Іваніна Світлана Леонідівна. Облік витрат виробництва і контроль формування собівартості продукції в гумово-технічній підгалузі : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Іваніна С.Л. Облік витрат виробництва і контроль формування собівартості продукції в гумово-технічній підгалузі. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2006.
У дисертаційній роботі висвітлено питання удосконалення обліку витрат виробництва і контролю формування собівартості продукції гумово-технічної підгалузі. Визначено основні проблеми підгалузі та з’ясовано напрямки їх вирішення. Оцінено практиковану організацію та методологію обліку і контролю витрат виробництва гумово-технічної продукції щодо їх відповідності сучасним вимогам управління.
Обґрунтовано необхідність упровадження на підприємствах підгалузі інтегрованої системи господарського обліку на основі комп’ютеризації обробки інформації щодо фінансово-господарської діяльності підприємств.
Запропоновано критерії визначення центрів відповідальності за виготовленням гумово-технічної продукції та витратами виробництва. Доведено необхідності застосування нормативного методу обліку витрат за місцями виникнення та центрами відповідальності, адаптованого до організаційно-технологічних особливостей підприємств підгалузі. Наведено переконливі докази, які свідчать про доцільність застосування напівфабрикатного варіанту обліку витрат виробництва гумово-технічних виробів за центрами відповідальності.
Запропоновано і вмотивовано необхідність застосування нормативного попередільного методу калькулювання виробничої собівартості гумово-технічної продукції. Складено номенклатуру відхилень від норм і нормативів витрат ресурсів для гумово-технічної підгалузі.
Розроблено рекомендації з організації оперативного контролю витрат виробництва гумово-технічної продукції на основі ПЕОМ, який об’єднує технологічний та економічний контроль виробництва й реалізації продукції.
Результатом дисертаційного дослідження є методологічні рекомендації щодо удосконалення обліку і контролю витрат виробництва, спрямовані на зниження собівартості продукції підприємств гумово-технічної підгалузі, підвищення рентабельності виробництва та конкурентоспроможності продукції на товарному ринку.
За результатами проведеного дослідження можна зробити наступні висновки.
Підвищення ефективності діяльності підприємств гумово-технічної підгалузі в умовах ринку є одним з пріоритетних напрямків розвитку хімічного комплексу України. Формування ринкового середовища та необхідність отримання прибутків нерозривно пов’язані з пошуком ефективних методів управління виробництвом на основі удосконалення облікової інформації та адаптації існуючої системи обліку й контролю витрат до національних і міжнародних стандартів.
Обґрунтовано необхідність впровадження на підприємствах підгалузі інтегрованої системи господарського обліку на технологічній основі комп’ютеризації обробки інформації про фінансово-господарську діяльність підприємств, що дозволить підвищити оперативність і достовірність економічної інформації та управлінських рішень в реальному часі.
Запропоновані критерії визначення центрів відповідальності за виготовленням гумово-технічної продукції і витратами на неї, що забезпечить дотримання технології виробництва продукції і унеможливить перевитрати ресурсів. Обґрунтовано необхідність застосування нормативного методу обліку витрат за місцями виникнення і центрами відповідальності, адаптованого до технологічно–організаційних особливостей підприємств підгалузі з використанням нових рахунків і субрахунків обліку відхилень від норм, що сприятиме ефективному використанню ресурсів.
Удосконалена система нормативного методу обліку використання сировини та виходу гумово-технічної продукції. Запропоновані блок-схеми і алгоритм вирішення комплексу облікових задач, меню АРМ бухгалтера з обліку витрат, форми вихідних машинограм, що дозволяє в системі автоматизованої обробки даних на основі ПЕОМ виявляти непродуктивні витрати і втрати ресурсів, визначати причини та відповідальних за відхилення в режимі реального часу для оперативного прийняття управлінських рішень.
Обґрунтовано необхідність застосування нормативного попередільного методу калькулювання виробничої собівартості гумово-технічної продукції та розроблено форму звітної калькуляції, що дозволяє здійснювати контроль дотримання норм витрат матеріальних, трудових і фінансових ресурсів у процесі виробництва на основі аналізу відхилень. Використання запропонованого розрахунку обчислення виробничої і повної собівартості гумово-технічної продукції дозволяє усунути неузгодженість між національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та існуючою методикою нормативного калькулювання собівартості.
Відповідно до організаційно-технологічних особливостей гумово-технічного виробництва пропонується оптимальний склад статей комплексних витрат для їх обліку і контролю, запропонована методика їх розподілу за нормативно-коефіцієнтним методом, що підвищить аналітичність їх обліку і контролю та оперативність обчислення фактичної собівартості гумово-технічної продукції. В дисертації доведено, що загально виробничі витрати в цехах, в яких має місце частково ручна праця, доцільно розподіляти між видами гумово-технічної продукції пропорційно сумі прямих витрат на сировину; в автоматизованих виробництвах за базу розподілу рекомендується обрати кількість машино-годин роботи устаткування.
Розроблена класифікація витрат виробництва і реалізації гумово-технічної продукції за функціями виробничого процесу, спрямована на відображення в обліку затрат за місцями їх утворення і центрами відповідальності, з метою забезпечення управління ефективного використання ресурсів у гумово-технічному виробництві.
Розроблено рекомендації з організації оперативного контролю витрат виробництва гумово-технічної продукції на основі ПЕОМ, який об’єднує технологічний і економічний контроль виробництва та реалізації продукції, з метою вчасного виявлення і попередження негативних явищ у формуванні собівартості та збільшення прибутків підприємств підгалузі. Складена номенклатура відхилень від норм і нормативів витрат ресурсів для гумово-технічної підгалузі, що забезпечує управління діяльністю підприємства у реальному часі.
Викладені рекомендації і пропозиції пройшли апробацію на гумово- технічних підприємствах України і отримали позитивні оцінки.
Публікації автора:
У фахових виданнях:
Іваніна С. Фінансово-господарський контроль витрат виробництва продукції // Вісник КНТЕУ. – К.: 2005. - № 2. – С. 88-95 (0,4 д.а.).
Іваніна С. Облік комплексних витрат виробництва та їх розподілення між видами продукції // Вісник КНТЕУ. – К.: 2005. - № 3. – С. 53-59 (0,3 д.а.).
Іваніна С. Білуха М. Контроль формування собівартості на прикладі гумово-технічної продукції // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. - №4 - С.60-63 (0,4 д.а.).
Іваніна С. Білуха М. Контроль витрат виробництва на основі впровадження комплексної автоматизації ПЕОМ (на прикладі гумово-технічної галузі) // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. - №5 - С.59-62 (0,3 д.а.).
Іваніна С.Л. Організаційно-технологічні особливості виробництва продукції в гумово-технічній галузі та їх вплив на управління, структуру та облік витрат // Збірник тез і текстів статей з внутрішнього аудиту науково-практичної конференції „Внутрішній аудит та управління бізнесом”. – К.: Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, 2004. – 176с. – С. 80-89 (0,6 д.а.).
Іваніна С. Особливості структури виробництва гумово-технічної продукції та її вплив на облік витрат // Збірник наукових праць „Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту Держкомстату України”. – 2005. - № 2 – С. 42-47 (0,4 д.а.).
Іваніна С. Облік витрат виробництва гумово-технічної продукції та напрями його удосконалення // Збірник наукових праць „Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту Держкомстату України”. – 2005. - № 3 – С. 41-46(0,4 д.а.).