12. Артюшок Костянтин Андрійович. Облік та аудит адміністративних витрат господарюючого суб'єкта (на прикладі лісогосподарських підприємств Рівненської області): дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Артюшок К.А. Облік та аудит адміністративних витрат господарюючого суб’єкта (на прикладі лісогосподарських підприємств Рівненської області). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Державна академія статистики, обліку та аудиту, Київ, 2005.
У дисертації досліджуються питання удосконалення методології та організації обліку і аудиту адміністративних витрат господарюючих суб’єктів на прикладі лісогосподарських підприємств Рівненської області. З метою забезпечення одностайності методологічних і методичних принципів обліку і аудиту адміністративних витрат, у роботі запропонована раціональна класифікація адміністративних витрат лісогосподарських підприємств. Зроблена оцінка існуючої практики обліку адміністративних витрат та запропоновані конкретні цілі вдосконалення їх обліку. Обґрунтовано необхідність побудови на підприємствах лісового господарства обліку адміністративних витрат за центрами відповідальності. На основі аналізу сучасного стану аудиту в Україні у дисертації визначено потребу в необхідності впровадження на підприємствах лісового господарства системи внутрішнього аудиту адміністративних витрат, визначені його основні завдання, джерела інформації та послідовність проведення.
Дослідження теорії і практики бухгалтерського обліку і аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств дозволило зробити такі висновки і пропозиції:
В сучасних економічних умовах актуальною є розробка і використання у практиці обліку та контролю нових підходів до ефективного управління непрямими витратами, важливе місце серед яких займають адміністративні.
Здійснення національної реформи бухгалтерського обліку та введення в дію П(С)БО 16 “Витрати” внесло докорінні зміни до складу і формування собівартості промислової продукції (робіт, послуг) та викликало появу адміністративних витрат, що прийшли на зміну загальногосподарським. Дослідженням встановлено, що не можна ставити знак рівності між загальногосподарськими та адміністративними витратами, між ними існує низка відмінностей.
З метою забезпечення одностайності методологічних і методичних принципів обліку і контролю адміністративних витрат велике значення має розробка їх раціональної класифікації. Узагальнення спеціальної літератури і господарської практики дозволило виділити найважливіші ознаки та визначити більш раціональну класифікацію адміністративних витрат для підприємств лісогосподарської галузі за ознаками: комплексності витрат (за номенклатурними статтями); центрів відповідальності; відношення до обсягів виробництва; можливості регулювання; відношення до основних процесів діяльності лісогосподарських підприємств.
На основі дослідження структури та динаміки адміністративних витрат лісогосподарських підприємств Рівненської області були розроблені та запропоновані до впровадження відповідні субрахунки до синтетичного рахунку 92 “Адміністративні витрати” та кодифікований довідник статей адміністративних витрат, що враховують специфіку завдань діяльності лісогосподарських підприємств.
Дослідження з використанням методів регресивного та статистичного аналізу виявили комплексність адміністративних витрат та їх постійний характер. Виняток склали “Витрати на утримання основних засобів і нематеріальних активів” та “Інші витрати загальногосподарського призначення”, у яких виявлена частка змінних витрат, що має виключне значення у процесі їх планування та прогнозування.
Облік адміністративних витрат на підприємствах лісового господарства, який організований без деталізації місць виникнення витрат та відповідальних осіб, є недостатнім для всебічного забезпечення керівництва інформацією з метою прийняття ефективних управлінських рішень. У зв’язку з цим запропоновано облік адміністративних витрат вести в розрізі центрів відповідальності та місць виникнення витрат з використанням розроблених форм кошторисів центрів відповідальності.
Планування адміністративних витрат доцільно проводити за кожним центром відповідальності згідно запропонованої методики у якій враховано постійний характер адміністративних витрат лісогосподарських підприємств та наявність змінної частини в окремих статтях.
Звіти центрів відповідальності та загальний кошторис адміністративних витрат за певний період часу служать вихідною інформацією для підсистеми матеріального заохочення працівників підрозділів за економію і раціональне використання адміністративних витрат та забезпечують інформацією керівництво щодо застосування санкцій до винуватців у перевищенні планових сум адміністративних витрат.
Проведене за допомогою кореляційного аналізу дослідження тісноти зв’язку статей адміністративних витрат з можливими базами розподілу на підприємствах лісової промисловості Рівненської області дозволило зробити висновок, що в сучасних умовах найбільш доцільною базою розподілу адміністративних витрат є основна заробітна плата виробничих робітників, що водночас не виключає можливість застосування і інших баз розподілу в разі їх відповідності критеріям оптимальності на конкретному підприємстві.
Зовнішній фінансовий контроль, який здійснюється ревізійними, податковими і аудиторськими службами не задовольняє потреби власників чи керівників підприємств в отриманні інформації про реальний стан справ на підприємстві і напрями його поліпшення, тобто виникає необхідність налагодити інші, дієвіші види контролю, основним з яких є внутрішній аудит.
Практика функціонування внутрішнього аудиту свідчить, що особливого значення він набуває на підприємствах зі складною і розгалуженою структурою. Саме така організаційна структура має місце на підприємствах лісового господарства України. В основу організації системи внутрішнього аудиту на підприємствах лісового господарства необхідно покласти існуючі підрозділи внутрішнього фінансового контролю контрольно-ревізійної служби Державного комітету лісового господарства.
На основі проведених досліджень були визначені функціональна спрямованість внутрішнього аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств, основні його завдання, джерела інформації та запропонована послідовність його проведення.
Публікації автора:
У фахових виданнях:
Артюшок К.А. Система обліку адміністративних витрат лісогосподарських підприємств за центрами відповідальності // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економічні науки. – Випуск 2 (26). – Рівне, 2004. – С. 3-9 (0,35 друк. арк.).
Артюшок К.А Оцінка зв’язку рівня адміністративних витрат з обсягами виробництва лісогосподарських підприємств // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економічні науки. – Випуск 3 (27). – Рівне, 2004. – С. 3-8 (0,33 друк. арк.).
Артюшок К.А. Суть та необхідність внутрішнього аудиту діяльності підприємств, його завдання, види і форми // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економічні науки. – Випуск 4 (28). – Рівне, 2004. – С. 3-10 (0,46 друк. арк.).
Цікало Є.І., Артюшок К.А. Завдання і методика проведення внутрішнього аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць УкрДЛТУ. – Випуск 14.1. – Львів, 2004. – С. 202-205. Особисто здобувачеві належать пропозиції щодо розробки методики проведення внутрішнього аудиту адміністративних витрат лісогосподарських підприємств (0,29 друк. арк.).
Артюшок К.А. Необхідність та критерії вибору оптимальної бази розподілу адміністративних витрат підприємств лісового господарства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 198: В 4 т. Том II. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 394-399 (0,32 друк. арк.).
В інших виданнях:
Артюшок К.А. Впровадження нового плану рахунків як складова реформи економіки та бухгалтерського обліку в Україні // Збірник праць молодих науковців Міжнародного університету “РЕГІ” імені академіка Степана Дем’янчука. – Випуск 1. – Рівне, 2002. – С. 96-101 (0,38 друк. арк.).
Артюшок К.А. Деякі підходи до проблеми раціональної класифікації адміністративних витрат підприємств лісового господарства // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи”. – ЛНУ. – Львів, жовтень, 2003. – С.8-9 (0,1 друк. арк.).
Артюшок К.А. Місце адміністративних витрат та витрат на збут у формуванні оптової ціни підприємства // Психолого-педагогічні та економічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та вузі: Збірник наукових праць Міжнародного університету “РЕГІ” імені академіка Степана Дем’янчука. Випуск 3. – Рівне: Волинські обереги, 2002. – С.189-190 (0,1 друк. арк.).
Артюшок К.А. Основні напрями еволюції адміністративних витрат у незалежній Україні // Психолого-педагогічні та економічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та вузі: Збірник наукових праць Міжнародного університету “РЕГІ” імені академіка Степана Дем’янчука. Випуск 4. Частина II. – Рівне: Волинські обереги, 2003. – С.105-110 (0,3 друк. арк.).
Артюшок К.А. Оцінка зв’язку адміністративних витрат лісогосподарських підприємств з обсягами лісозаготівель як складова раціональної системи їх прогнозування // Тези доповідей міжнародної науково-теоретичній конференції “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”. – ІЕП. – Тернопіль, березень 2004. – С.86-87 (0,1 друк. арк.).
Артюшок К.А. Вибір раціональної бази розподілу адміністративних витрат лісогосподарських підприємств // Збірник наукових праць Міжнародної науково-практичної конференції “Облік, аудит і аналіз: економічна база, стратегія, концепції”. – ТАНГ. – Тернопіль, травень, 2004. – С.3-7 (0,2 друк. арк.).