Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Гавришків Ірина Романівна. Облік та контроль доходів і витрат діяльності підприємств санаторно-курортного комплексу : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Гавришків І.Р. Облік та контроль доходів і витрат діяльності підприємств санаторно-курортного комплексу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2008.

Дисертація присвячена актуальним проблемам удосконалення обліку та контролю доходів і витрат підприємств санаторно-курортного комплексу.

У роботі досліджено економічну сутність доходів і витрат та виділено основні підходи до визначення та обліку доходів і витрат у розрізі різних шкіл бухгалтерського обліку, що дозволить використати досвід минулих поколінь для вирішення сучасних проблем бухгалтерського обліку та контролю доходів і витрат.

Виявлено вплив організаційно-технологічних особливостей підприємств санаторно-курортного комплексу на організацію та методику обліку доходів, витрат і калькулювання собівартості санаторно-курортних послуг. Запропоновано методику обліку доходів і витрат діяльності підприємств санаторно-курортного комплексу, що дозволить надавати управлінському персоналу оперативну інформацію стосовно отриманих доходів та понесених витрат для подальшого планування та прогнозування діяльності санаторію.

Внесено пропозиції щодо запровадження форм внутрішньої звітності. Удосконалено структуру відділу внутрішньогосподарського контролю та порядок здійснення внутрішньогосподарського контролю доходів і витрат. Розроблено практичні рекомендації щодо створення комп’ютерної системи бухгалтерського обліку на підприємствах санаторно-курортного комплексу.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо розробки методичних підходів та обґрунтування практичних рекомендацій з удосконалення організації та методики бухгалтерського обліку та внутрішньогосподарського контролю доходів і витрат діяльності підприємств санаторно-курортного комплексу, що виявляється у наступних одержаних автором наукових і практичних результатах.

1. Вивчення підходів до оцінки доходів і витрат показало, що обсяг витрат завжди залежить від облікової політики підприємства, що свідчить про її суб’єктивний характер, а доходи визнаються згідно документів про реалізацію товарів і послуг, тобто їх величина є об’єктивною. Суттєвий вплив на собівартість продукції чинить порядок її калькулювання та класифікація витрат, розробка якої відповідно до галузевих особливостей дозволить сформувати системний підхід до оцінки та визнання витрат і доходів діяльності підприємств санаторно-курортного комплексу.

До особливостей діяльності підприємств санаторно-курортного комплексу віднесено: велику кількість видів діяльності, наявність обслуговуючих і допоміжних виробництв, сезонність попиту на санаторно-курортні послуги з боку населення, розрив у часі між моментом продажу путівок і безпосереднім отриманням послуг, термін заїзду відпочиваючих, що припадає на різні звітні періоди. Доведено необхідність врахування зазначених особливостей при опрацюванні методики бухгалтерського обліку доходів і витрат.

2. Особливості діяльності підприємств санаторно-курортного комплексу зумовлюють потребу у класифікації доходів і витрат, адекватної цілям їх бухгалтерського відображення. З огляду на це, запропоновано чотирирівневу систему ознак класифікації витрат, що дозволить групувати витрати з метою подальшого контролю в розрізі окремих видів, напрямів діяльності підприємства, його підрозділів. Відповідно, класифікація доходів діяльності підприємств санаторно-курортного комплексу здійснюється за двома рівнями: а) за видами господарської діяльності та б) за центрами доходів. Це забезпечить встановлення відповідності доходів і витрат за кожним їх центром і визначення результату діяльності підприємства за окремими підрозділами або напрямами діяльності.

3. З огляду на недосконалість організації процесу калькулювання послуг і визнання доходів на підприємствах санаторно-курортного комплексу, запропоновано шляхи удосконалення процедури визнання та обліку виручки від реалізації санаторно-курортних послуг, калькулювання санаторно-курортних послуг; системи рахунків аналітичного обліку, складання і подання основних внутрішніх звітів. Особливості діяльності підприємств санаторно-курортного комплексу вимагають відповідної методики розрахунку фактичної собівартості санаторно-курортних послуг на кінець звітного періоду. Доведено, що фактичну собівартість санаторно-курортних послуг слід визначати, виходячи з вартості перехідних ліжко-днів на кінець звітного періоду, що дозволить відображати реальну вартість невідпрацьованих ліжко-днів. Враховуючи, що сплачена вартість путівок є авансом, запропоновано обліковувати отримані грошові кошти на рахунку, призначеному для обліку авансів, субрахунку 681 “Розрахунки за авансами одержаними”, з урахуванням термінів надання санаторно-курортних послуг: якщо термін заїзду співпадає зі звітним періодом і якщо заїзд відпочиваючих припадає на різні періоди. Після надання санаторно-курортних послуг визнаються доходи, які необхідно обліковувати на рахунку 703 “Дохід від реалізації робіт і послуг” відповідно до виділених вище термінів заїзду.

4. Для підвищення якості облікових даних та оперативного визначення фінансових результатів від основної діяльності у розрізі всіх видів послуг підприємств санаторно-курортного комплексу, запропоновано напрями аналітичного обліку доходів, які забезпечать отримання оперативної інформації про доходи від надання санаторно-курортних послуг для подальшого планування та прогнозування діяльності таких підприємств.

5. З метою удосконалення організації внутрішньогосподарського контролю на підприємствах санаторно-курортного комплексу доведена необхідність створення окремого підрозділу – відділу внутрішньогосподарського контролю, який слід підпорядковувати власникам підприємства. Межі діяльності підрозділу повинні регламентуватися посадовими інструкціями та іншими розпорядчими документами. У роботі систематизовано функції та завдання суб’єктів контролю, зокрема і відділу внутрішньогосподарського контролю.

6. Запропоновано оперативний контроль витрат здійснювати відповідно до розробленої номенклатури об’єктів обліку витрат, а саме: за центрами виникнення витрат, калькуляційними статтями собівартості санаторно-курортної та інших послуг. Доведено, що під процедури внутрішньогосподарського контролю повинні підпадати також доходи, які з метою прийняття обґрунтованих управлінських рішень необхідно контролювати за часом їх виникнення, групами послуг, покупцями та замовниками, термінами і періодичністю отримання, обсягами, видами діяльності.

7. Для підвищення оперативності отримання інформації про доходи і витрати підприємств санаторно-курортного комплексу, забезпечення її високої аналітичності, а також створення форм внутрішньої звітності, запропоновано використовувати технічні можливості комп’ютерних інформаційних систем, які мають включати модулі для забезпечення інтеграції інформації стосовно первинної реєстрації відпочиваючих, їх лікування, харчування та проживання. Це дозволить спростити облікові роботи та підвищити оперативність отримання інформації для потреб управління.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Гавришків І.Р. Інформатизація використання внутрішнього потенціалу підприємств даними обліку та аналізу // Українська наука, минуле, сучасне, майбутнє. – Тернопіль, “Економічна думка”. – ТДЕУ. - 2006. – С. 57-63.

  2. Гавришків І.Р. Особливості визнання групування і формування об’єктів обліку витрат у санаторно-курортній галузі економіки // Вісник Тернопільського державного економічного Університету. Тернопіль, “Економічна думка”. – 2006. – Випуск 4. – С. 74-84.

  3. Гавришків І.Р. Особливості діяльності підприємств санаторно-курортного комплексу та ведення обліку в них // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2005. - № 4(34). – С. 58-63.

  4. Гавришків І.Р. Удосконалення обліково-аналітичного забезпечення управління витратами санаторно-курортних установ в контексті підвищення конкурентоспроможності їх послуг // Вісник Тернопільського державного економічного університету. Тернопіль, “Економічна думка”. – 2006. – Випуск 1. – С. 106-111.

  5. Гавришків І.Р., Іваненко В.О. Галузеві особливості формування доходів і витрат у санаторно-курортному комплексі // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2005. – № 3 (33). – С. 59-66 (Особистий внесок – автором визначено особливості діяльності санаторно-курортних комплексів, їх класифікація).

  6. Мех Я.В., Гавришків І.Р. Деякі аспекти вдосконалення методології аудиту // Вісник Львівської комерційної академії: Збірник наукових праць. – 2004. –
    Випуск 6. – С. 74-76 (Особистий внесок – автором розроблено пропозиції щодо вдосконалення методології аудиту).

  7. Мех Я.В., Гавришків І.Р. Моніторинг в системі виявлення і використання внутрішніх резервів // Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу. – ТАНГ: “Економічна думка”. – 2004. – Випуск 13. – С. 19-22 (Особистий внесок – автором запропоновано шляхи використання внутрішніх резервів).

  8. Мех Я.В., Гавришків І.Р. Проблеми інформаційного забезпечення управління рекреаційним туризмом у контексті інтеграції України у світовий ринок послуг // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль: “Економічна думка”. – 2005. – Випуск 5-2. – С. 242-247 (Особистий внесок – автором визначено особливості рекреаційних туристичних послуг, їх обліково-аналітичне забезпечення).

  9. Мех Я.В., Гавришків І.Р. Регіональні властивості економіки України: їх системне дослідження як передумова виявлення ефективності внутрішніх резервів // “Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України”. Збірник наукових праць кафедри управління трудовими ресурсами і розміщення продуктивних сил ТАНГ. – “Економічна думка”. – 2003. – Випуск 8. - С. 7-15. (особистий внесок – автором досліджено економічні вигоди від створення регіональних систем).

Тези доповідей

  1. Гавришків І.Р. Доходи і витрати санаторно-курортного комплексу як економічні категорії: трактування різними науками // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева: Збірник тез та текстів виступів на Четвертій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С. 98-101.

  2. Гавришків І.Р. Проблеми бухгалтерського відображення процесу реалізації санаторно-курортного продукту // Тезисы и тексты выступлений на V-ой Международной научной конференции “Концепции развития бухгалтерской профессии: теория и практика”. – Житомир: ЖГТУ, 2006. - С. 42-45.

  3. Мех Я.В., Гавришків І.Р. Інформаційні технології навчання комп’ютерних програм ведення бухгалтерського обліку // “Впровадження нових інформаційних технологій навчання”: Збірник доповідей учасників V Всеукраїнської науково-методичної конференції. – Запоріжжя: Видавництво ЗДІА, 2005. – С. 118-122 (особистий внесок 0,05 д.а.: обґрунтування поняття “інформаційна база в аудиті”).

  4. Мех Я.В., Гавришків І.Р. Нові інформаційні технології викладання спеціальних економічних дисциплін // “Впровадження нових інформаційних технологій навчання”: Збірник доповідей учасників конференції. – Запоріжжя: Запорізька державна інженерна академія, 2004. – С. 122-125 (Особистий внесок – автором здійснено аналіз логіки розвитку навчального процесу).

  5. Мех Я.В., Гавришків І.Р. Показники використання внутрішніх резервів підприємств в промисловості та концептуальні спрямування їх розвитку // “Стратегія розвитку вітчизняних підприємств”: Матеріали науково-практичної конференції кафедри економіки підприємств і корпорацій. – ТАНГ, 23-24 жовтня 2003 р. – С. 204-209 (Особистий внесок – автором визначено проблеми у виявленні внутрішніх резервів).