідчить про негативну тенденцію до зниження економічних, соціальних та екологічних показників. Відбулось скорочення обсягів виробництва продукції рослинництва та тваринництва, що негативно вплинуло на рівень економічної ефективності використання земельних угідь. У сільськогосподарських підприємствах у 1990 – 2006 рр. обсяги виробництва валової продукції скоротились в 4,3 раза, в розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь – на 44,7%. Залишаються низькими показники прибутку на 100 га угідь та рівня рентабельності. За таких умов виникає потреба в розробці нової концепції обліку земельних ресурсів, що допоможе проконтролювати цільове, економічно доцільне використання земель в господарській діяльності аграрних підприємств.

4. У процесі дослідження існуючого стану обліково-інформаційного забезпечення використання земельних ресурсів з’ясовано його нездатність задовольняти сучасні інформаційні потреби внутрішніх та зовнішніх користувачів. У роботі систематизовані методичні підходи до удосконалення обліково-інформаційного забезпечення використання земельних ресурсів. Їх реалізація передбачає: побудову обліку земельних ресурсів за категоріями землевласників та землекористувачів; видами та складом угідь; обліково-аналітичне забезпечення управління ефективністю використання земельних ресурсів з метою виявлення резервів покращення їх використання; розробку та прийняття оптимальних управлінських рішень.

5. Для достовірного відображення наявного ресурсного потенціалу в балансі підприємства має важливе значення визначення справедливої вартості земельних ресурсів. Проте в умовах недостатньо сформованого ринку земель не завжди можна об’єктивно оцінити землю. Автором розроблено методику визначення розрахункової вартості землі, основу якої складає нормативна грошова оцінка, скоригована на рівень інфляції, місце розташування ділянки щодо ринків збуту продукції, бонітетні властивості ґрунту. Така оцінка земельних ділянок сприятиме більш об’єктивному відображенню вартості землі в бухгалтерському обліку.

6. Вивчення існуючих форм первинних документів з бухгалтерського обліку землі свідчить про те, що наразі відсутні спеціалізовані форми документів, які б могли відображати операції, пов’язані з землею. Автором пропонуються розроблені первинні документи та регістри аналітичного обліку для відображення наявності, складу та руху земельних ділянок: „Акт приймання-передачі земельної ділянки (паю)”, „Акт переведення земельних ділянок”, „Книга обліку земель суб’єктів господарювання”, „Інвентарна картка обліку земельних ділянок (паїв)”.

7. Діючий план рахунків бухгалтерського обліку визначає лише загальний підхід до обліку земельних ділянок у складі основних засобів підприємства і не враховує особливостей їх групування. З метою підвищення аналітичності інформації про земельні ресурси вважаємо за доцільне облік землі здійснювати на синтетичному рахунку другого порядку 101 „Земельні ділянки” за відповідними субрахунками, виходячи із запропонованої в дисертації класифікації – за правами власності та користування, за категоріями угідь та ступенем використання:
101.1 „Власні землі, що обробляються підприємством”; 101.2 – „Землі, що знаходяться у фінансовій оренді”; 101.3 – „Землі, що передані в операційну оренду”; 101.4 – „Землі під заставою”; 101.5 – „Землі, що тимчасово не використовуються”. Для відображення в бухгалтерському обліку земельних ділянок та паїв, що знаходяться в операційній оренді та суборенді, а також земель, які вилучені з виробництва через їх непридатність, пропонується відкривати додаткові аналітичні рахунки на позабалансовому рахунку 01 „Орендовані необоротні активи”: 01.1 – „Земельні ділянки, що знаходяться в операційній оренді”,
01.2 – „Земельні паї, що знаходяться в операційній оренді”, 01.3 – „Землі, що знаходяться в суборенді”, 01.4 – „Земельні паї, що знаходяться в суборенді”.

8. У сучасних умовах недостатньо врегульованою залишається проблема проведення та відображення результатів інвентаризації земельних ресурсів в сільськогосподарських підприємствах. У зв’язку з цим запропоновано форму „Інвентаризаційного опису земельних ділянок (паїв)”, застосування якої дозволить вирішувати завдання внутрішньогосподарського контролю: визначити відповідність чи розходження даних бухгалтерського обліку з фактичною наявністю земельних ділянок, що використовується в сільськогосподарському виробництві, прав власності на них та цільове використання.

9. У процесі дослідження були визначені наступні напрями удосконалення фінансової та статистичної звітності: обґрунтована необхідність виділення окремої

графи „Земельні ділянки” в бухгалтерському балансі (формі № 1); доповнення Приміток до фінансової звітності (форми № 5) інформацією про використання земельних ділянок у виробничому процесі; включення до форм державного статистичного спостереження (№ 50-с.г.) окремого розділу „Землекористування протягом звітного періоду”, в якому розкриватиметься інформація про земельні ресурси як за категоріями угідь, так і за формами власності та землекористування. Запропоновані зміни дозволять сільськогосподарським підприємствам одержати інформацію, необхідну для проведення економічного аналізу та здійснення контролю за наявністю та рухом земель, прийняття стратегічних управлінських рішень щодо ефективного використання земельних ресурсів.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

1. Ярмолюк О.Ф. Сучасний стан реформування земельних відносин в Житомирській області / О.Ф. Ярмолюк // Науково-теоретичний збірник „Вісник ДАУ”. – Житомир: Державний агроекологічний університет. – 2006. – № 1 (16). –
С. 308–315. – 0,70 д.а.

2. Ярмолюк О.Ф. Економічні аспекти використання радіаційно забруднених земель зони Полісся / О.Ф. Ярмолюк // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Економіка та менеджмент. – 2006. – Випуск 3–4 (20–21). – С. 342–347. – 0,48 д.а.

3. Ярмолюк О.Ф. До питання щодо обліку землі / О.Ф.Ярмолюк // Облік і фінанси АПК. – 2007. – №3–5 (20-21). – С. 165–169. – 0,33 д.а.

4. Ярмолюк О.Ф. Формування аграрними підприємствами звітної інформації про земельні ділянки / О.Ф. Ярмолюк // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 234: В 4 т. – Т. І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 261–268. – 0,47 д.а.

5. Ярмолюк О.Ф. Інформаційне забезпечення управління земельними ресурсами в агроформуваннях / О.Ф. Ярмолюк // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 241: В 5 т. – Т. 5. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С.1024–1032. – 0,56 д.а.

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

  1. Радушинська О.Ф. Облік землі в бухгалтерії: реалії та перспективи / О.Ф.Радушинська // Облік, аудит і аналіз: економічна база, стратегія, концепції: Зб. наук. праць Міжнародної науково-практичної конференції, 28–29 травня 2004 р. – Тернопіль: ТАНГ, 2004. – С. 262–267. – 0,36 д. а.

  2. Радушинська О.Ф. Економічний зміст землі у складі основних засобів виробництва / О.Ф. Радушинська // Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн: Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених У двох томах. Т. 2. – Х.: ХНТУСГ. – 2005. – С.188–189. – 0,07 д. а.

  3. Радушинська О.Ф. Методологічні аспекти формування ринку земель сільськогосподарського призначення / О.Ф. Радушинська // Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці: Матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції. – В 3-х ч., Житомир, 3–5 берез. 2005 р. – Житомир : Вид-во „Державний агроекологічний університет”, 2005. – Ч. 1. – С. 55–59. – 0,46 д. а.

  4. Радушинська О.Ф. Особливості реформування земельних відносин в Житомирській області / О.Ф. Радушинська // Формування стратегії розвитку регіонального АПК: Матеріали міжфакультетської науково-практичної конференції молодих вчених, магістрів та студентів, 12 травня 2005 р. – Житомир, 2005. –
    С. 44–47. – 0,35 д.а.

  5. Ярмолюк О.Ф. Проблеми ефективності землекористування в Житомирській області. [Електронний ресурс] / О.Ф. Ярмолюк // Українська наука в мережі Інтернет : Матеріали всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції (26–28 лютого 2006 року). – Київ: ТОВ «ТК МЕГАНОМ», 2006. –
    С. 26 – 29. – Режим доступу: .ru. – 0,35 д.а.

  6. Ярмолюк О.Ф. Характеристика рівня використання земельних ресурсів в Житомирській області / О.Ф. Ярмолюк // Формування стратегії розвитку регіонального АПК: Матеріали другої міжфакультетської конференції молодих вчених, 11 травня 2006 р. – Житомир: Вид-во „Державний агроекологічний університет”, 2006. – С. 121–124. – 0,35 д. а.

  7. Ярмолюк О.Ф. Удосконалення методики оцінки землі в контексті бухгалтерського обліку / О.Ф. Ярмолюк // Формування стратегії розвитку регіонального АПК: Матеріали третьої міжфакультетської конференції молодих вчених, 31 травня 2007 р. – Житомир: Вид-во ДВНЗ „Державний агроекологічний університет”, 2007.– С. 255–259. – 0,48 д. а.

  8. Ярмолюк О.Ф. Відображення інформації про земельні ділянки у звітності аграрних формувань / О.Ф. Ярмолюк, Л.А. Суліменко // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи: Тези доп. ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф.: 29–30 листопада 2007 р. – К. : „Юр-Агро-Веста”, 2007.– С.235–238. – 0,19/0,1 д. а. (Автором визначено шляхи підвищення інформативності фінансової та статистичної звітності про земельні ділянки).

  9. Радушинська О.Ф. Історія розвитку господарського обліку земельних ресурсів / О.Ф. Радушинська, Л.А. Суліменко // Формування стратегії розвитку регіонального АПК: Матеріали четвертої міжфакультетської конференції молодих вчених, 30 травня 2008 р. – Житомир: Вид-во „Державний агроекологічний університет”, 2008. – С. 293–296. – 0,35/0,2 д. а. (Автором розкриті особливості ведення господарського обліку земельних ресурсів в сучасних умовах господарювання).