Канцедал Наталія Анатоліївна. Облік розрахунків з підприємницької діяльності сільськогосподарських формувань : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний аграрний ун- т. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Канцедал Н.А. Облік розрахунків з підприємницької діяльності сільськогосподарських формувань. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.
Дисертація присвячена дослідженню стану розрахунків з підприємницької діяльності сільськогосподарських формувань з метою побудови раціональної системи їх обліку та контролю як інструменту управління обміном.
В результаті дослідження виявлено нові класифікаційні ознаки розрахунків; запропоновано авторське тлумачення понять „суттєві умови господарського договору”, “розрахунок”, “платіж”, “форми розрахунків”; удосконалено організаційні та методологічні положення облікової політики щодо обліку і контролю розрахунків; розроблено механізм посилення методів державного регулювання розрахунків; механізм адаптування методів бухгалтерського обліку обмінних операцій до використання сучасних інформаційних систем; виявлено нові підходи щодо порядку нарахування та обліку резерву сумнівних боргів.
З метою забезпечення внутрішніх та зовнішніх користувачів інформацією щодо потенційних прав та зобов’язань підприємства в дисертації запропоновано порядок відображення господарських договорів товарного змісту на позабалансових рахунках обліку, розроблено форму Журналу оперативного контролю господ-дарських договорів товарного змісту.
В дисертації проведено теоретичне та методологічне обґрунтування окремих положень економічної теорії, наукових розробок вітчизняних та зарубіжних економістів, діючого законодавства України з питань регулювання й обліку обмінних процесів у підприємницькій діяльності. В результаті дослідження одержано ряд висновків концептуально-теоретичного, методологічного та науково-практичного характеру:
На основі розглянутих трактувань вітчизняних та зарубіжних вчених щодо принципів розвитку та економічної сутності розрахунків виявлено нові підходи до їх класифікації. Відповідно до цілей бухгалтерського обліку розрахунки необхідно класифікувати за економіко-правовим змістом, що передбачає їх розмежування на комерційні та некомерційні; в залежності від об’єкта обліку розрізняти товарні та фінансові комерційні розрахунки.
Узагальнено підходи щодо трактування понять “розрахунок”, “платіж”, “форми розрахунків”. Економіці України властиві такі способи обміну як залік зустрічних вимог і натуральний обмін. Вони є формою розрахунку, але не засобом платежу. В зв’язку з цим при формулюванні змісту категорій “розрахунок” і “платіж” слід співвідносити їх між собою як загальне та часткове. Головними критеріями при визначенні сутності поняття „форма розрахунків” як об’єкта облікового спостереження є сукупність елементів, здатних вплинути на порядок відображення господарської операції. До них відносяться: грошовий або безгрошовий спосіб обміну, використання конкретного платіжного інструмента та способу оплати.
Специфіка діяльності сільськогосподарських формувань характеризується сезонністю виробництва, чим обумовлюється нерівномірність здійснення витрат та одержання доходів. Залежність сільськогосподарських підприємств від коротко-строкового зовнішнього фінансування, відсутність ефективної системи кредиту-вання та державного регулювання розрахунків є причиною невдалих угод з агентами-покупцями. У дисертації запропоновано створення принципово нового механізму обліку та контролю розрахунків між суб’єктами АПК, що передбачає рівномірний розподіл прибутку від зовнішньоекономічних операцій з реалізації сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки.
Дослідженням стану договірних відносин сільськогосподарських під-приємств Полтавської області за період 2002-2004 рр. виявлено причини вкрай низької їх платоспроможності, зростання витрат на здійснення трансакцій і недоодержання доходу. Серед них: наявність простроченої дебіторської заборгованості, вплив інфляційних явищ, опортунізм у обмінних операціях. Цим обумовлюється потреба уточнення поняття „суттєві умови” господарського договору, що відображують інтереси його сторін і можуть бути спільними та особистими. Так, ціна договору виражає спільний інтерес суб’єктів договірних відносин. Предмет договору втілює в собі особистий інтерес покупця (замовника). Особистим інтересом постачальника (підрядника) є своєчасний розрахунок за продану продукцію, проведені роботи (надані послуги). Це дало підставу для визначення головних ознак суттєвості господарського договору.
У процесі формування оптимального варіанту облікової політики сільськогосподарських підприємств необхідно дотримуватися вимог щодо реально-го відображення їх економічного стану. Тому господарський договір у сучасних умовах є важливим об’єктом бухгалтерського і господарського контролю. Дотри-мання запропонованого порядку облікового відображення господарських договорів на рахунках позабалансового обліку забезпечить оперативне регулювання транс-акцій між економічними агентами.
В умовах ринку відбувається зростання ролі нефінансової інформації в обліку. Тому при розробці правил документування та графіків документообороту необхідно враховувати важливість об’єктивної фіксації фактів виникнення форс-мажорних обставин, що можуть стати причиною невиконання господарських договорів.
Основним джерелом даних про здійснення господарської операції є первинні документи та внутрішньогосподарська бухгалтерська звітність. З метою своєчасного обліку доходу від реалізації продукції (товарів, інших активів) відповідно до вимог П(С)БО 15 “Дохід” та зниження ризику втрати економічної вигоди сільськогосподарського виробника у процесі обміну запропоновано уточ-нення діючої процедури документування операцій з реалізації сільськогос-подарської продукції шляхом доповнення первинних документів показниками якості продукції.
Одним із ймовірних шляхів покращення якості фінансової інформації, подолання проблеми її “відставання” та непридатності для потреб управління є впровадження в обліковий процес сучасних інформаційних технологій. В ході дослідження виявлено нові напрями в розвитку автоматизованої форми обліку розрахунків з урахуванням основних технологічних операцій обробки документів та завдань, що випливають із потреби забезпечити повноту, вчасність й оптимальність прийняття рішень. Важливим моментом при цьому є розширення можливостей інформаційних систем шляхом створення нормативно-довідкового фонду для внутрішніх управлінських потреб підприємства.
Необхідність своєчасного виявлення фактів порушення договірних умов та прогнозування їх наслідків обумовлює потребу якісної організації претензійної роботи на сільськогосподарських підприємствах. Запропонована форма „Журналу оперативного контролю господарських договорів товарного змісту” передбачає організацію систематичного спостереження за достовірністю облікових та звітних даних про наявність та зміни сум дебіторської та кредиторської заборгованості, своєчасність розрахунків з кредиторами та пред’явлення боргових вимог дебіторам.
Запропоновано методику обчислення величини резерву сумнівних боргів, яка полягає у спрощенні процедури визначення коефіцієнтів сумнівності за окремими класифікаційними групами дебіторської заборгованості. Одночасно уточнено порядок відображення та списання сумнівної заборгованості на рахунках обліку.
Публікації автора:
Канцедал Н.А. Особливості розрахунків сільськогосподарських підприємств в умовах платіжної кризи // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2002. – № 4. – С. 105-107.
Канцедал Н.А. Про методику визначення величини резерву сумнівних боргів // Економіка АПК. – 2003. – №8. – С. 120-123.
Канцедал Н.А. Договірні права і зобов’язання як об’єкт фінансово-економічного аналізу: стан, облік, перспективи // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 192: В 4 т. Том III. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – С. 916-920.
Канцедал Н.А. Удосконалення безготівкових розрахунків: класифікація та облік // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2004. – № 3. – С. 151-153.
Канцедал Н.А. Форс-мажор у сільськогосподарського виробника: обліковий аспект // Вісник Житомирського державного технологічного універ-ситету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ. – 2005. – №4 (34). – С. 252-253.
Канцедал Н.А. Господарський договір як об’єкт бухгалтерського обліку та контролю // Економіка АПК. – 2004. – № 10. – С. 106-110.
Канцедал Н.А. Врегулювання розрахункових відносин між суб’єктами аграрного сектору економіки // Економіка і підприємництво: Організаційно-методологічні аспекти обліку, фінансів, аудиту та аналізу. Збірник наукових праць. Випуск 1. – Полтава: ПДАА. – 2004. – С. 15-19.
Канцедал Н.А. Потенційні права підприємства за простроченим договором: визнання та облік // Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні: Тези доп. Міжнар. наук. конф. 16-17 берез. 2006 р. – К.: КНЕУ, 2006. – С.145-149.